کد خبر: ۸۸۰۱۲
۳۴۹ بازدید
۶ دیدگاه

شهرداری شهر میانه پرده های تیره ای را چه موقع کنار خواهد زد

۹۷/۱۲/۲۲
۰۳:۴۳

 

شهرداری‌ها، هم از لحاظ ارتباط نزدیک و رودررو با مسائل روزمرۀ مردم و هم از نظر حجم بالای فعالیت و ورود به طرح‌های کلان مالی و اقتصادی، به‌طور بالقوه جزء نهادهای دارای ریسک بالای فساد و بستر بروز فسادهای بزرگ اقتصادی هستند.

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در مدیریت شهری و احیا و ارتقای سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداری قرار دادن شهرداری در اتاق شیشه‌ای از طریق ابزارهای شفافیت است.

یکی از مواردی که همیشه در بیشتر شهرداری های کشور خبرساز می شود اجرای پروژه های شهری توسط اقوام نزدیک اعضای شوراها،مسئولان و مدیران شهرداری ها می باشد.

 مدتی است شهرداری های کشور یکی پس از دیگری برای شفافیت بیشتر، پرده‌های تیره‌ای که پیش‌روی مردم شهرها برافراشته شده را کنار زده اند و یک اتاق شیشه‌ی در برابر مردم شهرها به‌ نمایش گذاشته اند تا به‌واسطه‌ی در معرض عموم بودن محتویات آنها، باعث جلوگیری هرگونه فسادی در شهرداری ها شوند.

شهرداری شهر میانه هم می تواند با کنار زدن پرده‌های تیره‌ای که پیش‌روی مردم شهر برافراشته شده و با نمایش  گذاشتن یک اتاق شیشه‌ی در برابر مردم شهر، باعث شفافیت بیشتر در شهرداری و سازمان های وابسته شود.

نمونه ای از شفافیت در شهرداری های کشور:

شهرداری مهریز

شهرداری تهران

شهرداری بوشهر

یکی از مهم‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های مقابله با فساد، شفاف‌سازی است

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۲/۲۳ ۰۱:۳۴

متاسفانه اندازه درک و فهم شما هم همین اندازه است که نمی توان برای آن کاری نمود. ایکاش حداقل شهامت این را داشتید با نام خود کامنت می گذاشتید و پشت نام کابر مهمان مخفی نمی شدید. شاید بیشتر بخاطر این ناراحت هستید که اگر شهرداری شهر میانه هم مثل شهرداری های شهرهای دیگر اقدام به انتشار قراردادها نماید. باعث...

۹۷/۱۲/۲۳ ۰۱:۱۰

از نماينده ت پروفسور جان ت بگو از استاندار و وزير و ... پيگير باشه .ديگه قديم نيست كه تو الان دفتر يكي از پر نفوذ ترين نماينده هاي اين كشور هستي و داريد برا شهر كه هيچ برا كشور برنامه ريزي ميكنيد .ديگه تو چرا برا خواسته ت مقاله مينويسي ؟؟؟

۹۷/۱۲/۲۲ ۱۹:۱۳

احسنت رشیدی

۹۷/۱۲/۲۲ ۱۴:۳۱

با سلام، خبرهای که به گوش می رسد مثل اینکه امسال اداره دارایی و امور مالیاتی شهرستان میانه بدون در نظر گرفتن قانون ماده 64 مالیات های مستقیم، اقدام به ارائه قیمت ارزش منطقه ای شده است. لطفا مسئولان و مدیران شهرستان در این مورد اطلاع رسانی نمایند که این خبر تا چه اندازه صحیح و درست است.

قانون مالياتهاي مستقيم - ماده ۶۴

ماده ۶۴- تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می باشد. کمیسیون مزبور موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول معادل دو درصد(۲%) میانگین قیمتهای روز منطقه با لحاظ ملاکهای زیر تعیین کند.

این شاخص هر سال به میزان دو واحددرصد افزایش می­یابد تا زمانی­که ارزش معاملاتی هر منطقه به بیست درصد(۲۰%) میانگین قیمتهای روز املاک برسد.

الف- قیمت ساختمان با توجه به مصالح (اسکلت فلزی یا بتون آرمه یا اسکلت بتونی و سوله و غیره) و قدمت و تراکم و طریقه استفاده از آن (مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، بهداشتی، خدماتی و غیره) و نوع مالکیت

ب- قیمت اراضی با توجه به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی از لحاظ تجاری، صنعتی، مسکونی، آموزشی، اداری و کشاورزی

این کمیسیون متشکل از پنج عضو است که در تهران از نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور، وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شورای اسلامی شهر و در سایر شهرها از مدیران کل یا روسای ادارات امور مالیاتی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و ثبت اسناد و املاک و یا نمایندگان آنها و نماینده شورای اسلامی شهر تشکیل می شود. کمیسیون مذکور هر سال یک­بار ارزش معاملاتی املاک را به تفکیک عرصه و اعیان تعیین می­کند.

در موارد تقویم املاک واقع در هر بخش و روستاهای تابعه (براساس تقسیمات کشوری) نماینده بخشدار یا شورای بخش در جلسات کمیسیون شرکت می­کند. در صورت نبودن شورای اسلامی شهر یا بخش، یک نفر که کارمند دولت نباشد با معرفی فرماندار یا بخشدار مربوط در کمیسیون شرکت می­کند.

کمیسیون تقویم املاک در تهران به دعوت سازمان امور مالیاتی کشور و در سایر شهرها به دعوت مدیر کل یا رئیس اداره امور مالیاتی در محل سازمان مذکور یا ادارات تابعه تشکیل می­شود. جلسات کمیسیون با حضور حداقل چهار نفر از اعضاء رسمیت می­یابد و تصمیمات متخذه با رأی حداقل سه نفر از اعضاء معتبر است. دبیری جلسات کمیسیون حسب مورد بر عهده نماینده سازمان یا اداره کل یا اداره امور مالیاتی است.

ارزش معاملاتی تعیین شده حسب این ماده یک ماه پس از تاریخ تصویب نهائی کمیسیون تقویم املاک، لازم­الاجراء و تا تعیین ارزش معاملاتی جدید معتبر است.

تبصره ۱- سازمان امور مالیاتی کشور یا ادارات تابعه سازمان مزبور می‌توانند قبل از اتمام دوره یکساله در هر شهر یا بخش یا روستا، در موارد زیر کمیسیون تقویم املاک را تشکیل دهند:

۱-برای تعیین ارزش معاملاتی نقاطی که فاقد ارزش معاملاتی است.

۲-برای تعدیل ارزش معاملاتی تعیین‌شده نقاطی که حسب تشخیص سازمان امور مالیاتی کشور در مقایسه با نقاط مشابه هماهنگی لازم را نداشته یا با توجه به معیارهای ذکرشده در این ماده تغییرات عمده در ارزش املاک به‌وجود آمده باشد.

ارزش معاملاتی تعیین­شده حسب این تبصره پس از یک ماه از تاریخ تصویب نهائی کمیسیون تقویم املاک، لازم‌الاجراء و تا تعیین ارزش معاملاتی جدید معتبر است.

تبصره ۲- در مواردی که کمیسیون تقویم موضوع این ماده پس از دوبار دعوت تشکیل نشود یا پس از تشکیل دو جلسه تصمیم مقتضی در مورد تعیین ارزش معاملاتی حاصل نشود، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است آخرین ارزش روز املاک تعیین شده توسط کمیسیون تقویم را با شاخص بهای کالاها و خدمات اعلامی توسط مراجع قانونی ذی‌صلاح تعدیل و ارزش معاملاتی را مطابق مقررات این ماده تعیین کند.

تبصره ۳- در مواردی که ارزش معاملاتی موضوع این ماده مطابق دیگر قوانین و مقررات، مأخذ محاسبه سایر عوارض و وجوه قرار می­گیرد، مأخذ محاسبه عوارض و وجوه یادشده بر مبنای درصدی از ارزش معاملاتی موضوع این ماده می­باشد که با پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه ذی­ربط به تصویب هیأت وزیران یا مراجع قانونی مرتبط می‌رسد. درصد مذکور باید به نحوی تعیین گردد که مأخذ محاسبه عوارض و وجوه یادشده بیش از نرخ تورم رسمی اعلامی از طرف مراجع قانونی ذی‌ربط افزایش نیافته باشد.(۱)

۹۷/۱۲/۲۲ ۱۳:۳۶

تمام کارهای شهردار و شورای اسلامی شهر میانه از شفافیت موج میزنه از کارهای پیمانکاری گرفته تا جذب کارگران شهرداری و از رنگ امیزی بگیر تا جدول کارها وووو

۹۷/۱۲/۲۲ ۰۸:۰۸

سلام کسی درمورد صحت وسقم شایعه افزایش 10برابری ارزش منطقه ای توسط اداره دارایی خبرداره. ممنون میشم اطلاع رسانی کنید

اخبار روز