کد خبر: ۸۱۵۵
۲۲۳۴ بازدید
۰ دیدگاه

از تمبر یادبود شهدای دانش‌آموز تا ایجاد مدرسه فرهنگ مقاومت

۹۱/۱۱/۳
۲۰:۳۶

بازسازی صحنه بمباران/تجلیل از خانواده‌های شهدا/احداث موزه مقاومت


در حاشیه همایش بین‌المللی «نیمکت‌های سوخته»، وزیر آموزش و پرورش با حضور در محل یادمان شهدای مدارس زینبیه، بر احداث موزه مقاومت به عنوان مدرسه نمادین فرهنگ مقاومت در این مکان تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، همایش‌ بین‌المللی «نیمکت‌های سوخته» عصر دیروز به یاد شهدای دانش‌آموز در شهرستان میانه با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.

وزیر آموزش و پرورش در این مراسم، آسایش و امنیت کشورمان را در گروی گسترش فرهنگ جهاد، شهادت و ایثار عنوان کرد.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش‌آموز افزود: شهدای دانش‌آموز این شهرستان همچون گوهر تابنده نمایان شده و همه ما را به این شهرستان رهنمون کرده است؛ آوازه جهانی این دانش‌آموزان شهید را نتوانستیم به قلم یا تصویر بکشیم و این همایش برای بلند کردن آوازه جهانی این شهداست.

حاجی‌بابایی به واژه‌های، تربیت، رشد، هدایت، حقیقت، شهید و امام اشاره کرد و ادامه داد: همه این واژه‌ها از یک جنس هستند که می‌توانند جاودانگی انسان را در تاریخ تضمین کند.

وی به جنس این انقلاب که از نوع الهی است، اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران از نوع اعتقاد به خداست که ریشه آن در قرآن کریم است.

* قصه واقعی این دانش‌آموزان شهید را برای جهانیان بیان می‌کنیم

حاجی‌بابایی گفت: وقتی دشمن در جبهه نبرد حق علیه باطل امکان پیروزی برایش ممکن نبود، به بمباران شهرها و مدارس در زمان جنگ روی آورد.

وی با اشاره به حضورش در مزار شهدای شهرستان میانه خاطر نشان کرد: این شهدا نمادهایی هستند که ما بر روی این نمادها، خیلی کار نکرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش به برگزاری همایش «نیمکت‌های سوخته» به شکل بین‌المللی اشاره کرد و افزود: موضوع شهدا می‌تواند یک موضوع بین المللی باشد تا بتوانیم آن را در دنیا به تصویر بکشیم و قصه واقعی این دانش‌آموزان شهید را برای جهانیان بیان کنیم که مطمئناً می‌تواند اثرات خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: تحویل دانش آموزان با تربیت، به جامعه به عنوان یک ثروت برای خانواده و جامعه تلقی می‌شود و هیچ دانش‌آموزی جز از راه آموزه‌های دینی و قرآنی تربیت صحیح نخواهد شد.

* بازسازی صحنه بمباران مدرسه

در این مراسم، صحنه بمباران مدرسه زینبیه توسط دانش‌آموزان بازسازی  شد و برای شهدای دانش‌آموز فاتحه خوانده شد.

 

* تجلیل از خانواده‌های شهدای دانش‌آموز

در همایش بین‌المللی نیمکت‌های سوخته در شهرستان میانه، از 5 خانواده شهید به نمایندگی از خانواده شهدای سراسر کشور، با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

سردار نقدی و حاجی‌بابایی در پایان مراسم، تمبر یادبود شهدای دانش‌آموز مدارس زینبیه و ثارالله شهرستان میانه را امضا کردند.

 

 

* احداث موزه مقاومت

حاجی‌بابایی با حضور در دبیرستان زینبیه و قرائت فاتحه در محل یادمان شهدا، نسبت به شهیدان مظلوم مدارس زینبیه و ثارالله ادای احترام کرد.

وزیر آموزش و پرورش در این بازدید دستور احداث موزه مقاومت به عنوان مدرسه نمادین فرهنگ مقاومت را در محل قتلگاه شهدای زینبیه صادر کرد تا اداره‌کل نوسازی و تجهیز مدارس استان آذربایجان شرقی با همکاری و مساعدت مسئولان شهرستان میانه و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، طراحی و ساخت این موزه را در برنامه کاری خود قرار دهد.

وی همچنین با مدیر و معلمان این دبیرستان که اکثراً از بازماندگان بمباران دبیرستان شهدای زینبیه بودند، دیدار کرده و از آنان دلجویی کرد.

به گزارش فارس، دو مدرسه مجاور در میانه به نام‌های دبیرستان دخترانه زینبیه و دبستان پسرانه ثارالله در 12 بهمن 1365، مورد بمباران هواپیماهای عراقی قرار گرفتند که در این حمله، 33 دانش‌آموز و یک خادم مدرسه به شهادت رسیدند.

منبع :

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911103000779

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز