کد خبر: ۶۳۵۷۵
۴۸۸ بازدید
۱ دیدگاه

ما میانه ای ها مدعی هستیم در دنیا حرف برای گفتن داریم

۹۵/۶/۱
۱۷:۵۹

انسان همیشه برای رسیدن به هدف پژوهش یعنی تحقیق را سرلوحه خودقرار می دهد اما برای برنامه ریزی در این زمینه قطعا نیازمند آینده پژوهی است.

آینده پژوهی شامل مجموعه تلاشهایی است که با جستجوی منابع ، الگوها ، و عوامل تغییر یا ثبات به تجسم آینده های بالقوه و برنامه ریزی برای برای آنها می پردازد و یا به معنی ساده تر آینده پژوهی باز تاب دهنده چگونگی زایش واقعیت (فردا)از دل تغییر (ثبات) امروزی است در اینجا ضرورت دار د اشاره ای گذرا به تاریخچه آینده پژوهی و فواید آن بپردازم .


اشتیاق بشر برای دانستن در باره آینده از عهد باستان وجود داشته است پیشگویان یک نمونه از کسانی هستند که در گذشته تلاش داشتند به نحوی به این اشتیاق در نزد خاص و علم پاسخ دهند و نخستین نشانه های جدی تر توجه بشر به آینده در عصر روشنگری دیده می شود دورانی که بشر باور داشت که علوم می تواند در زمینه های مختلف راه حلی داشته باشد ولی زمان بر است . اما در زمینه فواید آن می توان گفت اندیشیدن در باره آینده برای کارها و اقدامات کنونی انسان امری ضروری است بنابرین آینده امری است که مردم می توانند آنرا با اقداما ت هدفمند خود طراحی کرده و شکل دهند و برای آنکه خردمندانه عمل کنند بایستی نسبت به پیامد های اقدامات خود و دیگران آگاهی و شناخت کافی داشته باشد . در این راستا امروز شاهد  هستیم در کشور ما یکی از کسانی که در این راه تلاشهای زیادی کرده و پس از جستجو ، تفحص وتجسس کردن به موفقیت های علمی رسیده و کتابی بنام دورنگری را ترجمه کرده و  با حضوردر  همایشها و محافل مختلف علمی و هنری جزء تحلیل گران و نظریه پردازان در زمینه آینده پژوهی به شمار می رود    همشهری پر افتخارمان آقای مهندس عزیز علیزاده است

 

 وی علاوه از اینکه در چند ماه گذشته میهمان برنامه علمی و فرهنگی صدای جمهوری اسلامی ایران بود اخیرا نیز در دومین نشست پژوهشی گروه تئاتر (بین) با عنوان آینده پژوهشی رویکردهای فرهنگی در خاورمیانه به مدت نزدیک دو ساعت میهمان اساتید هنر و هنرمندان در مرکز مطالعات تالار قشقایی بوده و سخنرانی خود را تحت عنوان آیا تئاتر در آینده همچنان زنده می ماند؟ شروع کرده   و به سوالات حاضران پاسخ گفت . بنا به گزارش ایران تئاتر در این آغاز این نشست آقای  مهندس عزیز علیزاده مترجم  کتاب دور نگری گفت : ارسطو می گوید که اگر می خواهید آینده یک کشور را ببینید ، نگاه کنید هنرمندانش به چه فکر می کنند ؟ به این خاطر می توان گفت که آینده پژوهی مساله ایست که ارتباط مستقیمی با هنرمندان دارد . علیزاده در باره آینده پژوهی گفت : آینده پژوهی به صورت نظام مند در اواسط قرن بیستم مورد تحلیل و بررسی با روش های مختلف قرار گرفت که یکی از این روشها ، سناریو نویسی است وی افزود نیروهای پیشرانی همواره در زندگی ما هستند که بر آینده تاثیر می گذارند،بعنوان مثال پیر شدن جوامع یکی از آن نیروهای پیشرانیست که ما کنترلی بر آن نداریم اما نیروهای دیگری هم هستندمانند شهر نشینی و گسترش فن آوری که بر آینده بشر تاثیر بسیار دارند  و نیازمند تشریح می باشند . در ادامه این گزارش آمده است که آقای مهندس علیزاده در  ادامه سخنان خود به دو رویکرد آینده پژوهی اشاره کرده و می گوید : ما دو رویکرد داریم یکی اینکه حالت نهایی یک سیستم را در نظر بگیریم و بعد بیندیشیم که این فاصله ما تا آن حالت نهایی در آینده را چگونه پر کنیم و دوم اینکه وضعیت اکنون را تشریح کنیم  و  ببینیم چه اهرم هایی داریم که بتوانیم در آینده به آنها برسیم .وی در مورد تئاتر گفت به نظر من تئاتر یعنی سرگرمی بعلاوه ارزش، اما وقتی تعریف مشترکی از معنویت ، معنا و ارزشی وجود ندارد یک مقدار ی هنر متکثر می شود و اگر تئاتر در مسیر باور های مردم حرکت کند و بطور مثال بتواند ترس های آنها را کم کند می تواند در میان مردم آینده ای داشته باشد و یا اینکه تئاتر از لحاظ محتوایی تغییر کند  آقای مهندس علیزاده در پایان سخنان خود    با اشاره به تئاتر و ارتباط انسانی در آن گفت در دنیای جدید  روابط  انسان با انسان در حال از بین رفتن است و همه چیز دارد به سمت دنیای مجازی پیش می رود و در ارتباط های مجازی هم یک هویت واسطه ای برای ارتباط داریم و در این جهانی که به سرعت  به سمت مجازی شدن همه چیز پیش می رود ارتباط انسان با انسان از نوعی که در تئاتر داریم ممکن است در آینده برای ادامه مسیر ش به سمت تکنولوژی و فضاهای مجازی پیش برود .

از آنجایی که حضور همشهریان عزیز میانه ای بویژه جوانان   در مجامع علمی فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، قضایی ،ورزشی از افتخارات بزرگ ما میانه ایهاست برای این جوان پر تلاش همشهری آقای مهندس عزیز علیزاده آرزوی موفقیت داریم.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۶/۱ ۲۱:۵۹

آرزوی موفقیت وسربلندی برای آقای دکتر علیزاده را از خداوند منان خواستار م

اخبار روز