کد خبر: ۲۰۰۷۹
۱۷۷۷ بازدید
۶ دیدگاه (۶ تایید شده)

سرپرست اداره ارشاد اردبیل خبر داد:

ساخت آرامگاه ملا محمد باقر خلخالی

۱۳۹۲/۱۲/۱۰
۱۳:۰۵

سرپرست ارشاد اردبیل از ساخت آرامگاه ملا محمد باقر خلخالی با حمایتهای مردمی و خیرین در روستای قره بلاغ کاغذکنان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ، علی چشمه نور سر پرست ارشاد اسلامی اردبیل بر  سر مزار عارف ربانی و شاعر توانا  محمد باقر خلخالی در روستای قره بلاغ  کاغذکنان میانه حاضر شده وبا قرائت فاتحه ای اظهار داشت: به منظور بزرگداشت مقام و شخصیت علمی و ادبی  ملا محمد باقر خلخالی ،با کمک اهالی ولایی و فرهنگ دوست وخییرین این روستا  و حمایت اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی اردبیل طر ح ساخت آرامگاه  این فیلسوف  و فضاهای جنبی اجرا خواهد شد.
 

وی  در ادامه از برگزاری همایشی در بزرگداشت این دانشمند نام آور خلخالی در  این شهرستان  خبر داد. 

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در معرفی این عارف و شاعر گفت :میرزا محمدباقرمجتهدی فرزند آخوند ملاحیدر، نوه میرزا احمد ،نتیجه حاج حسینقلی و نبیره علیقلی معروف به ملا محمدباقرخلخالی، قاضی و مجتهدی است که هنر والای شعراو پرده بر مقام علمی او پوشانده است. در سال 1246 قمری در روستای قارابولاق میانه متولد شد و در 14 شوال 1316 قمری در 70 سالگی دیده از جهان فرو بست.

چشمه نور با حاضر شدن بر سر مزار این  فیلسوف افزود :ملامحمدباقرمقدمات صرف و نحو را از پدر روحانی خود آموخت و در 14 سالگی برای تکمیل دروس حوزوی، به زنجان و قزوین رفته و از محضر ملاعلی زنجانی مؤلف معدن الاسرار فارسی تلمذ نموده اما فوت پدر اجازه نداد از خانواده اش دور بماند او مدتی را در منصب قضاوت و مدرس در خلخال و کاغذکنان و زنجان سپری نمود.

 

وی بیان کرد :او برای پیاده کردن افکار خود مردم را به دو دسته تقسیم کرده بود مردم عام و مردم خاص. مردم عام را به وسیله شمشیر برنده ای به نام طنز آگاهی می داد و مردم خاص را با کمک مدرسه علمیه ای که خود آن را بنا نهاده بود و شاگردان بزرگی در آنجا تربیت نمود، هدایت می کرد.

منبع : روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل http://ardebil.farhang.gov.ir/fa/news/102675

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱۲/۱۴ ۰۸:۴۶
اخر وعاقبت مارو نگاه 2تا نماینده داریم فرمانداری ویژه داریم انوقت خلخالی که نه فرمانداری ویژه دارد نه نماینده تازه 2تا شهرستان 1نماینده دارندخلخال وکوثر واقعا وقتش رسیده که از مسئولین استانی کمک بگیریم نه شهرستان واقعا خجالت اورنیست متاسفم
۹۲/۱۲/۱۱ ۰۹:۰۰
با سلام و آرزوی توفیق الهی
بنا به فرموده رهبر عزیزمان در مورد هشترود که هشترود را باید خودتان آباد کنید! کاغذکنان را نیز ما خودمان باید آباد کنیم. تا زمانی که خودمان نشسته ایم و از دیگران انتظار داریم که بخش ما را آباد کنند هرگز کاغذکنانی آباد نخواهیم داشت. به نظر بنده یک گروه آبادانی تشکیل دهیم و پس از مشخص شدن اهداف و خواسته هایمان خودمان به جد از مسئولین پی گیر آن ها باشیم.
۹۲/۱۲/۱۰ ۱۸:۴۲
مگر كاغذكنان جزو محدوده ي جغرافيايي شهرستان ميانه نمي باشد كه خلخال و استان اردبيل به فكر ساختن مقبره براي ملا محمد باقر خلخالي افتاده اند ؟ كم كاري ميانه تا اين حد ؟
۹۲/۱۲/۱۰ ۱۶:۳۳
دوست عزیز من آقا مهدی از این که با تلاش های خستگی ناپذیر خود در به ثبت رساندن این گنجینه در روستای عزیزمان قره بلاغ صدای خود و سایر اهالی را به گوش مسئولین می رسانی بسیار خوشحالم. بنده نیز به عنوان عضو کوچکی از این مجموعه آمادگی خود را جهت هرگونه کمک اعلام می دارم.. توفیق روز افزون از خداوند منان برایتان مسئلت دارم
۹۲/۱۲/۱۰ ۱۴:۲۲
[quote name="محمدصادق نائبی"][list][*]آقای لطفی باسلام و تشکر از درج این خبر
تمامی سخنرانی آقای رئیس ارشاد اردبیل نقل مو به موی کتاب بنده می باشد بدون ارجاع! از همت و غیرت ایشان کمال تشکر می شود لیکن دغدغه این است که این همایش ها و سخنرانی ها و بازدیدها باعث تعلق معنوی کاغذکنان و حتی تعلق ارضی کاغذکنان به استان اردبیل گردد. این فیلسوف و مجتهد قارابولاغی تنها شخصیت برجسته و ملی میانه است که در زادگاه خود مدفون شده است ولی در طول بیش از 100 سال گذشته هیچ احدی حتی به اندازه یک سیمان و ماسه برای سنگ قبر وی غیرت نشان نداده است و یادم هست که همین سنگ قبر به همت باغیرتانی امثال شما نصب شد. درحالیکه برازنده چنین نابغه ای یک مقبره با معماری منحصر به فرد است که دیگران را به خود معطوف دارد. دو سال پیش رئیس اداره ارشاد میانه به بنده قول دادند که مراسم درخوری برای ایشان برپا کنند ولی هرگز چنین کاری نکرد تا اینکه این مراسم را خلخال برگزار کرد تا همچنان قیومیت و مالیکت معنوی (و حتی ارضی) خود را بر کاغذکنان نشان دهد.[/list][/quote]
__________________________________________________
با سلام و تشكر
آقاي مهندس نائبي من هميشه از زحمات شما در شناساندن مقام ملامحمدباقرخلخالي تشكر و قدرداني كرده ام. و اينكه نوشته شما در متن سخنراني مديركل ارشاد استان اردبيل درج مي شود نشان دهنده زيبايي قلم شما مي باشد. چند روز پيش كه خبر آمدن مديركل ارشاد استان اردبيل به همراه جمعي از فرهنگيان شهرستان خلخال به روستاي قره بلاغ را با يكي از دوستانم كه دبيرآموزش پرورش مي باشد را گفتم حرف خيلي خوبي زد و آن اين بود كه قدر زر زرگر بداند و قدر گوهر، گوهري، متأسفانه عليرغم مراودات چندين ساله اهالي بخش كاغذكنان به شهر ميانه و تابعيت 35 ساله آن زير نظر شهرستان ميانه. هنوز مسئولان اين شهرستان بخش تاريخي كاغذكنان را باور نكرده اند. شايد هم به خاطر وسعت زياد شهرستان باشد. بخش كاغذكنان موقعي كه از خلخال جدا شد 120 روستا با 30000هزار نفر جمعيت بود. اما امروز نمايندگان شهرستان ميانه در جلسه سرمايه گذاري عنوان مي كنند كه نبايد بگذاريم كاغذكنان از منطقه مسكوني به منطقه بياباني تبديل شود و اين يعني فاتحه همه چيز.
۹۲/۱۲/۱۰ ۰۸:۱۵
[list][*]آقای لطفی باسلام و تشکر از درج این خبر
تمامی سخنرانی آقای رئیس ارشاد اردبیل نقل مو به موی کتاب بنده می باشد بدون ارجاع! از همت و غیرت ایشان کمال تشکر می شود لیکن دغدغه این است که این همایش ها و سخنرانی ها و بازدیدها باعث تعلق معنوی کاغذکنان و حتی تعلق ارضی کاغذکنان به استان اردبیل گردد. این فیلسوف و مجتهد قارابولاغی تنها شخصیت برجسته و ملی میانه است که در زادگاه خود مدفون شده است ولی در طول بیش از 100 سال گذشته هیچ احدی حتی به اندازه یک سیمان و ماسه برای سنگ قبر وی غیرت نشان نداده است و یادم هست که همین سنگ قبر به همت باغیرتانی امثال شما نصب شد. درحالیکه برازنده چنین نابغه ای یک مقبره با معماری منحصر به فرد است که دیگران را به خود معطوف دارد. دو سال پیش رئیس اداره ارشاد میانه به بنده قول دادند که مراسم درخوری برای ایشان برپا کنند ولی هرگز چنین کاری نکرد تا اینکه این مراسم را خلخال برگزار کرد تا همچنان قیومیت و مالیکت معنوی (و حتی ارضی) خود را بر کاغذکنان نشان دهد.[/list]

اخبار روز