کد خبر: ۸۸۱۱۹
۱۴۰۸ بازدید
۵۶ دیدگاه (۴۲ تایید شده)

خزان بی سوادی شهرداری میانه در بهار شهرمان

۱۳۹۸/۱/۳
۱۳:۲۳

نگارش این مطلب به هیچ وجه به منظور نادیده گرفتن زحمات زحمتکشان در شهرداری میانه نیست و به منظور نقد کج سلیقگی در این سازمان است.

به تجربه و با گذشت زمان به بنده ثابت شده که معمولاً در ادارات و سازمانهای ما پست های روابط عمومی که از اهمیت بسیار بالایی برخودار است، معمولا به افراد متخصص این امر سپرده نمی شود. چرا که گذشته نشان داده، استقلال افراد متخصص در واحد روابط عمومی خوشایند مدیران ضعیف و بی تجربه نیست و اینگونه مدیران خطی و نالایق، خوش دارند افراد متملق را در این جایگاه قرار دهند تا تحت کنترل خودشان باشند نه تحت کنترل سازمانشان.

 نصب المان جدید در میانه مثل دیگر شهرهای دنیا که امروزه به یک نماد تبدیل شده کار پسندیده ایست که امسال و با شروع بهار در شهرمان اجرا شده که جا دارد از شهردار محترم و اعضای محترم شورای شهر در این خصوص قدردانی شود. ولی صرف نظر از کیفیت بد اجرای المان و کج و کولگی ­های طرح که به زیبایی آن به شدت لطمه زده است، نکته تاسف انگیز مهمتری در این میان برای دغدغه مندان رشد و توسعه فرهنگی شهر آزار دهنده است که ناگزیر از پرداختن به آن هستیم.

 بارها و بارها با خودم بر سر اینکه آیا وقت آن نرسیده که نسبت به رفتارهای سخیف و مضحک، غیرحرفه ای و آماتور، متملقانه و شلتاق بازی های واحد روابط عمومی شهرداری میانه در فضای مجازی میانه که دقیقاً عین توهین و استهزاء و تمسخر نسبت به شعور مخاطبین و فعالان رسانه ای شهرستان علی الخصوص خبرنگاران و روزنامه نگاران این شهر محسوب میشود، واکنش نشان دهم یا نه، با خود کلنجار رفته و هربار به امید آموزش و کسب تجربه برای عوامل این واحد رسانه ای سکوت کرده ام.  

روابط عمومی چشم و گوش هر سازمان است. از پاسخگویی به مطالبات عمومی و تنویر افکار عمومی پس از انتشار اخبار مرتبط با سازمان و اداره مطبوع تا انتشار منصفانه و صحیح اخبار وظیفه روابط عمومی هاست ولی روابط عمومی شهرداری یک وظیفه دیگر هم دارد و آن هم صیانت از فرهنگ و تمدن شهری است.

بی سوادی روابط عمومی و در کل عدم توجه اعضای شورای شهر، مهندسین و مشاورین شهرداری و در راس آنها روابط عمومی شهرداری که وظیفه اصلی را در این خصوص به عهده دارد، باعث یک اشتباه فاحش در املای کلمه میانه شده است. یعنی در این تشکیلات عریض و طویل یک نفر نیست که قبل از هزینه کرد و نصب این المان به نگارش آن توجه کند؟

در خصوص املای لاتین میانه باید عرض کنم متاسفانه همانطور که در ترکی-آذربایجانی میانه را Miyaneh یا Miyanaمینویسیم بسیاری در املای انگلیسی هم y را درج میکنند و میانه را مثل ترکی Miyaneh مینویسند که صحیح نیست و مطابق متن بسیاری از سفرنامه ها و اسناد بهتر است میانه در انگلیسی (و سایر زبان های اروپایی) بدون y و بصورتMianeh نوشته شود.

مثلا در نقاشی فوق نام پل قارلانقو "پل میانه" یا به فرانسوی Pont de Mianeh درج شده. علاوه بر آن در سایت آژانس اطلاعات جغرافیایی ملی آمریکا وابسته به وزارت دفاع این کشور هم نام میانه با همین املا درج شده که نقشه گوگل و ویکیپدیای انگلیسی هم با استناد به آن املای Mianeh را به عنوان املای لاتین میانه در نظر گرفته اند.

حتی دولت خودمان نیز دامنه اینترنتی سایت های فرمانداری و شهرداری میانه را با املای Mianeh در نظر گرفته؛ حالا شاید بگویید دامنه شهرداری میانه miyaneh.ir است که باید عرض کنم ظاهرا روزی که میخواستند سایت شهرداری را راه اندازی کنند طراح محترم موفق به ثبت دامنه mianeh.ir نشده چون این دامنه برای شهرداری میانه از طرف سازمان فیزیک نظری رزرو شده بوده برای همین دامنه miyaneh.ir را ثبت کرده اند و دامنه اصلی با املای صحیح mianeh.ir همچنان برای شهرداری میانه رزرو باقی مانده است. همچنین در پاسپورت ها محل تولد Mianeh نوشته می شود، بدون y!

مجددا تاکید میکنم املای Miyaneh با y تنها در املای ترکی-آذربایجانی صحیح است و در انگلیسی نه. بنابراین به شدت توصیه میشود در انگلیسی برای یکپارچگی در نتایج جستجو، هشتگها، و برند سازی در حوزه گردشگری حتما از املای Mianehاستفاده شود.


نتایج گوگل برای میانه

 


سفرنامه John Foster Fraser چاپ 1896

 


سفرنامه Horatio Southgate چاپ سال 1840

 

حالا شاید عزیزانی بگویند آمریکا و گوگل و ویکیپدیا برای خودشان گفته اند و املای صحیح همانی است که ما میگوییم که در این خصوص هم باید عرض کنم نخیر! اگر هدف از درج نام انگلیسی جذب گردشگر خارجی است باید بپذیریم مخاطب خارجی با گوگل سرچ میکند و با ویکیپدیا اطلاعات بدست می آورد. بنابرین این ماییم که باید به زبان دنیا سخن بگوییم، نه اینکه انتظار داشته باشیم دنیا به زبان ما حرف بزند! و ما نمیتوانیم برای یک زبان خارجی گرامر تعیین کنیم.


طرح پیشنهادی انجمن دوستداران میراث فرهنگی میانه برای برند گردشگری میانه

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۱/۵ ۱۳:۲۱

اگه خدابیامرز حضرت سعدی بیاد اخبار سایت شهرداری میانه رو بخونه خدا شاهده دوباره سکته میکنه!!
از بس که جفنگیات و دری وری هاشون رو میخوان ادبی نشون بدن

۹۸/۱/۵ ۱۳:۱۴

مگه حسن زاده رئیس دانشگاهه؟؟؟؟

۹۸/۱/۵ ۱۳:۱۲

چون روابط عمومی شهرداری میانه به هیچ عنوان با کوچکترین زاویه انحراف را تایید نمیکند و الان چند روز است که مینویسم و تایید نمیشود، مجبوراً اینجا سوالم را میپرسم
از نظریه روابط عمومی شهرداری اینطور برداشت کردم؛
پس اگر همه غلط کنند و ناهنجاری بعنوان هنجار به مردم قالب شده باشد، بالاجبار باید آن را بعنوان یک ارزش و راستی پذیرفت؟؟؟
مثلاً شما در بستنی گل و بلبل شیرموز شفارش میدهی، اما اشتباهی بجایش برای شما هویج بستنی می آورند!! آنموقع میگویی حالا که دیگر زحمت کشیده و ریخته اند فرض میکنم همین هویج بستنی را سفارش داده ام؟؟؟؟؟

۹۸/۱/۵ ۱۳:۰۲

آغلاماغین باشارمیان، اولوسین گور به گور ایلر

میانا شهرداریسینین روابط عمومیسی گلیب جواب یازیب!!!
تاکسیرانی تابلولارینا استناد الیبببببب

۹۸/۱/۵ ۱۲:۵۹

بارالها
شهرداری میانه اومده جوابیه زده، بعد برای توجیه غلط خودش، به مثابه کبک زیر برف، به تابلوهای شهری که خودش زده استناد کرده!!!!
خدایا بسه دیگه آخه چقدر....
بیا منو بخور....

۹۸/۱/۵ ۰۹:۳۶

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است آقای حسن زاده بی زحمت سایت دانشگاه خود و دانشگاه ازاد کشور را اصلاح کن بعد بیا....

۹۸/۱/۴ ۲۲:۵۴

در شهرک اندیشه هم بعد کوی نیروی انتظامی در تابلوی ورودی:« کوی الهیه »نوشته بودند:« کوی الاهیه»ودر جاده ترانزیت نزدیکیهای دانشگاه آزاد تابلو «سرعت کاه» را نوشته بودند: «سرعت گاه» که بعداز چندبار زنگ زدن بنده روی حرف :«گ» رنگ زدند وتبدیل به «ک» کردن .علتش هم این است که اولا کار ها دست افراد کاردان نیست دوما نظارت وکنترولی وجود ندارد. نمونه بارزش در بعضی از کوچه ها پلاک منازل تکراری است یعنی یک شماره را به چند خانه اختصاص داده اند وباعث مشکلاتی در ارائه درس ها شده اند ،ودر برخی از کوچه ها هم با اینکه عمری از احداث ساختمانها گذشته ولی پلاکی نسب نشده است که جا دارد شهرداری محترم در این خصوص اقدام نماید .

۹۸/۱/۴ ۲۲:۲۴

چه بجا انتقاد کرده اند،همین عصر از اونجا گذشتنی این المانو دیدم هم به طرز ناهنجار بودنش تاسف خوردم هم به غلط املایی داشتنش،خوبه شهرداری یه حرکتی از خودش نشون داده ولی بهتر بود یکم بهتر کار میکردن این المانو

۹۸/۱/۴ ۲۱:۳۴

یعنی شما می فرمائید که آقای جمعه فصل الخطاب است و تا امام جمعه از یه کاری خوشش آمد ما باید فکرو چشممان را بر روی واقعیتها ببندیم

۹۸/۱/۴ ۱۸:۳۶

آرامش در شهرداری یک شهر زمانی تحقق پیدا می کند که شهروندان آن شهر در آرامش باشند. آنچه که مد نظر شماست، سکون مرگباریست که بر این شهر حاکم شده نه آرامش. ماهیت شهرداری درگیری کار و پروژه و ایجاد رفاه برای شهروندان است نه سکون و روزمرگی. شهرداری باید همیشه درگیر مشکلات شهروندان باشد و آرامش این تشکیلات رضایتمندی شهروندان است. 

ضمناً کار رسانه بیان مشکلات موجود است و اگر ساکت باشیم ماهیت کاریمان را زیر سوال می بریم. ببخش که آرامشت را به هم زدیم. شما لحافت را بکش سرت و بخواب.

۹۸/۱/۴ ۱۸:۱۳

آقای محترم آرامش شهر را به هم نزنید. شهرداری بعد از چند سال روی آرامش را دیده. بزارید آرامش حفظ شود. آخه به شما چی می رسه اینقدر جنجال به پا می کنید

۹۸/۱/۴ ۱۶:۳۸

شایان جان اگر شهرداری محترم حسن نیت داشت از جناب حسن زاده باکمال احترام دعوت میکرد یا اینکه خودشان با اکیپ های کارشناسی ( البته اگر کارشناس باشند که جای تعجب دارد !!!) در دفتر قافلان حضور پیدا میکردند و ضمن تشکر از انتقاد منتقد موضوع را همانجا حل و فصل و سپس با یک عذرخواهی کوچک در سایت مسله حل می شد ، اینها باعرض پوزش میخواهند ازموضع قدرت وارد شوند ، چون اکثرا عقایدشان را به مردم تحمیل کرده اند و همیشه از موضع قدرت صحبت کرده اند ، یعنی اینها عادت کرده اند ، البته در همان سازمان افراد متشخص و فهیم و هم واقعا هستند که متاسفانه خودشان را درگیر این جریانات نمیکنند ، در هر صورت بنده واقعا متاسفم که چرا در شهر مانده ام ، تاسف بار تر ازآن اینکه چرا به کشورهایی که در آنجا قانون حکمفرماست نرفته ام ، هم خودمان را بدبخت کردیم و هم خانواده را ...

۹۸/۱/۴ ۱۶:۰۱

باتشکر از روابط عمومی شهرداری که پس از اعتراض کامنت ها را تایید فرمودند

۹۸/۱/۴ ۱۵:۵۳

ما به همراه خانواده جلوش عکس گرفتیم ولی حالا توجه کردم دیدم چقدر خوب شده. ولی کاش درستش بکنند

۹۸/۱/۴ ۱۵:۵۱

از ماست که بر ماست

۹۸/۱/۴ ۱۵:۴۹

روابط عمومی نداشته شهرداری داره تلاش می کنه توجیحاتی بیاره و گندی که بالا آوردند رو پاک کنند. من متعجم از اینکه اینا چرا قبول نمی کنند اشتباه شده. بابا یه حرف رو بردار تموم کن آبروی شهرو نبر

۹۸/۱/۴ ۱۵:۴۸

روابط عمومی شهرداری اومده جواب بده زد کلا خراب کرده. آخه یکی نیست به اینا بگه شما تابلو اداره راه شد سند؟

۹۸/۱/۴ ۱۵:۴۲

اصولا باید چنین باشد. ولی شهرداری میانه و اصول؟

۹۸/۱/۴ ۱۴:۲۲

با سلام و تشکر از آقای قادر بخاطر حساسیتی که به شهر و دیار خود دارد،کاش شهرداری یک فراخوان طراحی میذاشت تا یک لوگوی شکیل و زیبا طراحی و ساخته شود،من کاری به املای میانه ندارم ولی این لوگو انقدر بدسلیقه و بی قواره شده که در نگاه اول مورد تمسخر قرار میگیرد،حداقل از فونتهای رایج ساده انگلیسی استفاده میکردن،من خودم به شخصه حاظر بودم بدون هیچ چشم داشتی این لوگو را طراحی کنم و جزئیات ساختش را هم ترسیم کنم و مطمئنن اگر ایران بودم اجراش هم میکردم،داخل میانه طراحهای توانمندی داریم که میتونستن به نحو احسن این کارو انجام بدن،نمیدونم تا کی باید شاهد این موارد باشیم

۹۸/۱/۴ ۱۳:۱۶

از مردم دنیا طمع
هوش مدارید

بیداری این طایفه
خمیازهٔ خواب است
ِ
صائب_تبریزي

زمانی بیدار خواهند شد که کار از کار گذشته

۹۸/۱/۴ ۱۳:۱۴

روابط عمومی شهرداری اگه کامنت ها رو تایید کنه جنگ رسانه ای میشه. توی این جنگ هم قطعا بازنده شهرداری و شورای شهر هست با این همه سوتی و بی مبالاتی. برای اینه که تایید نمی کنن.

۹۸/۱/۴ ۱۳:۰۰

از 10 دیدگاه در جوابیه شهرداری محترم تا این لحظه فقط یک دیدگاه منتشر گردیده واز نشر 9 دیدگاه عملا خودداری شده که این نشان از خودخواهی و تکبر و بیعدالتی در این سازمان است ، ویکی از عوامل عدم پیشرفت این شهر همین بیعدالتی و دیکتاتوری و اخذ مبالغ زور از شهروند که واقعا حرام است وازاین پولهای حرام میخواهد شهر آباد شود ، که حتی اگر آباد هم شود روزی این قطره قطره ها و اندک اندک ناله ها ویرانگر خواهد بود ، وشاید الان این مطلب را درک نکنند اما زمانش که فرا رسد درک خواهند کرد

۹۸/۱/۴ ۱۲:۵۶

زمان آقای شکری نامه‌ای تقدیم فرمانداری کردم که بیایید یک بار برای همیشه املای یکسان و واحد برای نام میانه و آثار تاریخی میانه به زبان های مختلف با هم فکری کارشناسان تعیین کنیم که بعدا همه آن املاها را ملاک بگیرند، ایشان پاراف کردند به یکی از کارشناسان فرمانداری، کارشناس محترم هم فرمودند این موضوع خیلی سبک است برایش جلسه بگذاریم، من هم گفتم سبک منم که آمده ام برای پیگیری.

حالا امروز سبک بودن موضوع را به عینه می‌بینیم که چطور در این شرایط اقتصادی موجب حیف و میل بیت المال شده.

حالا باز املای میانه خوب است، شما تصور کنید پل قارلانقو را یک عده مینویسند پل شهرچای، یک عده مینویسند پل شهر، یک عده مینویسند ۲۳ پل، روی تابلوی خودش نوشته پل شهرستان، در فلان سفرنامه نوشته پل میانه و الی آخر. یعنی یک اثر فاخر هنوز در همین فارسی نام و املای معینی ندارد، چه رسد به زبان های دیگر.

اثر به کنار، خود قارلانقو را یکی می‌نویسد قرانقو، یکی می‌نویسد قاررانقو، یکی می‌نویسد قرنقو و ...

خلاصه بدبختی یکی دوتا نیست.

۹۸/۱/۴ ۱۲:۱۷

سلام باید ریشه اشخاص ناصالح و تنگ نظر و بد فهم را از این شهر بکنید .

۹۸/۱/۴ ۱۰:۴۹

این متن غرض ورزی را نشان میدهد انتقاد نیست

۹۸/۱/۴ ۰۰:۴۱

دکتر نورچشمه، استادیار دانشگاه کنتاکی هستند!

۹۸/۱/۴ ۰۰:۳۸

سلام آقای دکتر اتفاقاً امروز صبح تو تلگرام صحیح بودن املای miyaneh رو به آقای حسنزاده یادآوری کردم حتی عکسی از رزومه دکتر ....که مترجم رسمی زبان انگلیسی هستند رو برای ایشون فرستادم دکتر ....هم از miyaneh استفاده کرده اند

۹۸/۱/۴ ۰۰:۳۳

اقایان! تابلو شهدای گمنام با املای انگلیسی اشتباه هستش کسی درستش نمیکنه
ناشناس = گمنام میشه UNKNOWN که در تابلو نوشته شده UNKNAWN این واجبتر نیست؟

۹۸/۱/۳ ۲۲:۴۲

شهردار هم نظر شخصی خودشو تابلو کرده زده به ورودی شهر. نظر شخصی ملاک نیست برای یه همچین مورد مهمی. یه نگاه به صفحه اول پاسپورتت بکن. ملاک اونه نه اداره راه میانه یا دانشگاه آزاد میانه

۹۸/۱/۳ ۲۱:۰۳

به مسائل اساسی بپردازید Miyaneh یا Mianeh زیاد توفیری ندارد بنویسید در مورد شفاف سازی مالی شهرداری چه خبر ؟ راهبرد اساسی شهرداری در توسعه متوازن شهری چیست ؟ کی و چه موقع شهرداری جلسه پرسش وپاسخ عمومی برگزار کرد ؟ فعالیت فرهنگی شهرداری کدام است ؟

۹۸/۱/۳ ۲۰:۲۴

از نظر من هر دو صحیح هست و نیازی به گیر دادن به نحوهِ ی نوشتن این کلمه نیست. با تشکر از شهرداری شهرمان و جناب قادر حسن زاده عزیز.

Miyaneh=Mianeh

۹۸/۱/۳ ۱۸:۴۵

راست گفتی قادر فقط تلخ گفتی

۹۸/۱/۳ ۱۸:۳۱

گذاشتن اونجا فقط عوارض بنرها رو بگیره همین. البته شرکت در جلسات مختلف بدون هیچگونه تاثیر هم از دیگر کارهای ایشان است

۹۸/۱/۳ ۱۸:۲۹

بازنده این جنگ رسانه ای آگاهی مردم نیست. چون خیلی ها متعصبانه فقط دهانشان را باز می کنند و حرف می زنند.
به فکر مردم باشیم

۹۸/۱/۳ ۱۸:۲۷

اقای علیلو کجایی پس؟ بیا به داد شهرداری برس. به قول اون نماینده قبلی«هانی به»؟

۹۸/۱/۳ ۱۸:۲۴

فعلا که شهردار اسیر بعضی از شوراهای شهر شده و نمی تونه خودش تصمیم بگیره. از بعضی از شوراها هم انتظار زیادی نداشته باشید چون مشغولند.

۹۸/۱/۳ ۱۸:۰۱

میگن امام جمعه از به خاطر فعالیت های شهردار بهش تقدیرنامه داده. حتما شما اشتباه می کنید وگرنه امام جمعه که اشتباه نمی کنه. شهردار ما خیلی هم خوبه. احتمالا خودش در جریان این تابلو نبوده

۹۸/۱/۳ ۱۷:۵۹

شهرداری میانه اینقدر سوتی دارد که با یک دور زدن ساده در یک خیابان خوراک خبری چندماهه برای سایت ها فراهم می شود. این شهر درست بشو نیست

۹۸/۱/۳ ۱۷:۵۶

ضمن تشکر از نکته سنجی های نگارنده. فقط خواستم این موضوع را یادآوری کنم به دوست عزیزم آقای حسن زاده که برادرجان! شما خودتان را به خاطر این جماعت که با تفکر قرون وسطایی زندگی می کنند، هدر می دهید. خدا یاریتان کند ولی من چشمم به اصلاح امور این شهر و با این جماعت آب نمی خورد.

۹۸/۱/۳ ۱۷:۵۳

زیاد جوش نزن حسن زاده. شهرداری میانه روابط عمومی نداره. یه نفرو گذاشتن اونجا در اتاقش بسته نمونه.

۹۸/۱/۳ ۱۷:۵۱

مسلط بودن مسئول روابط عمومی شهرداری به اینگونه امور باید شرط اول انتخاب وی برای مسئولیت روابط عمومی باشد. در حالی که همانطوری که شما در متن اشاره کرده اید چنین نمی باشد و نخواهد شد.
روابط عمومی شهرداری میانه از تنظیم یک متن خبری عاجز است شما انتظار دارید بیاید و به فرهنگ و تمدن شهری نظر دهد؟

۹۸/۱/۳ ۱۷:۴۵

قادر مگر تو انگلیسی بلدی که داری نظر میدی

حزب باد اینبار هم شده طرفدار شهردار سابق که قبلا ضدش بود.

اینبار تیرت به سنگ خورد، بجای میرزایی خودتو خراب کردی.

فیلترچی اینو هم فیلتر کن نذار کسی بخونه
ولی همین که خودت و نایبی میخونین کافیه

اخبار روز