کد خبر: ۸۷۴۴۴
۹۸ بازدید
۰ دیدگاه

یعقوب شیویاری:

اینستکس(INSTEX) قابلیت تبدیل به ابزار خود تحریمی را دارد

۹۷/۱۱/۱۴
۱۶:۳۷

 

یعقوب شیویاری نماینده مردم شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با اشاره به نگرانی‌های حوزه اینستکس گفت: اگر آغاز اینستکس مشروط به تصویب پالرمو و CFT شود، تبدیل به مکملی برای تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، یعقوب شیویاری در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه، 14 بهمن ماه) در نطق میان دستور خود ضمن تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر اخیر به استان آذربایجان شرقی برای حضور در همایش نیمکت‌های سوخته به مناسبت سالگرد شهادت مظلومانه جمعی از دختران مدرسه زینبیه شهرستان میانه و دبستان ثارالله(ع) و همچنین تشکر از حضور بطحایی وزیر آموزش و پرورش، معاون پارلمانی وی و تنی چند از نمایندگان در این همایش، گفت: 12 بهمن سال 65 مصادف بود با بمباران هوایی شهرستان میانه که طی آن عده ای از دختران مظلوم به شهادت رسیدند.

اقناع فکری مردم تضمین کننده ثبات نظام سیاسی در آینده است

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به زوایای پنهان این جنایت تاریخی و کشتار دانش آموزان بی گناه، اظهار داشت: پیشنهاد ارتقای این همایش به کنگره بین المللی و شناسایی زوایای این جنایت به جهانیان و طرح شکایت از سازمان های حقوق بشر را دارم و از وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی این موضوع خواستارم تا در اسرع وقت سازوکارهای این مهم را عملیاتی و اجرایی کند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در دهه چهارم انقلاب نهادهای تولیدکننده معرفت و عقلانیت در جمهوری اسلامی لازم است برای بسط عقلانیت در حاکمیت و در میان عموم مردم تلاش کنند و اندیشه انقلاب اسلامی را رشد و گسترش دهند، اظهار داشت: انقلاب در قالب احساسات و هیجانات سطحی نمی تواند برد و عمر زیادی داشته باشد و عقلانی شدن هر مکتب و تفکر است که باعث طول عمر آن می شود.

شیویاری ادامه داد: وابسته کردن جمهوری اسلامی به علایق و احساسات ملی، مصرف کردن نام و یاد شهدا، خرج کردن از حساسیت های مذهبی مردم، یادآوری مکرر مخاطرات، تهدیدها و دشمنی هایی که در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی جریان دارد، همگی ناکافی و دارای طول عمری محدود هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: وابسته شدن نظام سیاسی به برانگیختن احساسات مردم در ایام انتخابات، بحران ها و تلاطم های سیاسی-اجتماعی در بلندمدت آسیب زا است و کم کم اثربخشی خود را از دست می دهد لذا عقلانی شدن روندها و اقناع فکری مردم است که می تواند تضمین کننده ثبات نظام سیاسی در آینده شود.

اینستکس به مکمل تحریم های آمریکا تبدیل نشود

وی در ادامه با اشاره به سازوکار حمایت از معاملات تجاری (INSTEX) بیان داشت: اتحادیه اروپایی روز پنجشنبه گذشته اعلام مکانیسم مالی جدید با ایران را با عنوان اینستکس ثبت کرده که این مکانیسم مالی در واقع یک نوع SPV یعنی ابزار دارای هدف خاص است که اروپایی ها گفته اند هدف آن پشتیبانی از معاملات مشروع ایران خواهد بود.

شیویاری ادامه داد: در همین آغاز کار نگرانی های بسیار مهمی وجود دارد که اگر به آنها پرداخته نشود این مکانیسم نه تنها کمکی به سبک کردن فشار ناشی از تحریم های آمریکا نخواهد کرد بلکه به سرعت به مکمل تحریم های آمریکا تبدیل شده و همان اهداف آمریکا را از مسیر دیگری تأمین می کند.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه با توجه به اصرار اروپایی ها به کامل شدن برنامه اقدام FATF در ایران به عنوان پیش شرط عملیاتی شدن این مکانیسم، دو نگرانی فوق العاده مهم وجود دارد، یادآور شد: اروپایی ها تازه این موسسه را ثبت کرده اند و شواهد نشان می دهد می خواهند آغاز به کار عملی آن را مشروط به تصویب نهایی CFT و پالرمو در ایران کنند در این صورت اینستکس نه تنها سبک کننده فشارها نخواهد بود بلکه خود با ابزار فشاری جدید بر ایان به منظور گرفتن امتیازهای بیشتر بدل خواهد شد.

وی افزود: همچنین احتمالا اینستکس فقط با آن دسته از موسسات مالی و شرکت ها در ایران کار خواهد کرد که استانداردهای مقابله با تأمین مالی تروریسم و پولشویی مد نظر اروپا را کامل اجرا کنند و این یعنی  این مکانیسم جدید خود به چشمه ای جدید برای تزریق پرفشار خودتحریمی و قطع همکاری بخش خصوصی با نهادهای مورد هدف در ایران تبدیل می شود.

ایران نباید تمام اطلاعات مالی حساس خود درباره شرکای خارجی را در اختیار آمریکا قرار دهد

شیویاری در ادامه با بیان اینکه اصرار برای انباشت هرچه بیشتر تجارت خارجی به ویژه پول ناشی از فروش نفت ایران در اینستکس خدمتی بزرگ به رژیم تحریم های آمریکا است، عنوان کرد: اساسا امکان هرگونه دور زدن تحریم های آمریکا را از ایران سلب کرده و به شناسایی کامل هویت مشتریان ایران از سوی آمریکا که بر این مکانیسم اشراف کامل دارد، می انجامد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم اضافه کرد: برای آمریکا خبری خوش تر از این نیست که ایران به دست خود اطلاعات مالی حساس مربوط به شرکای تجارت خارجی خود را در اختیار نهادی بگذارد که در هماهنگی تنگاتنگ با خزانه داری آمریکا قرار دارد و از این جنبه اینستکس کمک کار و تسهیل کننده تحریم های آمریکا خواهد بود نه مقابله کننده با آن؛ از این رو باید یک بار دیگر به خود آمده و فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر احیای اقتصاد مقاومتی را سرلوحه برنامه ریزی های اقتصادی کشور قرار داده و بیشتر از این خود را وابسته به آمریکا نکنیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی مسائل حوزه انتخابیه خود عنوان کرد: شهرستان میانه با دارا بودن بیش از 300 اثر تاریخی ثبت شده رتبه اول استان آذربایجان شرقی را در بین آثار تاریخی ثبت شده دار و در جذب توریست و گردشگر از پتانسیل بالایی برخوردار است که متأسفانه مورد کم لطفی مسئولان شهرستانی و استانی قرار گرفته است.

شیویاری در ادامه با بیان اینکه شهرستان میانه تنها دروازه آذربایجان نبوده بلکه ویترین آن است، ابراز داشت: پیشینه تاریخی میانه به ده ها سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و سابقه بعضی نوشته های تاریخی این منطقه را تا 720 سال پیش از میلاد نقل می کنند با این حال این شهرستان مورد بی لطفی مسئولان قرار گرفته و نسبت به سایر شهرستان های استان بسیار عقب مانده است و با توجه به پتانسیل های گسترده ای که این شهرستان دارد، متأسفانه مسئولان این شهرستان از این امر غافل هستند.

مدیریت حوزه آب ضعیف و سنتی است

این نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه آب منطقه عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم و حیاتی کشور که اکثریت استان های کشور با آن روبرو هستند موضوع کم آبی است که با نگاهی به مدیریت آب در کشورهای همسایه در می یابیم مشکل اصلی در کشور مدیریت ضعیف و سنتی در حوزه آب است و استان آذربایجان شرقی و به تبع آن شهرستان میانه به دلیل عدم کنترل در مصرف آب و برداشت های زیرزمینی دچار خشکسالی شده و اکثریت روستاییان با این موضوع درگیر هستند.

وی همچنین با اشاره به حوزه کاشت برنج ابراز داشت: یکی از محصولات روستایی مردم میانه و شهرهای اطراف که قریب به 50 سال قدمت دارد، کاشت برنج است که بنا به برخی اظهار نظر کارشناسان یکی از مرغوب ترین و خوشمزه ترین برنج کشور محسوب شده که مصوبه اخیر هیأت دولت مبنی بر عدم کاشت برنج در سایر استان های کشور به جز استان های شمالی موجبات نگرانی مردم را فراهم ساخته که جا دارد وزارت کشاورزی با مدیریت هوشمندانه از آسیب ها جلوگیری کند.

شیویاری همچنین با اشاره به ورزشگاه 5 هزار نفری شهید سرانجام میانه عنوان کرد: با توجه به نقش بسیار زیاد و غیرقابل انکار ورزش در جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی و ایجاد شادی و شور در بین جوانان و علیرغم مکاتبات متعدد و پیگیری های انجام شده، متأسفانه تا کنون ورزشگاه 5 هزار نفری شهید سرانجام بهره برداری نشده است.

نماینده مردم میانه در مجلس دهم ادامه داد: ورزش تکواندو در شهرستان میانه از پتانسیل بالایی برخوردار است و گواه آن کسب 3 مدال در بازی های آسیایی اخیر بود ولی متأسفانه نگاه وزارت ورزش به آن در میانه نگاه منصفانه ای نیست و لازم است حمایت بیشتری از آن صورت گیرد.

رتبه بندی و بحث بیمه تکمیلی فرهنگیان انجام شود

وی همچنین با اشاره به پروژه راه آهن میانه-تبریز بیان داشت: این پروژه یکی از پروژههای نیمه تمام ملی است که متأسفانه علیرغم پیشرفت فیزیکی صد درصدی به دلایل نامعلوم مورد بهره برداری قرار نگرفته و لازم است وزارت راه و شهرسازی نسبت به این مهم اقدام عاجل و فوری انجام دهد.

شیویاری همچنین به پروژه جاده میانه-تبریز و میانه-تهران اشاره و تأکید کرد: یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات شهرستان میانه بحث راه های نامناسب و خطرناک این شهرستان است که در حال حاضر این جاده ها به قدری خطرناک هستند که هر هفته شاهد تصادفات دلخراشی هستیم لذا لازم است برای اصلاح آن جاده ها دوبانده شوند که کارها آغاز شده ولی هنوز به اتمام نرسیده همچنین بحث اتصال راه آهن میانه به تبریز نیز با بودجه ناچیز قابل پیگیری نیست و سال ها به طول خواهد انجامید.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در ادامه با اشاره به مشکلات روستاییان این منطقه اضافه کرد: شهرستان حدود 400 روستا دارد که 350 روستای آن دایر است و به علت خشکسالی و کم لطفی مسئولان خالی از سکنه شده همچنین جاده های روستایی خاکی بوده که این میزان در کل کشور بی سابقه است و هنگام زمستان جاده ها مسدود می شود و مردم به مشکل می خورند.

وی در ادامه با اشاره به رتبه بندی، بیمه تکمیلی و ارتقای سطح معیشت فرهنگیان بیان کرد: نقش بسیار مهم و سازنده فرهنگیان در پیشبرد انقلاب بر هیچ کس پوشیده نیست از این رو دستگاه های متولی به خصوص سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون تلفیق مجلس باید به معیشت این قشر فرهیخته نگاه ویژه در بودجه داشته باشند.

پروژه سد شهریار میانه با وجود هزینه 3هزار و 200 میلیارد تومانی هنوز آبگیری نشده است

شیویاری در ادامه با اشاره به مشکلات عدیده در خصوص راه های مواصلاتی ترانزیت و راه های روستایی بیان کرد: یکی از مشکلات عمده شهرستان میانه عدم توجه مسئولان وزارت راه به راه های مواصلاتی  این خطه زرخیز است که به وزیر راه تذکر می دهم و خواهشمندم نگاه ویژه به مشکلات راه آهن منطقه داشته باشد.

این نماینده مردم از استان آذربایجان شرقی در مجلس ادامه داد: پروژه سد شهریار میانه یکی از پروژه های ملی بوده که تاکنون بالغ بر 3 هزار و 200 میلیارد تومان برای آن هزینه شده اما به دلیل مشکلات اعتباری هنوز آب گیری نشده است و موجبات مشکلات اجتماعی و زیست محیطی را فراهم آورده که لازم است وزارت نیرو و کمیسیون های مربوطه در مجلس پیگیری کنند.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت تکمیل و بهره برداری از سد گرمی‌چای و تأمین آب شرب شهرستان میانه از طرف مسئولان، بیان داشت: از مطالبات اساسی مردم بخش ترکمنچای ارتقای فرمانداری است که وزیر کشور باید در خصوص آن اقدام شایسته کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مزایای خدمتگذاران حوزه سلامت شهرستان علیرغم تلاش های شبانه روزی آنها، به موقع پرداخت نمی شود از این رو در این خصوص نیز باید اقدام عاجل صورت گیرد.

منبع خبرگزاری خانه ملت:یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز