کد خبر: ۸۴۲۶۵
۳۰۲ بازدید
۱ دیدگاه

خبرخوش وزارت اقتصاد به بخش خصوصی و مردم:

چهار فرآيند اداری كه مردم را كلافه می كرد، حذف شد.

۹۷/۶/۲
۱۸:۵۸

 

در آخرين جلسه هيات مقررات زدايی به رياست وزير اقتصاد چهار فرآيندی بروكراسی زائد حذف شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شادا، در آخرین جلسه هیات مقررات زدایی، چهار حذف موثر انجام شد که هم برای کارآفرینان و هم برای مردم مهم است.

بر اساس این گزارش، در مورد اول یکی از مهمترین روندهای بروکراتیک در جریان معاملات مسکن مربوط به مالیات بر نقل و انتقال مسکن است که براساس تصميم جديد وزارت اقتصاد، مقرر شد از این پس نیازی به حضور در مراکز مالیاتی برای پرداخت مالیات نقل و انتقال مسکن نباشد و مردم می توانند در ادارات ثبت اقدام به دریافت میزان مالیاتشان و پرداخت آن کنند. بنابراین سه مرحله روند از این فرآیند حذف می شوند. بنابراین سازمان ثبت اطلاعات مورد نیاز را به سازمان مالیاتی ارائه می‌دهد. سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری شرکت پست و شهرداری، امکان تعیین بلوک و ردیف براساس دفترچه ارزش معاملاتی املاک برمبنای کدپستی را برای سازمان امور مالیاتی کشور از طریق وب‌سایت فراهم می‌کند.

این گزارش می افزاید، سازمان مالیاتی هم پس از محاسبه میزان مالیات، عدد آن را به صورت برخط به سازمان ثبت ارسال کرده و پس از پرداخت نهایی در سازمان ثبت توسط مالک، بازهم به صورت برخط تایید از طرف سازمان مالیاتی ارائه می‌شود.

بر اساس این گزارش، تصميم دوم مربوط به تعاوني ها مي شود. ۲۵۰ هزار تعاونی در کشور وجود دارد. این تعاونی‌ها پس از ثبت مکلف بودند برای انجام تغییرات دیگر بازهم مجوزهای لازم را از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کسب‌ کنند. اما از این پس دیگر نیازی به اخذ مجوز در مورد ثبت تغییرات وجود ندارد. 

این گزارش حاکی است، هيات مقررات زدايي به رياست كرباسيان با تغییر کارمزد خدمات سازمان استاندارد بابت صدور گواهی انطباق برای کالاهای وارداتی (۸ در هزار ارزش گمرکی کالای وارداتی) موافقت كرد.

براين اساس سازمان استاندار موظف است به منظور اصلاح‌ آیین‌نامه‌های و دستورالعمل‌های مرتبط با کارمزد خدمات خود با رویکرد کاهش هزینه‌ها، ظرف یک ماه مستندات مربوط به قیمت تمام شده انواع خدمات خود (جایگزین مضربی از ارزش کالا) را به سازمان حمایت و وزارت اقتصاد اعلام کند.

همچنین، سازمان حمایت هم ظرف دو ماه و قبل از نهای شدن لایحه بودجه، قیمت تمام شده پیشنهادی سازمان استاندارد را بررسی و پس از تصویب جهت طرح در شورای عالی استاندارد به سازمان استاندارد ارسال می‌کند.

در این گزارش تاکید شده که زمان اجرا و همچنین تخصص بودجه نباید مانع از عدم اجرای مصوبه هیات مقررات زدایی شود.

همچنين براساس نظر وزارت اقتصاد با توجه به شیوه تعیین کارمزد ثبت سفارش به صورت وجه جداگانه از حقوق ورودی برمبنای مضربی از ارزش کالا و لزوم اصلاح برمبنای قیمت تمام شده خدمات، ضمن توجه به اینکه کنترل واردات ( به منظور حمایت از تولید داخلی) براساس تعرفه مصوب اعمال خواهد شد، پس از ارائه مستندات قیمت خدمات از سوی سازمان توسعه تجارت و تصویب آن در سازمان حمایت متن مصوبه توسط سازمان حمایت به دبیرخانه هیات ارسال می‌شود تا پیشنهاد اصلاح مصوبات هیات وزیران از سوی وزارت اقتصاد به مرجع مورد مذکور ارسال شود.

در پایان این گزارش آمده است، تسهيل فضای كسب وكار و مبارزه با فساد از مهمترين اهداف وزارت اقتصاد به شمار می آيد. برهمين اساس طی يكسال گذشته ٥٠٠ مجوز زائد فضای كسب وكار حذف شده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دولت،کد خبر: ۳۱۱۷۴۰

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۶/۲ ۲۱:۲۶

برخی صاحبنظران اعتقاد دارند اصلاح سیستم اداری مهمترین راه اصلاح امور کشور است فرآیندهای پیچیده وطولانی با قوانین فراوان و تا حدودی زاید ودست وپاگیر که زمینه تفسیر و توجیه وتا حدی فساد  را فراهم می سازد طرحها و ایده های آرمانی و کارامد را در چارچوب خود با ناکامی مواجه می سازد وحتی برخی اسناد وقوانین بالادستی  مصوب مسولین ارشد نظام را هم چنانچه به تجربه مشاهده شده به بن بست کشانده است بروکراسی وتکنوکراسی بی اندازه را با تنقیح قوانین وحذف زواید بند وتبصره ها و بروزرسانی آنها در چارچوب ایده آلهای منطقی مورد وفاق جامعه ومسولین والبته برپایه قانون اساسی  باید از بین برد نمایندگان در این امر نقش بسزایی دارند اجرای کامل و کارامددولت الکترونیک تا حدودزیادی می تواندمشکل  ناهماهنگی مسولین بالا دست سه قوه و پایین دست آنها را حل کرده  و نظارت دوجانبه مردم ومسولین بر فرآیند امور را تسهیل بخشد 

بی گمان انتظار نمی رود طرح دولت الکترونیک فقط درحد صدور کارت ملی و سند ملکی و... باشد بلکه کل سیستم اداری کشور  فی المثل تمامی شئونات و فرآیندهای حسابداری ادارات و شهرداری ها و نهادها وارگانها را نیز باید شامل شود تا بتوان گفت طرحی کارامد است 

جا دارد نمایندگان  شهرستان توضیح کافی از مراحل ونحوه  اجرای دولت الکترونیک ارایه دهند 

اخبار روز