کد خبر: ۹۷۷۱
۵۴۵ بازدید
۱ دیدگاه

اهمیت کارنامه و برنامه

۹۲/۱/۲۷
۱۴:۱۴

 

 

 

 

 

 

دلایل، اهميت داشتن  برنامه‌اي منسجم،كارآمد و قابل اجرا براي رئيس‌جمهور یک کشور با مقاله از محمدعلي مددي (عضو كميسيون اقتصادي )و عنوان «اهمیت کارنامه و برنامه» منتشر شده در روزنامه تهران امروزرا از نظر می گذرانید:

اهمیت کارنامه و برنامه

محمدعلي مددي

عضو كميسيون اقتصادياهميت برنامه‌اي منسجم، كارآمد و قابل اجرا براي يك رئيس‌جمهور چيست و ريشه گرايش افكار عمومي براي تعيين رئيس‌جمهوري مدير و با برنامه در چه تجاربي نهفته است؟ آنچه مسلم است، كشور طي سال‌‌هاي گذشته تجاربي را از سرگذرانده كه اين تجارب در ذهن خودآگاه مردم باقي مانده و اكنون خود را به‌صورت‌هاي مختلف نشان مي‌دهد. مي‌توان گوشه‌اي از آن را در برنامه تلويزيوني يك‌شنبه شب پايش ديد كه بیش از نيم7ميليون نفر خواستار تعيين رئيس‌جمهوري با برنامه و با سابقه شدند.

علت چنين گرايشي هم كاملا معلوم است. كشور چوب سال‌‌ها بي‌برنامگي يا عدم توجه به برنامه مدون را خورده و از اين ناحيه هزينه‌هايي را پرداخته كه لاجرم قابل تداوم نيستند. شركت‌‌كنندگان در اين نظرسنجي با يك جمله به اين سوال پاسخ دادند كه رئيس‌جمهور بايد به برنامه‌هاي منطقي به خوبي عمل كند. از ديدگاه كلان و گسترده اگر بخواهيم بنگريم بايد بگوييم كه،فردي كه براي انتخاب رياست‌جمهوري، كانديدا مي‌شود بايد بداند كه تمام حركات،گفتار،كردار،موضع‌گيري و رويكردهايش دراقتصاد،سياست،تعاملات و... در همه حوزه‌ها تاثير داشته و بسيار حائز اهميت است.

اگر يك رئيس‌جمهور تابع قانون باشد ودر راستاي عملياتي كردن قوانين قوه مقننه قدم بردارد،مي‌تواند در راستاي عملياتي كردن وتحقق مطالبات مردم گام بردارد. با نگاهي عميق به آرا وافكار مردمي در مي‌يابيم كه گفتمان افكار عمومي از يك سطح عبور كرده و از شعارمحوري به عمل‌گرايي درحركت است.اين ادعا مبني برنظرسنجي‌هايي است كه ازمردم متعاقب رسيدن به روزهاي انتخابات،انجام شده و چنين مطالباتي به دست آمده است.

دربرنامه نظرسنجي تلویزيوني درخصوص برنامه‌هاي رئيس‌جمهور آينده، اكثريت قاطع گفته‌اند برنامه رئيس‌جمهور بعدي براي ما بسيار مهم است كه اين نشان مي‌دهد كه افكارعمومي از شعارمحوري و وعده‌هاي غيرعملي به برنامه محوري رسيده‌اند ومي‌خواهند نه به نام،بلكه به سابقه، توان مديريتي و تجارب كانديداها وبرنامه‌هاي آتي‌شان راي دهند.

اگر رئيس‌جمهور آينده بخواهد با برنامه‌هاي احساسي، هيجاني، شعاري شروع به اجراي برنامه‌هايش كند يا اينكه به برنامه‌هاي مصوب مجلس اعتنا نكرده وتمام نظرات خود را اعمال كند و به مقوله كشور داري توجهي نكند، منجر به اختلالات داخلي و به تبع آن مشكلات و موانع عديده‌اي در سياست‌هاي خارجي كشور خواهد شد. به اين خاطر توصيه اين است كه رئيس‌جمهور آينده بايد در راستاي جلب اعتماد بيشتر مردم و تعامل حداكثری با سه قوه،برنامه‌هايش را ترتيب دهد.بايد مصوبات مجلس را رعايت كرده و تعامل بسيار مطلوب بين سه قوه ايجاد كند. اگر رئيس‌جمهوري از قوانين تبعيت نكند اين گناهي نابخشودني است كه منجر به سلب اعتماد مردم از مسئولان كشورو تمام قوا مي‌شود.

همچنين بايد گفت پرسش اصلي مردم از كانديداها نيز بايد در مورد سياست آنها براي حمايت از توليد ملي و اجرايي شدن اقتصاد مقاومتي باشد. رفع مشكلات ساختاري بايد از اولويت‌هاي رئيس‌جمهور آينده باشد با اين ديدگاه كه انديشه و نظر مردم از حوزه شعار‌زدگي واحساسي به سمت برنامه‌هاي عملياتي درحركت است مي‌توان نتيجه گرفت كه ديگر با شعارهاي زيبا و جذاب نمي‌توان نظرات را جلب كرد يا روي خطاهاي گذشته پوشش گذاشت. به نوعي مردم منتظر رفع موانع به‌خصوص مشكلات اقتصادي و مديريتي هستند زيرا در‌سال گذشته، بخشي از مشكلاتي كه در حوزه توليد اتفاق افتاد ارتباطي با افزايش تحريم‌ها نداشت، بلكه به دليل سوءمديريتي بود كه به نوسانات ارزي دامن زد.

منبع : سایت الف با عنوان مطلب گزيده‌اي‌‌ از سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز

لینک خبر :


http://alef.ir/vdcamyn6w49nam1.k5k4.html?184550

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱/۲۷ ۰۹:۵۱
[b]آدرس سایت روزنامه تهران امروز [/b][b]http://www.tehrooz.com/ [/b]

[b]مطلب سمت چپ سایت در بخش یادداشت اول(سیاست)قرار دارد [/b]

[img]http://www.tehrooz.com/1392/1/27/TehranEmrooz/1145/Page/1/TehranEmrooz_1145_1_126632_NewsCut.jpg[/img]

اخبار روز