کد خبر: ۸۷۲۶
۱۴۱۷ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

آوردگاه تهران و يك‌صدايي ايران و آمريكا

۱۳۹۱/۱۲/۷
۲۲:۵۲


آوردگاه تهران و يك‌صدايي ايران و آمريكا

سعید فایقی*

سپاس به درگاه با عظمت خداوندی که توفیق پیروزی قهرمانان‌مان را ارزانی فرمود و با عنایتش، مردم فهیم و ورزش دوستمان با حضور حداکثری در سالن دوازده هزار نفری آزادی، حماسه وفاق ملی سر دادند و نشان دادند که هرگاه منافع ملی ایجاب کند مردم ما به همراه قهرمانان‌شان جلودار خواهند بود. حضور پرشور ایرانیان به همراه حماسه آفرینی قهرمانان‌مان شرایطی فراهم آورد که مدیران بین‌المللی کشتی با دست پُر به مصاف کمیته بین المللی المپیک بروند. یادمان باشد که این حماسه را مدیون مردم و قهرمانان‌مان هستیم و مواظب باشیم که این حرکت عظیم را به سیاست آلوده نکنیم که نتیجه عکس خواهد داد. صحنه ورزش، صحنه رقابت سالم است. رقابت ورزشی با رقابت سیاسی، زمین تا آسمان فرق دارد. در ورزش رقیب محترم است و دارای حرمت و هر اندازه رقیب قوی‌تر، حرمت و احترام او واجب‌تر و همین امر موجب می‌شود زمانی‌که قهرمانان ما مغلوب قدرتر از خود می‌شدند مردم ما باخت را فراموش می‌کردند و به تجلیل از رقیب می‌پرداختند. بارها و بارها ما چنین صحنه‌هایی را شاهد بودیم. علی‌الخصوص برخورد قهرمانان ما با رقیب سیاسی دیرین‌مان یعنی آمریکا. بارها و بارها دیدیم که قهرمانان کشتی آمریکا با کشتی‌گیران ما و مردم ما، روش‌شان مغایر با روش حکومت‌شان است. یقینا آنها هم از اینکه کشتی از المپیک حذف شود دلگیر هستند اما یادمان باشد که حامی مالی اصلی المپیک، آمریکاست و با یک اشاره می‌تواند مانع حذف کشتی از المپیک گردد و آوردگاه تهران، قهرمانان آمریکا را مجاب کرد که برای حفظ کشتی در المپیک با جهانیان هم صدا گردند و انشاا... فشاری مضاعف خواهند بود بر حفظ کشتی در المپیک. خاطرم هست در المپیک سیدنی هم زمزمه حذف کشتی نواخته شد و طی این سال‌ها کشتی برای حفظ خود در المپیک بسیار تلاش کرد. اما چون مدیریت جهانی کشتی به دست داوران کشتی افتاده بود، نتوانستند دفاع مناسبی داشته باشند و اگر رئیس فدراسیون جهانی کشتی، یک قهرمان المپیک باشد بسیار موثر خواهد بود. ضمناً حال که به همت شکوه و عظمت آوردگاه تهران، فدراسیون کشتی آمریکا همراه شده، باید تلاش کرد کشورهایی را هم که صاحب نفوذ در المپیک هستند و سهمی از مدال‌های کشتی ندارند را نیز همراه کرد که چین یکی از آن کشورهاست که قهرمانی المپیک را یدک می‌کشد، ولی سهمی از کشتی ندارد . همراهی چین بسیار به حفظ کشتی کمک خواهد کرد.

همراهي کشورهای برگزارکننده المپیک 2016 و 2020 نیز بسیار حائز اهمیت است، چرا که برگزار کنندگان المپیک از حق ویژه‌ای برخوردارند. با اجماع جهانی که در تهران نصیب کشتی شده می‌توان کشورهای برگزارکننده راهم مجاب کرد . ضمنا فدراسیون جهانی کشتی باید صندوقی تأسیس کند که با جمع‌آوری حمایت‌های مالی از طریق آن صندوق، مسئله هزینه برگزاری را مشارکت نماید تا نداشتن حامی مالی، مسئله عمده عدم برگزاری نباشد و اما خود ما هم مراقب باشیم که برخورد صفر تا صدی نکنیم که شائبه سیاسی شدن مسئله را فراهم کند.

کمیته بین‌المللی المپیک نهادی است مستقل و دخالت حکومت مردان را نمی‌پذیرد. هم اکنون خود ما مشکل تعلیق را به همین دلیل در پیش‌رو داریم و پررنگ شدن دخالت‌های سیاسی نگرانی فراهم می‌کند. هرگونه حمایت ما باید از طریق فدراسیون ملی و قاره‌ای و شورای المپیک آسیا و از طریق مجاری مورد قبول کمیته ملی المپیک صورت گیرد. المپین‌های ما با همراهی المپین‌های کشتی سایر کشورها بسیار می‌توانند موثر باشند. آسیا و کشورهای آسیای میانه هم قدرت و نفوذ بالایی در فدراسیون کشتی جهانی و هم کمیته بین‌المللی المپیک دارند . اتحاد المپین‌های آسیا و آسیای میانه و روسیه به همراه آمریکا و فعالیت آنها و مردمشان که در اکثر آن کشورها هم کشتی با اقبال مردمی مواجه است، بسیار در حفظ کشتی در المپیک موثر خواهد بود. حضور صاحب منصبان دولتی برای حمایت از کشتی خوب است اما هر اقدامی از طرف آنها می‌تواند مشکل ساز باشد. خواهشمندیم آن عزیزان، از نهادهای ورزشی حمایت کنند و از مجاری مربوطه مسئله دنبال شود.

امید دارم فدراسیون کشتی ما برای تشکیل صندوق حمایت از کشتی پیش قدم شود و دولت با اعطای مبلغ مناسبی، این صندوق را حمایت کند و المپین‌ها به جمع‌آوری و حمایت مشغول شوند. یقین کشتی در المپیک حفظ خواهد شد.

* معاون اسبق سازمان تربيت بدني

منبع : روزنامه قانون

لینک خبر :

http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=9244

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۱۲/۷ ۱۷:۲۶
[b]نسخه PDF : حجم 353Kb[/b] یادداشت مهمان 1 ، سمت راست ، قسمت پایین

http://www.ghanoondaily.ir/1391/12/06/Files/PDF/13911206-94-1-1.pdf
۹۱/۱۲/۷ ۱۷:۲۴
[b]برش مطبوعاتی
[/b]

[img]http://ghanoondaily.ir/Modules/News/NewsCrop.aspx?News_Id=9244&V_News_Id=&Src=Main[/img]

منبع :
http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=9244

و

http://ghanoondaily.ir/Modules/News/NewsCrop.aspx?News_Id=9244&V_News_Id=&Src=Main

اخبار روز