کد خبر: ۷۳۰۸
۳۰۲۳ بازدید
۱۹ دیدگاه (۱۹ تایید شده)

فردا با حضور رئیس‌جمهور در میانه :

آغاز عملیات آبگیری سد شهریار

۱۳۹۱/۸/۱۰
۲۱:۰۳

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: فردا با حضور رئیس‌جمهور عملیات آبگیری سد شهریار میانه به عنوان بزرگ‌ترین سد دوقوسی شمال‌غرب کشور آغاز می شود.

خبرگزاری فارس: آغاز عملیات آبگیری سد شهریار بزرگ‌ترین سد دوقوسی شمال‌غرب کشور

ارسلان هاشمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز از سد شهریار به عنوان یکی از سدهای بزرگ کشور یاد کرد و یادآور شد: این سد طرح‌های مدیریت جامع منابع آب وزارت نیرو را در حوزه آبریز «قزل‌اوزن» تکمیل می‌کند.

وی اثرات ملی این طرح را در حوزه اقتصادی و اجتماعی مورد تاکید قرار داد و گفت: هشت استان از منافع ملی این طرح بهره‌مند می‌شوند.

هاشمی ادامه داد: سد بتنی دو قوسی شهریار به عنوان بزرگ‌ترین سد بتونی دوقوسی شمال‌غرب کشور در 39 کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان میانه به منظور تامین نیاز آبی اراضی و شالیزارهای استان گیلان و جبران کاهش حجم مخزن سد سفیدرود توسط شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی اجرا شده است.

وی افزود: این طرح به عنوان طرح برتر بتنی سال 1390 کشور در رشته سدسازی در نهمین همایش بتن در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی در روز جهانی بتن انتخاب شد.

هاشمی تصریح کرد: طول تاج این سد 207 متر و ارتفاع آن از پی 135 متر و حجم اولیه مخزن آن 700 میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: این سد افزون بر کاربری تامین نیاز آبی کشاورزی و صنعتی استان گیلان، 12 هزار هکتار از اراضی شهرستان میانه و محیط زیست، کنترل سیلاب و ایجاد سیلاب‌های مصنوعی برای رسوب‌زدایی مخزن سد سفیدرود، برای تولید 168 گیگاوات ساعت انرژی پیک در سال طراحی و اجرا شده است.

هاشمی یادآور شد: این سد که بر روی رودخانه قزل‌اوزن و با هدف تامین آب کشاورزی و صنعتی 12 هزار هکتار از اراضی شهرستان میانه و 100 هزار هکتار از اراضی منطقه احداث شده است.

وی ادامه داد: تولید 168 گیگابایت برق در سال، کنترل سیلاب‌ها و ایجاد سیلاب‌های مصنوعی از دیگر اهداف احداث این سد بتنی دوقوسی است.

مدیرعامل آب منطقه‌‌ای آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: این سد در دولت نهم و دهم ساخته شده و برای آن سه هزار و 635 میلیارد ریال هزینه شده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین شاخص‌های سد شهریار،‌ کنترل، مهار و تجمیع سیلاب‌ها و روان آب‌های بالا دست سفیدرود است که دارای نیروگاه برق آبی است و از یک چشم‌انداز طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است و علاوه بر آذربایجان‌شرقی، استان‌های همجوار را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

هاشمی، کنترل روان آب‌ها در سطح استان، تغییر الگوی کشت و نیز بهسازی روش آبیاری را از جمله مهم‌ترین برنامه‌های آبی استان توصیف کرد و گفت: با اعتبارات خوبی که اختصاص یافته، توسعه شبکه آبیاری تحت‌فشار، بستن چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت بی‌رویه منابع زیر زمینی در دستور کار استان قرار دارد.

وی ساخت و ساماندهی شبکه‌های آبیاری زیردست سدها را یکی از مهم‌ترین اقدامات تکمیلی برای مصرف بهینه منابع آبی موجود در سدها دانست و آن را وظیفه‌ای بیرون از محدوده وظایف وزارت نیرو خواند.

هاشمی گفت: تمام مراحل تحقیقات، طراحی، تجهیزات و اجرای آن توسط متخصصان داخلی انجام شده و سدی است که به گفته هاشمی مدیرعامل شرکت منطقه‌ای آب آذربایجان‌شرقی، جزو سدهایی با طول عمر 100 سال در جهان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری طرح سد شهریار از جمله ماهیگیری، استقرار سیاحتگاه و نزدیکی به خط راه‌آهن از فراهم بودن امکانات مطلوب برای گردشگری در این محل خبر داد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910810001274

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۳/۳۱ ۰۴:۰۸

مین یاشا . ساغول سنی . علی رضا ممانی ممان ساکن ماسوله

۹۱/۹/۸ ۱۲:۵۴
اگرمسئولین تدبیرواینده نگری داشته باشند به جای حذف روستاهای اطراف سدروستای ممان از نظرگردشگری به ماسوله میانه تبدیل میشود
۹۱/۸/۱۰ ۲۰:۰۷
فراد فرصت خوبیه - نمایندگان و مسئولین فرمانداری ویژه میانه را مطرح کنند طومار فرمانداری ویژه را هم به آنجا ببرند
۹۱/۸/۱۰ ۲۰:۰۵
بعید می دونم که رئیس جمهور شخصا" برای افتتاح سد بیایند احتمالا" یکی از معاونان یا یکی از وزرا را برای افتتاح سد خواهند فرستاد
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۵۶
[quote name="همشهری"]ورود شما را به شهرستان شهید پرور میانه خیر مقدم می گوییم ، مقدمتان گلباران باد

فرمانداری وِیژه شهرستانمان را از شما خواستاریم[/quote]
تا میانه استان شدن را نخواهدفرمانداری ویژه نخواهد شد . لطفا درخواست های 22 فرمانداری ویژه را مطالعه کنید ، همه شان در وهله اول استان شدن را خواسته بودند : تنکابن ( ادعای استان مازندران غربی ) . مراغه ( استان سهند ) . خوی ( استان شمس ) . طبس ( استانی به همین نام ) . و...
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۴۵
از جسارتی که در آقای مددی نماینده شهرمان داریم مطمئنیم اگر بخواهد میتواند دستور فرمانداری ویژه میانه را فردا از دکتر احمدی نژاد بگیرد.
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۴۲
پس کو ؟؟؟ چرا در اخبار استان گفته نشد ؟
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۳۶
کارایی، شجاعت ، توانایی،کارامدی نمایندگان مان را اینجا خواهیم دید که فردا در همان بحبوحه افتتاح سد از آقای رئیس جمهور دستور تاسیس فرمانداری ویژه را بگیرند.
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۳۳
[quote name="همشهری"]ورود شما را به شهرستان شهید پرور میانه خیر مقدم می گوییم ، مقدمتان گلباران باد

فرمانداری وِیژه شهرستانمان را از شما خواستاریم[/quote]
آفرین همشهری باغیرت
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۳۲
[quote name="میانالی"]خوش آمدی به شهرمان ای پهلوان ای قهرمان ای امید نسل جوان[/quote]
بله اون موقع قهرمان و پهلوان است که میانه را فرمانداری ویژه کند و برود . میانه چه کم از میناب و طبس و تنکابن و... دارد ؟
۹۱/۸/۱۰ ۱۹:۰۳
پیشنهاد میشود برای جلوگیری از خسارت جمعیتی سد شهریار این افراد در شهرمیانه یا در مسکن مهر مازاد بر نیاز اسکان داده شود یا شهرکی بین روستای سبز و شهر میانه مسکنت سازند
۹۱/۸/۱۰ ۱۸:۳۲
خوش آمدی به شهرمان ای پهلوان ای قهرمان ای امید نسل جوان
۹۱/۸/۱۰ ۱۸:۲۰
ورود شما را به شهرستان شهید پرور میانه خیر مقدم می گوییم ، مقدمتان گلباران باد

فرمانداری وِیژه شهرستانمان را از شما خواستاریم
۹۱/۸/۱۰ ۱۸:۰۱
خبر خوبی است اگر به واقعیت تبدیل شود و صحت داشته باشد
۹۱/۸/۱۰ ۱۷:۴۰
[quote]آغاز دور چهارم سفرهای استانی پس از دو سفر خارجی در آینده ای نزدیک[/quote]
بالاخره جناب رئیس جمهور فردا می آیند یا بعد از دو مسافرت خارج از کشور ؟؟؟
۹۱/۸/۱۰ ۱۷:۳۷
یعنی جناب رئیس جمهور محترم ، فردا به میانه تشریف خواهند آورد ؟؟؟
۹۱/۸/۱۰ ۱۷:۲۸
[b]مطمئن هستید که اینبار برای افتتاح سد خواهند آمد ، این چندمین باری است که چنین خبری می شنوم[/b]
۹۱/۸/۱۰ ۱۷:۲۲
ممنون از اطلاع رسانیتون، خبر خوبی بود
۹۱/۸/۱۰ ۱۵:۴۷
رئیس‌جمهور در پایان جلسه هیئت دولت ضمن تأیید انتصاب الهام به عنوان سخنگوی دولت، از آغاز دور چهارم سفرهای استانی [b]پس از دو سفر خارجی [/b]در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910810000675

اخبار روز