کد خبر: ۸۱۴۲۱
۹۷۰ بازدید
۵ دیدگاه (۳ تایید شده)

گوشه ای از نتایج اجرای پروژه های آبخیزداری توسط منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میانه

۱۳۹۷/۱/۲۷
۱۵:۱۶

 

   یکی از تاثیرگذارترین طرح های احیاء و تعادل بخشی سفره های آبی احداث بندهای آبی در مسیل آبراهه ها و رودخانه ها می باشد. منابع طبیعی میانه در راستای انجام بخشی از وظایف خود پس از مکانیابی و مطالعه علمی در حوضه های مختلف آبخیز اقدام به احداث سدک ها و بندهای آبی در مسیر آبراها می نماید که نتایج بسیار روشن و قابل لمسی به بار می آورد. یکی از حوضه های بزرگ شهرستان که پروژه های آبخیز در آن اجرا شده است، حوضه افشار می باشد. مساحت حوضه یاد شده بالغ بر 6500 هکتار است که عمده عملیات آبخیزداری اعم از مکانیکی و بیولوژیکی در محدوده آن اجرا شده است. تعداد آبادی های مستقر در حوضه افشار 4 روستا شامل افشار، احمدآباد، بادلو و قزل بلاغ می باشد. همانطور که اطلاع دارند قبل از اجرای پروژه، اهالی روستای افشار از بابت تامین آب شرب بشدت در معرض مهاجرت بودند که خوشبختانه با ورود بموقع منابع طبیعی و ایجاد سازه های آبی در بالادست منطقه چندین چالش محدوده روستای یاد شده مورد عنایت قرار گرفت:

اول اینکه پس از اجرای پروژه آبخیز، آب کهریز روستا احیاء گردید و باعث خوشحالی و تعلق خاطر اهالی به منطقه شد و نه تنها از مهاجرت حتمی ممانعت به عمل آمد، بلکه باعث مهاجرت معکوس نیز گردیده است.

دومین اثر پروژه جلوگیری از سیلابی شدن منطقه در زمان طغیان آبراهه ها می باشد. باتوجه به اینکه روستای افشار در معرض سیل قرار دارد و از طرفی، خود منطقه نیز سیل خیز می باشد لذا احداث سازه های آبی در بالادست روستا و هدایت سیل سایر آبراهه ها به داخل سازه های احداثی از بروز سیل جلوگیری نموده و هم اکنون روستا به لحاظ وقوع سیل و ایجاد خسارت های ناشی از آن در معرض تهدید نمی باشد.

سومین اثر عملیات آبخیزداری که از طریق ایجاد جنگل کاری در محدوده 100 هکتاری صورت گرفته تلطیف هوای منطقه است از آنجاکه حدود 5 واحد تولید گچ در ناحیه افشار فعالیت دارند و بالتبع آلودگی های ناشی از آن منطقه را تهدید می نموده لذا بعد از ایجاد جنگل کاری این آلودگی ها ترقیق یافته است. شایان توجه است که هر هکتار جنگل سالانه قادر است بیش از 70 تن ذرات گرد و غبار را در خود جذب و حدود 5/2 تن اکسیژن تولید نموده و 10 ها تا 100 ها تن دی اکسید کربن (براساس ویژگی جنگل) ترسیب نماید.

 از دیگر مزایای این پروژه بطورخلاصه میتوان به جلوگیری از فرسایش خاک حاصلخیز منطقه، افزایش گونه های گیاهی جانوری، رونق اقتصادی (اقتصاد دام)، ایجاد سایت تفرجگاهی و غیره اشاره نمود.

1-جنگل کاری حوضه افشار

شکل‑ 2 نمونه گونه بادام در حوضه افشار

نمونه دیگری از اجرای عملیات آبخیزداری واقع در روستای داش آلتی از بخش مرکزی که از نتایج مشخص آن همانطور که در تصویر هم پیداست میتوان به ظهور چشمه، احساس تعلق اهالی به منطقه و به تبع آن عدم نیاز به مهاجرت، رونق کشاورزی و دامداری ، ایجاد سایت تفرجگاهی، گسترش گونه های گیاهی و جانوری، جلوگیری از فرسایش خاک و غیره را نام برد. این روستا هم اکنون حدود 30 خانوار دارد که قبل از اجرای پروژه اولین مشکل آن تامین آبشرب بود بطوریکه کم کم انگیزه مهاجرت ها شروع می شد ولی با اجرای پروژه در سال 87 مشکل یاد شده 100 درصد حل شده است.

شکل‑3سازه آبی واقع در بالادست روستای داش آلتی بمنطور تغذیه سفره آب زیرزمینی. همانطور که قابل مشاهده است پشت سازه خشک بوده و در نقطه صفر جلو سازه چشمه ظهور کرده است

شکل4- پشت سازه شکل 3

شکل‑5 نقطه صفر جلو سازه شکل 4 که ظهور چشمه مشهود است

شایان ذکر است که پروژه های یاد شده طی سال های 82 تا 90 اجرا شده است و هم اکنون مطالعات تکمیلی حوضه های ایشلق چای و کاغذکنان به سرانجام رسیده و در مرحله اخذ اعتبار است که پس از ترک تشریفات مناقصه عملیات اجرای آن انشاالله شروع خواهد شد.

قابل ذکر است که ضرورت مشارکت جوامع محلی و تشکل ها در فرایند حفظ و احیای منابع طبیعی پایه علمی داشته بطوریکه طبق اصل 10 بیانیه اجلاس ریو در سال 1992 بهترین راه برای مقابله با معضلات زیست محیطی مشارکت آحاد مردم دانسته شده است که منابع طبیعی شهرستان از همکاری عموم همشهریان عزیز تحت عنوان همیار طبیعت در این راستا با آغوش باز استقبال می نماید.

کلام آخر اینکه باعنایت به اینکه در برنامه ششم توسعه عملیات آبخیزداری در سطح 10 میلیون هکتار پیش بینی شده است، امید است طی سال های اجرای برنامه با تخصیص اعتبارات کافی این مهم محقق شود / انتهای پیام – روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میانه      

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۱/۱۱/۲۸ ۱۷:۲۴

با عرض سلام من ازروستای داش التی به منابع طبیعی میانه تقدیروتشکردارم ضمن.اهالی روستای داش التی ازشماخواهشمندیم اجازه کشاورزی اراضی میلی را به روستای داش التی بدیدتاکشاورری کنن جوانان کمی 100هکتاراراضی میای داریم تا روستای ما ازمحروم بودن واشتغال جوانان باشد از فرمانداری ومنابع طبیعی شهرمیانه خواهشمندیم رسیدگی کنن باتشگر

۹۷/۱/۲۸ ۱۵:۲۶

باسلام

به نظر می رسد بحث عدم کشت برنج در منطقه میانه مربوط به وجود تنش آبی باشد. اینکه کشت برنج بر آب و هوای محلی بتواند موثر باشد شاید پایه علمی نداشته باشد. نکته مهم این است که آب مجازی برنج حتی از سویا نیز کمتر است طبق یافته های علمی مقدار آب مجازی برنج برای هر کیلوگرم بین هشت دهم (0/8) تا یک و نیم (1/5) مترمکعب است که در صورت افزایش بهره وری آب کشاورزی این مقدار نیز قابل کاهش است و میتواند تولید برنج در منطقه میانه را موجه کند.

۹۷/۱/۲۸ ۰۹:۰۶

آقای مهندس حسینخانی
لطفاً درخصوص شایعات مطرح شده مبنی بر تأثیر شالیزارها بر تغییر اقلیم آب و هوایی شهرستان میانه توضیحاتی ارائه نمائید

اخبار روز