کد خبر: ۸۲۵۲۶
۱۳۹۹ بازدید
۲۱ دیدگاه (۱۹ تایید شده)

دیکتاتوری کارتلها 

۱۳۹۷/۴/۱
۱۱:۵۲

ترجمه و اقتباس: دکتر همایون الهی 

سال چاپ کتاب ۱۳۶۳

تلخیص: محمود زرین 

در طی سالهای جنگ جهانی دوم هر چند چپاول جهان به وسیله جنایتکاران متوقف نشد اما به دلایلی از جمله جنگهای دریایی برخی کشورها که دور از دسترس چپاولگران بوده یا در انزوا بوده و به آنها توجهی نمی شد توانستند به سرعت به سوی خودکفایی و پیشرفت در زمینه های مختلف علمی، تولیدی، کشاورزی، صنایع کوچک، ساختن ژنراتورهای قوی، کشتیهای مدرن، هواپیما و غیره گام بردارند مثل برزیل و آرژانتین در آمریکای لاتین. خاتمه جنگ و تقسیم دوباره جهان توسط ابرجنایتکاران برای آنها فرصت دوباره ای شد تا از رشد و پیشرفت کشورهای به اصطلاح در حال رشد و عقب مانده جلوگیری کنند. در این میان کارتلهای چند ملیتی بعنوان بازوی استعمار و استثمارگران بین المللی با سرعت بخشی به اقدامات چپاولگرانه خود دو هدف اساسی ادامه توطئه ها بر علیه کشور های عقب نگهداشته شده، برای پیشرفت و ترقی و نابود کردن پیشرفتهای صنعتی و اقتصادی کشورهایی مثل برزیل و آرژانتین که به موفقیت هایی دست یافته بودند ادامه دادند و به آسانی به این اهداف دست یافتند ولی گاهی در این ویرانگری با مقاومت هایی پراکنده و کوتاه مدت روبرو می شدند. در برزیل در یک مورد با مقاومت جدی یک کارخانه دار برزیلی به نام میرو که مالک کارخانه نسبتا کوچک سازنده لوازم الکتریکی بود روبرو گردید. اگر چه میرو شکست خورده و ورشکسته شد اما در اثر مبارزه با کارتلها، به صورت متخصص در این زمینه صاحب نظر شده و توانست حدود ۶۰۰ سند محرمانه و رسوا کننده کارتلها و شکست آنها در قتل وی را با صرف هزینه سنگین از گاو صندوق های محکم آنها در یکی از کشورهای اروپایی به دست آورده در ۲۰۰ نسخه تکثیر کرده و در نزد دوستان خود در کشورهای مختلف به امانت بگذارد. میرو رسما اعلام کرد که در صورت قتل وی باید کارتلهای چند ملیتی را عامل بدانند و چون دویست نسخه از اسناد در سایر جهان پخش شده و برای کارتلها امکان شناسایی و به قتل رساندن ۲۰۰ نفر وجود ندارد بنابراین قتل من برای کارتلها حاصلی نخواهد داشت‌‌. به این علت میرو در امان مانده به انتشار اسناد در کتابی بعنوان دیکتاتوری کارتلها اقدام کرد‌. هر چند انتشار این کتاب سالها در برزیل ممنوع بود و میرو چند بار به جرم افشای اسرار نظامی و به مخاطره انداختن امنیت برزیل به دادگاههای نظامی کشانده شد اما سرسختانه به کوشش خود ادامه داد تا اینکه چندی پیش دولت برزیل پس از سانسور زیاد اجازه انتشار آن را داد که به سرعت به بسیاری از زبانها ترجمه شد‌. 

پیشگفتار 

چپاولگران در طول تاریخ و در طی قرن اخیر توانسته اند چهره واقعی خود را زیر ماسک فرضیه ها و تئوریهای به اصطلاح علمی و مردمی مخفی سازند که جز وظیفه مهم توجیه اعمال استثمارگران و ایجاد زمینه ادامه حیات برای آنها وظیفه دیگری بر عهده ندارند‌. چپاولگران تحت پوشش اصول ظاهر فریبی چون تقسیم کار بین المللی، تئوری عرضه و تقاضا، مبادلات آزاد کالا و رقابت آزاد به استعمار و استثمار مردم جهان ادامه می دهند. برای تکمیل توطئه‌ جهانی علیه ملل مستضعف اصطلاحاتی چون جهان سوم، کشورهای عقب مانده، کشورهای در حال رشد، کشورهای غنی و فقیر و امثال آن تبلیغ شده اند که ابزاری در دست صاحبان قدرت جهانی برای رسیدن به دو هدف توجیه اعمال استعمارگران و ایجاد حس حقارت و زبونی در ملل استثمار شده می باشد. چپاولگران بین المللی چنین وانمود می کنند که عدم لیاقت و توانایی مردم این جوامع همراه با فقدان منابع مالی سبب عدم توسعه و ادامه فقر آنها شده است. در مقابل از گروه دیگری نام می برند، تحت عناوین کشورهای صنعتی و کشورهای پیشرفته و چنین وانمود می کنند که مردم این گروه برعکس گروه دیگر از هوش، استعداد بی حدی برخوردار بوده و تمدن و پیشرفت مرهون اختراعات، اکتشافات و تلاش آنهاست و چنین وانمود می شود که این گروه اخیر همه منابع مادی و ثروتهای طبیعی جهان را مالک هستند و به این علت به آنها صفت کشورهای غنی اطلاق می شود.  

حقیقت این است که کشورهایی به نام عقب افتاده یا هر اصطلاح دیگری نزدیک به آن وجود نداشته و آنچه با آن روبرو هستیم عقب نگهداشته شده هستند و بر عکس تبلیغات جهانی نه تنها بی لیاقت و کاهل نیستند برعکس بسیار فعال و با استعدادند و بخش اعظم منابع مادی جهان در این کشورها نهفته و کشورهای به اصطلاح غنی در فقر منابع طبیعی بسر می برند. 

فصل1: نگاهی کوتاه به تاریخچه تشکیل کارتلها 

یکی از نتایج بارز پیشرفت علم و توسعه اقتصادی در جهان حاکمیت یک گروه کوچک بر زندگی جهان از یک سو و از سوی دیگر فقر و عقب افتادگی بیش از سه چهارم انسانهای روی زمین است. صاحبان شرکتهای عظیم کارتلهای چند ملیتی هستند که سرنوشت اقتصاد و در نتیجه سیاست کشورهای جهان را در دست دارند. آنها موجبات سقوط دولتها و رژیمها را فراهم آورده و حتی زمامداران مغضوب را نابود می کنند. 

 ابزارهای پیچیده و شگر

دهای ناجوانمردانه ای که آن روز کارتل ها در برزیل به کار بردند، امروز نیز به همان شیوه و در ابعاد گسترده تر و وسیع تر، در مورد کشورهای مستقل و آسیب پذیر، از ناحیه قدرتهای اقتصادی جهانی به کار می رود. گواه بارز آن نوسان های ارزی و بحران اقتصادی است که مدتی است گریبانگیر برخی ازکشورهای شرق آسیا شده و به گفته زمامداران آنها چندین دهه تلاش و کوشش را که حاصل آن، رشد اقتصادی درخشانی بود، بر باد می دهد. در بحران جاری کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار، در شرق آسیا که کم کم منتهی به بروز تنشهای اجتماعی وبحرانهای سیاسی نیز می شود، رد پای برخی از ارزبازان جهانی و غولهای اقتصادی بین المللی به چشم می خورد.  

ادغام روزافزون اقتصاد كشورهای جهان در پرتوی جهانی شدن، فرصت‌های بی‌شماری را فراروی رشد و توسعه  كشورها قرار داده است. پدیده مذكور، فرآیند آزادسازی مالی و به ویژه آزادسازی حساب سرمایه ای  بحران‌های ویران‌كننده ارزی را درپی داشت. از این رو، بحران‌های پولی گسترده یكی از مشخصه‌های اصلی تاریخ اخیر بازارهای بین‌المللی سرمایه است. كشورهای مختلف در سراسر جهان با فشارهای مربوط به این نوع بحران‌ها یا با خود بحران‌ها مواجه شده‌اند. تازه‌ترین نمونه‌های آن شامل بحران‌ مالی 1976 مكزیك، آرژانتین، برزیل، پرو و بحران‌های شیلی، آرژانتین و مكزیك در دهه 1980 و بخش گسترده‌ای از آسیا در سال 1997و 1998 است. این پدیده‌ها، نرخ ارز را به یك متغیر كلیدی در اقتصاد كشورها تبدیل نموده است. نگارندگان در كتاب حاضر به شناخت فرآیندهای جاری اقتصاد جهانی می‌پردازند. آنان در 10 فصل، پس از طرح نظریه‌های مختلف نرخ ارز و تشریح مفاهیم اساسی در این زمینه فرآیند جهانی‌سازی بازارهای بین‌المللی سرمایه را معرفی و بحران در بازارها را بررسی می‌كنند." 

شیوه رشد کارتلها: 

یک عامل موثر در کنترل بازار جهانی توسط شرکتهای چند ملیتی تهیه طرح برای تسلط بر کشفیات تکنیکی از یکسو و یافتن راه حل های حقوقی برای حمایت از این کشفیات از طریق توسل به پروانه ثبت اختراعات و اکتشافات بوده است. 

تقسیم بازار: 

کارتلهای بزرگ بعد از تقسیم جهان سعی کردند که در داخل کشور با شعار بخور و بخوران و شعار یک عقاب چشم عقاب دیگر را در نمی آورد حتی بازارهای داخلی را نیز بین خود تقسیم کرده و هر گونه رقابتی را کنار بگذارند اما به خاطر ضد کارتلها ظاهرا نشان می دادند که مثلا بازار بر اصل رقابت آزاد می گردد. 

فصلهای دیگر به شرح زیر می باشد که بعلت طولانی بودن به تیترها بسنده میکنم. 

فصل2: دستگاه تشکیلاتی کارتلهای چند ملیتی برای تسلط بر بازارهای جهان 

فصل3: کارتلها و جهان سوم. 

فصل 4: کارتلهای آهن و فولاد عامل عدم رشد صنایع در جهان سوم  

فصل 5: کارتل صنایع الکتریک 

فصل 6: کارتل مواد خام 

فصل 7: کارتل کود شیمیایی 

فصل 8: کارتل صنایع شیمی 

فصل9: صنایع پارچه بافی 

10- کارتل مواد غذایی

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۴/۲ ۱۴:۰۵

باسلام متاسفانه مساله مبارزه با رانتبازی جدی گرفته نمیشود وهرکاری اگرجدیت درعمل نباشد فقط درحد حرف وحدیث میماندوبس پس نیرویی برمعنای مبارزه نیست والسلام.به امیدخداباشیم.

۹۷/۴/۲ ۱۴:۰۲

دقيقا همانطور است كه اشاره فرموديد.

۹۷/۴/۱ ۲۲:۳۵

با سلام خدمت آقای زرین که این کتاب را خوانده و تلخیصش را در اختیار ما قرار دادند تا کتاب ناخوانده ، از فحوای آن سر درآوریم. 

غیر از کارتل های بین المللی، کارتل های درونی نیز وجود دارند. مثلاً غیر از دو سه نفر، کسی نمیشود وارد تجارت ضایعات فلزی یا واردات خودرو یا صادرات پسته و ... شود. این کارتل ها به راحتی قیمت ها را تعیین میکنند.

۹۷/۴/۱ ۲۲:۱۷

سلام
نگرانیتان از چیست
به نظرم نگران نباشید
فاصله فکر تا عمل زیاد است
اما من امیدوارم مطلب را بخوانید و مورد استفاده قرار گیرد
با احترام زرین

۹۷/۴/۱ ۲۱:۵۴

چه ربطی داره؟

۹۷/۴/۱ ۲۱:۵۱

دقيقا همانطور است كه اشاره فرموديد.

۹۷/۴/۱ ۲۰:۰۲

احسنت آقای بخشدار استفاده کردیم موفق باشید منتظر مطالب بیشتری هستیم

۹۷/۴/۱ ۱۹:۴۷

سلام آقای زرین در مورد کارتلهای داخلی هم اشاره بفرمایید بدنیست

۹۷/۴/۱ ۱۸:۵۲

به کجا چنین شتابان

۹۷/۴/۱ ۱۵:۱۷

عده ای دلیل حضورشان را انجام تکلیف و در عمل مجری. عده ای دلیل حضورشان بهانه تکلیف .....

چند روز یکی از دوستان گفت در یکی از کاندیداهای ...... که نماینده بود. در این دوره به صورت مستقل وارد صحنه انتخاباتی شده است درصورتیکه در دوره گذشته از جانب اصولگرایان کاندیدا شده بود و رای خوبی را هم آورد. گویا این دوره بزرگی و یا.... بهش دست داده که مستقل شده. البته این به خودش مربوطه و آزاد.

ولی نکته جالبه اینکه اطرافیان و گرداندگان ستادش را افراد خاص اصلاح طلب احاطه کرده اند که جای تردید ایجاد می کند. یعنی ایشان هم رنگ ..... و یا دوره را .... و یا اینکه اطرافیانش او را..... به هر صورت آقایان عزیز مواظب باشید که پست و مقام اگر برای رضای خدا و در راه خدمت خلق خدا نباشید پشیزی نمی ارزد و باعث سقوط تان می شود

۹۷/۴/۱ ۱۵:۱۱

امروزه جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است که به هیچ عنوان تاکنون چه در عرصه‌ی نظر و در کتاب‌های درسی و چه در عرصه‌ی عمل و تجارب بشری مشابه و مابه‌ازای واقعی نداشته است. بنابراین خود انقلاب اسلامی مکلّف به نوآوری و ابتکار و نظریه‌پردازی و الگوسازی در این عرصه‌های جدید اقتصادی است. هر کشوری که عَلم استکبارستیزی را برپا کند نیازمند چنین الگوهایی است. یکی از این مفاهیم، «اقتصاد مقاومتی» است

۹۷/۴/۱ ۱۵:۱۰

بازپس‏ گیری ثروت‌های غصب شده
امام مهدی(ع) از راه دیگری که از اهمّیت فراوانی برخوردار است، سرمایه‏های بزرگ و کلانی به دست می‏آورد و از آن راه، بودجة هنگفت‏ سامان بخشیدن به جامعة انسانی و ایجاد رفاه عمومی را تأمین می‏کند. امام با از میان برداشتن جبّاران و طاغوتان و سرمایه‏دارانِ مانع اجرای عدالت، پول‌ها و سرمایه‏ها و همة امکانات آنها را که از راه‌های نامشروع، استثمار، غصب، احتکار، ظلم، تعدّی و تجاوز، تصاحب به ناحق اموال عمومی و انفال، گران‌فروشی، ارزان خریدن موادّ خام و کار و کالای مردمان محروم و ... به دست آورده بودند، باز پس می‏گیرد و در اختیار توده‏های محروم بشری قرار می‏دهد

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۹

بازپس‏ گیری ثروت‌های غصب شده
امام مهدی(ع) از راه دیگری که از اهمّیت فراوانی برخوردار است، سرمایه‏های بزرگ و کلانی به دست می‏آورد و از آن راه، بودجة هنگفت‏ سامان بخشیدن به جامعة انسانی و ایجاد رفاه عمومی را تأمین می‏کند. امام با از میان برداشتن جبّاران و طاغوتان و سرمایه‏دارانِ مانع اجرای عدالت، پول‌ها و سرمایه‏ها و همة امکانات آنها را که از راه‌های نامشروع، استثمار، غصب، احتکار، ظلم، تعدّی و تجاوز، تصاحب به ناحق اموال عمومی و انفال، گران‌فروشی، ارزان خریدن موادّ خام و کار و کالای مردمان محروم و ... به دست آورده بودند، باز پس می‏گیرد و در اختیار توده‏های محروم بشری قرار می‏دهد

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۹

بازپس‏ گیری ثروت‌های غصب شده
امام مهدی(ع) از راه دیگری که از اهمّیت فراوانی برخوردار است، سرمایه‏های بزرگ و کلانی به دست می‏آورد و از آن راه، بودجة هنگفت‏ سامان بخشیدن به جامعة انسانی و ایجاد رفاه عمومی را تأمین می‏کند. امام با از میان برداشتن جبّاران و طاغوتان و سرمایه‏دارانِ مانع اجرای عدالت، پول‌ها و سرمایه‏ها و همة امکانات آنها را که از راه‌های نامشروع، استثمار، غصب، احتکار، ظلم، تعدّی و تجاوز، تصاحب به ناحق اموال عمومی و انفال، گران‌فروشی، ارزان خریدن موادّ خام و کار و کالای مردمان محروم و ... به دست آورده بودند، باز پس می‏گیرد و در اختیار توده‏های محروم بشری قرار می‏دهد

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۷

بازپس‏ گیری ثروت‌های غصب شده
امام مهدی(ع) از راه دیگری که از اهمّیت فراوانی برخوردار است، سرمایه‏های بزرگ و کلانی به دست می‏آورد و از آن راه، بودجة هنگفت‏ سامان بخشیدن به جامعة انسانی و ایجاد رفاه عمومی را تأمین می‏کند. امام با از میان برداشتن جبّاران و طاغوتان و سرمایه‏دارانِ مانع اجرای عدالت، پول‌ها و سرمایه‏ها و همة امکانات آنها را که از راه‌های نامشروع، استثمار، غصب، احتکار، ظلم، تعدّی و تجاوز، تصاحب به ناحق اموال عمومی و انفال، گران‌فروشی، ارزان خریدن موادّ خام و کار و کالای مردمان محروم و ... به دست آورده بودند، باز پس می‏گیرد و در اختیار توده‏های محروم بشری قرار می‏دهد

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۲

از برنامه ‏ها و اقدام‌های امام مهدی(ع)، پدید آوردن رفاه در کلّ جامعه بشری است. در آن دوران، طبق ترسیم آیات و احادیث، جامعه بشری واحدی تشکیل می‏گردد که مانند خانواده‏ زندگی می‏کنند و مسئله ناهنجار جوامع پیشرفته و ابرقدرت و جامعه ‏های در حال رشد و جامعه‏ های عقب ‏مانده و محروم از میان می‏رود و بشریت، ‏به طور کلّی به رفاه اقتصادی و بی‏ نیازی دست می‏ یابد و همین چگونگی، زمینه اساسی رشد و تعالی معنوی و فکری انسان را می‏سازد

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۱

اساس اقتصادی و خصلت ویژه امپریالیسم عبارتست از تسلط انحصارها، انحصارها در رشته‌های مختلف کاملاً و همه جانبهٔ اقتصاد و سیاست بزرگ‌ترین کشورهای سرمایه داری را در حیطه اقتدار و زیر سیطره خود می‌گیرند و رقابت آزاد از بین می‌رود. سلطه انحصارها در حیات اقتصادی با نفوذ و قدرت روزافزون آن‌ها در زمینه سیاسی همراه است که دستگاه دولتی را زیر فرمان خود می‌کشند و تحت‌الشعاع منافع خود می‌سازند. در این مرحله سرمایه داری، انحصارها امپراتوران قدر قدرتی در همه شئون هستند. خود لغت امپریالیسم نیز از ریشه لاتینی ایمپریو (imperiu) به معنای امپراتوری مشتق می‌شود. در این مرحله اشاعه کم و بیش دوران سرمایه داری در سراسر کره زمین جای خود را به تکامل جهشی و فلاکت آور داد. این امر موجب شدت وحدت بی‌سابقه کلیه تضادهای سرمایه داری یعنی تضادهای اقتصادی، سیاسی، طبقاتی و ملی گردید. مبارزه دول امپریالیستی بر سربازار فروش و عرصه‌های سرمایه‌گذاری و بدست آوردن مواد خام و نیروی کار ارزان و احراز تسلط جهانی، وحدت بی‌سابقه‌ای یافت که در دوران تسلط بلامنازع امپریالیسم، ناگزیر کار را به جنگ‌های ویرانی آور می‌کشاند

۹۷/۴/۱ ۱۵:۰۰

◾در حالی که سود و مافوق انحصارها افزایش می‌یابد، اتوماسیون (استفاده از وسایل خودکار در تولید) در شرایط سرمایه‌داری مصائب جدیدی برای زحمتکشان به بار می‌آورد.
◾سلطه انحصارها نه فقط علیه کارگران و دهقانان و دیگر زحمتکشان متوجه است بلکه بر منافع قشرهای بورژوازی کوچک و متوسط زیان وارد می‌سازد. واقعیات پوچ بودن تئوری‌هایی نظیر سرمایه‌داری خلقی و دولت بهروزی همگانی را ثابت کرده‌است

۹۷/۴/۱ ۱۲:۱۸

امیدواریم انشا الله اشخاص به دنبال نمایندگی نباشند

اخبار روز