کد خبر: ۷۹۲۶۱
۵۱۴ بازدید
۷ دیدگاه

هر لحظه یک قدم مانده به فاجعه ای دیگر در شهر میانه

۹۶/۱۰/۲۳
۰۰:۰۹

 

مقصران اصلی در جان باختن دختر 12 ساله و مصدومین آتش سوزی مجتمع صدرا (مسکن مهر) شهر میانه چه کسانی هستند!؟

از زمانی که شهرداری شهر میانه چندین سال پیش اقدام به هوا فروشی و صدور مجوز برای آپارتمان های چندین طبقه در شهر میانه نمود، بیشتر مهندسین، فعالان اجتماعی و اصحاب رسانه به نحوی انتقادات خود را در مورد نظارت بر ایمن سازی آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی نموده و می نمایند. انتقاداتی که مثل همیشه با بی مهری و بی توجهی عده ای از مسئولان و مدیران شهر روبرو است.

مواردی که می تواند در مورد این حادثه ناگوار به آن اشاره و انتقاد نمود.

1-نبودن پله های اضطرای (پله فرار) درآپارتمان های این مجتمع و تعدادی از آپارتمان های شهر می باشد که در صورت بودن هم در تعدادی از این آپارتمان ها از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.یکی از مواردی که در زمان ساخت آپارتمانهای بلند باید مسئولان و مدیران نظام مهندسی و شهرسازی به آن توجه نمایند احداث پله های اضطرای (پله فرار) می باشد.

در سومین مبحث مقررات ملی ساختمان با محور حفاظت از ساختمان‌ها در برابر حریق، توجه به ضرورت راه‌های خروج اضطراری با توجه به نقش حیاتی آن در حفظ و نجات جان انسان‌ها، در اولویت قرار گرفته است. پلكان فرار، تنها راه نجات ساكنان طبقات بالای ساختمان در مواقع اضطراری و وقوع حریق است.

2-امکانات و تجهیزات سازمان های آتش نشانی که باعث نجات حادثه دیدگان و جلوگیری از گسترش حوادث از قبیل حریق، سیل و ... می باشد. سازمان آتش نشانی با هدف اصلی نجات و اموال انسان ها تشکیل شده است . و یکی از سازمان های شهرداری ها می باشد.

طبق بند 2 ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران یکی از وظایف اعضای شوراهای اسلامی شهر بررسی، شناخت کمبودها و نیازهای شهر می باشد و همچنین طبق بند14 ماده 55 قانون شهرداری ها اتخاذ تدابیر موثر و اقدام لازم شهر از خطر سیل و حریق وتبصره های ماده 100 نظارت بر ساخت و سازهای ساختمان ها در محدوده شهر طبق اصول نظام مهندسی و شهر سازی وظیفه شهرداری ها می باشد.با توجه به تصویب نامه هیئت وزیران در بخش آتش نشانی و امور ایمنی به شماره 123272 مورخه 18/10/1393 شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر های که داری ساختمان های بلند مرتبه می باشند برای پیش بینی خرید خودروهای نردبان دار و بالابر هیدرولیکی آتش نشانی و تجهیزات مربوط در بودجه سنواتی اقدام نمایند.

وزارت کشور هم در بودجه های سنواتی سالانه نسبت به پیش بینی بخشی از کمک هزینه خرید تجهیزات فوق اقدام نماید و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است نسبت به اختصاص اعتبار مورده اشاره در قوانین بودجه سنواتی به وزارت کشور جهت کمک هزینه خرید تجهیزات فوق اقدام نماید. مدت، زمان بندی برای اجرا نیز  3 سال می باشد.متأسفانه در مدت 3 سال  اعضای دوره چهارم شورای اسلامی شهر و شهردار سابق اقدامات لازم را در جهت تهیه خودروهای نردبان دار و تشک‌های بادی آتش‌نشانی نکرده‌اند تا باعث جلوگیری از اتفاقات و حوادث ناگوار برای شهروندان شوند.

3- یکی از وظایف مدیران سازمان های آتش نشانی در زمان حادثه حضور به موقع و مدیریت صحیح در دور نمودن افراد عادی از صحنه حادثه و رعایت نکات ایمنی برای آتش نشانان و حاضرین در صحنه می باشد. متاسفانه در موقع آتش سوزی در مجتمع صدرا ( مسکن مهر) شاهد این بودیم یکی از حاضرین در صحنه بدون تجهیزات ایمنی اقدام به بالا رفتن از نردبان فلزی نموده است که خود این مسئله باعث ایجاد حادثه تلخ و ناگوار می باشد.

برای تهیه خودروهای نردبان دار و تجهیزات آتش‌نشانی راهکارهای زیادی است که اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولان و مدیران شهرداری با کمک نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شهر و دیگر مسئولان و مدیران شهر می توانند اقدام به تهیه آن نمایند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۱۰/۲۷ ۰۵:۴۹

آقایون مسئولان،شما کمک نکنی سر سنگین تری

۹۶/۱۰/۲۳ ۱۰:۲۷

هر وقت اینو بگیم فرماندار صحبت گاوداری میکند! ، نماینده هم وقت ندارد. پیش امام جمعه هم میریم میگیم ،درمورد شیطان بزرگ امریکا میگوید.یکبار نشد در نطقش مشکل مردم بگوید . بخدا خدا هم ناراضیست .
این مردم هیچکس صدایشان نمیشنود . اینها دوست ندارند بزرگراه سرچم میانه درست شود.تا دوباره میانه رونق یابد.اینها دوست دارند همه فقیر بمانیم بدبخت بشویم با حالت التماس سر استیصال مارا بخاطر یک مقدار پول سوریه بفرستند.
گواه حرفم دهه فجر پارسال افتتاحشان ،جاده گلزار مومنین بود.افتخارشان اباد کردن قبرستان هاست. واقعا برای من عجیب است چرا ان پول برای تعریض سرچم خرج نکردند تا جان مردم نجات یابد اما برای قبرستان اینهمه خرج میکنند. اونها بفکر اخرت ما هستند! از الان قبرستان های میانه اباد کردند

۹۶/۱۰/۲۳ ۰۸:۳۰

تجهیزاتی که آتش نشانی میانه هر سال در نمایشگاه نشان می دهد به درد چه روزهایی می خورد

۹۶/۱۰/۲۳ ۰۸:۱۹

آقای رشیدی در خیلی چیزها مسئولین مقصرند الان کشور ما روی گسل است و میانه هم خارج از این قضیه نیست اگر زلزله ای در این شهر رخ دهد با این جاده های عهد بوق چگونه امداد رسانی خواهد شد آیا وقت آن نرسیده این جاده های ما از چهار جهت عریض شوند. به طرف تبریز،خلخال،زنجان،هشترود.

۹۶/۱۰/۲۳ ۰۱:۵۰

اصلا میدانی مشکل چی بوده ،فرد که مشکل داشته خود خانه اتش زده. چه ربط شهرداری مجلس میدهید؟
این بحث های طولانی بیفایده رها کنید. رهاوردش چه بوده وقتی گوش مسئولان دروازه هست.وقتی معیار انتخاب مسئولان ما چاپلوسی هست نه شایسته سالاری، چه امید پیشرفتی داریم؟ در مجلس انگلیس ایا نطق میخوانند بنام ملکه،بنام شهدای جنگ جهانی دوم ،روح مقدس چرچیل و ژنرال مونت گومری و عیسی مسیح ، انواع تملق های دیگر نخیر صحبت سر مشکلات مردم میرود. نماینده میگوید من نماینده مردم هستم ،نماینده شورای شهرش هم میگه. حال ما در ایران برای که میگوییم کسانی که خود مردمی نمیشناسند خود وامدار کسی نمیدانند اندکی تفکر لازم هست.بعضی صحبت ها بیفایده هست. نمونه ده سال است میگویید کو نتیجه کو دستاورد یک نمونه فقط بگویید

۹۶/۱۰/۲۳ ۰۰:۴۸

بستگی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورا، شهردار و مسئولان و مدیران شهر دارد که چطور بتوانند از این مصوبه ها استفاده نمایند.

۹۶/۱۰/۲۳ ۰۰:۴۱

خیلی چیزا تصویب شده اما ....

اخبار روز