کد خبر: ۱۵۵۳۹
۹۱۴ بازدید
۰ دیدگاه

سفیر آذربایجانی ایران در تاجیکستان به کشور بازگشت

۹۲/۷/۲۳
۲۳:۰۸

http://www.torghabehonline.com/upload_images/images_medium/logo-tajikinews_0_91384.jpgبه گزارش آفتاب میانه به نقل از آناج، علی اصغر شعردوست متولد 1341 در تبریز است. وی تحصیلات خود را تا سطح دانشگاه در شهر تبریز طی کرد و در سال 1369 از رسالۀ دکترای خود در آکادمی علوم آذربایجان دررشته فیلولوژی (زبان شناسی) دفاع کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی در نهادهای انقلابی مختلف فعالیت کرد و تا سال 1369 مدیریت‌های مختلفی را در صدای جمهوری اسلامی ایران بر عهده داشت که آخرین آنها ریاست شبکۀ سراسری صدای جمهوری اسلامی ایران بود.

وی همچنین نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در دوره ششم مجلس شورای اسلامی بود. همچنین از مهمترین سمت های وی می توان به سمت اولین دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور اشاره نمود.

وی از دی ماه 1386 تا امروز به عنوان سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان تا کنون بود و هم اکنون با پایان مأموریتش به کشور بازخواهد گشت.

شعردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، در دیدار خداحافظی و پایان مأموریت خود در سمت سفیر با اهالی فرهنگ و ایرانیان مقیم دیدار کرد.

در این ملاقت سفیر کشورمان پس از شنیدن سخنان برخی از نمایندگان اقشار و اعضای محترم سفارت، به ایراد سخن پرداختند و ضمن تشکر از همکاری صمیمانه جمع حاضر در سالهای خدمت ایشان در کشور تاجیکستان، به حضور خود در این کشور طی سالهای پیش از فروپاشی شوروی اشاره کردند و گفتند: حضور من در تاجیکستان مربوط به زمان پیش از فروپاشی شوروی است و من پس از شرکت در نمایشگاه کتاب باکو در سالهای یاد شده، مهر این کشور را در دل یافته و نوعی احساس وظیفه ای جدی را در وجود خود درک کردم چرا که این کشور دنباله ایران است.
شعردوست در ادامه سخنان خود به دیدار با جناب آقای امامعلی رحمان و خداحافظی از ایشان اشاره کردند، در این جلسه جناب آقای رحمان در مرور بر روابط 2 کشور بر این امر تأکید داشتند که: « با توجه به روابط دیرینه و سه هزار ساله دو کشور، تنگ نظری کشورهای بیگانه نسبت به روند مناسبات جاری میان ایران و تاجیکستان و علی رغم تلاش خصمانه آنان در بر هم زدن روابط موجود، این ارتباط همانند گذشته، با ثبات و استحکام لازم پیش خواهد رفت  و آنکه در این بین این عزت را نخواهد زیان کننده حقیقی است.»
سفیر ایران همچنین با بیان گوشه ای از سخنان رئیس جمهور محترم تاجیکستان تصریح کردند: من بسیار خرسند و خشنود هستم که رئیس جمهور این کشور دوست و هم زبان، از دوران اخیر به عنوان دوران ممتاز مناسبات 2 کشور یاد کردند چراکه در این دوران ما شاهد ورود و فعالیت کشورمان در عرصه های سازنده بدور از هر گونه سوءتفاهم هایی بودیم که پیش از این کم رنگ می نمود و من بر این عقیده هستم که برای تاجیکان، ایران وطن مادر است.
شعردوست در پایان مأموریت دولتی خود در سمت سفیر و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، پیش از عزیمت از این کشور، طی ملاقاتهای رسمی با مقامات این کشور دیدار کردند که از آن میان می توان به ملاقات ایشان با جناب آقای امامعلی رحمان، رئیس جمهور محترم تاجیکستان، آقای همراه خان ظریفی، وزیر امور خارجه، آقای عبیداله یف، رئیس مجلس عالی تاجیکستان و شهردار شهر دوشنبه، آقای ارکین رحمت اله یف، مشاور ارشد رئیس جمهور، آقای عاقل عاقل اف، نخست وزیر جمهوری تاجیکستان، برخی از وزرا و دیگر مقامات این کشور اشاره کرد.
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز