کد خبر: ۹۳۰۲۷
۸۱۴ بازدید
۲۶ دیدگاه

وقتی نماینده مردم در شورا و عضو کمیته انضباطی دانشجویان، خودش در جلسه امتحان تقلب می‌کند

۹۸/۱۰/۲۳
۱۴:۵۱

 

کسی که نماینده مردم در شورا و عضو کمیته انضباطی دانشجویان باشد و در جلسه امتحان تقلب نماید:

آیا می‌تواند بعنوان نماینده مردم در شورا امانتدار مطمئن و درست باشد؟

مردم در شورا نمایندگان خود را برای دفاع از حق و حقوق شهروندی مطابق قانون انتخاب می‌نمایند تا با صداقت و پاک دستی و احترام به قانون باعث آبادانی، پیشرفت و توسعه پایدار شهر باشند.

رفتار دولت مردان و نمایندگان مردم در شورا و ... باید تجسم روح قانون باشد. آنان به اقتضای جایگاه مدیریتی و ارتباط ملموس و مداوم با حوزه‌های اجرایی و مقررات، قوانین را بهتر می‌شناسند. آنها به مدد قانون بر سر کار آمده اند، جایگاه آنها توسط قانون تعریف می‌شود، مشروعیتشان تا آنجاست که قانون اقتضا کند، و بالطبع باید در قالب مصداقی از رفتار قانونی در چشم جامعه جلوه کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان بنا بر مسأله 539 رساله دانشجویی همه مراجع تقلید تقلب در امتحانات درسی را حرام می‌دانند.

سؤال: اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی کسب کند و به مرحله ی بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چیست؟

آیت الله خامنه‌ای: تقلب حرام است، ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.

آیت الله فاضل لنکرانی (ره) : مشکل است، شرعاً نمی‌تواند از این مزایا استفاده کند.

آیت الله بهجت: باید جبران کند آن درس را.

آیت الله صافی گلپایگانی: تقلب در هر امری جایز نیست.

آیت الله مکارم شیرازی: در صورتی که در یکی دو ماده ی درسی تقلب کرده باشد، هرچند کار خلاف کرده، ولی مدرک گرفته شده و ادامه ی تحصیل و استخدام با آن مدرک اشکال ندارد.

 

البته همان گونه که ملاحظه می‌شود این پاسخ‌ها تنها از جنبه ارتقاء به رتبه بالاتر و استفاده از امتیازات و حقوق داده شده است و به حکم تضییع حقوق دیگران اشاره ای نشده است.

 

اما اگر در جایی تقلب باعث تضییع حق از شخص دیگری شود باید جبران شود یا از کسی که حقش تضییع شده است حلالیت بخواهند و رضایت او را بدست آورند مگر این که امکان جبران وجود نداشته باشد.

 

دفاتر آیات عظام در پاسخ به این سؤال که، اگر کسی در کنکور تقلب کند و حق کسی را ضایع نماید، چون قبول نمی‌شد و کس دیگری جایش می‌آمد، چگونه باید جبران کند و حلالیت بطلبد؟ پاسخ داده اند:

آیت الله خامنه‌ای: تقلب حرام است و توبه کافی است.

آیت الله مکارم شیرازی: باید انصراف دهد تا نفر بعد جایگزین او شود.

کد خبر: ۵۴۴۷۲۹۰

گروه: فرهنگی هنری، قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۱۰/۳۰ ۰۱:۱۷

شورایی که ماشین دولتی را کرده ماشین خصوصی این شورا بدرد نمیخوره اونوقت ازاین شورا انتظار تقلب ندارید واقعا چرا مسئولین نظارتی رسیدگی نمیکنن

۹۸/۱۰/۲۵ ۱۴:۰۸

ایشان گویا در حوزه علمیه بازار میانه درس خوندند

۹۸/۱۰/۲۴ ۲۲:۴۰

چند ماه پیش تو گروه های تلگرامی و سایت صدای میانه عکس یک ماشین پرادو سیاه رنگ منتشر شده بود که در پیاده رو یکی از خیابان های اصلی شهر زیر تابلو پارگینگ عمومی پارک شده بود مثل اینکه مال یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بود نکند این شخص هم که تخلف نموده همان شخص باشد که خودرو خود را در پیاده رو زیر تابلو پارگینگ پارک و تخلف نموده بود باشد.

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۵:۵۳

بدون توجه به ملاحضات سیاسی یا وابستگی اقای مرتضی رشیدی به شخص یا گروه خاصی ، ایشون خار دردناکی شده اند در چشم آنهایی که میخواهند دروغ بگویند اسوده به صندلی ریاست خود تکیه دهند و مردم را با مشکلاتشان تنها بگذارند. آفرین به شهامت ایشان و خدا قوت همشهری . کاش همه ما مپل ایشان به مسائل شهرمان توجه می کردیم و احساس مسئولیت.

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۴:۴۵

در آیه ذکر شده در کامنت اصلاح می کنم
تو اصوا بالحق وتواصوا بالصبر
بخشی از آیه ۳ سوره عصر

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۴:۲۹

خود آقای رشیدی شاید جواب دادند اما توصیه و سفارش به رعایت مسائل دینی مختص علما نیست در قرآن هم در صفات مومنین آمده
تو اصوا بالحق و تو اصوا بالمرحمه
مومنین یکدیگر را به رعایت حق و رحم و مروت سفارش می کنند

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۱:۵۲

اقامرتضی نمیدونستم به احکام الهی اینقدر اشنا هستی نکنه قبلا درحوزه علمیه قم مشغول بودی؟

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۱:۰۴

رشیدی، تو خودت شاه دزدی. جانماز آب نکش

۹۸/۱۰/۲۴ ۱۰:۵۳

نمیدونم این اقای رشیدی لوازم فروش درس چی خونده که در مورد همه چیزها اعلام نظر میکنه که حتی هیچ مجتهدی در این حد نمیکنه جاب بسی تاسف و تعجب وآبروریزی شده ها این قبیل کارها

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۹:۳۰

به نظر من اين خير داخلش شيطنت شخصي داره ضمنا شوراها هم كه كلا تعطيل است به اين قضيه بايد به اين شكل نكاه كرد كرد از ماست كه برماست

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۸:۴۱

دوست گرامی همانطور که در مطلب اشاره شده دولت مردان،نمایندگان مردم در شورا و ... با رفتار درست و صحیح و احترام به قانون باید الگوی مردم جامعه باشند.

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۸:۳۷

با سلام وقت بخیر یکی از آموزه های دینی اسلام که مورد تاکید مکتب انسان ساز اسلام قرار دارد ضرورت حرمت آبروی دیگران و زود قضاوت نکردن درباره هیچ فرد یا اتفاقی است. این موضوع آن‌قدر مهم است که تجاوز به آبروی دیگران جزء بزرگ‌ترین گناهان محسوب شده و از طرف خداوند وعده عذاب الیم داده شده است. که آیه های قرانی و احادیث زیاد در مورد وجود دارد.

 در کشور ما مخصوصا در شهرهای مانند شهر میانه متاسفانه عده ای از افراد که پست و مقامی در جامعه دارند از انتقادهای که از این افراد در مقابل عملکرد ضعیف و ... می شود بخاطر منحرف نمودن افکار عمومی هر چند اندک اقدام به سرک کشیدن به زندگی شخصی افراد و این موضوع را سپری در مقابل انتقاد منتقدین می نمایند. که  خود این مسئله از طرف همچین افراد با توجه به آیه های قرانی و احادیث از بزرگترین گناهان محسوب شده و از طرف خداوند وعده عذاب الیم نیز داده شده است.

قسمت های از نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر

در مردم عیبهایی است و والی از هر کس دیگر به پوشیدن آنها سزاوارتر است. از عیبهای مردم آنچه از نظرت پنهان است، مخواه که آشکار شود، زیرا آنچه بر عهده توست، پاکیزه ساختن چیزهایی است که بر تو آشکار است و خداست که بر آنچه از نظرت پوشیده است، داوری کند. تا توانی‌ عیبهای دیگران را بپوشان، تا خداوند عیبهای تو را که خواهی از رعیت مستور بماند، بپوشاند.

البته همانطور که در مطلب اشاره شده رفتار  دولت مردان و نمایندگان مردم در شورا و ... با رفتار افراد عادی جامعه هزاران بار فرق می کند. رفتاردولت مردان و نمایندگان مردم در شورا و ... با رفتار افراد عادی جامعه در یک مسئله مانند همین تقلب در سر جلسه امتحان اصلا مورد توجه هیچ کس قرار نمی گیرد ولی تقلب دولت مردان و نمایندگان مردم در شورا و ... بخاطر جایگاهی که در جامعه دارند مورد توجه همگان قرار می گیرد.

 

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۷:۵۹

تقلب به نظر شما مسئله شخصی است !

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۷:۴۸

لطفا"مطلب شایسته در حد سایت بزارید که مخاطب استفاده کند ، این مطالب بسیار زننده هستند

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۱:۳۵

تقلب حرام ولي كاش از آبروريزي يك مومن و برادر ديني هم يه مقاله بذاري رشيدي جان تا اونم بدونيم چي است .ممنون

۹۸/۱۰/۲۴ ۰۰:۴۷

دزدها دست از کار زشت خود بر نمی دارند تا اینکه سرانجام دیگران به زور دستشان را از کار زشت کوتاه می کنند.

۹۸/۱۰/۲۳ ۲۲:۴۶

منظورتون کی هست؟

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۹:۰۶

گنه نه اولوب با؟

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۷:۰۶

سلام آقای رشیدی این آقا بجای امانتداری فعلا امانت فروشی میکند.

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۷:۰۴

از آنجایکه بنده حدود بیست سال از این آقا شناخت دارم کارش همیشه تقلب و چاپلوسی بوده و همیشه در جلسات شورا اعلام کرده من امانتدار مردم هستم .ضمنا آقای رشیدی گلایه نکنید چون ایشان واسه دوره 12 انتخابات مجلس از الان اعلام آمادگی کرده میخواد زود مدرک بگیره.این آقا بره کار مانکن انجام بده بهتره تا امانتدار یشه

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۶:۴۲

دوست گرامی جناب رشیدی عزیز قبل از فتاوی فقها در مورد تقلب ، انبیاء خصوصا پیامبر بزگمان حضرت محمد(ص) فرمایشات زیادی در مورد حفظ آبروی برادر دینی و مومنین بیان داشته اند و از بردن آبروی اشخاص وعدم ورود به زندگی خصوصی افراد بسیار تذکر داده اند ایکاش به آنها نیز توجه کنیم. متشکرم

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۶:۱۴

عجب آشفته بازاریست شورا یکی تقلب می کنه یکی ماشین پارک می کنه پیاده رو یکی ماشین شهرداری و کرده ماشین شخصی 24 ساعته استفاده شخصی میکنه یکی پیمانکار انتخاب میکنه واسه شهرداری و ... نهادهای نظارتی بایستی رسیدگی کنند

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۵:۴۱

کی کجا تقلب کرده؟؟؟

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۵:۲۳

تقلب و نمره گرفتن حرام و تمام حقوق حاصل از ارتقا مدرک باید به بیت المال برگردانده شود و مدرک تحصیلی ابطال گردد.

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۵:۲۰

این طور آدمای پست زیاده تو روزگار

۹۸/۱۰/۲۳ ۱۵:۱۹

هله کیمدی بو

اخبار روز