کد خبر: ۸۸۰۰۲
۴۴۸ بازدید
۲۴ دیدگاه

عیدِ کله گنجشکی!

۹۷/۱۲/۲۱
۰۸:۱۰

دوستی نوشته بود؛ اگر قومی را دیدید که به خاطر شکم با دو دست خود بر سِرخودشان می زنند، بدانید دستشان به دهانشان نمی رسد، آن دست ها به حلقوم دزدان و به دامانِ حاکمان نیز نمی رسد.

اکنون در آستانه عید، با اینکه بازار شلوغ است، اما مغازه ها خلوتند و بیشترِ مردم برای تماشای کالاها و قیمت ها، «تماشی» می کنند. برخی از خطیبان نیز مردم را به تغذیه تَک وعده ای و «روزه کله گنجشکی» دعوت می کنند. یعنی دیگر قرار نیست مسئولان فکری بکنند و قرار است زور مردم تنها به گلوی خودشان برسد و سُفره ها و سَفَرها را قیچی کنند. آجیل نَخَرَند و انجیر نخُورند! و چقدر فاجعه بار است که یک کشوری که برای اداره جهان ادعا دارد مردمش برای «نخریدن» و «نخوردن» هم قسم شوند، و مسئولانش پس از چهل سال «وَعده»، اکنون به کم کردنِ وعده غذای مردم رسیده باشند!!

واقعاً عجب نابغه هایی بر این کشور مدیریت کرده و می کنند. در این میانه برخی از سیاسیونی هم که هیچوقت از آرایش انتخاباتی خارج نمی شوند، در وسطِ دعوا نرخ تعیین می کنند. بعضی از آنها همه این مشکلات را به «انتخاب مردم» و برخی دیگر به انتخابی بزرگتر یعنی به«انقلابِ مردم» ربط می دهند. جالب آن است که در هر دو حال، این «مردم» هستند که مقصر شناخته می شوند!!! و خودِ حضراتِ نخبگان و سیاسیون، قبای خود را به راحتی از زیر سؤال بیرون می کشند! 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۲/۲۵ ۰۷:۵۸

منظورم دشمن دانا بهتر از دوست نادان بود کامنت رفت

۹۷/۱۲/۲۵ ۰۷:۵۷

شما معنی این واژه ات توضیح بده . شما وقتی سابقه گرایش اصلاح طلبان نمیشناسید ، طرف جلو مجلس ضد لایحه پولشویی fatf تظاهرات میکرد پرسیدن این لایحه چیه ؟ خانم جواب داد نمیدونم !!!! شماها هم مخالفت هایتان همش مثل همان خانم هست .  

۹۷/۱۲/۲۵ ۰۷:۵۱

یک میلیون قیمتش بکنند به پولدارها بفروشند خوب میشه !!! چاقو را باهاش جراح جان ادم ها نجات میده یکی هم باهاش ادم میکشه .
حال مونده خودت چه استفاده ای بکنی

۹۷/۱۲/۲۳ ۲۲:۴۳

حالا این مثالی بوده نویسنده زده و نقد کرده اما صفر وصد و با قانون همه یا هیچ دیدن مسایل خود مشکلی است و چنین نحوه تلقی مشکلات کشور را مضاعف کرده اتفاقا کسانی از چنین شیوه یی بهره می برند که نمی خواهند مسایل روشن و حل شود و سعی دارند نحوه تلقی خود را با فشار سیاسی صرف همگانی کنند اگر در آزادی بیان مشکلاتی داریم یکسرش هم برمی گردد به افراط در بدبینی اینچنینی و بدنبال آن فساد گسترش می یابد چون از فاز سیاسی جامعه نمی تواند وارد فاز اقتصادی شود
فساد عوامل زیادی دارد بُخل یک علتش است در حال حاضر برخی متمولین ما می گویند من کار کردم پول درآوردم چرا ببخشم بروند کار کنند پول در بیاورند این منطق انسانیت واسلام است ؟! در حالیکه خودرو یک میلیاردی سوار شده صدتومن صدقه به صنروق صدقات می اندازد آن هم برای اینکه بلا دفع شود همه چیز که به حاکمیت مربوط نمی شود هرچند نقش زیادی دارد ما نقشمان را انجام دادیم ما چه اندازه به یکدیگر کمک مادی ومعنوی ومشورتی می کنیم حالا بگذریم که سد راه هم بعضا می شویم وسایل ارتباطی از نامش پیداست وسیله است بنده خودم معتقدم سیم کارت قیمتش پایین آمده اما هزینه اینترنت و ارتباطات مخابراتی در کشور گران است دولت کف دستش را بو نکرده که بداند اگر قیمت سیم کارت پایین بیاید فساد زیاد می شود از آنطرف الان هم می گوییم ارتباطات زیاد شود تلگرام واینترنت و.... آزادی بیشتر داشته باشد اینها بحثهای متداول امروز است اشکالاتی در دو طرف وجود دارد اما باید نقد منطقی داشت و دوطرف حاکمیت ومردم به حقوق متقابل شرعی وقانونی یکدیگر احترام بگذارند تا اصول مشترکی مبنای تعاملات باشد با سیاه و سفید دیدن مسایل حل نمی شود بعضی چیزها خاکستری است برخی هم متاسفانه منافعشان در اختلاف است

۹۷/۱۲/۲۲ ۱۴:۵۷

به نظر من با ارزان شدن سیم کارت فساد و فاحشگی جامعه چندین برابر شد
پس اینم سیاستی بود تا مردم سرگرم خودشان باشن
اگر چیز خوبی بود هیچ وقت ارزان نمی کردن

۹۷/۱۲/۲۲ ۱۲:۴۷

عزیز من کار اگه فقط دست روحانی و ظریف و زنگنه بود به اینجا نمیرسیدیم یکم انصاف بد نیست لطفا بگین چرا یه عده مسؤل اجازه ندادن چندتا قرارداد میلیاردی با شرکت های بزرگ بسته بشه که با ی تشر آمریکا نتونن از ایران برن...

۹۷/۱۲/۲۲ ۰۹:۲۱

حیف ملت ایران واقعا حیف

۹۷/۱۲/۲۲ ۰۰:۲۹

...  در این میانه برخی از سیاسیونی هم که هیچوقت از آرایش انتخاباتی خارج نمی شوند، در وسطِ دعوا نرخ تعیین می کنند. بعضی از آنها همه این مشکلات را به «انتخاب مردم» و برخی دیگر به انتخابی بزرگتر یعنی به«انقلابِ مردم» ربط می دهند. جالب آن است که در هر دو حال، این «مردم» هستند که مقصر شناخته می شوند!!! و خودِ حضراتِ نخبگان و سیاسیون، قبای خود را به راحتی از زیر سؤال بیرون می کشند! 

۹۷/۱۲/۲۱ ۲۳:۱۵

بحث احمدی نژاد نیست تاکی باید بگین دولت قبلی الان دولت قبلی خود روحانیه مگه انتخابات یادتونه آقای روحانی چه وعده هایی میداد مگه همین شما نمگفتید فلانی بیاد دلار پنج هزار میشه دلار تا بیست تومن رفت ولی خفه خون گرفتین

۹۷/۱۲/۲۱ ۲۱:۰۰

🔴اعتراف بە فروپاشی اقتصادی توسط كارشناسان داخل کشور

دکتر علی سعدوندی، اقتصاددان: متاسفانه در سال آینده بنا دارند از طریق فروش ارز یا از طریق عملیات حسابداری و صوری اقدام به خلق نقدینگی جدید از طریق بانک مرکزی و گسترش پایه پولی کنند که با شرایطی که نقدینگی ما از منظر انباشت شبه پول دارد این کار می‌تواند وضعیت خطرناکی محسوب شود


البته این روش مختص دولت روحانی نیست احمدی نژاد مبدع چنین بی انظباطی مالی در کشور بوده و دو جناح عمده چنین آشی را باهم پخته اند هرچند همدیگر را متهم کنند برخی وسط معرکه نرخ تعیین می کنند

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۷:۵۲

چیزی که تو این مملکت ارزش نداره آدماشه

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۷:۴۹

خود کرده را تدبیر نیست.
از ماست که بر ماست.......؟؟؟؟؟

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۷:۴۶

خود کرده را تدبیر نیست عاقبت رای به لیبرالها همینه

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۵:۳۴

کجا بود اون دوستی که می گفت قادر در مورد تبعیض و رانت نمی نویسد

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۴:۰۲

علی برکت الله

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۳:۴۷

امیررضا عبدلی


در بیست و پنج سال گذشته شاهد بودیم که قیمت سیمکارت تلفن از حدود یک میلیون تومان به حدود چند هزارتومان کاهش یافت. یک سیمکارت معادل یک خانۀ قابل سکونت در بسیاری از مناطق شهری ایران قیمت داشت ولی اکنون قیمت آن معادل چند عدد نان است. تصور کنید در مورد بقیۀ کالاها نیز به همین صورت بود یعنی با گذشت زمان ارزان تر میشدند. آیا در چنین جهانی کارگران همچنان انتظار داشتند هرسال دستمزدهای آنان زیاد شود؟ بعید است. اگر من در چنین جهانی زندگی میکردم، به راحتی حاضر بودم در سال آینده با دستمزد پولی کمتری کار کنم چراکه با آن پول کمتر همچنان میتوانستم همین رفاه فعلی یا حتی بیش از آن را داشته باشم.

امّا مشکل اینجاست که بانک مرکزی و بانکهای تجاری همکار و همدست آن اجازه نمیدهند ما در چنین جهانی زندگی کنیم. آنها سالانه هزارها میلیارد تومان پول جدید خلق میکنند و هیچکس به این خاطر این دزدی آشکار یقۀ آنها را نمیگیرد. این پولهای خلق شده، حجم پول در دسترس دولت و بانکداران و نزدیکان آنها را افزایش میدهند امّا باعث کاهش ارزش واحد پول در دستان مردم می شوند و قیمتها را بالا می برند. تورم دقیقاً به معنای همین خلق پول است. افزایش قیمتها فقط اثر و پیامد تورم است، نه تعریف آن. دولتها معمولاً اهرم ها و ترفندهایی برای پنهان کردن و به تأخیر انداختن این اثرات قیمتی دست و پا میکنند. مثلاً در آمریکا حدوداً چهل است که افزایش شدید حجم دلار به افزایش شدید قیمتها منجر نمی شود، درست همانطور که در شوروی هفتادسال ناکارایی اقتصادی ماستمالی شد و از چشمهای اقتصاددانان ظاهربین پنهان ماند.

در جهان تورم، قدرت خرید کارگران دائماً کم و کمتر می شود و آنها کاملاً حق دارند خواستار دستمزدهای بالاتری باشند. امّا دستمزدها را باید چقدر افزایش داد؟

هیچکدام از ما نرخ تورمی که محاسبه و اعلام میشود را حس نمیکنیم. بلکه نرخ تورمی را حس میکنیم که مربوط به خودمان است یعنی مربوط به سبد مصرفی و خریدهای خود ماست که ممکن است با سبد مصرفی همسایۀ دیوار به دیوارمان متفاوت باشد.

مثلاً برای کسی که اجاره نمیدهد یا نمیگیرد، افزایش اجاره ها اهمیتی اندک و غیرمستقیم دارد. ولی افرادی که اجاره میدهند یا میگیرند، نیروی افزایش اجاره را مستقیماً لمس کرده و در تصمیمات خود لحاظ می کنند. برای یک فرد غیر سیگاری اصلاً مهم نیست که قیمت ارزان ترین سیگارهای تولید داخل در عرض این یک سال تقریباً چهار برابر شده و کیفیت آنها هم به شدت کاهش یافته است. امّا سیگاری های کم درآمد، دقیقاً این تغییر را حس میکنند و از آن رنج می برند و در برابر آن تقریباً بلاتکلیف و بی دفاعند.

۹۷/۱۲/۲۱ ۱۲:۴۲

کاملا صحیح است . اگر لایه های مردم را به سه قسم تقسیم کنیم . لایه سومی مرده و زندگی کمایی دارد و فقط میبند و هیچ .... انگار در آفرینش هوس خوردن ، پوشیدن ، سیاحت ، عشق کردن و زندگی کردن متصور نشده است . پر کردن خلا طبقاتی شرعا و عرفا بعهده کسی که ادعایی حکومت داری دارد . نشد و نمیشه با این همه ثروت خدادای بهانه عیان است .

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۹:۵۹

ساغول سینلار،مقام اینسانیته یتیردیلر دا

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۹:۵۶

ملتی که با مشتهای گره کرده انقلاب میکنند با دستانی باز گدایی خواهند کرد

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۹:۵۲

اقای نجفی برادر من از شما بعید بود این نوشتار چون با شرایط اقتصادی به وجود امده وحاکم بر جامعه صحبت از دهک اخر زیر فشار است !!واقعا بی انصافی است شاید یک دهک زیر فشار نبا شند بقیه 9 دهک باشدت وحدت متفاوت زیرفشارند ودر این میان بجرات میتوان گفت که 5 دهک اول کمرشان زیر فشار تورم شکسته واستخوان هایش هم خرد شده ویارای راست کردنش را ندارند،ودر این شبهای عید خونین جگر وهراسان ودر نهایت یاس وبا کمال شرمندگی از اهل وعیال در کنج خانه نشسته اند و نا امیدانه چشم امید به امداد های غیبی دوخته اند وهر لحظه زیر لب زمزمه میکنند با این در امد ها نمیشه زندگی اداره کرد ولی اگر بشه چه خوب میشه!!!!؟

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۹:۲۵

جانا سخن از دل ما گفتی دلی که در این شبهای عیدی مرده!! سخن نگفتی قادر جان در سفتی#

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۹:۰۸

توماس جفرسون نگارندهٌ اعلاميه استقلال آمريكا گفت :
" اگر ملّتى توقّع دارد كه نادان باشد و آزاد هم باشد، انتظار چيزى را دارد كه نه بوده و نه خواهد بود !

جفرسون : در کشوری که حاکمان در محدودیت قانون وهراس از مردم باشند انجا آزادی است . کشورهای ازاد ،حاکمان محدود میکنند نه مردم را.

۹۷/۱۲/۲۱ ۰۸:۵۱

تنها چیزی که هیج برنامه و برنامه ریزی ای برای تغییر در شرایط بوجود امده نمی آید . مردم هستند... و خوب میدانند که مردم چند دسته اند .مردم بالادست پیله ای از پول و مقام و دارایی تمام شدنی و آسایش به دورشان بسته اند و طعم کیف و حال بی پایان دارند . تنها لایه آسیب پذیر و شکننده و محکوم به نداری دهک آخری است که دادشان بجایی نمی رسد . در برنامه ریزی کلان لال و کر و نابینا و بدون دست و پا تعریف شده اند و ...
خدایا خودت به دادشان برس وسلام ..

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز