کد خبر: ۱۰۹۰۹۸
۳۳۷ بازدید
۵ دیدگاه (۵ تایید شده)

یک بام دو هوا:

اتمام فعالیت شهرداران فعلی چه زمان است

۱۴۰۰/۵/۱۳
۲۱:۵۵

 

آیا با شروع بکار دوره ششم شورای اسلامی شهرها زمان پایان فعالیت شهرداران فعلی بعنوان شهردار است؟

دوره پنچم شورای اسلامی شهرها ار تاریخ اول شهریور ماه سال 96 شروع به کار کرده و بعد از تصویب اصلاحیه قانون شوراها و انتخاب شهرداران، زمان پایان خدمت دوره پنچم 13 مردادماه و شروع به کار دوره ششم از 14 مردادماه سال 1400 می باشد.

مدیر کل محترم امور شهری و شوراهای استان آذربایجان شرقی طی نامه ای رسمی به فرمانداران محترم استان در مورد انتخاب شهرداران ابلاغ نموده که شوراهای محترم شهرها مطابق بخشنامه وزیر محترم کشور به شماره 61375/1/3/34 به تاریخ 1392/05/20 اقدام نمایند.

طبق بخشنامه فوق در صورت ابقای شهردار فعلی یا انتخاب شهردار جدید اگر شوراها تمایل به فعالیت شهرداران فعلی داشته باشند شهرداران فعلی تا زمان صدور حکم شهردار فعلی یا جدید می توانند به فعالیت خود بعنوان شهردار ادامه دهند. در صورت عدم تمایل فعالیت شهرداران فعلی، شوراها می توانند از بین مستخدمین رسمی همان شهرداری یک نفر را بعنوان سرپرست شهرداری انتخاب و معرفی نمایند.

بخشنامه فوق در تاریخ 1392/05/20 به استناد قانون شوراها و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی توسط وزارت کشور تنظیم و ابلاغ شده است.

در سال 1396 اصلاحیه قانون شوراها و انتخاب شهرداران توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و بعد از تائید شورای محترم نگهبان به رئیس جمهور محترم ابلاغ و در تاریخ 1396/05/21 در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

با توجه به نظریه مجلس شورای اسلامی در مورد استفساریه بند 1 ماده 80 قانون شوراها و انتخاب شهرداران، شوراهای اسلامی کشور در هر دوره باید پس از رسمیت یافتن اعم از اینکه دوره 4 ساله شهردار قبلی پایان یافته یا خیر، نسبت به  انتخاب شهردار اقدام نمایند.

طبق تبصره ماده 83 قانون شوراها و انتخاب شهرداران، پس از خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش از سه ماه به طول‌ انجامد یکی از کارکنان شهرداری با انتخاب شورای شهر عهده‌دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد بود

با توجه به مطالب ذکر شده این سوال مطرح است:

از 14 مرداد ماه سال 1400 شهرداری ها توسط شهرداران فعلی یا سرپرستین اداره خواهد شد؟!


 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۵/۱۴ ۱۲:۲۳

اگر قرار بر تداوم شرایط قبلی بود چه نیازی به شورای فعلی بود تغییر شورا بایستی به دنبال خود تغییر رویه بدنبال داشته باشد و فکر جدید، ایده جدید و راههای جدید برای پویایی اقتصاد شهر ارائه شود. در غیر اینصورت بازی شروع نشده شکست خوردند و چهار سال آینده فقط وقت و پول مردم به هدر خواهد رفت.

۰۰/۵/۱۴ ۱۰:۲۰

هر چی خودت را بر زمین بزنی بالاتر می روی
نمی دونی تا کجا میره!
تکبر و نخوت باعث بدبختی فرد مسئول خواهد بود.

۰۰/۵/۱۴ ۰۷:۴۸

جناب آقای رشیدی شما از چه کسانی توقع دارید عده ای از این عزیزان بعد انتخابات همچین غرور و تکبری پیدا کرده اند که فکر می کنند رئیس جمهور ایالات متحده امریکا یا عضو اصلی سازمان ملل شده اند.هیچ موقع نباید انتظار این را داشته باشیم که یک ظرف نیم لیتری به اندازه ظرف 20 لیتر آب بگیرد.

۰۰/۵/۱۴ ۰۷:۳۷

اعضای محترم شورای اسلامی شهر یک ماه فرصت دارند برای انتخاب شهردار،این عزیزان می توانند مانند شهرهای دیگر هر کدام چند نفر را معرفی نمایند و پس از جمع بندی لیست معرفی شده، چند نفر از کاندیداهای شهرداری که بالاترین رای را کسب کرده باشند به مرحله مصاحبه و بررسی برنامه‌ها راه یابند و پس بررسی برنامه ها شهردار را انتخاب نمایند. نباید اعضای محترم در انتخاب شهردار شتاب زده عمل نمایند. چون عزل و برکناری شهردار باعث تنش در شورا و مشکلات زیاد برای مدیریت شهری خواهد داشت. در دوره های قبل شاهد همچین برنامه های بوده ایم.

۰۰/۵/۱۴ ۰۱:۱۰

احتمالا کار به انتخاب سرپرست بکشد.
تعیین فرمانداران و استانداران نیز ظرف یک ماه کامل خواهد شد.

اخبار روز