کد خبر: ۹۱۹۹۲
۲۵۰ بازدید
۰ دیدگاه

وزیر نیرو در آیین افتتاح نیروگاه بادی آقکند:

گردش چرخ های توسعه، عمران و فعالیت در کشور علی رغم تحریم ها/ صرفه جویی در مصرف برق به میزان 3 هزار و 800 مگاوات در تابستان امسال

وزیر نیرو با اشاره به تلاش های دولت در راستای توسعه، عمران و آبادی در کشور گفت: از نیمه دوم امسال سعی داریم تا به هم وطنان خود و کسانی که از بیرون از مرزها تحولات کشور ما را رصد می کنند نشان دهیم که علی رغم اعمال شدیرترین تحریم ها شاهد گردش چرخ های توسعه، عمران و فعالیت در کشورهستیم.

اردکانیان در آیین افتتاح نیروگاه 50 مگاواتی بادی در آقکند از توابع بخش کاغذکنان میانه افزود: در پویش الف ب ایران هر هفته در یک یا دو استان طرح های بزرگی در سطح کشور به بهره برداری می رسد که این هفته در آذربایجان شرقی شاهد این بهره برداری ها هستیم.

وی نیروگاه بادی آقکند در شهرستان میانه را بزرگترین نیروگاه بادی کشور با 20 توربین دو و نیم مگاواتی عنوان کرده گفت: همه تجهیزات نیروگاه طراحی و ساخت داخل بوده و انتقال تکنولوژی از 10 سال پیش صورت گرفته و اکنون شاهد به ثمر رسیدن این پروژه عظیم به دست متخصصین، صنعتگران و دانشمندان ایرانی هستیم.

وزیر نیرو از هزینه کرد 960 میلیارد تومان سرمایه گذاری غیردولتی برای این نیروگاه خبر داده اضافه کرد: این طرح نقش مهمی در تامین برق پایدار در منطقه بویژه جنوب شرق استان آذربایجان شرقی خواهد داشت و در اشتغالزای مستقیم و غیر مستقیم نیز سهم عمده ای دارد.

وی گفت: نیروگاه بادی آقکند از مناسبترین اشکال نیروگاههای تجدید پذیر هستند و ما در کشور تا 30 هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده برای احداث نیروگاههای بادی را داریم که دولت نیز توجه جدی به این امر را دارد.

اردکانیان با بیان اینکه نیروگاه بادی آقکند نقش مهمی در کاهش آلاینده های زیست محیطی دارد صرفه جویی در مصرف آب و سوخت را از دیگر مزایای این طرح عنوان نموده افزود: این طرح در سال 175 هزار مگاوات ساعت انرژی تولید می کند.

وی همچنین در خصوص برنامه وزارت نیرو برای  کنترل و مهار سیلاب ها گفت: به دلیل اینکه در سال گذشته ترترین سال  در 5 دهه اخیر را پشت سر گذاشتیم از توجه جدی دولت از امسال به موضوع مهار سیلابها خبر داده گفت: ممکن است به لحاظ شرایط اقلیمی وارد دورانی شده باشیم که از بارش های نرمال فاصله بگیریم یعنی سالهای خشک و یا تری داشته باشیم و بنابراین کنترل سیلابها از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

وزیر نیرو به شناسایی 7500 کیلومتر رودخانه های با اولویت یک اشاره کرده افزود: امسال اولویت ما طرح های مطالعاتی برای مهمندسی رودخانه و لایروبی در حدود1100 کیلومتر از مجموع 7500 کیلومتر خواهد بود که اعتبار خوبی نیز برای این امر در نظر گرفته شده و 50 درصد از مخازن ما برای دریافت سیلاب های معتبر خالی است.

اردکانیان در پایان یکی دیگر از برنامه های دولت را جلب مشارکت بیشتر مصرف کننده ها خوانده بیان کرد: هر چقدر مصرف کننده ها چه در خانگی، چه صنعت و چه در کشاورزی همکاری بیشتری داشته باشند مدیریت بار به نحو مناسبتری صورت می گیرد که خوشبختانه تابستان امسال به مدد همکاری و هماهنگی مردم بالاترین سطح صرفه جویی در مصرف برق را داشتیم و 3800 مگاوات اوج بار را کاهش دادیم که نتیجه آن نبود خاموشی بود وتوانستیم  بالاترین میزان انرژی را به کشورهای همسایه صادر کنیم. 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز