کد خبر: ۳۰۹۸۷
۸۶۹ بازدید
۰ دیدگاه

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی:

سند تدبیر توسعه میثاق همه دست‌اندرکاران توسعه استان است

وب سایت استانداری آذربایجان شرقی نوشت:

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی:

سند تدبیر توسعه میثاق همه دست‌اندرکاران توسعه استان است

  سند تدبیر توسعه شهرستان میانه به عنوان پنجمین سند تدبیر توسعه شهرستانی روز شنبه در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان آذربایجان شرقی و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان میانه با حضور استاندار به تصویب رسید.

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با تاکید بر این که شناسایی اولویت‌ها لازمه برنامه‌ریزی است، گفت: سند تدبیر توسعه در راستای شناسایی ظرفیت‌ها و مشکلات موجود و ارایه راهکار مناسب برای حل مشکلات اساسی تنظیم شده است.
داود بهبودی با اشاره به این که تدوین سند تدبیر توسعه شهرستان میانه هشت ماه طول کشیده است، افزود: این سند حاصل خرد جمعی مسوولان اجرایی و تمام صاحب‌نظران و متخصصان امر است که با تکیه بر واقعیت‌های موجود تنظیم شده است.
وی با اشاره به وضعیت نامناسب کشاورزی در شهرستان میانه با وجود چهار سد، گفت: این وضعیت محصول فرایند برنامه‌ریزی در گذشته است که امروز نسبت به آن انتقاد داریم، بنابراین باید با رویکرد جدیدی به موضوع برنامه‌ریزی نگاه کنیم.
بهبودی افزود: در این رویکرد باید محورهای اصلی هر شهرستان را به عنوان هسته‌های کلیدی توسعه شناسایی کرده و در راستای آنها متمرکز شویم.
معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: سند تدبیر توسعه متکی به منابع دولتی نیست و استفاده از منابع مختلف مانند بخش خصوصی، فاینانس و مشارکت‌های مردمی در آن پیش‌بینی شده است.
بهبودی تاکید کرد: سند تدبیر توسعه میثاق همه مسوولان و دست‌اندرکاران روند توسعه در استان و شهرستان‌هاست.
مدیرکل برنامه‌ریزی و بودجه استانداری آذربایجان شرقی نیز در این نشست با تشریح وضعیت شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان میانه، گفت: وجود 43 سد متوسط و بزرگ و ظرفیت بالقوه آبی، واقع شدن در کریدور ارتباطی و چهارراه ریلی کشور، برخورداری از منابع غنی، وجود کارخانه فولاد و سه شهرک صنعتی از جمله قابلیت‌ها و نیمه‌تمام ماندن اکثر پروژه‌های بزرگ عمرانی، دفع نامناسب پسماندها و آلودگی منابع آب، کمبود واحدهای فراوری مواد معدنی، نرخ بالای بیکاری و کمبود فضاهای گردشگری رفاهی از جمله تنگناهای این شهرستان است.
جلیل صریحی افزود: با توجه به این موارد سند تدبیر توسعه شهرستان میانه در چهار هسته کلیدی تنظیم شده است که اکثر ظرفیت‌ها و مشکلات اساسی شهرستان در آن مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: "استخراج و فراوری مواد معدنی، صنعت و ایجاد صنایع پایین‌دست"، "توسعه گردشگری و میراث فرهنگی"، "توسعه کشاورزی دانش‌بنیان و تکمیل زنجیره تولید تا مصرف" و "تاسیس منطقه ویژه اقتصادی" هسته‌های کلیدی توسعه شهرستان میانه هستند که در سند تدبیر توسعه برای دست‌یابی به اهداف آن پروژه‌هایی تعریف شده است.
صریحی میزان اعتبار مورد نیاز برای دست‌یابی به این اهداف را 18 هزار و 213 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تعریف هسته‌های کلیدی به معنی بی‌توجهی به سایر مسایل شهرستان نیست، بلکه هدف این است که این هسته‌ها با نگاه و رویکرد ویژه‌ای مورد توجه قرار گیرند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه نیز در این جلسه بوروکراسی اداری را مانع اصلی جذب سرمایه‌گذاری عنوان کرد و با بیان این که شهرستان میانه بالاترین نرخ بیکاری را در استان دارد، گفت: با بهره‌برداری از پایاب سدها از جمله آیدوغموش هیچ کس در میانه بیکار نخواهد بود.
اسماعیل حیدری آزاد همچنین فرسوده بودن 40 درصد از مدارس، پایین بودن تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز و نامناسب بودن جاده‌های ارتباطی را از دیگر مشکلات شهرستان میانه عنوان کرد.
امام جمعه میانه نیز با بیان این که مشکل عمده این شهرستان بحث اشتغال است، افزود: انصاف نیست که با وجود سدهای بزرگ از جمله آیدوغموش که گاهی اوقات آب آن سرریز می شود و یک پنجم امکانات انتقال آب آن فراهم شده است، بیکاری در میانه بیداد کند.
حجت الاسلام حامدی از استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی خواست تا با برنامه ریزی و چاره اندیشی زمینه بهره برداری از 13 هزار هکتار پایاب سد آیدوغموش را فراهم آورند.
سید بهلول حسینی، نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی نیز مهم‌ترین مشکل مردم این شهرستان را آب شرب اعلام کرد و گفت: در صورت تکمیل پایاب سد گرمی چای، ظرفیت این سد برای تامین آب شرب این شهر کافی است.
محمدعلی مددی، دیگر نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اجرای طرح 12 هزار هکتار پایاب سد شهریار، گفت: پتانسیل‌های کشاورزی و موقعیت جغرافیایی ویژه شهرستان میانه زمینه و بستر مناسب را برای توسعه همه جانبه فراهم آورده اما نیازمند مدیریت و برنامه ریزی صحیح است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز