کد خبر: ۸۲۴۱۳
۱۴۷۶ بازدید
۲۷ دیدگاه (۲۱ تایید شده)

حال و روز ما در نگاه شهریار

۱۳۹۷/۳/۳
۰۰:۴۰

در آستانه  ماه مبارک رمضان  وقتي  متن بعضی بيانيه ­ها را مشاهده می کردم که در آن حسن روحاني، ریيس جمهور محترم در قبال خروج آمريکا از برجام  مورد نقد قرار گرفته و از ايشان خواسته شده بود از مردم عذر خواهي کند و بعضی موضع گیری های غیر اخلاقی دیگر که نمی خواهم به آنها اشاره کنم،  به ياد بند 12 از منظومة «حيدر بابا»ي  مرحوم سيد محمد حسين شهريار افتادم که مي­گويد:

حيدر بابا! شيطان بيزي آزدريب

 محبّتي  اُورَکلردَن قازدِريب

قَرَه گونون سرنِوِشتين يازدِريب

ساليب بيزي بير بيرِنين جانينا

باريشلغي بلشدريب قانينا

يعني : حيدر بابا! شيطان ما را از راه راست به­ در کرده و دوستي و محبت را از دلهايمان زدوده است. شيطان سرنوشت روزهاي سياه و تاريکي را براي ما رقم زده و ما را حسابي به جان هم انداخته است؛ به­طوري که آشتي را به خونِ کينه و کدورت آغشته و امکان هرگونه نزديکي و محبّت را از ما ربوده است.

متأسفانه حال و روز فضاي سياسي کشورمان امروز مصداق بارز همين واقعيت و حقيقت تلخ است، تا آنجا که ذهن تاريخي نگارنده به ياد دارد، رسم بر اين بوده و هست که وقتي يک کشور و امتي  از خارج مورد تهديد قرار مي­گرفت همه گروه­ها و سليقه­ها و افراد و اشخاص، اختلاف­هاي داخلي و مقطعي  خود را کنار مي­گذاشتند و يک پارچه  عليه دشمن مشترک و تهديدات خارجي منسجم و متمرکز مي­شدند، حتي در هشت سال دفاع مقدس سراغ نداريم که فرماندهان خط مقدم جبهه به جاي جنگ با نيروهاي صدام به اختلافات جناحي و گروهي روي بیاورند و از پشت به يکديگر خنجر بزنند؛ چرا که اين از رسم جوانمردي به دور بود و با عقل و منطق سازگاري نداشت.

حال چگونه است که امروز راه و رسم جوانمردي به فراموشي سپرده شده؟ چرا کسي که در خط مقدم جبهه، سينه سپر کرده و از آبرو و حيثيت خود جهت دفاع از کشور و آرمان­هاي انقلاب و مردم هزينه مي­کند، به راحتي  توسط خودي­ها از پشت خنجر مي­خورد؟! آيا اين يک  فاجعه نگران کننده  و شکننده  نيست؟ آيا اين بدین معنا نيست که به گفته شهريار، شيطان برتار و پود و جان ما مستولي گشته است؟

جالب است که شهريار در بند سيزدهم از منظومه حيدر بابا به اين پرسش پاسخ مي­دهد و ريشه اين موضع­گيري­هاي غير اخلاقي و پيامدهاي ناگوار آن را موشکافي مي­کند و چنين مي­سرايد:

گوز ياشينا باخان اولسا، قان آخماز

انسان اولان خنجر بئلينه تاخماز

اما حئييف کور تُوتدُوغِين بُوراخمَاز

بِهِشتميز جهنم اُولماقدادير

ذي حجّه ميز مُحرم اولماقدادير

يعني :  هرکس به اشگ و آه  بنگرد و اهل درد و رنج باشد، هرگز شر و خون به پا نمي­کند؛ کسي که انسان باشد، هرگز به کمرش شمشير نمي بندد؛ اما صد حيف آدمي که کوردل شد و از انسانيت فاصله گرفت، راه کجي را که در پيش گرفته رها نمي­کند و به آن اصرار مي­ورزد. اگر اين وضع ادامه داشته باشد، شک نيست که بهشت مان در حال جهنم شدن است و ماه ذيحجه مان رو به سوي محرم...

 در نگاه  نافذ  شهريار، ريشه همه اين امور به رشد رذایل اخلاقي در وجود آدمي بر مي­گردد که اگر ريشه بدواند، همواره به کارهاي غير متعارف خود اصرار خواهد ورزيد؛ آنگاه ارزش­ها در جامعه  به ضدّ ارزش­ها تبديل گشته و مدينه فاضله ويران شده و در جاي آن شهر شياطين بنيان مي­شود.

البته روشن است که اختلاف سليقه­ها از همان آغاز پيروزي انقلاب در ميان رجال و شخصيت­هاي برجسته ديني و سياسي وجود داشت ولي هر کدام آنها يکديگر را تحمل مي­کردند و هيچ يک جاي ديگري را تنگ نمي نمود اما بايد تأسف خورد از زمانی که جريان انحرافي که سردمداران آن آلوده به رذائل اخلاقي  و انحراف فکري بودند، به حاکميت رسيد، اختلاف سليقه ها به کنيه و کدورت و نفاق و دشمني بدل گشت و اين رذایل اخلاقي علاوه بر اجتماع، تا عمق خانواده­ها در ميان پدر و پسر و برادر و خواهر نفوذ کرد و ريشه دوانيد. فاجعه مدني و اجتماعي که دشمنان نظام و انقلاب براي ده ها سال آينده براي آن برنامه­ريزي داشتند تا اختلاف بيندازند و مانع از کارآمدي نظام شوند، هم اکنون به دست خودمان و در مدت بسيار کوتاه و خيلي راحت  انجام  يافته، بدون اين که کمترين هزينه­اي بدهند. 

شاعر شهیر شهریار بعد از هشدار به پیامدهای ناگوار تنش ها و اختلاف ها ، راه چاره را در دوستی و محبت و در کنار هم بودن می بیند و چنین می سراید:

حیدر بابا ! گویلر بوتون دوماندی

گونلریمیز بیربیریندن یاماندی

بیربیروزدن آیریلمایون آماندی

یاخشیلقی الیمیزدن آلیبلار

یاخشی بیزی یامان گونه سالیبلار

یعنی : حیدر بابا! تمام آسمان  را مه سیاه گرفته ، هر روزمان بدتر از روز قبلی می شود. در این اوضاع آشفته ازهم جدا نشوید که طعمه گرگها می شوید.هوا وقتی مه آلود شد گرگ ها نمایان می شود. شیاطین و خناسان ، خوبی ها و خوشی ها را از ما گرفتند و چه راحت ما را به روزگار سیاه نشاندند!

ماه مبارک رمضان فرصت بسيار مناسبي  است که در رفتار و کردار و گفتار و موضع­گيري­هاي غير متعارف خويش تأمل و تجديد نظر کنيم و در واقع از اين فضاي سوء تفاهمات و آلوده به کينه وکدورت­ها که ارمغان حاکميت هشت ساله جريان انحرافي براي مردم و کشور ايران بود بيرون بياييم ، بايد به مکتب اخلاقي و عرفاني امام و حواريون امام برگرديم و از وسوسه­هاي نفساني خود را رها ساخته و به جاي آن حسن نيت، مهر و محبت و ادب و احترام و همراهي و هم افزايي بنشانيم تا راه برای شيطنت شياطين و وسوسه­هاي خناسان  ببنديم و مورد رحمت و مغفرت خداي سبحان قرار بگيريم.  آمین!

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۳/۴ ۱۳:۵۱

مگر نمیگویید باید مقاومت کرد .سخن ما اینست شعار تمام کنید و در عمل، مقاومت ثابت کنید. همین اقای یامین پور مدام میگوید برجام بد هست ایشان خودش فیش حقوقی اش یکبار فقط منتشر کند برای کمک به مقاومت کشور و ایران ، حقوق نگیرد تا بودجه عمرانی کشور افزایش یابد.و همه دلواپسان دیگر تا به مقاومت کشور کمک کنند خیلی از افراد بودند ادعا های عجیب داشتند مبارزه امپریالیسم میگفتند . اما تا منافع اقتصادی شان قطع شد .کنار گذاشته شدند جالب همین ها اولین جایی که رفتند همان امریکا بوده!! شخصیت واقعیشان عیان شد. نمونه اکبر گنجی که پونز به سر زنان بدحجاب میزد .الان امریکاست. یا خانم ابتکار که سفارت اشغال میکرد .الان فرزند خودش در سرزمین شیطان بزرگ زندگی میکند. رفسنجانی هم از تیرغیب زدن به امریکا میگفت ، 20 سال بعد که از قدرت محروم شد. چنین میگفت دوران موشک و هسته ای تمام شده است!! لذا به حرفهای شما ،امثال یامین پور اعتمادی نیست. امریکا نقض عهد کرد...

۹۷/۳/۴ ۱۲:۳۴

من خودم از دولت روحانی خوشم نمی اید علنا بگویم اورا اصلا اصلاح طلب هم نمیدانم. ولی برجام یک اجبار بود. یک نرمش قهرمانانه بود. اگر تحریم ها ادامه پیدا میکرد چه بسا در تامین حقوق ...و... هم کشور میماند کماکه یکماه حقوق اقایان عقب افتاد قشقرقی به پا داشتند. معلمان تجمع میکردند انروزها انگار فراموش کردیم بجای شعار گرا بودن واقع گرا باشیم.البته خود کلینتون هم گفت مشکلات اقتصادی ایران اکثریت مربوط به فساد اقتصادی هست تحریم ها ما بخش کوچک . تا مثل حزب کمونیست چین که شدید ترین برخورد با مفسدین میکند در ایران هم مبارزه واقعی جدی با فساد صورت نگیرد اوضاع همین اش و کاسه هست.

۹۷/۳/۴ ۱۱:۴۱

آن روزهایی را که برای تصویب برجام، برخی آقایان ذوق زده به منتقدان هتاکی کردند و جامعه را دوقطبی کردند.

آن روزهایی که برای رسیدن به صندلی قدرت برخی آقایان جای جلاد و شهید را عوض کردند و با ادبیات سخیف " آب و صابون از کجا بیاریم روتون بشوریم " فضا را دو قطبی کردند.

گوشه ای از اهانات رئیس جمهور به منتقدان:
کم‎سواد، بی قانون، بی دین، حسود، افراطی، کاسب تحریم، بی شناسنامه، حیب بر، دنیا ندیده، مستضعف فکری، بیکار، متوهم، دین نشناس، دارای خطای دید، بزدل، تخریبگر، بروند به جهنم، منتقدان فاسد، عقب مانده، هوچی باز، عصر حجری، عادت دارند از دیوار بالا بروند، هراسان، لرزان و صدها مورد دیگر. جناب آقای اباذری پس چرا هنگام اهانت رئیس جمهور به منتقدین ساکت بودید الان سنگ چیو به سینه میزنید. اندکی تامل لطفا....!

و در انتها:

ما هم مثل آقای خیبرمان رهبر عزیزمان میخواهیم  کشتی روحانی در تلاطم حاشیه سازی های خودساخته و بغض دشمنان بیرونی به ساحل۱۴۰۰ برسد.‌‌..
دل مان خون است ولی به امید لبخند رهبرم آقای خیبرم که دیروز درس نجابت دادند به روی چَشم سکوت میکنیم تا دولت نکبت به ۱۴۰۰ برسد....

۹۷/۳/۴ ۰۵:۰۰

هیچ کس اهل سازش و التماس نیست . من خودم خبر دارم حاج آقای اباذری خودش در عملیات خرمشهر و چندین عملیات دیگر حضور داشت و و در عملیات بیت المقدس 3 مجروح شیمیایی شدند. بحث بر سر کله شقی و افراط گری یک عده ای است که به غیر از مشکل آفرینی چیز دیگری از دستشان بر نمی آید

۹۷/۳/۳ ۲۲:۳۹

خرمشهر اینگونه آزاد شد

با مقاومت مردان و زنان ایران اسلامی

نه با سازش و التماس!

۹۷/۳/۳ ۱۴:۰۵

هم کشور انزمان فاقد سیاستمداران با تجربه بوده و هم جامعه رشد سیاسی نکرده بود. متاسفانه افراد جاه طلب هم در هر جناحی گرفته بودند. مثلا ما در قضیه ملی شدن نفت مصدق داریم که خود پنجاه سال سابقه سیاستمداری دارد و سابقه اجرایی دارد. در اوایل انقلاب فقط بازرگان سابقه اجرایی داشته
شخصی مانند رفسنجانی و روحانیون و... که تا قبل از انقلاب یک روز هم منصب اجرایی نداشتند معلوم هست برای کار یاد گرفتن به سالها تجربه نیاز دارند و برخلاف انقلاب فرانسه و انگلیس که سیاستمداران و طبقه انقلابی همراه هم بودند . انتقال تجربه صورت گرفت.

ببینید ما این تجربه سیاسی، زمان حمله بوش به افغانستان عراق چگونه باعث حفظ کشور شد. این خودش مبحث طولانی است بین اندیشمندان که اعتقاد هست باید بین انقلابیون ،نخبگان سیاسی هم باشند تا جامعه حفظ کنند.

۹۷/۳/۳ ۱۴:۰۲

[ Photo ]

۹۷/۳/۳ ۱۴:۰۱

۹۷/۳/۳ ۱۳:۱۱

وقتی مردم میبینند که
1- در سخن " از بستن دهان منتقدان به خدا پناه می بردند" ولی در عمل با بیش از 50 نوع فهش وناسزا منتقدان را به جهنم حواله میدهند!
2- با تمسخر به شروط 9 گانه رهبری ، دهن کجی میکنند و به آنها عمل نمیکنند
3- قبل از برجام چون خیال میکرند قهرمان تاریخ خواهند شد ،تمام مسئولیت برجام را به خود منتسب می نمودند و بعد ازبلند شدن بوی گند برجام ، مسئولیت آنرا ناجوانمردانه به رهبری منتسب میکنند
4- اعلام میکنند من زبان دنیا رابلدم ولی بخاطر ناتوانی در ، تنظیم یک قرارداد (برجام) با خروج یکجانه آمریکا نمیتوانند کاری، شکایتی بکنند
5- حتی بعد از خروج آمریکا از برجام متنبه نمیشوند وهمچنان دل در گرو خارج دارند
6- قبل از برجام تمام مشکلات ، حتی آب خوردن مردم را به برجام گره میزدند و بعد از خروج آمریکا ،اعلام میکنند از خروج یک کشور مزاحم خوشحالند
7- قبل از برجام میگفتند ، بستن با کدخدا راحتر وسریعتر از اروپائیان است و بعد از خروج برجام میگویند از اول هم راضی به حضور آمریکای مزاحم نبودیم
8- قبل از امضا برجام ،هدف آنرا "رفع تحریمها " عنوان میکنند ولی بعد از برجام ،گرفتن "کاپ اخلاق "را هدف از برجام مطرح میکنند
9- کمر شان از مشکلات اقتصادی ، تولید، ارزی و... خم شده ولی دغدغه رئیس جمهور فقط ورود زنان به استادیومهای ورزشی است
10- برجام را نازل شده از طرف خدا اعلام میکنند ولی در بین خودشان فاقد التزام عملی و قابل لغویکجانبه است
11- یکجا ، یک طرفه وباعجله تعهدات ایران را بدون اجرای تعهدی از طرف مقابل ، تمام و کمال اجرا میکنند
12- دو سال است که میگویند مشکلات بانکی حل شده ولی بعدا اعلام میکنند حتی یک حساب در خارج نمیتوانند افتتاح کنند وبا گونی ارز جابجا میکنند
13- 4 سال دور اول را با جمله " تقصیر دولت قبل است" وبعد از 4 سال در دور دوم اعلام میکنند که "نمیگذارند"!
14- ودر یک کلام "حرف " و" عمل" دولت یکی نیست
15- "اختلاسهای بانکی" را" معوقه " مینامند
16- "نجومی بگیران" را "ذخیره انقلاب" نامگذاری میکنند
17- یک صدای واحد از دولت بلند نیست و سخنان ضد ونقیض از آنها بلند است
.
.
.
با این اوصاف چرا نگارنده این حق را به مردم نمیدهند صدای اعتراض ، نقد و حتی فریادشان را بلند کنند؟.
الحق که دوستی ( سیاسی، حزبی، خانوادگی، نسبی، سببی ،مادی،علمی و...)هرچیزی ، انسان را کور ، کر و گنگ می کند!

۹۷/۳/۳ ۱۲:۵۹

بفرمایید جناب آقای اباذری
این طرز تفکر و دهها از این قبیل انحراف از عقاید مسلم شیعه که شما و امثال شما مسوول پاسداری از حریم ان هستید نتیجه اظهارات گهر بار رئیس جمهور(االبته مظلوم) مورد حمایت شما و امثال شماست
به نظر حقیر شما در پیشگاه خداوند و امام عصر عج
به موضع گیری و فریاد بر آوردن در وقت ابراز چنین مسائلی (منظورم اطاعت علی ع از مردم _و نقد امام معصوم و.قص علی هذا.....)از طرف رئیس جمهور و هر کس دیگری مسئولتر و سزاوارتر ید.
امیدوارم در مقاطع اینچنینی تاریخ نیز کارنامه قابل دفاعی داشته باشید چرا که رسالت اصلی علمای دین پاسداری از مرزهای اعتقادی است.

۹۷/۳/۳ ۱۱:۳۴

جناب اقاي اباذري انحراف جريان انحرافي كجابه اثبات رسيده؟ازشماكه لباس پيغمبربرتنتان هست ودرس اخلاق برديگران مي دهيد چرااين طوري قضاوت مي كنيد.دراين صورت همه قضاوتهاي مادرموردشماودولت شماصحيح مي باشد.كينه وكدورتهاي مورداشاره جنابعالي ارمغان دوري شماازمنابع قدرت وثروت درهشت سال حكومت درخشان مثلاٌجريان انحرافي سرچشمه گرفته وهنوز هم سوزش آن ازبين نرفته است.

۹۷/۳/۳ ۱۱:۱۴

هرچند در این خصوص مطالب زیاد است ولی به اختصار،میتوانم ازنگارنده محترم سوال کنم ؟

وقتی اوایل جنگ، که اوایل انقلاب هم بود و کشور دارای استخوانبندی محکمی نبوده و به مراتب ضعیفتر از امروز بود و به وحدت بیش از امروز نیاز داشت .چرا حضرت امام رحمت الله علیه ، بنی صدر را از فرماندهی کل قوا و مجلس شورای اسلامی ایشان را از ریاست جمهوری عزل نموند و باعث ایجاد در گیریها و ترور وکشتارها شد و... تااینکه سازمان منافقین اعلام جنگ مسلحانه نمود!؟
مگر کشور ومردم آن موقع برای دفاع از خود در جنگ به وحدت نیاز نداشت؟
یقینا اگر نیاز کشور به وحدت ، در آن زمان بیش از امروز نبود ، یقنا کمتر نبود!
چقدر سخنانتان شبیه سخنان آن زمان طرفداران بنی صدر است که میگفتند :
الآن زمان جنگ است وپشت رئیس جمهور را خالی نکنید که فعلا به وحدت نیاز داریم!!
مگر منتقدان قبل از برجام، منتقدان حین امضا برجام ومنتقدان بعد از برجام را با بیش از پنجاه نوع فهش وناسزا به جهنم حواله ندادند؟
آیا آن زمان به وحدت نیاز نبود؟
چرا وقتی احساس میکنند اسبشان چهار نعل می تازد . واژه "وحدت " برایشان بیگانه است؟.
ولی زمانی که اسبشان به نفس نفس میافتد .دم از وحدت میزنند؟
نمی خواهم بگویم زمان انتقام گیری از دولت است . هر کسی در این فکر باشد یقینا آب به آسیاب دشمن میریزد وچه بداند وچه نداند به کشور آسیب میرساند .ولی حداقل زمان گرفتن درس وعبرت است .
اما
اما
وقتی به موضع گیریهای سست دولت نگاه میکنیم میبینیم گویا درس عبرتی هم نمیگیرند!
چه زیبا فرمودند:
امام علی(ع):
« چقدر عبرت زیاد است و عبرت گیرنده کم»!

۹۷/۳/۳ ۱۰:۳۰

حکومت با کفر میماند اما با ظلم نه
پیامبر اکرم ص

۹۷/۳/۳ ۰۹:۳۲

شیخ توجیه. خجالت خوب چیزیه

۹۷/۳/۳ ۰۸:۴۸

بعضی ها فکر می کنند مردم در عصر انفجار اطلاعات خوابند ؟!!!همین آقایان شما حیثیت و آبروی ملت را با این برجام سیاهشان به باد دادند و خودشان هم اقرار می کنند که برجام کشور را به سیاهی نشانده . و غرب کلاه گشادی بر سر ملت ایران به دست این آقایان به اصطلاه مسلمان وطن پرست گذاشته حالا شما شعر حیدربابا رو به خورد مردم می دهید ... همین تفکر و بصیرت ناپخته یک عده کشور ایران را به این روز و حال اسفناک اقتصادی و فرهنگی کشانده . امیدوارم این عده از خواب شیطانی بیدار بشند دیگران را شیطانی نبینند .

۹۷/۳/۳ ۰۵:۵۴

با سلام خدمت جناب آقای اباذری
میخواستم ببینم جریان انحرافی که به درستی مورد نقد شماست باعث شده آقای روحانی در طول این چند سال با مخالفان خود اینقدر با احترام و مدارا بر خورد کند یا خدای نکرده شیطان مد نظر شهریار

۹۷/۳/۳ ۰۳:۳۰

امام علی ع قابل مقایسه با هیچکس نیست.
امام علی ع به حرف مردم گوش میکردند حتی جنگ هم اگر مردم راضی نبودند نمیرفتند.
امام علی اسوه اخلاق و مکارم اخلاقی بودند.هنوز هیچکس ذره ای شبیه ایشان هم نیامده

۹۷/۳/۳ ۰۱:۳۹

یادش بخیر یکی بود میگفت دنیا، دنیای گفتمان هست!
(قال امیرالمؤمنین علیه السلام): مَنْ نَامَ عَنْ نُصْرَةِ وَلِيِّهِ انْتَبَهَ بِوَطْأَةِ «عَدُوِّهِ».

حضرت علی علیه السلام فرمود: کسی که به هنگام یاری ولیّ (رهبر) خود، بخوابد با لگد دشمن از خواب بیدار خواهد شد!
مثل اینکه هنوز بعضی ها بیدار نشدن.

۹۷/۳/۳ ۰۱:۰۸

پدیده‌ی احمدی‌نژاد اظهار نظر یک روزنامه افغانی در مورد احمدی نژاد. آنقدر زیبا و عمیق و با ظرافت در این روزنامه احمدی نژاد را توصیف کرده که شاید کمتر از این زوایا او را نگریسته باشید. هم به برادران افغانی بیشتر امیدوار می توان شد و هم اینکه گویا ناظر خارجی بیشتر لایه های پنهان ما را می بیند تا خود ما !! عنوان مقاله : پدیده‌ی احمدی‌نژاد احمدی‌نژاد پدیده‌ی غریب و هم هنگام آشنایی است. رفتار او در چشم بسیار کسان یادآور برخورد خشن و توهین‌آمیز یک جوانک بسیجی تفنگ به دست در برابر شهروندان محترمی است که چنان تحقیر می‌شوند که دیگر جهان را نمی‌فهمند. شان اجتماعی‌شان، ارج فرهنگی‌شان و منش و سلیقه‌ی‌شان لگدکوب می‌شود، به زندگی خصوصی‌شان تجاوز می‌شود، و دستگاه تبلیغاتی مدام از در و دیوار جار می‌زند که باید شکرگزار باشند که در کشورشان این «معجزه‌ی هزاره‌ی سوم» رخ داده است. احمدی‌نژاد حاشیه را بسیج می‌کند تا مرکز قدرت را تقویت کند، مردم مستمند را به دنبال ماشین خود می‌دواند و آنان می‌دوند، در حالی که به عابران دیگر تنه می‌زنند و هیاهو و گرد و خاک می‌کنند. محمود احمدی‌نژاد از تبار آن سلاطینی است که مدام در حال جهاد بوده‌اند. او خزانه‌ی مرکز را تهی می‌کند، تا سرحدات را نه آباد، بلکه از نو تصرف کند و به حلقه‌ی ارادت درآورد. او مهندس نظام است، اما نه از آن مهندسانی که در ابتدای حکومت اسلامی در خدمت ملاها درآمدند تا سازندگی کنند و معجزه‌ی پیوند ایمان و تکنیک را به نمایش بگذارند. در ابتدا تکنیک در خدمت ایمان بود. در مورد احمدی‌نژاد، ایمان خود امری تکنیکی است. او رمالی است که داکتر-مهندس شده است. در ذهن او جن و اتم، معجزه و سانتریفوژ، معراج و موشک در کنار هم ردیف شده‌اند. احمدی‌نژاد به همه درس می‌دهد. او ختم روزگار است… در مجلس آخوندی هم درس دین می‌دهد. پیش لوطی هم عنتربازی می‌کند. احمدی‌نژاد ترکیبی از رذالت و ساده‌لوحی است. او مجموعه‌ای از بدترین خصلت‌های فرهنگی ما را در خود جمع کرده، به این جهت بسی خودمانی جلوه می‌کند: دروغ می‌گوید و ای بسا صادقانه. غلو می‌کند، زرنگ است و تصور می‌کند هر جا کم آوردی، می‌توانی از زرنگی‌ات مایه بگذاری و جبران کنی.. در وجود همه‌ی ما قدری احمدی‌نژاد وجود دارد و درست این آن بخشی است که وقتی با آزردگی از عقب‌ماند‌گی‌مان حرف می‌زنیم، از آن ابراز نفرت می‌کنیم.اما آن هنگام نیز که لاف می‌زنیم و خودشیفته‌ایم، باز این وجه احمدی‌نژادی وجود ماست که نمود می‌یابد. احمدی‌نژاد تحقیر شد‌ه‌ای است که خود تحقیر می‌کند. سرشار از نفرت است، اما کرامت دارد..به موضوع نفرت اش که می‌نگرد، می‌پندارد مبعوث شده است تا او را از ضلالت نجات دهد. احمدی‌نژاد نماینده‌ی سنتی است جهش‌کرده به مدرنیت. او مظهر عقب‌ماندگی مدرن ما و مدرنیت عقب‌مانده‌ی ماست. او اعلام ورشکستگی فرهنگ است.احمدی‌نژاد نشان فقدان جدیت ماست. آن زمان که در قم گفت، هاله‌ی نور او را دربرگرفته، حق بود که حجج اسلام این حجت را جدی گیرند، عمامه بر زمین کوبند، سینه چاک کنند و لباس بر تن او بردرند تا تکه‌ای به قصد تبرک به چنگ آورند. آن زمان که از دستیابی به انرژی هسته‌ای در آشپزخانه سخن گفت، حق بود مکتب ‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شدند، حق بود بر سر در آموزش و پرورش می‌نوشتند «این خراب‌شده تا اطلاع ثانوی تعطیل است» و آموزگاران از شرم رو نهان می‌کردند.احمدی‌نژاد از ماست. طرفداران او نیز همولایتی‌های ما هستند. میان احمدی‌نژاد با گروهی از رهبران اپوزیسیون فرق چندانی نیست. در روشنفکری ایرانی هم نوعی احمدی‌نژادیسم وجود دارد، آن جایی که یاوه می‌گوید و در عین غیر جدی بودن، سخت جدی می‌شود.احمدی‌نژاد نشان‌دهنده‌ی جنبه‌ی «مردمی» جمهوری اسلامی ایران است، جنبه‌ای که اکثر منتقدان آن نمی‌بینند، زیرا هنوز از انتقاد از دولت به انتقاد از جامعه نرسیده‌اند و از همدستی‌ها و همسویی‌های دولت و جامعه غافل‌اند. اکنون همه چیز با تقلب و کودتا توضیح داده می‌شود. تقلبی صورت گرفته، که ابعاد آن را نمی‌دانیم. برای این که نیروی پوپولیسم فاشیستی دینی را نادیده نگیریم، لازم است همه‌ی تحلیل‌ها را بر تقلب و کودتا بنا نکنیم. رای احمدی‌نژاد یک میلیون هم باشد، بایستی ریشه‌ی اجتماعی فاشیسم دینی را جدی بگیریم.

...

هیچ سرمایه ای همچون خرد و هیچ تهیدستی بالاتر از نادانی نیست

۹۷/۳/۳ ۰۱:۰۶

دیگر ازموده را آزمودن خطاست. بگذریم که نمیشود حرف زد. چون صداقت ما در مقابل سیاست دیگران حماقت
و سیاست ما در قبال صداقت دیگران خیانت هست.شریعتی
ما در برجام واقعیت های زیادی را فهمیدیم. من ننالم از بیگانگان هر چه با من کرد اشنا کرد. سرمایه ای که برای پیشرفت کشور میتوانست خرج شود از کشورهای دیگر سر در اورد. اما شکایت خود را به عدل الهی میبریم. خدا خودش عادل است ، روزی واقعیات اشکار خواهد کرد. جناب اباذری مردم یک تیکه چوب نیستند . ایا مانند بیت المال امام علی ع که دست برادر خودش هم داغ گذاشت.از ما مردم پرسیدند ایا راضی هستید بودجه کشورتان جای دیگر بفرستیم .ایا یکبار مردم ادم حساب کردید اصلا نظرشان بپرسید حرفشان بگویند.

۹۷/۳/۳ ۰۰:۵۴

منیم یولوم محبت جاده سیدی
سون سوزلریم حقون اراده سیدی

یوخسا منده بیرکسیله غرض یوخ
سیاست آدلی منده بیر مرض یوخ

اخبار روز