کد خبر: ۳۰۶۴۹
۹۷۸ بازدید
۲۱ دیدگاه (۲۱ تایید شده)

موافقت مجلس با یک فوریت طرح استانی شدن انتخابات قوه مقننه

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح استانی شدن انتخابات قوه مقننه موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 9 آذر) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی فوریت طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی با یک فوریت این طرح با 133 رأی موافق، 64 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 220 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

 

مهرداد بائوج لاهوتی به‌عنوان طراح یک فوریت طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت این طرح گفت: طرح مذکور با امضای 169 نفر از نمایندگان تقدیم هیات رئیسه شده است و با تصویب آن قرار است در کمیسیون‌های مربوطه به صورت تخصصی بررسی شود.

 

وی در تشریح طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: براساس این طرح مردم در شهرستان‌های حوزه انتخابیه مذکور و حتی در دیگر نقاط استان می‌توانند به کاندیدای مورد نظر رأی دهند. از طرف دیگر این نگرانی پیش آمده که امکان دارد یک کاندیدا از یک شهر دیگری کاندید شود، اما براساس طرح مذکور نامزد انتخابات باید یا 5 سال در شهر مورد نظر سکونت داشته باشد یا در آنجا متولد شده و یا سابقه نمایندگی در آن شهر را داشته باشد.

نظر همشهریان محترم در خصوص استانی شدن انتخابات نمایندگان مجلس چیست؟

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۱۰/۱ ۱۷:۴۸
تا زمانیکه احزاب در کشور نهادینه نشوند این قیل طرحها بضرر شهرستانها حواهد بود..
۹۳/۹/۱۱ ۲۳:۲۲
اکنون که نظرات کم و بیش اعلام شد،حال انتظار میرود جناب آقای حسینی ازاین دیدگاهها استفاده نموده و در مجلس به بیان آنها بپردازد. این رویه میتواند نمادی از جایگاه جانشین بودن برای مردم حوزه انتخابیه باشد. ممنون
۹۳/۹/۱۱ ۱۰:۲۲
این طرح به ضرر شهرستانهای کوچک ، کم جمعیت و محروم است کاندیداها اکثرا از شهرهای بزرگ و دارا خواهند بود آخر سر هم نمایندگان انتخابی بیشتر از شهرستانهایی خواهند بود که جمعیت بیشتری دارند
۹۳/۹/۱۱ ۰۹:۲۲
جناب آقای نایبی با سلام ، افرادیکه به عنوان مدیر و یا کارشناس در سایر شهرستانهای استان مشغول خدمت بوده اند و مردم از توان مدیریتی آنها آگاهی دارند و جز مدیران موفق استانی بوده اند از آرا بیشتری برخوردار خواهند بود ، برعکس افرادیکه پایشان را از شهرستان بیرون نگذاشته اند و سابقه مدیریتی در سایر نقاط استان را ندارند آرا کمتری خواهند داشت . مطلب دیگر اینکه افرادیکه با همه خوب و بد شهر ساخته اند و سوخته اند و محرومیت همه جانبه شهر را با پوست ، گوشت و استخوان لمس کرده اند در این وادی شانس کمتری خواهند داشت و نکته آخر اینکه فرد انتخاب شده از سطح استان همان مقدار که وقت برای شهرستان خود میگذارد بایستی به سایر شهرستانهایی که از آنجا رای آوردهبگذارد و حال اینکه با این ساختار های موجود نماینده برای حوزه خود در مدت چهار سال کاری از پیس نمی برد تا چه رسد به شهرستانهای دیگر
۹۳/۹/۱۱ ۰۶:۰۶
اگر طرح با جزییاتی است که مهندس نایبی اشاره کرد خیلی خوب میتونه باشه ولی قبول کنیم که رجال سیاسی شهرستانها اینقدر اسم دار نیستند که شهرستانهای دیگر هم بشناسند لذا مثل خبرگان یا رای سفید خواهند داشت یا رای شانسی.
۹۳/۹/۱۱ ۰۰:۰۴
به نظر من تنها در یک مورد میتواند مفید باشد آنهم اینکه محدویت مکانی جهت اخذ رای در سطح استان برداشته شود به این شکل که اگر کسی به فرض در تبریز است بتواند به نامزد مورد نظر خود که هر کجای استان میخواد باشد، رای بدهد.
۹۳/۹/۱۰ ۲۱:۵۱
هرچند نمایندگان وقت مجلس در تمامی ادوار گذشته برای رقیب کشی درصدد وضع محدودیتهای بیشتر برای ورود افراد به مجلس بوده اند و به بهانه های مختلفی مانند مدرک کارشناسی ارشد یا 5 سال سابقه مدیریتی یا غیره تلاش کرده اند دوره بعدشان را با شرط (به استثنای نمایندگان فعلی) تضمین کنند ولی این یکی طرح واقعا جزو مهمترین طرح های افتخارآفرین ملی می تواند باشد و موجبات تقویت مجلس و ورود افراد سطح بالاتر به مجلس گردد. در اینجا برای رفع ابهام بعضی دوستان عرض کنم که منظور از انتخابات استانی این نیست که مثلا با توحه به جمعیت بالای تبریز و حومه تمامی نمایندگان استان از تبریز انتخاب شوند بلکه هر شهری سهمیه خود را دارد و اتفاقا محکمتر از قبل دارد (مثلا شرط تولد یا 5 سال سکونت) ولی این بار فردی که از میانه وارد مجلس می شود فقط میانه ایها روی ایشان نظر نمی دهند بلکه تمامی اهالی استان باید روی ایشان نظر دهند. بدیهی است که در اهر و مراغه و تبریز برای "آن میانه ای" رای می دهند که صاحبنامتر و معروفتر است نه کسی که با یک ایل و تبار رأی بیآورد و به مجلس برود. امتیاز دیگر این طرح این است که فردی که از هشترود با 10 هزار رأی به مجلس می رود این بار با 200 هزار رأی استانی و با پشتوانه ای محکمتر به مجلس می رود. اکنون در مجلس نمایندگانی هستند که با 5000 رأی و کمتر نماینده شده اند. خیلی خوشحالم که بشنوم این طرح در سال بعد اجرا می شود.
۹۳/۹/۱۰ ۲۱:۴۱
این مجلس تا مملکت را منفجر نکند دست بردار نیست گویا! خدایا حضور امام زمان را نزدیک بفرما.
۹۳/۹/۱۰ ۲۱:۱۲
من فکر میکنم گزینه تولد نمتواند قانع کننده باشد. صدافسوس که درنظام حکمراویی خوب متغیرهای است که براحتی نادیده گرفته میشود. تنها به یک سئوال اکتفا میکنم آیا آن شخصی که در جای غیر از محل تولد خود دارد زندگی میکند مگر میتواند نسبت به آن دید داشته باشد؟ اوج عقب افتادگی کشورهای جهان سوم مربوط به عدم برنامه محوربودن آنهاست بدین معنی که براساس قابلیت خود آن منطقه برنامه درست حسابی ندارند ... آخ برادرآن شخصی که درجایی دیگر زندگی میکند چطور میتواند نسبت به جای دیگر برنامه داشته باشد !!!؟؟؟
۹۳/۹/۱۰ ۲۰:۵۹
جناب حسینی جزو موافقان بودند یا مخالفان؟ به نظر من بیش از 50 درصد نمایندگان حکم خداحافظیشان را از مجلس بدست خودشان امضا کردند! مخصوصاً نمایندگان میانه! شما که فکر نمی کنید نمایندگان شهرستان های آذربایجان شرقی شانسی در برابر رای چند صد هزار نفری تبریزی ها به کاندیدهای تبریز داشته باشند؟
این روش به نفع کلان شهرها که جمعیت بیشتری دارند خواهد بود و نمایندگان به نوعی به دنبال تامین نظر آنها خواهد بود و روستاها و شهرهای کوچک ضرر می کنند ضمن اینکه نظارت در شهرستان ها ضعیف تر خواهد شد و مردم دسترسی به نماینده کمتر خواهند داشت.
۹۳/۹/۱۰ ۲۰:۴۲
به نظر بنده هیچ تفاوتی باوضع فعلی شهرمان نخواهد داشت البته بنا به دلایلی که همگان بران واقفند
۹۳/۹/۱۰ ۲۰:۲۵
شهرهای کوچک روز به روز پسرفت می کنند
۹۳/۹/۱۰ ۱۹:۴۴
به نظر افرادی رأی خواهند آورد که شخصیت ملی و کشوری باشند و تا نسبتی بند و بساط عوام فریبی بسته خواهد شد.
۹۳/۹/۱۰ ۱۹:۰۱
دکتر شریعتی:دیری نخواهدکشید که کشور راکاغذ به دستان بی سواد اداره خواهند کرد.

اخبار روز