کد خبر: ۶۴۴۴
۱۵۵۵ بازدید
۵ دیدگاه

ماليات برمسكن ميتواند موجب كنترل بازار مسكن شود

۹۱/۴/۲۷
۲۰:۲۴


 

سيدبهلول حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در مورد تاثير وضع ماليات‌هاي مختلف در بازار مسكن كشور گفت: ماليات بر مسكن خالي يك نوع كنترل بازار مسكن است.

اين عضو كميسيون عمران ادامه داد: هر سيستم سياست‌گذاري كه بتواند بر عرضه و تقاضا در بازار تاثيرگذار باشد بر قيمت مسكن هم تاثيرگذار خواهد بود بنابراين اگر ماليات بر مسكن به عنوان كالاي سرمايه‌اي بتواند منجر به افزايش عرضه در بازار شود مي‌تواند قيمت را در بازار مديريت كند.

وي با تاكيد بر اينكه نقش توليد مسكن در بازار بسيار مهم است گفت: با اين وجود نقش عرضه همواره مهم‌تر از نقش توليد بوده است چرا كه عده زيادي از توليدكنندگان مسكن براي بالا نگه داشتن قيمت‌ها عرضه مسكن را متوقف مي‌كنند يا آن را مديريت مي‌كنند و اين به نفع بازار مسكن كشور نيست.

حسيني ادامه داد: ماليات بر مسكن خالي مي‌تواند عرضه را افزايش دهد در نتيجه از احتكار مسكن جلوگيري مي‌كند و منجر به كاهش قيمت‌ها در بازار شود با اين وجود نبايد از تاكيد بر كاهش قيمت توليد كاسته شود.

نماينده مردم ميانه اظهار كرد: يك راه ديگر در سياست‌گذاري مالياتي براي كاهش قيمت مسكن اين است كه ماليات بر توليد مسكن را كاهش دهيم يا متوقف كنيم و به جاي آن ماليات بر مسكن خالي و مسكن به عنوان كالاي سرمايه‌اي را افزايش دهيم بدين ترتيب علاوه بر كاهش قيمت توليد عرضه مسكن هم مديريت مي‌شود.

وي با اشاره به وجود ماليات بر ارزش افزوده در توليد مسكن گفت: دولت حق دارد هر طور كه مايل است ماليات ببندد اما مي‌توان از طريق مديريت اين ابزار تاثير قابل توجهي بر قيمت مسكن گذاشت.

اين نماينده كميسيون عمران اظهار كرد: البته همواره راههاي ديگري هم وجود دارد مثلا در مورد ماليات بر مسكن به عنوان كالاي سرمايه‌اي مي‌توان استثناهايي براي افرادي كه مسكن را براي مصرف خودشان و يا خانواده‌شان توليد مي‌كنند، قائل شد اما وقتي توليد مسكن جنبه تجاري پيدا مي‌كند ماليات لازم است.

 


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۴/۲۹ ۱۲:۴۴
باسلام جناب آقای مهندس میربهلول حسینی فکرکنم بعدازاین پیشنهادنوبت به مالیات برنفس کشیدن ومالیات برخندیدن ومالیات برسرفه کردن و... راارایه بدهید،توراخدابس کنیدمردم مظلوم وشریف خیلی صبورومتحمل هستند وآبروداری می کنند،نمک به زخم نپاشید.
۹۱/۴/۲۸ ۱۳:۰۷
دولت به بهانه هایی می خواهد مالیات بگیرد این برنامه ها را می آره مثلا مالیات بر مسکن . اصلا مالیات گرفتن از مسکن درد مسکن را دوا نمی کند.
۹۱/۴/۲۸ ۱۱:۳۶
جناب حسینی عزیز ماليات برمسكن نمی يتواند موجب كنترل بازار مسكن شود
۹۱/۴/۲۸ ۱۱:۱۵
از حقوق کارمندان دولت مالیات کسر می شود
۹۱/۴/۲۸ ۱۰:۰۴
مالیات بر حقوق کارکنان دولت آسانترین راه است.

اخبار روز