کد خبر: ۶۵۹۲۶
۶۹۰ بازدید
۷ دیدگاه (۷ تایید شده)

تمرین دموکراسی در مدارس میانه

۱۳۹۵/۸/۳
۱۱:۴۳

تمرین دموکراسی در مدارس میانه: - انتخابات شورای دانش آموزی بعنوان تمرین و نمونه ای دانش آموزی از دموکراسی و رأی مردم امروز دوشنبه سوم آبانماه 95 در کلیه مدارس شهرمان آغاز شد. در این برنامه دانش آموزان علاوه بر مشارکت در امور مدرسه، کلیه الزامات و روند یک انتخابات را تمرین، مشاهده و مرور می کنند./

 

  

  

  

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۸/۴ ۱۱:۲۸

یادش بخیر ما موقع انتخابات دانش آموز ی کاندید میشدیم و با شوخی میگفتیم شعار میدادیم بچه ها ما در بیاییم مدرسه مختلط میکنیم !! البته خودمان میدانستیم چرت میگیم و حتی شنوندگان میدانستیم این کار محاله ،ولی از بچگی ما شعار عوامفریب گفتن یادگرفتیم .حالا که بچه ها منو میبینند به شوخی میگند چی شد هنوز مدرسه همینجوریه من هم عوض میگم تو که دانشگاه میری خدا تو شکر کن همونجا مختلطه مونده !
بطور کلی دنیایی بود بچگی برای خودش ،

۹۵/۸/۴ ۰۹:۲۶

بدون اغراق باید چنین برنامه ها را ستود و بر تعداد آن در جهت مشارکت مدنی دانش آموزان در امور مختلف افزود تا آنها یاد بگیرند که وقتی بزرگ شدند چگونه باید برای تعیین سرنوشت خود مشارکت توام با حساسیت داشته باشند. چرا که درد جامعه امروزی ایران نداشتن حساسیت روی موضوعات حساس زندگی هست که متاسفانه وزارت آموزش و پرورش در این زمینه کوتاهی های بسیاری کرده که امروزه همین ندانم کاری ها و کوتاهی ها باعث سردرگمی جوانان و ناپختگی و بی تفاوتی آنها نسبت به سرنوشت خود و همنوعانش شده است. و این یک واقعیتی است که هرکس بخواهد آنرا انکار کند آب بر آسیاب این دستگاه عریض و طویل بی برنامه ریخته است. 

تمرین دموکراسی نکته جالبی است ولی صد افسوس که برخی مسئولین مدارس حساسیت و اهمیت آنرا درک نمی کنند و صرفاً به اجرای بخشنامه صادره از آموز ش و پرورش بسنده می کنند و به حواشی موضوع که در بسیاری از موارد بر اصل غلبه می کند، توجهی نمی کنند. 

به عنوان مثال: بنده خودم بارها شاهد بوده ام که اصل بی طرفی از سوی مدیر و مسئولین برگزاری این انتخابات(شوراهای مدارس) رعایت نمی شود و همین نکته کوچک در ذهن یک نوجوان و یک کودک دبستانی نقش می بندد که(بلی در انتخابات اینگونه رفتارها عادی است و هیچ مشکلی هم ندارد) و همین نکته باریک باعث می شود در بزرگسالی در برابر کوهی از توهین ها و بی قانونی ها بی تفاوت و بی خاصیت باشد. 

و امروز وضعیت مملکت هم، همین می شود که همه می بینیم. این سکون و بی تفاوتی حاصل آموزشی است که در مدارس دیده ایم چون محافظه کاری و دیدن و دم نزدن را در آن مقطع آموخته ایم. 

باشد که دبیران دلسوز تعدادشان بیشتر شود و دانش آموزان به روز به بار بیایند و از دایره افکار انحصاری و بی تفاوتی خارج شوند!

۹۵/۸/۳ ۲۳:۱۲

آزاد ترین انتخابات کشور ما همین دانش اموزی هست که همه حق کاندید شدن دارند نمیاند مثل انتخابات های دیگر بگویند از بین رفقای ما یکی شان را انتخاب کنید عملا در هر صورت انتخابی نیست

۹۵/۸/۳ ۱۷:۱۴

آموزش و پرورش با برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی اولین قدم را در نهادینه کردن یکی از نیا زهای اساسی و مبرم جامعه را برداشته ، ولی این قدمها نمیتواند ما را به جایگاه واقعی برساند زیرا دانش آموزان را در تصمصم گیریهای اساسی دخالت نمیدهند و در واقع شکل ظاهری آن را بیشتر حفظ میکنند و این حرکت نمیتواند به عنوان عامل نهادینه کردن و تمرین دموکراسی به معنای واقعی و نقطه شروع تلقی شود. بایستی دانش آموزان در انتخاب معلم ، نحوه تدریس ، نحوه مدیریت مدرسه و تمامی آنچه در حوزه یک واحد آموزشی مطرح میباشد ورود آگاهانه و عالمانه نموده و آن وقت ما میتوانیم امیدوار باشیم که مدارس ما میتوانند سنگ بنای تغییر و تحولات بزرگ در جامعه را ففرراهم سازند.

۹۵/۸/۳ ۱۶:۰۳

بنده چندین سال هم در مقطع راهنمایی و هم در دبیرستان، عضو شورای دانش آموزی بوده ام و 2 سال ریاست شورا را هم تجربه کرده ام. 

در شهرمان نیاز به تغییرات بنیادینی احساس می شود و به نظر می رسد برای اعمال تغییرات نه تنها باید مدارس و آموزش و پروش شهر، بلکه سایر نهادها نیز آستین همت را بالا بزنند و به پرورش صحیح آینده سازان شهر و شهرستان مان کمک کنند.

۹۵/۸/۳ ۱۵:۵۵

دیدن این پست و تصاویر، احساس خوشایندی القا می کند. سپاس از نگارنده :)

 

امیدوارم روزی اهمیت واقعی چنین برنامه هایی را درک کنیم و بدانیم برای تغییر وضع موجود مملکت ناچاریم ذهنیت ها را از همین دوران نوجوانی اصلاح و ترمیم کنیم.

از همین مدارس شروع کنیم: - انتخابات را جدی بگیریم - منتخبین دانش آموزان را در تصمیم گیری ها سهیم کنیم - در صورت امکان اداره بخش یا قسمتی از مدارس را به آن ها بسپاریم. - همواره به فکر تقویت ارتباط شوراها و سایر دانش آموزان باشیم. - تدابیری بیاندیشیم که کارایی هر شورایی توسط دانش آموزان قابل پیگری و پیگرد باشد. - کاری کنیم دانش آموزان و آینده سازان مملکت در همین سطح قانون مداری را یاد گرفته و روحیه انجام کار تیمی پیدا کنند. - باید کاری کنیم تا دانش آموزان یاد بگیرن منتخب دیگران شدن یعنی قبول زحمت و حس مسئولیت و تعهد نسبت به سایرین

 

با چنین تغییراتی میتوانیم فردی مسئول، قانونمدار و با اخلاق تربیت کنیم که فردا روز بتواند کشور را از منجلاب بی اخلاقی و قانون گریزی نجات دهد. 

۹۵/۸/۳ ۱۳:۱۶

کار بسیار خوبی است، مسئولین عزیز خسته نباشند
ولی مثل انتخابات شهرمان بیشتر رنگ و بوی تبلیغ و صرف هزینه و چسباندن کاغذهای مختلف و... همراه داره که اگه حذف یا کم بشن خیلی خوبه
دانش اموزان باید از الان یاد بگیرند روش تبلیغات مناسب و اصولی را

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز