کد خبر: ۷۶۸۲۲
۱۱۶۳ بازدید
۱۱ دیدگاه (۱۱ تایید شده)

چرا شهرداری میانه با سد معبر کنندگان مصالح ساختمانی برخورد قانونی نمی کند!!؟؟

۱۳۹۶/۷/۲۴
۰۱:۰۸

 

مجریان و مالکان ساختمان ها جزو افرادی هستندکه بدون در نظر گرفتن حقوق شهروندان، موجب سد معبر مصالح ساختمانی و سختی تردد عابرین پیاده و سواره در معابر اصلی و کوچه ها معابر سطح شهر میانه با مصالح ساختمانی می شوند.

بیشتر این مشکلات از طرف کارگاه‌هایی صورت می‌گیرد که ساختمان‌ها دارای مجری و ناظر هستند، متأسفانه مجریان بدون توجه به حقوق شهروندان فقط به فکر انجام کار خود هستند که این امر به‌غیراز ایجاد مشکلات باعث منظر بدی در شهر و مبلمان شهری می‌شود.

همیشه در هرکجا مطلبی یا انتقادی در مورد سد معبر زده می‌شود، شهرداری با اجرای طرح ضربتی رفع سد معبر سراغ مغازه‌داران و دست‌فروشان شهر می‌رود و با اجرای چندروزه این طرح در سطح شهر اقدام به جمع‌آوری و تذکر به مغازه دارن و دست‌فروشان می‌نماید. امروز شهرداری میانه با همکاری نیروی انتظامی طبق روال گذشته دومین روز طرح ضربتی رفع سد معبر را در شهر اجرا نمود که جا دارد از این اقدام شهرداری تقدیر و تشکر شود.

هرروز در این شهر شاهد این هستیم که خانه‌های کلنگی توسط مالکین و بساز فروش‌ها یکی‌یکی تخریب  و جای آن‌ها برج‌ها و ساختمان‌های چندین طبقه ساخته که باعث توسعه شهری و نوسازی ساختمان‌های شهر می‌شود ولی اگر این ساخت‌وسازها طبق اصول مهندسی و شهرسازی اجرا نشود، باعث ایجاد مشکلات زیاد برای شهروندان در زمان ساخت‌وساز و آینده خواهد شد. یکی از مشکلات مهم که در زمان تخریب و ساخت این ساختمان‌ها توسط مجریان و مالکان برای شهروندان ایجاد می‌کند سد معبر مصالح ساختمانی است که شهرداری و نظام‌مهندسی شهر میانه در بیشتر موارد با متخلفین برخورد قانونی نمی‌کند.

طبق تبصره يک ماده 55 شهرداری‌ها که بر اساس اين قانون سدمعابرعمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده غيرمجاز آنهاو ميدان ها وپارکهاوباغ های عمومی برای کسب وياسکنی وياهرعنوان ديگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگيری ودررفع موجود وآزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق وسيله مأمورین خود اقدام کند.

همچنين درتبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری ها تاکيد شده است:مهندسان ناظر ساختمانی مکلفند نسبت به عمليات اجرايی ساختمانی که به مسئوليت آنها احداث می‌گردد ازلحاظ انطباق ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه‌ها و محاسبات فنی را گواهي نمايند. هرگاه مهندس ناظر برخلاف واقع گواهی نمايد ويا تخلف را به‌موقع به شهرداری اعلام نکندوموضوع منتهی به طرح در کمیسیون مندرج در تبصره يک ماده 100 قانون شهرداری وصدوررای بر جريمه يا تخريب ساختمان گردد شهرداری مکلف است مراتب را به‌نظام معماری و ساختمانی منعکس نمايد

طبق مواد 11، 12 و 13 آیین‌نامه حفاظت از کارگاه‌های ساختمانی مصوب سال 1381 و بند 16 گواهی پایان کار ساختمان ابلاغ‌شده از وزارت کشور ایران، قرار دادن و انبار کردن وسایل کار و تخلیه مصالح ساختمانی و نخاله ساختمانی در معابر عمومی مجاز نمی‌باشد. درواقع قرار دادن مصالح ساختمانی در معابر خود از مصادیق سد معبر می‌باشد و ممنوع است.

بر طبق این آیین‌نامه استفاده از معابر فقط به‌صورت موقت با توجه به مساحت ملک و شرایط ساخت‌وساز عرض معبر و با مجوز شهرداری استفاده از 1/3 متر از عرض‌گذر در کوچه‌های کمتر از 10 متر، استفاده از 1/3 عرض پیاده‌رو درگذرهای بیشتر از 10 متر، اجرای اسکلت و بتون‌ریزی در خیابان‌های پرتردد در ساعاتی از شبانه‌روز که تردد کم باشد و اخذ مجوز از اداره راهنمایی و رانندگی در خیابان اصلی که بار ترافیکی زیادی دارند مجاز خواهد بود. مالکین باید بلافاصله پس از تخلیه مصالح ساختمانی سریعاً نسبت به جمع‌آوری و رفع سد معبر و نظافت محل اقدام نمایند. ضمن آنکه تصرفات کلیه مقاطع در 1/3 عرض‌گذر نباید دائمی و طولانی‌مدت باشد.

وظیفه شهرداری شناخت و معرفی تخلفات شهری و آموزش شهروندان در این زمینه است هنگامی که شهروندان خود را در برابر فضای شهرشان مسئول بدانند و آسیب هایی که سلامت این شهر را تهدید می کند بشناسند و در رفع آن ها بکوشند می توان از شهری بدون تخلف سخن گفت. از آنجایی که پیش شرط اولیه برای رعایت قوانین و مقررات شهری آشنایی با تخلفات و قوانین مرتبط با آن می باشد.

آرمان هر شهروند داشتن شهری بدون تخلف است که هر فرد با احساس مسئولیت و رعایت قوانین مربوطه می تواند گامی مؤثر برای تحقق این آرمان بردارد.

نکته آخر شهردار محترم لطفا نیم نگاهی هم به سدمعبر مصالح ساختمانی در سطح شهر میانه بیاندازید که باعث ایجاد مشکلات عبور ومرو برای عابرین پیاده و سواره می شود.

مامورین سد معبر شهرداری شهر میانه

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۲۴ ۲۱:۵۵

سلام خسته نباشی کمال تشکرقدردانی از زحمات اقای غلامعلی شکری

۹۶/۷/۲۴ ۲۱:۴۶

عرض سلام خسته نباشی واقعا جای تشکر از سدمعبران میانه بخصوص اقای شکری که کارشون بی نظیره تشکر فراوان از زحمات جنابعالی رو داریم

۹۶/۷/۲۴ ۲۱:۴۵

دو نفری که در سد معبر کار می کنند سابقه خوب و پاکی ندارند و بطور غیرقانونی و با واسطه استخدام شدند. انگار همین دیروز بود که با یکیشون همکلاس و با اون یکی همسایه بودیم. اونا رفتن سراغ کارهای ...، ما هم چسبیدیم به درس و مدرسه...!؟
حالا اونا شدند کارمند شهرداری ما هم از این پروژه به اون پروژه.

۹۶/۷/۲۴ ۱۹:۲۲

مامور سدمعبرآقای عبدالهی خواهشا با مردم با ادب ومهربانی برخورد کن بجای کارکردن فقط جوسازی میکنی.

۹۶/۷/۲۴ ۱۴:۴۰

از این طرحا زیاده.اینا همش چند روزست و مخصوصا اینا که از اول تبلیغاتی کار کردن

۹۶/۷/۲۴ ۱۴:۳۹

مغازه بغلی ما هر وقت میاره مبلارو بیرون زنگ میزنیم بعد ۱ روز یا چند ساعت میان میرن داخل بعد بدون هیچ تاثیری نمیدونم چی میشه داخل سرشونو میندازن پایین میرن....

۹۶/۷/۲۴ ۱۴:۰۹

یکی از مکان هایی که چهره مرکزی شهر را زشت کرده دست فروشان لباس جنب پاساژ هلال احمر و قنادی خاتمی است این نوع سد معبر آبروی شهر را می برد

۹۶/۷/۲۴ ۱۳:۴۵

دوست عزیز تا یادمان است همیشه در شهر میانه همین برنامه بوده است که همیشه ماموران سد معبر سراغ مغازه داران و دستفروشان رفته و می روند در صورتیکه اگر توجه کنید می بینید که سد معبر مصالح ساختمانی چقدر باعث ایجاد مشکلات برای عابرین پیاده یا سوراه می نماید ضمنا یکی از مشکلات که باعث ایجاد ترافیک در مرکز اصلی شهر بین بانک ملی تا چهارراه پایین می کند پارک خودروهای شخصی  می باشدمتاسفانه بیشتر کارکنان بانک و بازاریان اول صبح خودروهای شخصی خود را کنار خیابان پارک می کنند که خود باعث ترافیک و ایجاد مشکلات زیاد برای شهروندان و بازاریان می نماید شهردار محترم باید برای حل این مشکل هم یک راه حل کارشناسی شده پیدا نماید

۹۶/۷/۲۴ ۰۸:۳۸

شهرداری و راهنمایی رانندگی باید یه فکری به حال موتور فروشان و نمایشگاهای اتومبیل هم بکنند

۹۶/۷/۲۴ ۰۸:۳۳

آقای رشیدی عجله نکن هنوز 2 روز از شروع این طرح گذشته. زشته اینجوری قضاوت کردن. بزاریم شهردار برنامه هاشو اجرا کنه اگه موفق نشد نقدش کنیم.

۹۶/۷/۲۴ ۰۷:۴۵

از شهرداری میانه بخاطر این اقدام شایسته تقدیر و تشکر میکنم واقعا که اقدام بجایی بود. امیدوارم این حرکت خوب همچنان ادامه داشته باشد

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز