کد خبر: ۸۸۴۱۳
۸۹ بازدید
۰ دیدگاه

شعار هفته:

زمین میراث مشترک همه نسل هاست، در حفظ آن کوشا باشیم

"هفته زمین پاک گرامی باد

    زمین، یکی از شگفتی های آفرینش است. این سیاره منظومه شمسی، از آن رو با دیگر سیاره ها فرق دارد که در جوّ آن اکسیژن هست و در نتیجه، زیستن در آن امکان پذیر شده است.اما با آغاز عصر ماشین و پیشرفت های صنعتی و علمی و رشد روزافزون علم گرایی، راه تسلط انسان بر آرزوی دیرینه اش، یعنی تسلط بر طبیعت تا اندازه زیادی هموار شد.

   اما خودخواهی ها و سودجویی های انسان، اندیشه سیطره و آگاهی بیشتر او از جهان اطرافش را به صحنه کارزاری نابرابر میان او و طبیعت تبدیل کرده و زنگ های خطر برای زمین به صدا درآمده است. روزی نیست که خبرها و گزارش هایی از سراسر جهان مخابره نشود و بیانگر نگرانی عمیق کارشناسان از تخریب محیط زیست و به خطر افتادن زندگی بر روی کره زمین نباشد.

    به خاطر این موارد نیز، در سال 1969، جان مک‌کانل ، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمین پاک طراحی شد و روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود؛ زمین را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

    روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه ای در سراسر جهان برگزار می شود.هر ساله در این هفته، در سراسر دنیا، درخت کاشته می شود، مردم سواحل دریا و رودخانه ها را تمیز می کنند و سایر کارهای که حافظ زمین باشد، انجام می دهند تا درباره محیط زیست خود آگاهی بیشتری به دست آورند، اما باید در همه روزهای سال نسبت به محیط زیست خود حساس باشیم و همه کارها را که می توانیم برای حفاظت آن انجام دهیم.

     در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.

    بنابراین همه ما موظفیم به دلیل اینکه در برابر حفاظت از زمین و آینده فرزندانمان مسئولیم، آنچه که از دستمان بر می آید انجام دهیم، بدون شک نیز عدم توجه به این موارد مستقیم و غیر مستقیم اثرات آن به خود ما و فرزندانمان بر می گردد.در نتیجه، در جهت داشتنی زمینی پاک و زیبا همه ما مسئولیم و باید از خودمات شروع کنیم.در راستای حفظ زمینی ایده آل هر یک از ما می توانیم از خودمان شروع کنیم. برخی از موارد مهمی که می توان انجام داد شامل موارد زیر می شود.

• ریختن زباله داخل باکس های زباله نه در محیط زیست

• اصلاح الگوی مصرف:مانند استفاده از لامپ های کم مصرف و ال ای دی

• ممنوعیت استفاده از مواد پلاستیکی:

• صرفه جویی و اصراف نکردن بخصوص آب

• درختکاری و مصرف کم تر کاغذ:

• عمل بازیافت: یعنی اقداماتی انجام دهیم تا دوباره از زباله های تولیدی استفاده گردد مثلاکاغذ

 

* واحد خدمات و فضای سبز شهری شهرداری آچاچی

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آچاچی

http://Sapp.ir/shahrdariachachi

وب سایت اینترنتی شهرداری آچاچی:

eachachi.ir

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز