کد خبر: ۴۱۹۷۴
۵۴۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

فرماندار ویژه میانه:

تاخیر در برآورد خسارات، کشاورزان را متضرر می کند

معاون استاندار و فرماندار ویژه میانه تاخیر در برآورد خسارات با توجه به فصل برداشت، کشاورزان را متضرر می کند.

حمید شکری در جلسه کارگروه توسعه آب کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان میانه با تاکید بر آمار بالای بیکاری در شهرستان میانه گفت: استفاده از ظرفیتها و مشارکتهای مردمی و سرمایه گذاری بهترین راه برای استفاده از پتانسیل آبی و کشاورزی شهرستان در جهت کاهش بیکاری و رونق اقتصاد منطقه است.

وی با بیان اینکه در بحث منابع آب نباید به اعتبارات محدود دولتی تکیه کرد گفت: وجود سرمایه گذار در مباحث آب و پایاب سدها به توزیع آب کمک کرده و این امر سبب بازگشت سرمایه هزینه شده  با سود بیشتر به سرمایه گذار خواهد بود.

شکری اظهارکرد: اگر سرمایه گذاران به حوزه آب و پایاب سدها ورود کنند معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان و بخشداران بخشهای تابعه هم همکاری کرده و با تشکیل تعاونیهای آب بری، زمینه لازم برای بهبود وضعیت کشاورزی و اقتصادی منطقه فراهم خواهد آمد.

فرماندار ویژه میانه خواستار ساماندهی آبیاری قطره ای و تحت فشار و ارائه راهکارهای ترویجی و توجیهی و در نهایت اعمال قانون در حوزه آب شده افزود: 85 درصد از طرحهای آبیاری مربوط به آبیاری تحت فشار است که باید با تشویق و حمایت رونق گرفته همچنین در بخش کندوان نیاز به دستگاههای ضد تگرگ بیشتر احساس می شود که کشاورزان می توانند در تامین آنها و نیز در لایروبی و بتنی کردن قنوات مشارکت داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد: ثبات الگوی کشت با کاهش مصرف آب در جهت متضرر نشدن کشاورزان باید از طریق مطالعات کارشناسی به درستی جایگاه خود را یافته و بانک کشاورزی نیز به ارائه تسهیلات خشکسالی در اسرع وقت اقدام کند.

شکری حفاظت بموقع از منابع طبیعی را از وظایف اصلی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرده افزود: کمبود صنایع تبدیلی کشاورزی و افزایش بهره وری نیز نیازمند فراوری محصولات است که مطالعات لازم برای بسط و گسترش این صنایع باید از ضروریات اصلی شهرستان باشد.

فرماندار میانه در بحث استخرهای پلیمری خواستار وحدت رویه بین امور آب و جهاد کشاورزی شده افزود: استخرهای پلیمری نباید منابع آب را به خطر انداخته و همچنین باید از حفر چاههای غیر مجاز و سوء استفاده از منابع آب جلوگیری شود.

وی با بیان پیگیری لازم برای جذب و اخذ اعتبارات بخش کشاورزی از منابع استانی و وزارتخانه افزود: افزایش درآمد کشاورزان باعث کاهش مهاجرت از روستاها و کاهش حاشیه نشینی و بسیاری از مشکلات و آسیبهای اجتماعی است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز