کد خبر: ۴۴۴۴۵
۱۱۳۲ بازدید
۸ دیدگاه

و اما..................... چاره کار چیست؟/ تصویر

۱۳۹۴/۵/۴
۱۱:۳۵

لطفا با ارسال نظرها و پیشنهادهای سازنده و قابل اجرا (اهداف در ادامه مطلب آمده است) در هر یک از مراکز سکونتگاهی (روستاها)، زمینه اجرای یک برنامه مدون و پایدار و بستر توسعه شهرستان را در زمینه های مختلف فراهم نمایید.

موسسه بزقوش و انجمن حفظ محیط کوهستان در نظر دارد تا با مطالعه تعداد زیادی از روستاهای میانه فرصتها و تهدیدهای موجود در هر یک از روستاها را شناسایی نموده و با همکاری ارگانهای دولتی و غیر دولتی محلی، ملی و بین المللی در صدد ایجاد بستری مناسب برای افزایش درآمد و کاهش مهاجرت مردم روستایی به شهرها و در نهایت کاهش نابرابری روستا و شهر گردد.

هدف اصلی این کار، ایجاد بستری مناسب برای مشارکت تمامی نهادها، ارگانها و مردم عزیز در مرحله مطالعاتی و اجرایی است. از خصوصیات پروژه های مشارکتی، افزایش درصد موفقیت و ماندگاری در طول زمان است.

با توجه به اینکه بنده تاکنون با روستا ارتباط نزدیک داشته و دارم، بسیاری از مشکلات روستایی را خود لمس کرده و با آنها آشنایی کافی دارم؛ اما مساله اساسی وجود روستاهای متعدد با تنوع فرهنگی و اقلیمی مختلف است که تصمیم گیری در مورد هر یک از این مراکز با خرده فرهنگهای متنوع را با مشکل مواجه و اجرای پروژه های مشارکتی را به چالش میکشد.

باید یادآور شد که: روستاها به عنوان کانون های فرهنگی و تولید هستند و قریب به اکثریت تولیدات کشاورزی (محصولات زراعی، باغی و دامی)، صنایع دستی و ... از روستاها تأمین می شود. با وجود قرارگیری محیط های گردشگری طبیعی و تفرجگاهی و نیز تنوع غنی فرهنگی در روستاها، متأسفانه امروزه جمعیت روستایی شهرستان به دلیل کمبود درآمد و مشکلات عدیده دیگر رو به کاهش است و تعداد زیادی از آنها تخلیه شدهاند. این در حالیست که بسیاری از روستاهای میانه از امکانات بالقوه بالایی برای تولید و درآمد زایی بهرهمندند. بی شک کشف پتانسیلها و فرصت های موجود در افزایش درآمد روستائیان میتواند بسیاری از معضلات اجتماعی-اقتصادی آنها را مرتفع نموده و باعث رونق دوباره این مراکز گردد. آنچه مسلم است اینکه، برای حل مشکلات هر ناحیه ای لازم است در ابتدا مسائل مربوط به هر ناحیه، ریشه یابی و ضمن برطرف نمودن آن، به ارتقای سطح کیفی معیشت جوامع نیز توجه شود. تجربه در دنیا ثابت کرده است که هم اندیشی و فعالیت گروهی می تواند بسیاری از معضلات موجود در جوامع روستایی را مرتفع، و امید به زندگی در روستا را در میان مردم تقویت نماید.

بهدلیل وجود زیرساختهای فرهنگی عمیق و درک مردم از آنچه که مشکل مینامیم، لازم است با روشهای گوناگون و با به میان کشانیدن ارگانهای ذیربط، حساسیت و انگیزه روستائیان را نسبت به مسائل موجود بیشتر و آنها را برای حل آن مسائل یکدل و همسو نمود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۵/۵ ۱۸:۵۲
خواهش میکنم . من خودم متولد میانه ولی بزرگ شده کرج هستم به عرض شما برسانم که بنده با یکی از دوستان همدانی خود 50 روز پیش یه مسافرت 24 ساعته اومدیم میانه و یه شب مهمان عمویم بودیم در یکی از روستاهای میانه. به اتفاق این آقا یه گشتی دو سه ساعته در کوهستانهای اطراف زدیم . دلیلم از آوردن این عزیز این بود که همیشه میگفت هیچ کجا پتانسیل اقتصادی و طبیعت بکر همدان رو نداره این آقا در همین مدت خیلی کم عاشق شهر و روستای ما شده بود اصلا راضی نبود برگرده و حتی مغاره پدریش رو تو همدان پس از مراجعتبه مبلغ 800 میلیون فروخت که کوچ کنه بیاد اونجا در رشته معدن فعالیت کنه. قدر پتانسیل های اونجا رو بدونین زیرساختهای بسیار خوبی داره میانه . جاده های ارتباطی استاندارد . منابع آبی فراوان در این برهه از دوران خوشکسالی . راه آهن و مراتع زیاد سدهای جدیدالاحداث اختصاص و منابع بسیار دیگر مخصوصا منابع انسانی خونگرم و کم توقع و با سواد.
۹۴/۵/۵ ۱۳:۰۷
سلام دست شما درد نکند
۹۴/۵/۵ ۰۰:۵۷
[quote name="کوروش"] با سلام دوست عزیز بسیار ایده خوبی ارائه دادین درستش اینع که این موضوع بصورت یک پروژه بایستی تعریف بشه و ردیف بودجه ای در فرمانداری براش باز بشه و یک مدیر پروژه توانمند انتخاب بشه و با جذب افراد تحصیل کرده و افراد بومی موفق این پروژه رو به انجام برسانند بنظر یه مقداری زمانبر خواهد بود ولی در کل خیلی مفیده و ایده های بوجود آمده از این بررسی به تفکیک طی چند طرح تولیدی و خدماتی و بسته بندی و .... با ارائه طرح توجیهی مدون در بیاد و پس از تایید مراجع ذی صلاح دولتی و دانشگاهی طی همایشی به اطلاع عموم برسه . با توجه به استقبال سرمایه گذاران حتی میتوان هزینه این طرحهای ازائه شده را از سرمایه گداران گرفت هرجند که وظیفه فرمانداری و ادارات هر شهر هستش که طرح اشتغال زایی حوزه های خود را با شفافیت ارائه دهند. بنده حاضرم مدیریت اینکار را بر عهده بگیرم korush777oi@yahoo.com [/quote] بسیلر عالی، البته این پروژه در مرحله مطالعاتی قرار دارد و طی بازدیدهای مکرری که همراه با کارشناسان مربوطه از روستاهای میانه بخصوص روستاهای کوهستانی انجام میشود، در حال جمع آوری اطلاعات هستیم. امیدواریم با همکاری افرادی همچون شما و پیشنهادهای سازنده علاقمندان دیگر مراحل مختلف و اجرایی پروژه به صورت قابل اجرا تعریف شده و از مشارکت ارگانهای ذیصلاح بهره مند شویم.
۹۴/۵/۵ ۰۰:۵۱
[quote name="رودسری مقیم میانه"] سوال دورترین روستا شهرستان میانه به مرکز شهرستان به همراه اسم اگه امکان داره ذکرکنید [/quote] متاسفانه جواب شما را نمیدانم ولی روستاهای شرقی و غربی بزقوش به ترتیب لیوانلو و سیدلر در شرق و تندرلو در غرب بزقوش و نیز روستای گو از توابع کاغذکنان و حلاج به نظر فاصله بیشتری نسبت به مرکز شهرستان دارند
۹۴/۵/۵ ۰۰:۴۶
[quote name="رودسری مقیم میانه"] متاسفانه یک سری ازاین روستاها مهاجرت کردند به بی فرهنگ ترین مناطق ایران درحاشیه کلانشهرهای کرج وتهران که بعضا50سال ازلحاظ اجتماعی وفرهنگی ازمیانه عقب ترقرارگرفته مهاجرت کردند [/quote] متاسفانه مهاجرت از روستاها به حاشیه کلانشهرها پدیده شومی است که در سالیان اخیر بسیار اتفاق افتاده است. اگر روستاییان ما به این باور برسند که روستا کم از شهر ندارد و با کمی همفکری و مشارکت مبتوان درآمد بهتری در روستا داشته باشند پدیده شوم مهاجرت از روستاها متوقف میشود و البته معضلات ناشی از هاشیه نشینی شهری کمتر میشود
۹۴/۵/۴ ۱۹:۲۵
با سلام دوست عزیز بسیار ایده خوبی ارائه دادین درستش اینع که این موضوع بصورت یک پروژه بایستی تعریف بشه و ردیف بودجه ای در فرمانداری براش باز بشه و یک مدیر پروژه توانمند انتخاب بشه و با جذب افراد تحصیل کرده و افراد بومی موفق این پروژه رو به انجام برسانند بنظر یه مقداری زمانبر خواهد بود ولی در کل خیلی مفیده و ایده های بوجود آمده از این بررسی به تفکیک طی چند طرح تولیدی و خدماتی و بسته بندی و .... با ارائه طرح توجیهی مدون در بیاد و پس از تایید مراجع ذی صلاح دولتی و دانشگاهی طی همایشی به اطلاع عموم برسه . با توجه به استقبال سرمایه گذاران حتی میتوان هزینه این طرحهای ازائه شده را از سرمایه گداران گرفت هرجند که وظیفه فرمانداری و ادارات هر شهر هستش که طرح اشتغال زایی حوزه های خود را با شفافیت ارائه دهند. بنده حاضرم مدیریت اینکار را بر عهده بگیرم korush777oi@yahoo.com
۹۴/۵/۴ ۱۸:۵۰
متاسفانه یک سری ازاین روستاها مهاجرت کردند به بی فرهنگ ترین مناطق ایران درحاشیه کلانشهرهای کرج وتهران که بعضا50سال ازلحاظ اجتماعی وفرهنگی ازمیانه عقب ترقرارگرفته مهاجرت کردند
۹۴/۵/۴ ۱۸:۴۴
سوال دورترین روستا شهرستان میانه به مرکز شهرستان به همراه اسم اگه امکان داره ذکرکنید

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز