کد خبر: ۸۷۲۳۸
۵۲۴ بازدید
۱۲ دیدگاه

سیدعلی اصغرکاظمی یا میرزا علی اصغر فرزند میرزا علی حسین شیخ الاسلام - روستای باللوجه

۹۷/۱۱/۵
۱۵:۰۰

امروز روز تولد آقابابام است. 149 سال پیش پدربزرگم مرحوم سید واسع کاظمی (5 بهمن 1248 - 17 تیر 1312) در چنین روزی چشم به جهان گشوده اند. تنها خاطراتی که از وی دارم مربوط به تنها قطعه عکس کوچک او و دست نوشته هایی که در حواشی اندک کتب به یادگار مانده از دوران حیات ایشان است می باشد.

هر از چند گاهی که پدر مرحومم سید غفار کاظمی یاد گذشتگان می کرد این کتب را برایمان به نمایش می گذاشت و سپس با دقت در محل اختصاصی آنها قرار می داد. پدرم علیرغم این که تنها شش بهار از زندگی خود را با پدرش گذرانده بود اما نمی توانست علاقه خاطر فراوانی که نسبت به وی داشت را آشکار نکند و خاطرات اندک خود از آن ایام را برایمان مرور ننماید. چهره رنج کشیده وی در سن 17 سالگی خود گواه رنج و محنتی است که پس از فوت پدرش متحمل شده است. 

بارها پس از فوت پدرم این دست نوشته ها را مرور کرده ام و گاهی متوجه نکته ای شده ام. ولی از آنجا که در این کتب تنها به دنبال رد پایی از میرواسع و بستگان بوده ام علائم و نشانه های دیگر از سایر بزرگان را درنیافته ام. تا این که همین چند روزه متوجه آثار به جا مانده از سید علی اصغر کاظمی معروف به میرزا علی اصغر که فی الواقع پسرعموی میرواسع بودند شدم. 

مرحوم میرزا علی اصغر تاریخ تولد خود، که در تصویر مطلب آمده است، را در صفحه پشت جلد آخر کتاب مجالس المتقین، نوشته شهید ثالث ملا محمدتقی برغانی که در مطلب واقعه زلزله بزرگ میانه-گرمرود و تخریب مسجد سنگی ترک بدان اشاره کردم، چنین بیان کرده اند:

در مورخه روز دوشنبه هفتم ماه

ربیع الاولی سنه هزار و سیصد و

یک هجری نبوی (ص) از مادر متولد

شده ام زمان صبح در قریه

باللوجه ایکاش

در زمانه نمیزاد مادرم

اقل السادات سید علی اصغر کاظمی

 

البته با کمک سایت https://www.bahesab.ir/time/conversion/ ملاحظه می شود که یکشنبه 16 یا دوشنبه 17 دی 1262 هجری شمسی منطبق بر تاریخ قمری مذکور است که علت این اختلاف برای من روشن نیست ولی در هر صورت این تاریخ حدود 14 سال پس از ولادت میرواسع است. ایشان به همین مضمون در صفحه پشت جلد اول همین کتاب نیز مرقوم فرموده اند:

تاریخ تولد 

اقل السادات سید علی اصغر

در روز دوشنبه 7 ماه ربیع الاولی

در قریه باللوجه 1301

سنه هزار و سیصد و

یک هجری

مجددا در صفحه پشت جلد همان کتاب مرقوم فرموده اند:

تاریخ وفات

آقای میرزا علی حسین

شیخ الاسلام مغفور

که ابوی اینجانب است

در هفتم شهر ...

سنه 1330

که مصادف با 1290 هجری شمسی است. و سپس بلافاصله ذیل آن تاریخ فوت مادر خود را آورده اند:

تاریخ وفات

والده سارا خانم

در غره محرم

1325

که مصادف با 24 بهمن 1285 است. و سپس بلافاصله ذیل آن تاریخ فوت برادر خود را آورده اند:

تاریخ وفات آقای

میرزا مهدی در روز

سه شنبه 7 یا 5 ربیع الثانی 

1356

الی رحمه الله تعالی

که مصادف با سه شنبه 25 خرداد 1316 می باشد. بعلاوه مرحوم سید علی اصغر کاظمی در صفحات پشت جلد همین کتاب تاریخ های دیگری را نیز ذکر نموده اند که ذکر آنها در اینجا خالی از لطف نیست.

از جمله در خصوص تاریخ ولادت پسرعموی دیگر خود نوشته اند:

تاریخ تولد 

آقای سید عبدالحمید

حالیه که ملقب است به لقب 

مشیرالعلما دام ظله العالی

در 10 ماه شوال 1300

هزار و سیصد ...

...

آقای معظم له یکسال از بنده

بزرگتر است ...

اقل سید علی اصغر

که مصادف با سه شنبه 23 مرداد 1262 می باشد. مرحوم مشیرالعلما در تصویر زیر نفر سوم صف اول از راست می باشند.

و نیز در خصوص تاریخ وفات پسرعموی دیگر خود آقا سید واسع نوشته اند:

تاریخ وفات 

آقاسیدواسع

در شب دوشنبه

14 ماه ربیع الثانی

سنه 1352

حیف صد حیف

...

که مصادف با یکشنبه 15 مرداد 1312 می باشد. و نیز در خصوص تاریخ وفات پسرعموی دیگر خود آقا سید موسی، یعنی برادر آقاسید واسع، مرقوم کرده اند:

هوالباقی و نحن الفانی

تاریخ وفات

آقای حاج سید

موسی مجتهد ترکی

اعلی الله مقامه

در شب جمعه

سیزدهم ماه 

مبارک رمضان

سنه 1358

که مصادف با جمعه 4 آبان 1318 می باشد.

اما سوالی باقی می ماند که چگونه این کتاب که با قرائن فوق متعلق به مرحوم سیدعلی اصغر کاظمی بوده نهایتا نزد پدرم بوده است؟ شاید پاسخ آن با مراجعه به دستنوشته ها اینگونه باشد که کتاب نهایتا پس از فوت میرزاعلی اصغر نزد یکی از طلاب ایشان به نام علی اکبر آخوندزاده بوده و وی به سبب ذکر تاریخ های خانوادگی به سیدغفار کاظمی عودت داده باشد. والله عالم.

در انتها توضیح این نکته لازم است که برای نگارنده روشن نیست که القاب مذکور در مطلب فوق چگونه و توسط چه کسانی به نامبردگان اعطا شده است. ولی حذف آنها از مطلب را به نوعی مخدوش کردن مطالب خام و مانع انجام مطالعات تکمیلی یافتم.

امیدوارم خاندان محترم کاظمی ترکی مطالب فوق را دستمایه نزدیک تر شدن هرچه بیشتر به تاریخچه خانواده خود نموده و اینجانب را از نتایج آن بی بهره نگذارند.

 

در خاتمه باید اصلاحیه ای بر مطلب واقعه زلزله بزرگ میانه-گرمرود و تخریب مسجد سنگی ترک به عرض خوانندگان محترم برسانم که بنابر مطالب فوق به احتمال قوی شعر منسوب به جمشید خان مبکی در خصوص تاریخ زلزله بزرگ و کوچک میانه به دستخط مرحوم میرزا علی اصغر نگاشته شده و به دستخط مرحوم سیدواسع نمی باشد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۱/۸ ۱۱:۳۴

خیلی برای خودم متاسفم که با شما توی یک فضا تنفس میکنم مطمئنا شما غریبه هستید

۹۷/۱۱/۷ ۱۰:۱۲

متاسفم برافکارشما.
هرچی داریم ازخیرسرروستایی هاست،روستامولدهست.روستانبودشماازگرسنگی تلف میشوید.

۹۷/۱۱/۶ ۲۲:۲۷

دهاتی بودن افتخار چندانی ندارد.

۹۷/۱۱/۶ ۲۱:۵۹

ضمنا بر اساس پاسخی که امشب از عموزاده ها دریافت نمودم، هنرپیشه ارجمند سینمای ایران جناب آقای هادی کاظمی، از طریق مرحوم حجت الاسلام میرمختار کاظمی، از نوادگان مرحوم میرزا علی اصغر می باشند. 

https://fa.wikipedia.org/wiki/هادی_کاظمی

۹۷/۱۱/۶ ۲۱:۲۲

امروز این عکس را در آرشیو خودم پیدا کردم

آرامگاه بانو سکینه شقاقی معروف به خان قیزی خانیم فرزند عزیزاله خان شقاقی همسر سید عبدالحمید کاظمی ترکی ملقب به مشیر العلماء بهشت زهرا - تهران  

۹۷/۱۱/۶ ۱۰:۴۰

عرض سلام خدمت استاد ارجمند حجت الاسلام و المسلمین اباذری

از ابراز محبت حضرتعالی کمال امتنان را دارم.

نظر جنابعالی در خصوص احتمال وجود این گونه آثار و اسناد تاریخی در خانه همشهریان محترم کاملا صحیح می باشد. یکی از دغدغه های اینجانب نیز چگونگی ادامه نگهداری کتب به جا مانده از نیاکان ام برای نسلهای بعدی و علاقه مندان تاریخ این سرزمین است.

شاید موزه میانه و شورای محترم شهر بتوانند با اختصاص دادن فضا و امکانات لازم در امر فراخوان گردآوری و نگهداری اسناد و مدارک تاریخی شهرستان میانه پیشگام شده و بدین ترتیب در راه گردآوری، حفظ و نشر پیشینه فرهنگی شهرستان میانه گام استواری برداشته شود. 

۹۷/۱۱/۶ ۰۹:۴۳

دکتر یاخشی دده و بابا لاروزدان اسکی زامانان ایندیه قدر یاخشی بیلگیز وار. یاشا

۹۷/۱۱/۶ ۰۷:۴۳

با سلام و عرض خسته نباشید و احترام خدمت جناب آقای سید فرهود کاظمی
مطالبی که به همراه اسناد و مدارک ارائه نمودید بسیار ارزشمند است و سر نخ های خوبی را در مورد یک خاندان روحانی در روستای ترک گزارش می کند. برای بنده که سالهاست پیرامون روحانیت شهرستان میانه تحقیق می کنم تازگی داشت حتما از آنها در تکمیل مطالب خود با ارجاع به جنابعالی استفاده خواهم کرد چنان که قبلا هم در مورد مرحوم سید واسع کاظمی و مرحوم عباسعلی پنبه ای بهره برده ام.
البته از این گونه اسناد و مدارک در خانه های همشهریان کم و بیش وجود دارد که متاسفانه چندان ارزش و اهمیت داده نمی شود و با مرور زمان از بین می روند. ای کاش در شهر میانه یک مرکزی تاسیس می شد و مسئولیت جمع آوری این اسناد و مدارک را بر عهده می گرفت و مانع از نابودی بیش از پیش بخشی از تاریخ فرهنگ و ادب و هنر شهرستان می شد.
جا دارد از جنابعالی تقدیر و تشکر ویژه شود که این گونه اهتمام دارید و همت به خرج می دهید.

۹۷/۱۱/۵ ۱۹:۲۴

تنها سند موجود در خصوص مسند قضاوت میرکاظم گرمرودی است که توسط بهمن خان والی آذربایجان صادر شده و سابقا بدان اشاره داشته ام.

آقا میر کاظم گرمرودی، جد اعلای خانواده کاظمی شهر ترک

https://vom.ir/farhoudk/photos/1491

اصل این سند نزد پسرعموی پدرم سید ستار کاظمی فرزند مرحوم سید موسی کاظمی که ساکن تبریز هستند می باشد و من تنها کپی آن را در اختیار دارم. خداوند ایشان را حفظ کند.

غیر از آن هیچ حکم دیگری نزد اینجانب نیست و ندیده یا نشنیده ام. ولی مجددا توجه شما را به آنچه در انتهای متن آورده ام جلب می نمایم که نوشته ام:

در انتها توضیح این نکته لازم است که برای نگارنده روشن نیست که القاب مذکور در مطلب فوق چگونه و توسط چه کسانی به نامبردگان اعطا شده است. ولی حذف آنها از مطلب را به نوعی مخدوش کردن مطالب خام و مانع انجام مطالعات تکمیلی یافتم.

۹۷/۱۱/۵ ۱۷:۱۱

منظورم اینست که آیا حکم درباری این دو را دارید؟ دربار قاجار برای عناوین و القاب, حکم رسمی اعطا می کرد و یک فرد سرخود نمیتوانست خود را افضل الکتّاب یا فخرالعلما و ... بنامد.

۹۷/۱۱/۵ ۱۶:۱۶

مشیرالعلما معروف به حاجی مشیر پسرعموی پدربزرگم و شیخ الاسلام عموی دیگر پدربزرگم می باشند. یکی از نوه های حاجی مشیر که فرزند مرحوم ابوالفتوح کاظمی هستند هم اکنون ساکن ترک می باشند. متاسفانه بیش از این اطلاعاتی نزد اینجانب نیست.

بعلاوه اطلاعات خانوادگی که در نمودار آورده شده توسط مرحوم پدرم گفته شده و توسط اینجانب در زمان حیات پدر برایشان ترسیم گردیده است. برخی از اطلاعات نمودار درباره القاب شیخ الاسلام و مشیرالعلما را آنچه میرزا علی اصغر مرقوم نموده اند تایید می کند. شاید سایر وابستگان به خاندان میرکاظم مدارکی دال بر نحوه القاب مذکور داشته باشند که امیدوارم با مطالعه این سطور همیاری بایسته مبذول دارند.

۹۷/۱۱/۵ ۱۵:۴۷

مشیرالعلما و شیخ الاسلام, عناوین اعطایی بودند نه انتخابی. مثلا شیخ الاسلام در ادوار صفوی و قجری, به روحانیانی اعطا میشد که در شهرهای بزرگی مثل تبریز, علاوه بر اقامه نمازجمعه, امور ازدواج و طلاق و قضاوت و ... را هم انجام میدادند.

آیا اطلاعاتی در مورد این دو اجدادتان ندارید؟

اخبار روز