کد خبر: ۷۶۶۲۲
۳۹۰ بازدید
۲۳ دیدگاه

رسوبات فکری حزب توده در میان جوانان

۹۶/۷/۱۷
۲۲:۰۳

18 محرم  1366برابر 21 آذر 1325شمسی  روز آزادسازی سرزمین آذربایجان از ایادی حزب دمکرات است. روز 18 محرم  73 سال از آن واقعه تاریخی می گذرد. چند وقت پیش  ، طی مقاله ای به شرح  اشغال سرزمین آذربایچان و شهر میانه توسط ایادی ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی ، حزب توده و دمکرات در سال های 1320تا 1325 پرداختم که در گروه های اصلاح طلبان ، چند نفر از افراد محترم که گرایش توده ای و کمونیستی داشتند  ، نوشته های بنده را مورد نقد و بررسی قرار دادند و حتی یکی دو روز این بحث ها و گفتگو ها ادامه پیدا کرد و نتیجه خوبی هم داشت، بعضی دوستان پیام خصوصی و عمومی دادند و از نحوه مباحثه  و برخوردهای طرفین ابراز رضایت  کردند.

شبیه همین نقد و بحث ها را در گروه های  اصولگرایان هم داشتیم، در اینجا بعضی افراد ، خیلی جدی ازآقایان جعفر پیشه وری و غلام یحیی دانشیان دفاع کرده و آن دو را در کنار میرزا کوچک خان و شیخ محمد خیابانی قرار داده  و در ردیف کسانی که در دفاع از حقوق مردم آذربایجان  تلاش می کردند ، معرفی می نمودند که این یک نوع تحریف تاریخ و سخن غیر واقعی بود و تعجب  حقیر را مضاعف کرد ، زیرا بنده  قبلا در میان اصلاح طلبان افرادی را می شناختم که اندکی گرایش کمونیستی و حزب توده ای داشتند و در واقع « اصلاح طلبِ توده ای» به شمار می آمدند ، اما تا آن روزهرگز تصور و باور نمی کردم که « اصولگرای توده ای » هم داشته باشیم و این قدر هم درموضع خود مصمم باشند! این نشان می دهد که متاسفانه  افکار و اندیشه های توده ای و استالینی در میان جوانان مذهبی  ما رواج پیدا کرده است.

همه می دانند پیشه وری و دانشیان ، هر دو عامل  اجرای سیاست های  توسعه طلبانه و اشغالگرایانه دولت روسیاه روسیه شوروی بودند و به این مُلک وملت خیانت کردند؛ البته در این میان افراد دیگری هم بودند که  گول تبلیغات  و حرف های به ظاهر خوشایند این دو را خوردند  و ناخواسته مرتکب یک اشتباه بزرگ تاریخی شدند  که حساب اینها را باید جدا از آن دو نوشت.

جالب است  بدانید دوستان اصلاح طلب توده ای اگر چه کم و بیش اطلاعات خوبی در این مورد داشتند ولی بنا بدلایلی ، کوتاه می آمدند ، ولی دوستان اصولگرای توده ای ما ، با این که اطلاعاتشان ناقص هم بود ، سعی می کردند فرا فکنی بکنند و از قبول واقعیت ها سر باز بزنند.

 باید توجه داشت  منظور ما از توده ای  و کمونیستی این نیست که خدای ناکرده افراد و اشخاص را تکفیر کرده و متهم به شرک والحاد کنیم و آنها را بی دین و لامذهب بشماریم؛ نه ! هرگز چنین نیست ، این آقایان محترم مسلمان و شیعه دوازده امامی  و اغلب از خانواده های محترم و اصیلی هم هستند ، بیشترشان نماز و روزه بر پا می دارند، چنان که در اوائل پیروزی  در کنار هم در تشییع پیکر شهداء ، مراسم تظاهرات و راه پیمایی و مساجد و حسینیه ها شرکت می کردند. آنچه که مورد نظر است این دوستان فقط از نظر سیاسی و اقتصادی  تحت تاثیر افکارتوده ای ها قرار گرفته و اتحاد جماهیر شوروی را مدینه فاضله برای خود می دانستند وظاهرا هنوز هم در آن حال و هوای  کذایی سیر می کنند  که باید  با روشنگری های  منصفانه ، مباحث منطقی و مناسب شانِ طرفین تلاش کرد و از تحریف تاریخ  و اغفال جوانان مانع شد.

امروز ماجرای تاسف باری که در کردستان عراق در حال وقوع است و همه نگران آینده عراق و منطقه خاور میانه هستند ، تجزیه  آذربایجان توسط ایادی حزب دمکرات و توده در سال 1324نیز ازهمین  قماش بود ؛ لیکن آن روز این توطئه  و تجزیه را دولت روسیه شوروی  مدیریت می کرد ، امروز تجزیه  کردستان ازجانب اسرائیل و آمریکا با ادبیات نو تغذیه  شده و در ادامه طرح «خاور میانه بزرگ » انجام می گیرد.

در ماه ذیحجه الحرام 1365 وقتی رحلت مرجع بزرگ شیعیان مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی  بوقوع پیوست، ایام عزاداری ایشان متصل به ماه محرم وعزای حسینی شد و جوانان آن روز آذربایجانی  به کوچه و خیابان ها ریختند و با الهام از مکتب حماسی عاشورا علیه  تجزیه طلبان  قیام کردند و آنها را  در روز 18محرم 1366 از سرزمین خود بیرون راندند. در این قیام مردم از هر سوژه ای بهره می گرفتند از جمله  اشعار و نوحه های  حماسی می ساختند و در مراسم عزاداری آن را علیه اشغالگران زمزمه می کردند چنانکه اشعاری از دیوان مرحوم علی اصغردلریش که شِکوه به ساحت حضرت حجت (عج) از ظلم اشغالگران بود بسیار برسر زبان ها تکرار می شد.

ماه محرم امسال ، هفتاد و سومین سالگرد آزادی سرزمین آذربایجان از اشغال ایادی بیگانه است که امسال با هفته دفاع مقدس و تشییع پیکر شهید مظلوم محسن حججی مصادف شد.  مقارنت فوق می تواند این پیام را داشته باشد که مردم  و جوانان امروزآذربایجان  همچنان در دفاع ازیکپارچگی سرزمین اسلامی خویش مصمم هستند و اجازه نخواهند داد  نام عناصر بیگانه به ناحق در کنار مجاهدان و مبارزان واقعی قرار گیرد و خائنین به جای خادمین معرفی شوند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۱۹ ۱۵:۲۹

متاسفم که اقای اباذری جواب منتقدان رونمیده

۹۶/۷/۱۸ ۲۲:۴۸

در این که لیبرالیسم و مارکسیسم هردو مادیگرا هستند شکی نیست منتهی هردو با مذهب به نوعی مخالفند مارکسیسم آشکارا مخالف است لیبرالیسم با محور دانستن فرد وآزادی های فردی هردو انسان را به نابود میکند یکی با محدودیت دیگری با آزادی هردو به بی خدایی می رسد اقتصاد بازار ازاد یعنی کسب سود ومنفعت به هر روش ...و لیبرالیسم سکولاریسم را ترویج میدهد هردو یکی هستند با دو روش حاج آقا این تذهب

۹۶/۷/۱۸ ۲۱:۵۱

اساسا الگوی موفقی در اقتصاد به شیوه کمونیستی وتصدیگری دولتی وجود ندارد فسادمالی ٫رانتخواری٫کاهش انگیزه افراد برای فعالیت اقتصادی بدنبال جایگزینی مساوات بجای عدالت اقتصادی ٫فربه شدن بیش از اندازه دولت بدنبال تصدیگری اقتصادی شرکتها وغافل وناتوان شدن از وظایف ذاتی وحاکمیتی خود از جمله آثار شیوه اقتصاد دولتی است البته اقتصاد بروش سرمایه داری واقتصاد خصوصی لیبرالیستی هم اثار سو از نوع دیگر دارد اقتصاد صحیح همان روش بینابین است که به مبانی اسلامی هم نزدیک است اقتصادی که فعالیتهای تجاری تولیدی و کاسبکارانه از بدنه دولت منفک شود ودولت به وظایف حاکمیتی برسد یعنی هرانچه بخش خصوصی بتواند بطور ایده ال ومطلوب انجام دهد به او واگذار شود و دولت با سیاستگذاری ونظارت واعمال اراده سمت وسوی این فعالیت ها را درجهت منافع مردم واهداف کلان کشور تنظیم کند البته این نوع اقتصاد بشرط اجرای صحیح ضامن موفقیت است نه اجرای ناقص که فعلا شاهد ان هستیم

۹۶/۷/۱۸ ۱۹:۰۲

جوان طرفدار توده یا کمونیسم تفاوتی با آخوند مبلغ لیبرالیسم امریکا وانگلیس ندارند هردو دو لبه یک قیچی اند

۹۶/۷/۱۸ ۱۸:۱۴

اقای اباذری سوال کردم جواب نگرفتم.چراسران فتنه۸۸موردحمایت غرب وامریکابودنداین راکه نمی توانیدانکارکنید.
ایامملکت رابه ورطه دودستگی وتجزیه نمی برند.ایادست کمی ازسران توده نظیرپیشه وریداشتند.؟!
صرف اینکه اصلاح طلب باشیم نبایدحقیقت راکتمان کنیم!!!
هرچندبعیدمیدانم پیاممورودرج کنید.لطفامراقانع کنید.باتشکر

۹۶/۷/۱۸ ۱۷:۵۷

کمونیسم ولیبرالیسم هردو از یک خاستگاه مشترک اروپا برخاسته اند هردو مبانی مادی گرا وتجربه محور دارند منتها روشهایشان وعملکردشان درسیاست واقتصاد ونحوه مقابله با مذهب متفاوت است لیبرالیسم غرب به رهبری امریکا دربرخورد بامذهب روش نرم را برگزیده و دراقتصادوسیاست با تلفیق قدرت سخت ونرم نظامی ورسانه ای درجهت سیطره بر سرنوشت کشورها وهمراستا ساختن انها با منافع خود می کوشد اما کمونیستها انزمان که قدرت قابل توجهی داشتند روش سخت وخشن را دربرخورد بامذهب برگزیدند و در اقتصاد سیستم تصدیگری کامل دولت را انتخاب کردند مشخصا درشوروی سابق که رهبری کمونیسم درجهان را برعهده داشت روش اشتراکی ومبارزه با مذهب شکست خورد ونیز امپریالیسم غربی هم بتدریج نقاب از صورتش می افتد و جهان چند قطبی درحال شکل گیری است این دو جریان کمونیسم و لیبرالیسم جهان راخسته کردند و صدمات فراوانی بر ارامش روح وروان انها وارد کردند با فطرت انسانها جنگیدند و درجهت مسخ انسانیت کوشیدند بجای آب جهانیان را به سراب رهنمون کردند وتمدنی پوشالی را بنا کردند یکی با وعده مساوات عدالت را به تمسخر گرفت وخشونت وفقر را عادلانه تقسیم کرد دیگری با وعده ازادی هزاران زنجیر بردست وپا واندیشه بشریت زد اکنون که نظام فلسفی غرب به عنوان تولید کننده وارایه دهنده ارزشهای همسو با منافع خود ونیزخاستگاه این هردو گروه سرمایه داری وکمونیسم قادر به تولید اندیشه وارزش برتر وبروزی نیست تا بتواند غلبه گفتمانی داشته باشد روی به ایجاد گسست در نظام های ارزشی الهی وبومی دیگر کشورها اورده ورها شدگی وانارشیسم را ان هم به نفع خود با بسته های ضدفرهنگی چون پلورالیسم و عرفانهای نوظهور و....ترویج می دهد

۹۶/۷/۱۸ ۱۷:۱۳

نیت خوانی می کنید مدارک خود را ارایه کنید وزیر ومسول تعیین کردن دلیل کافی برای مدعای شما نمی باشد

۹۶/۷/۱۸ ۱۳:۴۳

با سلام و تشکر . عبارت بنده روشن است که منظورم نفی کلی اصولگرایان و تایید کلی اصلاح طلبان نبود و نیست علاوه موضع گیری هایم نیز در مورد این دو گروه از قبل روشن است. لیکن شما قبول کنید که بعضی از اصول گرایان هستند که ادعا های خیلی بزرگ دارند و خودشان را خالق مطلق می پندارند ولی در عمل همیشه کم می آورند.

۹۶/۷/۱۸ ۱۳:۰۱

فرقه دموکرات تشکیلات جدا شده ای از حزب توده بود که برای سعات مردم آذربایجان مبارزه می کرد. آنها در طول عمر یکساله خود خدمات ارزنده ای کردند که قابل تقدیر است. نگارنده هیچ گونه سمپاتی به کمونیسم ندارد و حتی مخالف آن است ولیکن برای من ترک آذربایجانی پیشه وری قهرمانی است که آذربایجان را از دست اربابان از هر نوعش نجات داده بود. دلایل شکست پیشه وری زیاد است که یکی از آنها پیوند دیرین برخی ... با فئودال ها بود. که در نوشته شما هم می توان ردپایی از این پیوند را یافت. متاسفانه حافظه تاریخی ما ضعیف است ولی می دانیم که چه جنایت هایی توسط زمین داران آن زمان و قشون شاه در آذربایجان شد.

۹۶/۷/۱۸ ۱۱:۵۴

میرزا کوچک خان جنگلی هم خائن بود و قصد داشت جمهوری گیلان به مرکزیت رشت ایجاد و از ایران تجزیه کنه و کابینه و وزیر دفاع و زیر امور خارجه هم انتخاب کرده بود

۹۶/۷/۱۸ ۱۱:۰۶

خب بااین اوصاف بایدسران فتنه۸۸روهم مثل سران حزب توده بایدالت دست غرب وامریکادانست؟ایابغیراینست؟!چراغرب ازانهاحمایت کرد؟

۹۶/۷/۱۸ ۱۰:۴۹

با سلام توی روستای ما هم این دست افراد جاهل زیادند.نمونه بگم افراد در قدیم بی سواد بودند حزب دموکرات میامد یه اسم مینوشت یه کارت میداد طرف نمیفهمید چیست.
یا حتی حزب رستاخیز زمان شاه اجباری از همه اسم مینوشت .درحالیکه روستایی بدبخت سیاست حزب نمیدانست.
شاه هم میگفت هرکس توی حزب ما نباشد برود خارج.
امروزه میبینیم یعده ساده دل توی تلگرام کارت عضویت پنجاه سال پیش این افراد منتشر میکنند.دریغ که خود ان افراد بدانند دموکرات اصلا چیست!یا رستاخیز چیست
درحالیکه ما اینهمه شهید دادیم .برای دفاع وطن این شهدا در جنگ واقعی شهید شدند چرا از شهدا منتشر نمیکنید؟ قهرمانان واقعی اینها هستند.که رفتند
درمورد اقای اباذری ،بنظرم تعصب بیش از حد کمی شما مطالب جور دیگر میبینید.اصلاح طلبان قبول میکردند و اصولگرایان نه! کمی تبلیغ حزب هست. من اصولگرا نیستم ولی اصولگرایان ملی گرا تر هستند نسبت به اصلاح طلبان. این از رفتارها و سخنان معلوم هست.
برعکس اصلاحات کمی مانند توده که بطرف شوروی غش میکرد اینها هم مثل لیبرال ها بسمت امریکا غش میکنند.

مباحث تاریخی به بازیهای سیاسی قاطی نکنیم تا جناح دیگر بکوبیم. هر دو جریان اصولگرا و اصلاح نقاط ضعف دارند.اما اینها را نمیشود قاطی مباحث شوروی کرد.

کما که تاریخچه اصلاح طلبان به شوروی نزدیک تر هست .اقایان موسوی و رفسنجانی مدتی عضو گروهک مجاهدین خلق بودند.جدا شدند.
این یعنی اصلاحات کمی پیشینه چپ دارند تا نسبت به اصولها

۹۶/۷/۱۸ ۱۰:۳۰

با سلام.

پیشه وری که یک الت دست بود هدف اینها تضعیف ایران و شیعیان در ایران بود مضاف که آذربایجان ،ایران یکی از اصلی ترین جمعیت شیعه کشور بودند.در وقایع مهم تاریخی اینها با دشمنان مقابله میکردند.

اگر شوروی میتوانست آذربایجان تجزیه کند یعنی ایران موتور محرکش ازکار انداخته بود.
امروزه نامه های استالین به پیشه وری منتشر شده و همچنین مبادلات مالی هم اسنادش رونمایی شده.
نکته محرز دیگر که این پیشه وری نوکر شوروی بود. این است شوروری ها از ترس ترک ها هیچوقت به اذربایجان ،ترک نمیگفتند .اگر اینها بقول خود حزب مردمی بودن چرا هویت ترک انکار میکردند فقط از هویت اذری سخن میگفتند؟

درکلیه مناطق ایران فارس خراسان کرمان اصفهان تهران رشت ما ترک داریم.اصلا ترکها قابل تجزیه نیستند .چون چگونه از سرزمین اصلی خود جدا شویم کل ایران وطن ماست.خاک ماست.

۹۶/۷/۱۸ ۰۶:۰۷

دوست عزیز آمریکا هم در این شیطنت با اسرائیل در یک جبهه قرار دارد ولی به خاطر این که عراق و وترکیه را از دست ندهد در ظاهر موضع مصلحت آمیز به خود گرفته است. نباید فریب ظاهر ماجرا را خورد. سیاست اینها پدر و مادر ندارد.

۹۶/۷/۱۸ ۰۲:۰۱

قلب تاریخ از جانب هرکس باشد صحیح نیست فرقه دموکرات هیچ وقت تجزیه طلب نبوده و مبارزه بر علیه فئودالیسم را داشته و خودمختاری در تمامیت ارضی ایران چرا شما هنوز تاریخ ایران را که رسمی هست هجری می نویسید آیا دوستان شما طرفدار فیوالهای ظالم بودند یا نه ؟ آیا شاه ایران را مستعمره آمریکا کرده بود یا نه؟ شما روزنامه دنیای اقتصاد مورخه ۴تیرماه سال جاری صفحه ۳۰ را مطالعه فرمائید تا ببینید انگلیس و روسیه تزاری ایران را جنوب مال انگلیس وشمال مال روسیه بود وانواع قراردادهای طالماظالمانه را بر علیه ایران بسته بودند لغوکرد یا نه؟ حرف ملک الشعرای بهار را ببینید و شایسته نیست بارزانی مزدور را با پیشه وری مقایسه کردن وامر وز تمام نیروه ا باید در برابر این توظیه آمریکا و اسراییل که میخواهند جنگ های خانمانسوز را راه بیاندازند منه و شوند واز علمای روشنفکری مثل جنابعالی انتطا ر بیش از این هست

۹۶/۷/۱۷ ۲۳:۲۶

توضیح بفرمایید

۹۶/۷/۱۷ ۲۳:۲۵

آیت الله طالقانی: من اکثر مردمی که موضع ضدّ اسلامی دارند، مقصّر نمیدانم، قاصر میدانم! اینها به اسلام صحیح و متن اسلام و سر چشمه اسلام بر نخورده‌اند

۹۶/۷/۱۷ ۲۳:۰۰

اقای اباذری همه کشورهابجزاسراییل همه پرسی اقلیم کردستان عراق رامحکوم ومردودشناختندحتی امریکا.شماگفتیدامریکاواسراییل حمایت کردند,لااقل اگراینطوربود ترامپ نشان داده سخنانشو بی پرده میگه.

۹۶/۷/۱۷ ۲۲:۴۶

از وقتی این سنگ مزار در روستای قاضیلو رو دیدم نمیتونستم ارتباطی بین فئودالیسم و امام حسین (ع) پیدا کنم که با این مطلب تونستم حلقه گم شده رو پیدا کنم: روحانیت.

اخبار روز