کد خبر: ۸۳۹۹۲
۱۸۴ بازدید
۳ دیدگاه

فرماندار ویژه میانه:

توسعه وانجام امور اجتماعی وفرهنگی نیازمند مشارکت اجتماعی است

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با بیان اینکه انجام امور به صورت مطلوب در جامعه نیازمند مشارکت اجتماعی است افزود: اگر در نظام سیاسی شاهد کمرنگ شدن مشارکت مردم باشیم هیچ اموری به سرانجام نخواهد رسید.

محمدرضا مشایخی در جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی شهرستان گفت: توسعه مشارکت اجتماعی در سایه تقویت سرمایه های اجتماعی با مولفه های رضایتمندی و اعتمادسازی مردم برای جلب مشارکت آنهاست.

وی با تاکید بر اینکه دستگاهها و نهادهای شهرستان به جز رسالت ذاتی خود باید به تقویت سرمایه های اجتماعی در قالب برنامه های ستاد صیانت از حقوق شهروندی بپردازند بیان کرد: در بحث احقاق حقوق عامه اولین موضوع تکریم ارباب رجوع از سوی مسئولین و کارکنان ادارات و نهادهاست.

مشایخی اضافه کرد: تسهیل امور مردم از دیگر مسائلی است که با رعایت آنها در ادارات شاهد رضایتمندی، اعتماد و جلب مشارکت آنها و در نهایت توسعه مشارکت اجتماعی خواهیم بود.

فرماندار میانه پیاده سازی برنامه های فرهنگی و اجتماعی و در کنار آنها ایجاد شور و نشاط اجتماعی را سبب کاهش آسیبهای اجتماعی خوانده به ابلاغیه شورای اجتماعی کشور برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی از سوی ادارات و نهادهای ذیربط در بین قشر جوانان، نوجوانان و بویژه کودکان اشاره کرده گفت: موسیقی، تئاتر، سینما با ارائه فیلمهایی برای گروههای سنی مختلف، برنامه های فرهنگی و ورزشی می تواند در ایجاد شور و نشاط اجتماعی موثر واقع شود.

مشایخی متولی برنامه های تفریحی و فرهنگی را شورای اسلامی شهر، شهردار و دستگاههای متولی فرهنگی و اجتماعی عنوان کرده افزود: اجرای جشنهای ملی و آیین های سنتی و بومی- محلی را به صورت خاص مورد تاکید برای برنامه ریزی از سوی اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی، تبلیغات اسلامی، دانشگاهها و بهزیستی و تمامی ادارات مرتبط قرار گرفته تا با کنار گذاشتن برخی بدعتها این آیین ها به صورت بومی – محلی و خانواده محور برگزار شود.

فرماندار میانه همچنین با بیان اینکه  افراد مناطق آسیب پذیر باید تحت پوشش آموزشهای رسمی و کوتاه مدت در قالب برنامه های غنی سازی قرار گیرند از اجرای طرح کرامت ۱ و ۲ از سوی سپاه خبر داده گفت: در طرح کرامت3، سکونتگاه‌های غیررسمی مورد هدف برای ارائه خدمات بیشتر قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه در جامعه مسائل اجتماعی بسیاری سبب بروز تنشهای اجتماعی است که می توان با کنترل و نظارت لازم از بروز بسیاری از آسیبهای اجتماعی پیشگیری نمود.

محمدرضا مشایخی افزود: در سال ۹۷ با مسائل اجتماعی جدیدی روبرو هستیم که عبور از این مشکلات اجتماعی  نیازمند اتخاذ برنامه ها و راهبردهایی از سوی دستگاههای متولی و همکاری بین دستگاههای متولی مسائل فرهنگی و اجتماعی است.

وی به برخی مسائل اجتماعی احصا شده از قبیل طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و مناطق آسیب پذیر اشاره کرده گفت: در میانه ۵ منطقه آسیب پذیر وجود دارد که برخی ساماندهی ها از طریق شهرداری و سایر ادارات خدمات رسان اجتماعی در این مناطق انجام شده است.

مشایخی ساماندهی مناطق آسیب پذیر را از اهداف اولویت دار دولت خوانده گفت: مسائل دیگر آزاردهنده ای از جمله معتادین متجاهر در شهرستانهای استان به آسیب جدی تبدیل شده باید مورد توجه ویژه مسئولین مربوطه استانی قرار گیرد زیرا علاوه بر ظاهر موضوع در جامعه بار روانی و تبعات منفی دیگری ایجاد کرده است.

فرماندار میانه همچنین جمع آوری معتادان متجاهر با استفاده از ظرفیت ماده ۱۶ و نگهداری در کمپهای شهرستان را سبب کاهش سرقتها ذکر کرده افزود: عدم جمع آوری این معتادین به افزایش ۳۵ درصدی سرقتها منجر می شود.

مشایخی با اشاره به برخی ضعفها در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سطح کشور، عجین نکردن مسائل بومی با اهداف ستاد و به روز نشدن روشهای مقابله و مبارزه با مواد مخدر را از مهمترین ضعفهای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر برشمرد.

وی طلاق را از دیگر آسیبهای اجتماعی در جامعه خوانده گفت: با فرهنگ سازی و آموزش پیش از ازدواج از سوی نهادهای مربوطه چون دانشگاه علوم پزشکی، تبلیغات اسلامی، دادگستری و بهزیستی باید شاهد کاهش طلاق در سطح جامعه شویم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۵/۱۹ ۰۲:۲۲

فرماندار میانه : اگر در نظام سیاسی شاهدکمرنگ شدن مشارکت مردم باشیم هیچ اموری به سرانجام نخواهد رسید .

***************************

مطلب قابل توجهی است سیاست جزو لاینفک هر جامعه ای است متاسفانه توسعه سیاسی چنانچه باید اتفاق نیافتاده واین امر اثرات خود را بنوبه خوددر توسعه ناقص ونارسای اقتصادی و فرهنگی نیز گذاشته ان شالله نشاط سیاسی را در جامعه و رسانه های شهرستان با ایجاد وفراهم آوردن زمینه وفضای گفتمان منطقی شاهد باشیم این  اتفاق با پرهیز از افراط وتفریط ممکن خواهد شد 

اخبار روز