کد خبر: ۲۸۹۵۷
۵۷۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

دانشگاههای تهران، شریف، صنعتی اصفهان در میان 500 دانشگاه برتر جهان

۱۳۹۳/۸/۶
۱۶:۳۷
 

جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: موسسه یو.اس.نیوز که بیش از 30 سال است که موسسات علمی و دانشگاه‌های کشور آمریکا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، در سال 2015 دانشگاه‌ها و موسسات علمی جهان را مورد ارزیابی و 500 دانشگاه برتر آن را مشخص و اعلام کرده است. این رتبه بندی از 10 شاخص مورد ارزیابی و رتبه‌بندی موسسات سود جسته است.

خبرگزاری فارس: اعلام فهرست 500 دانشگاه برتر جهان سال 2015 توسط یو.اس.نیوز/حضور 4 دانشگاه از ایران

در این رتبه‌بندی شاخص اعتبار جهانی پژوهش 12.5 درصد، تعداد مقالات پر استناد 12.5 درصد، اعتبار منطقه‌ای پژوهش 12.5درصد، مقالات پر استناد 10 درصد، انتشارات 12.5درصد، همکاری‌های بین المللی 10 درصد، تاثیر استناد نرمال شده 10درصد، تعداد مدرک دکتری اعطا شده 5 درصد، مجموع استناد 10 درصد، تعداد مدرک دکتری اعطا شده به ازای هر عضو هیئت علمی 5 درصد لحاظ شده است.

وی ادامه داد: همچنین رتبه‌بندی در 21 حوزه موضوعی صورت پذیرفته است و 100 دانشگاه برتر جهان نیز معرفی شده‌اند.

مهراد افزود: در رتبه‌بندی اعلام شده دانشگاه هاروارد رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) به ترتیب رتبه 2 و 3 جهان را کسب کرده‌اند.

سرپرست ISC اظهار داشت: کشور آمریکا بهترین عملکرد علمی را در بین سایر کشورها داشته است به طوری که 134 دانشگاه از 500 دانشگاه برتر جهان در این کشور پهناور قرار گرفته است.

وی گفت: بعد از آمریکا کشور آلمان با 42 دانشگاه و کشور انگلستان با 38 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه‌ها را در جمع 500 دانشگاه برتر جهان را دارا هستند.

مهراد خاطر نشان ساخت: دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج به ترتیب رتبه 5 و 6 جهان و 1 و 2 اروپا را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ از سوئیس رتبه 5 اروپا و 26 جهان را به خود اختصاص داده است

 مهراد عنوان کرد: برترین دانشگاه فرانسه دانشگاه پیر و ماری کوری شناخته شد که در جایگاه 46 جهان قرار گرفت.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: از آلمان دانشگاه مونیخ برترین دانشگاه این کشور شناخته شد و رتبه جهانی 49 را از آن خود کرده است.

مهراد اعلام کرد: دانشگاه کاتولیک لون از بلژیک، دانشگاه کارولینسکا از سوئد، دانشگاه کپنهاگ از دانمارک و دانشگاه اوتریخت هلند برترین دانشگاه‌های این کشورها شناخته شده‌اند که به ترتیب رتبه‌های 53، 55، 65 و 68 جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: از کانادا نیز دانشگاه تورنتو با رتبه 14، دانشگاه بریتیش کلمبیا با رتبه 30 و دانشگاه مک‌گیل با رتبه 44 برترین دانشگاه‌های این کشور معرفی شدند.

وی ادامه داد: از استرالیا دانشگاه ملبورن با رتبه 32 و از نیوزلند دانشگاه اوکلند با رتبه 173 برترین دانشگاه‌های مناطق خود معرفی شدند.

مسئول رتبه بندی دانشگاه های کشور گفت: برترین دانشگاه¬ قاره آسیا دانشگاه توکیو ژاپن است که این دانشگاه توانست رتبه 24 جهان را به خود اختصاص دهد. دانشگاه پکن، دانشگاه هنگ‌کنگ و دانشگاه ملی سنگاپور بعد از دانشگاه توکیو قرار گرفته اند و توانسته‌اند رتبه 39، 42 و 55 جهانی را به خود اختصاص دهند.

* 4 دانشگاه ایرانی در بین 500 دانشگاه جهان

مهراد عنوان کرد: از کشور ایران دانشگاه تهران برترین دانشگاه کشور شناخته شد. این دانشگاه توانسته رتبه 360 جهان و 52 آسیا را به خود اختصاص دهد.

وی سپس گفت: دانشگاه صنعتی شریف رتبه 377 جهانی و 59 آسیا را به خود اختصاص داد. دانشگاه صنعتی اصفهان نیز رتبه 472 در جهان و 82 در آسیا را به دست آورده است.

مهراد گفت: استاد علم اطلاعات و دانش شناسی گفت: همچنین در حوزه موضوعی علوم کشاورزی دانشگاه تهران با رتبه 76 در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

سرپرست ISC گفت: در حوزه علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه 90 را به خود اختصاص داده است.

مهراد افزود: در حوزه مهندسی دانشگاه تهران با رتبه 56، دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 58 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه 89 در فهرست برترین‌ها قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در علم مواد نیز دانشگاه تهران رتبه 100 را به خود اختصاص داده است.

استاد دانشگاه شیراز گفت: در خاورمیانه نیز موسسه عالی علوم وایزمن از رژیم اشغالگر قدس رتبه 102 جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از این موسسه دانشگاه صنعتی خاورمیانه از ترکیه رتبه 164 را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملک سعود نیز رتبه 473 را در جهان به خود اختصاص داده است.

وی افزود: از کشور پاکستان نیز دانشگاه قائد اعظم توانست با رتبه 496 خود را  در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار دهد.

مهراد گفت: از آفریقا نیز دانشگاه کیپ تاون با رتبه 151 جهانی به عنوان برترین‌ها از کشور خود معرفی شدند.

وی در پایان اظهار داشت: دانشگاه سائوپائولو در برزیل نیز برترین دانشگاه قاره آمریکای جنوبی شد و رتبه 77 جهان را به خود اختصاص داد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز