کد خبر: ۴۰۷۷۶
۹۸۹ بازدید
۱۲ دیدگاه (۱۲ تایید شده)

تحميل رده دومی به تراکتور

ورزش ابعاد گوناگوني دارد اما ورزش قهرماني را مي‌توان به دو بخش ورزشکار و تماشاچي تقسيم کرد. اگر باور داشته باشيم که ورزشکار از پيروزي و کسب مقام قهرماني لذت مي‌برد، بايد ايمان داشته باشيم که تماشاچيان بيش از ورزشکاران به نتيجه يک مسابقه ورزشي اهميت مي‌دهند. براي اثبات اين ادعا بايد يادآور شويم که تاکنون هيچ ورزشکاري به دليل باخت در يک مسابقه دچار عارضه قلبي يا مغزي نشده و جان خود را از دست نداده است، اين در حالي است که بارها شاهد بوده‌ايم تماشاچيان در ورزشگاه‌ها به دليل باخت تيمشان جان به جان آفرين تسليم کرده‌اند. البته در مواردي شاهد جان باختن بازيکنان نيز بوده‌ايم، اما اين جان باختن به دليل فشار زياد و تبعات ناشي از تلاش بيش از اندازه بوده است.

بنا بر اين دست اندرکاران ورزش بايد براي تماشاچي اهميت ويژه‌اي قايل باشند. بايد بدانيم که تيم‌هاي ورزشي به واسطه حامياني که دارند، اهميت پيدا مي‌کنند. البته تماشاچي در همه ورزش‌ها وجود دارد، اما هيچکدام به اندازه ورزش فوتبال مورد استقبال مردم نيست. ورزشگاه‌هايي که توان پذيرفتن 100 هزار تماشاچي را دارند، در برخي از مسابقات نه تنها تمامي بليط‌هاي صندلي‌هايشان را فروخته اند، بلکه عده‌اي از ديوار ورزشگاه به داخل آمده و برخي در نقاط خطرناک ورزشگاه‌ها مانند دکل‌هاي برق مستقر شده‌اند و براي تماشاي فوتبال تيم محبوبشان، از جان مايه گذاشته‌اند. اما تمامي اين پيش زمينه‌ها به دليل اتفاقي است که در بازي تراکتور‌سازي تبريز با نفت واقع شد. تيم تراکتور‌سازي منتظر نتيجه تيم‌هاي سپاهان و سايپا بود تا در مورد نحوه بازي‌اش تصميم بگيرد. کافي بود تا آن طرف نتيجه مساوي را کسب کند تا تساوي بازي تراکتور با نفت به قهرماني اين تيم محبوب آذربايجان منجر شود.

تمامي تماشاچياني که به ورزشگاه يادگار امام تبريز آمده بودند، به انتظار سوت پايان داور بودند تا جشن قهرماني تيم محبوب‌شان را جشن بگيرند و جشن هم گرفتند، اما گويا اطلاعاتي که به اين تيم داده شده بود، درست نبود و آنهايي که اطلاعات غلط به تيم آذري دادند، گويا مي‌خواستند انگيزه را از اين تيم بگيرند. با نگاهي به گذشته تراکتور‌سازي، مي‌بينيم که اين تيم توان جبران عقب ماندگي و تبديل باخت به تساوي و پيروزي را حتي در مدت زمان کوتاهي داشته است و آنهايي که اطلاعات غلط به ورزشگاه يادگار امام دادند، از اين توانايي تراکتور‌سازي آگاه بودند.

نکته ديگر اينکه مدتهاست فوتبال ايران از دو قطبي بودن فاصله گرفته است. ديگر تيم‌هاي پرسپوليس و استقلال رده اول و دوم جدول را بين خودشان تقسيم نمي‌کنند و با حضور تيم‌هاي بزرگ شهرستاني مانند تراکتور‌سازي، با رده‌هاي اول تا چهارم جدول خداحافظي کرده اند. نکته ديگر اينکه دو تيم محبوب تهراني ديگر نمي‌توانند ادعا کنند که بيشترين تماشاچي را دارند. اگر به ورزشگاه يادگار امام تبريز نگاه کنيم، مي‌بينيم که مردم آذربايجان از تمامي‌شهرهاي استان‌هاي آذري براي تشويق تيم محبوبشان به ورزشگاه مي‌آيند و البته اين اتفاق در ديگر شهرها نيز رخ مي‌دهد.

بنا بر اين قدرت گرفتن تيم‌هاي بزرگ شهرستاني مانند تراکتور‌سازي، به ذائقه حاميان تيم‌هاي ديگر خوش نمي‌آيد و گويا نمي‌خواهند که اين تيم‌هاي محبوب جايگاه خودشان را در فوتبال کشور به دست آورند.

نمي‌خواهيم دادن اطلاعات غلط به مسوولان باشگاه تراکتور‌سازي را سياسي کاري بناميم و بنا نداريم افرادي را به بهانه‌هاي گوناگون متهم کنيم که اين رفتار از دايره انصاف به دور است. اما کمترين کاري که بايد اتفاق بيفتد، اين است که در فضايي سالم و به دور از زد و بندهايي که متخلفان عرصه فوتبال را به کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي‌کشيده است، اتفاقات ورزشگاه يادگار امام در دادگاهي واقعي بررسي و با متخلفان برخورد لازم صورت بگيرد.

نکته‌اي که اين آقايان بايد بدانند، اين است که حاميان تراکتور‌سازي تبريز با اين رفتارها دست از حمايت تيم محبوبشان بر نخواهند داشت زيرا اعتقاد دارند که اگر انگيزه پيروزي از بازيکنان تراکتور‌سازي تبريز گرفته نمي‌شد، امروز تيم صدر جدول ليگ برتر، تنها تراکتور‌سازي تبريز بود.

دکتر محمدعلی مددی
*نماينده ميانه در مجلس شوراي اسلامي
(روزنامه مردمسالاری پنجشنبه 31 اردیبهشت 94)

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۳/۳ ۰۷:۴۳
[quote name="میانالی تیراختورچی"] بنده هم به نوبه خودم از قلم فرسایی جناب آقای دکتر مددی نهایت سپاس خود را اعلام میدارم و از این نماینده محبوب و تلاشگر می خواهم که در کرسی وکالت در مجلس شورای اسلامی بابت مافیای فوتبال که یکسری آدم های مفتخ خور که همگی اصفهانی هستند اعتراض علنی خود را همچون آقای قاضی پور عزیز اعلام نمایند تا مرهمی باشد بر زخم طرفداران میلیونی تیراختور و آذربایجانی های با عزت. یاشاسین آذربایجان یاشاسین تیراختور [/quote] برای همین کار دکتر هم باید به او دست مریزاد گفت
۹۴/۳/۲ ۰۸:۱۱
بنده هم به نوبه خودم از قلم فرسایی جناب آقای دکتر مددی نهایت سپاس خود را اعلام میدارم و از این نماینده محبوب و تلاشگر می خواهم که در کرسی وکالت در مجلس شورای اسلامی بابت مافیای فوتبال که یکسری آدم های مفتخ خور که همگی اصفهانی هستند اعتراض علنی خود را همچون آقای قاضی پور عزیز اعلام نمایند تا مرهمی باشد بر زخم طرفداران میلیونی تیراختور و آذربایجانی های با عزت. یاشاسین آذربایجان یاشاسین تیراختور
۹۴/۳/۱ ۲۰:۳۲
موضوع باید پیگیری بشه آقای مددی عزیز....وگرنه...
۹۴/۳/۱ ۱۵:۱۷
قهرمانی را از ما دزدیدند. لطفا به نمایندگی ازمیانه ای های طرفدار تراختور تا تنبیه افراد خاطی موضوع را پیگیری کنید.
۹۴/۳/۱ ۱۵:۰۴
کاش حساسیت موضوع را برای وزیر ورزش تشریح می کردند که حتی اگر برای این لیگ نتیجه ای حاصل نمی شد طبق گفته رییس جمهور از تراکتور سازی حمایت می شود تا با قدرت در آسیا ظاهر شود به امید قهرمانی در آسیا
۹۴/۳/۱ ۱۵:۰۰
دفاع به جا و به حقی بود یاشاسین تراختور
۹۴/۳/۱ ۱۴:۵۹
یاشا دکتر
۹۴/۳/۱ ۱۴:۵۸
قلم گیرایی دارند دکتر مددی الحق.
۹۴/۳/۱ ۱۴:۵۶
یل یاتار طوفان یاتار یاتماز تراختور بیرقی ساغل حاجی مددی چوخ کیشیسن.
۹۴/۳/۱ ۱۴:۵۴
واقعا رتبه دوم را به ما تحمیل کردند. اصل مطلب همینه که مددی نوشته. باور کنید اگر کادر فنی و بازیکنان تراختور فکر نمی کردند که قهرمان شده اند حمله می کردند و 100% با فشار تماشاگر گل می زدند.
۹۴/۳/۱ ۱۴:۵۲
واقعا دکتر مددی قلم بسیار قوی دارند لذت بردم از مقاله ایشان
۹۴/۳/۱ ۱۱:۴۱
عجب

اخبار روز