کد خبر: ۳۵۵۶۴
۶۴۱ بازدید
۵ دیدگاه

اجرای پروژه آب شرب میانه ؛

از شعار تا واقعیت

۹۳/۱۲/۳
۲۱:۳۰

 

برای حیات آدمی و ادامه آن عوامل متعددی وجود داشته است؛ ولی در این میان عنصری مهم نقش بی بدیلی را ایفا می کند. آب ، این مایه زندگی و مظهر زایش و رویش سرمدی که تاکنون چیزی نتوانسته جای آن را در طی این سالهای طولانی که کره زمین جایگاه مناسبی برای زیستن نوع بشر شده ، بگیرد. در اهمیت این مایع بی جایگزین همین بس که دست یاقتن به منابع ارزشمند آبی را مبدا جنگهای خونین آتی پیش بینی کرده اند.

با وجود خصیصه محدود بودن که از ویژگیهای ذاتی منابع زیر زمینی از جمله ذخایر آبی می باشد ، زنگ خطر بحران کمبود آب و بی آبی رساتر از قبل به صدا در آمده است و مصرف بهینه این مایه حیات ، اجتناب از مصرف بی رویه و اسراف جبران ناپذیر را یاد آور می گردد. در کنار این حقایق بنیادین ، خود آب نیز برای قابل شرب شدن باید شرایطی را دارا باشد تا منشا بیماریهای مختلف نگردد که در صورت رخداد این پیش آمد ناگوار ، سلامت تن و آرامش روح از انسان سلب می شود.

امروزه تلاش همه جوامع برخوردار کردن شهروندان خود از آب آشامیدنی بهداشتی و سالم که عاری از هرگونه میکروب و دیگر عوامل بیماریزا باشد و املاح مورد نیاز بدن را تامین کند و مقدار املاح و سختی آن بالاتر از حد نرمال نباشد ، بوده است.

اجرای پروژه آب شرب شهر میانه برای بهره مندی شهروندان میانجی از آب سالم و بهداشتی حدود 15 سال است که توسط دولت های مختلف مطرح گردیده است اما دیگر به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است. اجرای این مهم در دولتهای مختلف از دولت اصلاح طلب گرفته تا دولت مهرورز همیشه پای ثابت قولهای مسئولین به مردم میانه بوده و انواع و اقسام وعده ها برای تحقق این آرزوی دیرین مردم داده شد ولی آنچه که نصیب مردم میانه شده فقط وعده های بدون عمل و شعارهای بی حاصل بوده و پروژه ای که همچنان حرکتی لاک پشتی داشته است.

و حالا در دولت تدبیر و امید نیز اجرای این پروژه بسیار مهم برای آینده میانه ، نوید داده شده است. «پروژه آب شرب میانه با هزینه 400 میلیارد ریالی از سوی بخش خصوصی پس از تایید کمیته پیمان فنی استان آذربایجانشرقی ، در طول 18ماه به اجرا می رسد.»(منبع : سایت فرمانداری میانه)

به دلیل موقعیت جغرافیایی میانه با عبور چندین رودخانه مانند قیزیل اوزن و ...از حاشیه آن ضرورت تحقق این پروژه را خیلی زودتر از اینها به ذهن متبادر می کند اما ... آمار بالای بیماریهای کلیوی به علت کیفیت پایین آب ؛ امکانات نامتناسب سیستم درمانی میانه مانند دیالیز که مراجعه پی در پی به شهرهای مجاور اطراف از جمله تبریز ، تهران و زنجان را ضروری ساخته است. در کنار هزینه های کمر شکن درمان ، طی چندین کیلومتر مسافت با خطرات جانی ، آوارگی و اضطراب چندین خانواده برای چندین روز و نیز استقبال رو به تزاید مردم برای برخورداری از آب چشمه های مختلف دور و نزدیک این شهر با حوادث ناگوار احتمالی بهداشتی و جانی ، بلاشک باید متولیان امر را بیش از پیش به پیگیری این پروژه مهم که با سلامت مردم میانه ارتباط مستقیم دارد سوق بدهد.

در صورت به نتیجه رسیدن این مهم در کارنامه مسئولان نقطه درخشان و قابل اتکایی خواهد بود و مردم و نسلهای آینده قدردان همیشگی بوده و دعای خیر خود را بدرقه آنان خواهند کرد. کاش این وعده دولت تدبیر و امید نیز به وعده های دو دولت قبل تبدیل نشود ، کاش ...

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۱۲/۴ ۱۵:۳۹
سه سال پیش نمایندگان شهرمان ،موقع تبلیغات در مسجد شهرمان و مجالس به ملت قول داده اند که MRI و آب شرب و جاده چهار بانده سرچم و اشتغال برای جوان فراهم کنند بسم اله کدوم محقق شده اگر این فرمایشات شون 50% محقق بشه شاید برای دوره بعد هم بتوانند رای بیاورند در غیر اینصورت امیدوار نباشند
۹۳/۱۲/۴ ۱۴:۵۶
اگر در زمان دولت تدبیر و امید هم نتوانند آب شرب میانه را تامین کند اون موقع ناتوان بودن نمایندگان شهرمان کاملا ثابت میشود ...
۹۳/۱۲/۴ ۰۸:۳۰
اگرچه اجرای پروژه آبرسانی میانه ،ضروری وازنیازهای شهرستان میباشد و حق مردم خوب میانه است که از آب گوارا استفاده نمایند، اما ارتباط بیماریهای کلیوی با آب شرب به هیچوجه قابل قبول نیست.مقایسه سطح داخلی کتری وسماور با امعا و احشاء بدن انسان نیز قیاس درستی نیست. چراکه دمای بدن انسان به نقطه جوش آب نمیرسد که موجب رسوبگذاری شود. ازطرف دیگر استفاده از آبهای دارای سختی بالا موجب کاهش بیماریهای قلبی وعروقی میشود. رسالت ووظیفه دوستان رسانه ای،با تحقیق درمورد صحت وسقم عرایض بنده ازطریق مراجع ذیصلاح (مرکزبهداشت،دانشگاه علوم پزشکی و...) واطلاع رسانی درست تکمیل میشود.
۹۳/۱۲/۳ ۲۲:۴۵
در چند وقت اخیر چند بار وعده هایی درباره آب شرب میانه داده شده که در قسمت وعده های صدای میانه 4 مورد آن آمده : ۱۶۴ روز مانده -- بهره برداری از پروژه تامین آب شرب میانه از سد گرمی چای (محمدعلی مددی) ۳۹۱ روز مانده -- بهره برداری از آب شرب میانه (وزیر نیرو) ۵۲۴ روز مانده -- اتمام پروژه آب شرب میانه (شرکت فراسان) ۷۵۶ روز مانده -- آبرسانی میانه (سند تدبیر و توسعه شهرستان میانه)

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز