کد خبر: ۶۷۳۲۸
۵۶۷ بازدید
۰ دیدگاه

آیت الله موسوی اردبیلی یک شب سرد زمستانی در میانه

۹۵/۹/۵
۱۹:۰۸


عبدالرحیم اباذری


در پی آغاز مبارزات مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی بخصوص بعد از قیام 15 خرداد 1342 ایادی رژیم شاه نیز به دستگیری گسترده روحانیون مبارز در شهرها و مرکز استان ها اقدام نمود. آن ایام مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در شهر اردبیل حضور داشت و مرحوم حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد حسن بکایی نیز جهت تبلیغ در آنجا به سر می برد. این دو روحانی برای این که از چنگ ماموران محلی ساواک در امان بمانند از اردبیل خارج می شوند تا از راه خلخال و میانه خود را به تهران و قم برسانند.

نخست با ماشین جیپِ یکی از دوستان به نام حاج میکاییل عزیزی راهی خلخال می شوند. به خاطر بارش شدید برف وکولاک و بسته شدن راه نمی توانند با آن به راه خود ادامه دهند به ناچار از شخصی به نام جهانشاه چند راس قاطر کرایه می کنند و از راه کوهستانی خود را به شهر میانه می رسانند. هنگام غروب به جلوی درِ منزل روحانی مبارز شهر جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید سجاد حججی در محله قبه ننه می رسند. وقتی در می زنند معلوم می شود که ایشان خانه نیستند و جهت اقامه نماز مغرب وعشا به مسجد کربلای تقی رفتند. میهمانان داخل منزل به اتاقی که وسیله گرمایش نداشت راهنمایی می شوند. لحظاتی بعد که حاج آقای حججی از نماز بر می گردد و همسنگران خویش را می بیند، از آنان به خوبی استقبال کرده و خوشحال می شود و می گوید : « اتفاقا من هم در اینجا تحت نظر و تعقیب هستم ، خوب شد آمدید و من احساس تنهایی می کردم .»

بعد از صرف شام و پذیرایی و تبادل اخبار و بررسی اوضاع ، آیت الله موسوی اردبیلی از حاج آقای حججی در خواست می کنند تا به هر وسیله ای شده مقدمات ادامه سفر آنان را به تهران فراهم کند. آقای حججی با این که اصرار داشت میهمانان شب استراحت کنند وفردا صبح حرکت نمایند به توصیه ایشان با مدیر گاراژ مسافربری تماس می گیرد ، او می گوید : ساعت 10 همان شب یک دستگاه اتوبوس به سوی تهران حرکت می کند . آن دو روحانی مبارز شبانه با همان اتوبوس راهی تهران می شوند . این در حالی بود که وسط ماشین چند قفس مرغ زنده هم بار زده بودند که صدای قد قد و بوی بد آنها مسافران را آزرده خاطر و خسته کرده بود از طرفی چون آن ایام اتوبوس ها مسافت میانه – تهران را به مدت دو روز طی می کردند، به پیشنهاد آیت الله موسوی اردبیلی ، وقتی به شهر قزوین می رسند ، ماشین شخصی کرایه کرده و خودشان را زودتر به تهران وقم می رسانند. این واقعه تاریخی را مرحوم شیخ محمد حسین بکایی در کتاب « خاطرات 15 خرداد، علی باقری، قسمت دوم ، جلد سوم ، چاپ تهران ، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ص 52تا57 نقل می کند که نگارنده خلاصه آن را آوردم .

این اواخر که گاهی توفیق حاصل می شد به خدمت مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی می رسیدم در یک جلسه این موضوع را با ایشان در میان گذاشتم و پرسیدم که چرا آن شب در میانه استراحت نکردید تا فردا صبح عازم تهران شوید ، در جواب چنین دلیل آوردند که چون در شهر میانه اکثرمردم همدیگر را می شناختند وافراد غیر بومی زود شناخته می شدند و از طرفی منزل آقای حججی هم تحت نظر بود احتمال زیاد وجود داشت اگر شب می ماندیدم حتما ماموران ساواک از ماجرا با خبر می شدند ، علاوه بر این که ما را دستگیر می کردند جرم آقای حججی هم مضاعف می شد ، بنا بر این تصمیم گرفتیم ، آن شب در میانه نمانیم.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز