کد خبر: ۶۶۷۹
۱۲۶۳ بازدید
۳ دیدگاه

عملکرد غیر ملی در رسانه ملی!

۹۱/۵/۲۳
۱۶:۱۴

 

 

افزایش شمار جانباختگان زلزله آذربایجان به سیصد تن، باعث شد تا روزنامه‌های صبح امروز همچنان تصویری غم‌آلود از وضعیت هموطنان آذری‌مان ارائه دهند. این در کنار جنجال‌های سخنرانی ناطق نوری در حرم رضوی و داستان ادامه‌دار سیاست‌های ارزی، مهمترین مطالب روزنامه‌های صبح امروز بودند.

 زلزله در صفحات روزنامه‌های صبح امروز

 در تصاویر و گزارش‌های دلخراش و ملا‌آور مخابره شده از آذربایجان و نیز آمار قربانیان آن ـ که لحظه به لحظه فزونی می‌یافت‌ ـ بر صفحات نخست روزنامه‌های صبح امروز ایران هم دیده می‌شود و حتی پس لرزه‌های آن به روزنامه‌های کیهان و رسالت هم رسید.

 بیشتر روزنامه‌ها برای پوشش اخبار زلزله، خبرنگار خود را به مناطق زلزله‌زده فرستاده‌اند و با گزارش‌ها و تصاویر اختصاصی خود، ابعاد فاجعه رخ داده آذربایجان را ـ که این روز‌ها قلب داغدار ایران است ـ پوشش دادند.

 همچنین در کنار پوشش خبری رویدادهای زلزله، یادداشت‌ها و نوشته‌هایی از افراد که به همدردی با هم‌وطنان آذری‌مان برخاسته بودند و اعتراض‌ها به صدا و سیما به دلیل بایکوت خبری زلزله در آذربایجان، مهمترین مطالب روزنامه‌های صبح امروز درباره زلزله آذربایجان بود.

 روزنامه‌های هفت صبح، ابتکار، آفتاب یزد و شرق با پرداختن مستقیم به عملکرد پرسش‌برانگیز صدا و سیما در پوشش ندادن اخبار زلزله، از سکوت توجیه‌ناشدنی صدا و سیما سخن گفتند.

 شرق نوشت: «اما این فاجعه با این وسعت نه تنها تا بخش خبری ساعت ۲۲ تهران کمترین بازتاب را در برنامه‌های خبری رسانه ملی داشت که خبرهای زلزله لابلای ویژه برنامه‌های المپیک و شب قدر گم شد و بدون هیچ اشاره‌ای، شبکه‌های مختلف برنامه‌های خود را پیگیری کردند. شب ۲۱ مرداد، شب ۲۳ ماه رمضان بود و همزمان با شب احیا و قطع موزیک، اما نکته اینجاست که بعد از پیروزی کشتی ایران، کارگردانان پخش از یاد نبردند که آهنگ‌هایی در وصف قهرمانان ملی را به همراه زیرنویسی از تبلیغ اسپانسر تیم ملی ایران پخش کنند؛ اما نه مجری‌های پخش و نه مجری برنامه ویژه اشاره به وقوع زلزله نکردند. در اخبار ساعت ۲۲ شبکه سوم سیما که بعد از بازی رده‌بندی کشتی المپیک پخش شد، با اینکه خبر زلزله، خبر اول این بخش خبری بود، نه تنها اشاره‌ای به وسعت حادثه نشد، موضوعی که پررنگ شده بود، حضور مردم شهرهای ارومیه و تبریز در پارک‌ها بود و هیچ اشاره‌ای به تعداد زخمی‌ها و کشته شدگان نشد. اخبار مهم تلویزیون در شب ۲۱ مرداد خبرهایی چون تصادف یک کامیون با یک دوچرخه سوار در آلمان که منجر به مرگ یک نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر شده بود و واژگون شدن اتوبوس در هند به یک دره و خبر اعتراض چند شهروند آمریکایی به وضعیت اقتصادی و مشکلات مالی در ایتالیا بود. این در حالی است که شبکه‌های خبری کشورهای دیگر از جمله الجزیره، سی‌ان‌ان یک بخش از اخبارشان را به این موضوع و پرداختن به تبعات آن اختصاص دادند».

 و هفت صبح هم در گزارشی با نام «وقتی همه خواب بودند!» نوشت: «اما زلزله‌ای که تا این لحظه حدود ۳۰۰ کشته و هزاران مجروح داشته، بین ۱۷ شبکه تلویزیون جایی برای ویژه برنامه و اطلاع‌رسانی لحظه به لحظه نداشته‌اند؟ واقعاً مسئولین تلویزیون نمی‌دانند زمانی که بر اثر زلزله خطوط تلفن با مشکل مواجه می‌شود، تنها راه مردم برای خبرگیری از اوضاع و احوال عزیزانی که در آن مناطق دارند، فقط تلویزیون است؟ باز گلی به جمال سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که از اولین دقایق زلزله به هر نحوی که می‌توانستند، اطلاع رسانی کردند. به هر حال شب غمناکی بود،وقتی در رسانه ملی انگار همه خواب بودند.

منبع تابناک

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۵/۲۳ ۱۲:۲۴
[b]انتقاد اسدي نماينده مشكين شهر از ضرغامي[/b]

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، یونس اسدی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۳ مرداد) مجلس شورای اسلامی در تذکری با یادآوری وقوع زلزله در شمال غرب کشور، گفت: پخش برنامه طنز خنده بازار در رسانه ملی آن هم زمانی که دو روز عزای عمومی اعلام شده است چه معنایی دارد؟

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من تاسف می‌خورم و مسوولان رسانه ملی باید خجالت بکشند. کجای دنیا چنین است به جای همدردی با زلزله‌زدگان، صداوسیمای آن کشور برنامه طنز پخش کند.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به این تذکر اسدی تصریح کرد: این تذکر را سایرنمایندگان پیش از شما مطرح کرده بودند./
۹۱/۵/۲۳ ۱۲:۲۲
[b]انتقاد پزشكيان نماينده تبريز از ضرغامي[/b]

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مسعود پزشکیان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۳ مرداد) مجلس شورای اسلامی با انتقاد نسبت به عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مختلف در رسیدگی به موقع به مصدومان حادثه افزود: عملکرد مدیریت بحران در منطقه باعث شده تا سازمان‌ها و نهادهای مختلف نتوانست کارکرد مناسبی در زمینه رسیدگی به مصدومان و مجروحان داشته و آنها را مداوا کنند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زلزله اتفاق افتاده ۶.۳ ریشتر بوده و بیش از ۲۰۰ روستا نیز تخریب شده است که می‌بایست مدیریت بحران در منطقه به خوبی عمل کرده و تمهیداتی برای آن در نظر می‌گرفت زیرا زلزله با این مقیاس ریشتر نباید خسارات این چنینی داشته باشد.

این نماینده مجلس نهم اظهار داشت: مقرر شده تا تیمی از مجلس و نمایندگان استان به منطقه اعزام شده تا مشکلات به وجود آمده بیشتر بررسی و رسیدگی شود.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس در پایان یادآور شد: براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون حدود ۸ هزار چادر برای اسکان موقت زلزله‌زدگان به منطقه فرستاده شده اما نبود مدیریت بحران صحیح و کارشناسی باعث شده تا افراد سودجو و فرصت‌طلب چادرها را قبل از رسیدن به روستاها در شهرها نگهداری کرده و به دست مردم نرسد./
۹۱/۵/۲۳ ۱۲:۲۰
[b]انتقاد رئيس مجلس از صدا و سيما بخاطر تحت پوشش قرار ندادن فاجعه زلزله در آذربايجان:[/b]

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکترعلی لاریجانی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۳ مرداد) مجلس شورای اسلامی پس از سخنان برخی از نمایندگان مجلس در مورد وضعیت مناطق زلزله‌زده و عملکرد سازمان صداوسیما گفت: خواست ما از مسوولان سازمان صداوسیما این است که به نکات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس توجه کند و از مسائلی که موجب آزردگی خاطر حادثه‌دیدگان و بازماندگان زلزله می‌شود جلوگیری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: واقعا در کشور یک حس همدردی نسبت به حادثه‌دیدگان از زلزله وجود دارد و باید این موضوع انعکاس واقعی داشته باشد.

وی با تاکید براین که باید نقایص موجود در ساختار ستاد مدیریت بحران برطرف شود، تصریح کرد: نمایندگان مجلس تذکراتی در مورد تعداد چادرهای داده شده به حادثه دیدگان داشتند که باید ستاد مدیریت بحران گام‌های وسیعتری را در این زمینه برداشته و نگرانی‌ها را مرتفع کند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: از کمیسیون عمران مجلس می‌خواهم که به نکات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس و مسوولان کشور توجه کند و یک جمع‌بندی در این زمینه داشته باشند.

رئیس مجس شورای اسلامی تاکید کرد: حتی باید گروهی از طرف کمیسیون عمرانی مجلس به مناطق زلزله ‌زده سفر کند و این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که تذکرات داده شده تا چه حد مرتفع شده است./
[url]http://www.icana.ir/NewsPage.aspx?NewsID=203591[/url]

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز