کد خبر: ۹۴۰۷۴
۴۵۹ بازدید
۱۴ دیدگاه

بزرگترین سیاست مدار جهان درگذشت

۱۳۹۸/۱۲/۱۵
۱۹:۲۱

خاویر پرز دکوئیار دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد دار فانی را وداع گفت .


 پرز در ژانویه ۱۹۲۰ در لیما به دنیا آمد اجداد او اسپانیایی  و در قرن ۱۷ میلادی به کشور پرو مهاجرت کرده بودند وی  دیپلمات اهل پرو بوده و در ده سالگی آرزو داشت شهردار لیما شود .پرز از سال ۱۹۴۲ وارد وزارت خارجه پرو شد و تا سال ۱۹۴۶ در سفارتخانه های سوئیس ، شوروی سابق ، لهستان ، ونزوئلا و فرانسه مشغول خدمت بود ودر سال ۱۹۷۱ به عنوان نماینده دائم پرو در سازمان ملل متحد منصوب شد و تا سال ۱۹۷۵ در همین سمت باقی ماند . جدی و آرام بودن و احساس خودخواهی و شهرت طلبی نداشتن و تنها فکر به پیشرفت کردن و بی اعتنایی به تشریفات  از ویژگی های مهم دبیر کل اسبق سازمان ملل بود  .


خاویر پرز دکوئیار علیرغم مخالفت همسرش بعلت ناراحتی قلبی که داشت از یکم ژانویه ۱۹۸۲ تا ۳۱ دسامبر ۱۹۹۱ پنجمین دبیر کل سازمان ملل بود وی در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تلاش زیادی برای کاهش تنش میان دو کشور و همچنین نقش مهمی در اجرای قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت و برقراری آتش بس ۱۹۸۸ ایفا کرد و با ارائه گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل رسما و به صراحت از عراق به عنوان آغاز کننده جنگ تحمیلی نام برد وی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جهت مذاکره با مسولان کشورمان سفری به ایران داشت که اینجانب بعنوان خبرنگار  صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران این افتخار را داشتم که در فرودگاه مهر آباد تهران باوی مصاحبه ای داشته باشم .


 

 در باره سوابق سیاسی و فعالیت های وی باید گفت او بلافاصله پس از آغاز دوره دبیرکلی در سازمان ملل متحد پا پرونده درگیربی انگلیس و آرژانتین بر سر جزایر فالکند مواجه شد و در جریان جنگ های یوگسلاوی در مذاکرات میان سِرب ها و کروات ها نقش اساسی داشت . از وقایع تاریخی دوران دبیر کلی آقای پرز می توان به حمله شوروی سابق به افغانستان ، ضمیمه کردن جولان در سال ۱۹۸۱ توسط رژیم صهیونیستی به خاک خود و حمله به لبنان در ۶ ژوئن ۱۹۸۲ اشاره کرد .


در کل آقای خاویر پرز دکوئیار یکی از موفق ترین دبیران کل سازمان ملل متحد بود که توانست در حل و فصل بسیاری از معضلات ریشه دار و ماندگار جهانی نقش داشته باشد . وی در یکصد سالگی دارفانی را وداع گفت .

روحش شاد و یادش گرامی باد .

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۱۲/۱۸ ۲۰:۳۸

با سلام بنده رده بندی نکردم ،،،،، مگرگفتم اولین و یا دومین !!!!!!!!

۹۸/۱۲/۱۸ ۱۷:۵۱

یادم هست اون موقع میگفتند خاور اوغلی پرویز دکور ساز به ایران امده همان مرحوم خاویر پرز دکویار

۹۸/۱۲/۱۸ ۱۵:۴۲

اوزون گولسون، آآآآآآی گولدومهههههه

۹۸/۱۲/۱۷ ۲۳:۳۲

سلام آقای احمدزاده
اینکه نوشتین بزرگترین سیاستمدار جهان، این رده بندی رو از کجا آوردین؟!
نفرات دوم و سوم رو هم بفرمایین بشناسیم

۹۸/۱۲/۱۷ ۱۴:۱۴

فهمیدیم شما با ایشان هم صحبت شده بودید !!!!!!!

۹۸/۱۲/۱۷ ۱۲:۳۴

خدا بیامرزد خاور پرویز اوغلی دکورساز

۹۸/۱۲/۱۶ ۲۱:۴۱

جناب طهمورث عزیز با سلام محبتتان موجب تشکر و امتنان است پایدار باشید.

۹۸/۱۲/۱۶ ۱۱:۵۷

نام نیک از ایشان درخاطره ها می ماند ...خبر خوبی بود.کاش از تجربیات خبرنگاری حضرتعالی استفاده بشه

۹۸/۱۲/۱۶ ۱۱:۲۲

با سلام این نهایت لطف و بزرگواری شماست موفق باشید

۹۸/۱۲/۱۶ ۰۹:۵۵

یادم میادآنروزهاشماراخیلی بعنوان خبرنگارمیدیدم وکلی پز میدادیم سلامت باشید.

۹۸/۱۲/۱۶ ۰۶:۰۷

بعضی از حرکات چنان صلح جهانی را برای بشر به ارمغان می آورد  که حتی پس از بیست سال نیز تاثیرات آن مشهود است آری یکی از مردان موثر در صلح جهانی از کره خاکی رخت بربست...روحش قرین رحمت الهی باد

۹۸/۱۲/۱۵ ۲۳:۱۵

جناب احمدزاده باسلام این مرحوم همان (خاور اوغلی پرویز دکورساز) بود؟

۹۸/۱۲/۱۵ ۲۲:۴۳

نکنه کروناگرفته بود؟!

۹۸/۱۲/۱۵ ۲۲:۲۰

با سلام. بچه بودیم دوران راهنمایی دهه فجر تیاتر بازی میکردیم اونجا کاراکتری بود که میگفتیم خاوراوغلی پرویز دکورساز. خدا بيامرزدش

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز