کد خبر: ۳۰۷۰۴
۱۱۰۵ بازدید
۳۱ دیدگاه

شورای شهر میانه به معنی واقعی کلمه شورای شهرداری شد!

۹۳/۹/۱۱
۱۵:۴۶

شورای شهر میانه به معنی واقعی کلمه شورای شهرداری شد!                 

 

حدود 16 سال از فعالیت و آغاز کار شوراهای اسلامی شهر و روستا می گذرد و مردم سه دوره از شورای شهر را با همه کم و کاستیها و خوبیها و بدیها پشت سر گذاشته اند و اینک شورای شهر به پله چهارم خود رسیده است و 15 ماه نیز از این مرحله سپری شده است.در این دوره از شورای شهر با افزایش تعداد اعضا از 7 نفر به 9 نفر و ورود افراد با تخصصهای مختلف این نوید را می داد که اینبار شورای شهرداری تبدیل به شورای شهر شود که متاسفانه چنین اتفاقی نیافتاد و به معنی کلمه با شورای شهرداری مواجه هستیم تا شورای شهر. بعد از انتخابات دوره چهارم بارقه ای از امید در میان همشهریان به وجود آمد که این شورا ترکیبی از افراد قدرتمند است، افرادی که در کارنامه خود دارای سابقه مدیریت،بخشداری،شهرداری و رزمندگی می باشند ولی این ترکیب در کنار هم به هیچ وجه موفق نبود و باعث گرفتاری این شورا به روزمرگی و بی برنامگی شده است. تک تک اعضا افراد قدرتمند و دارای سابقه های مدیریتی مناسبی می باشند، ولی چرا در کنار هم برآیند این نیروها مثبت نیست باید آسیب شناسی شود. بارها در مباحث شنیده ایم و گفته اند که شورای شهر باید از سیاست زدگی به دور باشد که آفت بزرگی برای شوراست،اگر کمی دقیق شویم متوجه می شویم علت اصلی عدم موفقیت شورا ، نفوذ افراد بیرون از شورای شهراست که بر تصمیمات نمایندگان شورای شهر سایه افکنده و عدم استقلال آنان را باعث شده است.

       
بعد از گذشت 15 ماه از فعالیت این دوره از شورای شهر، زمان مناسبی است که به نقد عملکردشان بپردازیم تا شاید در این مدت باقیمانده به عهدی که با خدای خود و ولی نعمتانشان بسته اند پایبند باشند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم:

1.بزرگترین ضعف شورای شهر چهارم عدم ارتباط با مردم و اطلاع رسانی

یکی از شعارهای تبلیغاتی اکثر اعضای شورای شهر، اطلاع رسانی شفاف به مردم و ارتباط مستمر با مردم بود ولی متاسفانه به غیر از یک سایت اینترنتی ضعیف که حدود سه ماه از آخرین به روز رسانی آن می گذرد شاهدفعالیت چشمگیری از شورای شهر در خصوص اطلاع رسانی آنها نبودیم. حداقل حق مردم این بود که در پایان سال اول شورا عملکردی از خود به مردم ارایه می دادند که این اتفاق بر خلاف اکثر شهرهای کشور اتفاق نیافتاد. عدم انعکاس شفاف فعالیت ها و اقدامات شورا، عملکرد ضعیف در برقراری ارتباط با شهروندان، عدم برگزاری جلسات محلی، عدم پاسخگویی و از همه مهمتر عدم مشارکت جویی را میتوان از آفتهای شورا نام برد.

2.عدم داشتن برنامه و نقشه راه

قطعاً همه قبول داریم که شهرمیانه سالیان متمادی است که از بی برنامگی رنج می برد، هر شهرداری که سکان هدایت شهر را برعهده گرفته است کاملا با سلیقه شخصی به مدیریت شهر پرداخته است و در حال حاضر هیچ افقی برای آینده میانه ترسیم نشده است. از شورای شهر چهارم انتظار می رفت که در همان ابتدای امر به تهیه برنامه کوتاه مدت و بلند مدت 5ساله و حتی 20 ساله مبادرت می ورزید که اما گویی آنقدر درگیر مسایل ریز شده اند که مسائل بزرگ به فراموشی سپرده شده است.

3.نظارت ضعیف بر بخشهای مختلف

یکی از مهمترین وظایف شورا، نظارت بر فعالیتهای شهرداری و حتی مسائل شهری است که متاسفانه شاهد ضعف نظارت بر عملکرد و عدم نظارت  در قسمتهای مختلف هستیم.

4.رویکرد ضعیف فرهنگی

انتظار می رفت با ارتقای درجه شهرداری میانه، مقدمات ساخت فرهنگسرا و یا حداقل ایجاد معاونت فرهنگی انجام می شد. با تبدیل شهر میانه به یک شهر آپارتمان نشین باید شورای شهر و شهرداری تمهیدات لازم برای آموزش شهروندان در خصوص فرهنگ و آداب آپارتمان نشینی و ارتقای آگاهی اجتماعی و تربیتی انجام میدادند که در این زمینه نیز شاهد اقدامی نیستیم.

5.شورای شهر مصوبه شاخصی ندارد.

با بررسی صورت جلسات سال گذشته شورای شهر که در سایت این نهاد موجود است به عینه می بینیم که اکثر مصوبات شورای شهر مربوط به مسائل جزئی و در حد شهرداری است و کمتر شاهد مصوبات قوی و تصمیمات شاخص برای آینده شهر هستیم.

6.عدم تدبیر برای درآمد زایی شهرداری

متاسفانه شهرداری میانه درآمد پایدار و متناسب با هزینه های خود ندارد، لذا ناچار است از راههایی چون فروش تراکم، پروانه های ساختمانی،جریمه های مختلف و... درآمدزایی کند. بی عدالتی و ساخت و ساز بی رویه، تنها بخشی از پیامدهای این مسیر است. پس ضروری است شورای شهر که مسئولیت تصویب بودجه شهرداری را بر عهده دارد این رویکرد را اصلاح کرده و منابع پایدار درآمد برای شهرداری پیش بینی کند.

7.عدم تشکیل شورای محلات

تا وقتی مدیریت شهری به سطح محلات گسترش نیافته نیابد انتظار بیشتری از شورای شهر داشته باشیم. شاید به جرات گفت همه نمایندگان شورای شهر ادعای تشکیل شورای محلات را داشتند ولی در عمل شعاری بیش نبود.

8.جای خالی مرکز پژوهشهای شورا

متاسفانه جای خالی چنین مرکزی در بدنه مدیریت شهری به شدت احساس می شود. نبود نگاه علمی و کارشناسی به فعالیت های شورای شهر و شهرداری باعث بروز مشکلات فراوانی شده است. دوباره کاری در پروژه های عمرانی، حاصل نبود اتاق فکر، دید کارشناسی و ضعف در مدیریت علمی می باشد.

9.پروژه های ناتمام

عدم مدیریت بر پروژه های ناتمام که از شاخص ترین آنها پروژه بازگشایی امام زاده اسماعیل(ع) و بازگشایی خیابانها و معابر از جمله کمربند جنوبی شهر و... را میتوان نام برد.

 10.کمبود خلاقیت

باید قبول کنیم که شورای شهر، مرکز تولید فکر و ایده های تازه باید باشد که همه به بدنه شهرداری تزریق شود و هم به بدنه شهر. ولی متاسفانه فعالیت های شورای شهر به صورت یک عادت در آمده است. شورای شهر علاوه بر مسائل شهرداری باید در خصوص مسائل شهری نیز صاحب نظر و طراح ایده و فکر باشد ولی متاسفانه تا کنون اینگونه نبوده است که دلیل اصلی هم آن است که دوستان باور نکرده اند که شورای شهر هستند نه شورای شهرداری.

11.عدم شناخت دقیق نیازهای شهری در حوزه های غیر عمرانی

اینکه شورای شهر را محدود به مسائل عمرانی و شهرسازی بکنیم جفا در حق نهاد شوراست. امروزه متاسفانه شهر میانه با مسائل زیادی از جمله بیکاری، اعتیاد،طلاق،آمار بالای خودکشی و جرم و جنایت و ...مواجه است که حرکتی در راستای کاهش این معضلات اجتماعی شاهد نیستیم.

12.از دست دادن کرسی شورای عالی استانهای کشور

دوره گذشته شورای شهر، نماینده شهرستان میانه مهندس صادق واعظی توانست به مدت 6سال به عنوان نماینده استان آذربایجانشرقی در شورای عالی استانها حضور یابد و به عنوان رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای عالی استانهای کشور فعالیت نماید که متاسفانه به علت عدم هماهنگی و بی برنامگی این کرسی نیز از دست شهر میانه خارج شد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۹/۱۳ ۰۲:۴۹
سلام مهندس بابا چقدر مورد پشت هم ردیف کردین ،کی میره این همه راهو یک کلام حال نداریم هرچه انرژی و باروت داشتیم در زمان تبلیغات خرجش کردیم الان داریم استراحت میکنیم شما اصلا چندتا عکس از جلسه شورا رو نگاه کن ،ببین تو کدوم یکی از این عکسها شور و حال و سرزندگی میبینی ایمیشی زده اند به شورای شهر ما!!!
۹۳/۹/۱۳ ۰۰:۱۵
شورای شهر واقعا درزمینه ژشت گرفتن در مقابل دوربین عکاسی جهت خودنمایی خبره وبی نظیر هستند متاسفانه در زمینه های دیگر هیچ تخصص و کاربرد وکارایی ندارند
۹۳/۹/۱۲ ۱۸:۲۴
درصورت نمایش نداردن کامنت مربوطه، روش شما بی شباهت به روش شیخین نخواهدبود
۹۳/۹/۱۲ ۱۸:۱۸
برای شهرستان میانه برنامه های خوبی ندارند
۹۳/۹/۱۲ ۱۷:۴۶
چرا نمایش ندادین؟ خواهشا جانبدارانه عمل نکنید!!!!
۹۳/۹/۱۲ ۱۵:۱۸
اکنون که عملکرد مجموعه شورا و شهرداری برای همگان مبرهن گشت و از نیات ضمنی آنان پرتو دروغین ساطع نمود، انتظار میرود جنابان روسای شهرداری و مجموعه شورا به صحنه آمده و ضمن تشریح قصورات خویش ازمردم شریف میانه عذر طلبیده و با تاکید بر تجدید نظر به جایگاه خویش به جبران آن قصورات بپردازند. امید است به این نکته رسیده باشند که دیگر ناظران اعمال آنان اجازه نخواهند داد هر کسی به میل خود هر طریقی را طی نمایند. آنان که ناظر همیشه بر سر خود را ندیده اند، به چنین نگاه ها نبایستی با دیده تعجب بنگرند چراکه آن صانع عظیم همواره پشت مردم است و خواهدبود. ان الله مع الجماعه
۹۳/۹/۱۲ ۱۵:۰۲
با سلام و عرض ادب محضر همشهريان گرامي،شورايي كه در درونش اختلاف و يكدلي نباشد نتيجه اش همين ميشود. نميدانم با كدام معيار رئيس انتخاب كردند و نتيجه اش اين شد.....
۹۳/۹/۱۲ ۱۴:۲۶
4.رویکرد ضعیف فرهنگی خلا فرهنگی ربطی به شورا نداره..نهادهای مرتبط فرهنگی زیاد هستند... کاملا مخالفم.. در این مورد شورا ارتباط بسیار خوبی با هنرمندان و اهالی فرهنگ برقرار و در بسیاری از برنامه های فرهنگی شرکت کرده البته که جای کار زیاد هست.
۹۳/۹/۱۲ ۱۱:۵۴
با توجه به اینکه شورای محترم شهر تلاش می کندنمونه های عملکرد خود را به مردم ارائه دهد و کارنامه درخشانی از خود بجای گذارد ولی آیا با آراستن ظواهر می شود با طن خود را پنهان کرد شواری محترم شهر فقط توانسته است کار های روز مره شهر داری متوقف نشود و برنامه و ایده مشخصی برای آینده ندارد چرا که نه از سرمایه گذاری خبری است نه از پرژه های زیر بنایی زدن چند تابلو و ... نمی شود عملکرد خود را مثبت جلوه دارد نمی گوییم این کار ها به درد شهر نمی خورد بلکه ما از این عزیزان بیشتر توقع داشتیم اما بیشتر چراغ خاموش حرکت می کنند - نه تعریفی از درآمد مشخص و معینی از سرمایه گذاری ها دارند - نه در کار های فرهنگی بر نعمه دارند - نه از نخبگان جامعه و نه از عزیزنیکه با طرح و برنامه به میدان انتخابات آمده بودند استفاده کردند اما برای تبلیغات یک بار همه آنها را به جلسه دعوت کردند تا از دین آنها خارج شوند و در صورت هر گونه پرسشی از سوی آنها راحت تر پاسخ آنها را بدهند - با وجود اعلام توافق به اجرای پرژهآزادسازی امازاده باز نتیجه ناشمخص است و اگر هم اجرا کنند بنا به گفته خودشان حداکثر آزاد سازی برای خیابان و پیاده رو و ... هیجده متر خواهد بود که به از چند سال همان وضعیت امروز را در آنجا شاهد خواهیم بود - بیایید به جای حرف ازدن مرد میدان عمل باشیم برای این نسل که نتوانستیم کاری انجام دهیم و این شهر برای آنها دردی بی درمان باقی ماند حداقل برای نسل آینده کاری کنید که پشت سرمان ...
۹۳/۹/۱۲ ۱۰:۴۳
اي كه عكست خيلي بزرگتر از عملكردت در سايت شوراي شهرداري جلوه مي نمايد،و براي مقام و منصب بالاتر شب و روز نداري،بدان كه بازگشت تمام امور بسوي پروردگار است ...
۹۳/۹/۱۲ ۱۰:۳۹
تشكر از نويسنده محترم كه مشكلات و گرفتاري هاي شهرمان را متذكر شدند و اما شما اعضاي محترم شوراي شهرداري! درمقابل تك تك آراء مردم مسئوليت داريد و شما مسئولين رده بالاتر،در مقابل قصور اينها در صورت اغماض،در برابر پروردگارتان مسئوليد... باشيد كه عاقبت خاك گل كوزه گران خواهيم شد...
۹۳/۹/۱۲ ۰۳:۱۷
نقدتان عالي بود اقاي سليماني، كاش انتقادات هميشه همراه با پيشنهادات سازنده آرائه شود و باز هم ايكاش همه ظرفيت نقد پذيري را داشته باشند.
۹۳/۹/۱۱ ۲۲:۳۶
جمله معروفی داریم که با حال و روز شورای خودمان زیاد نا مربوط نیست: " ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند. " مساله اینجاست که اکثر این عزیزان به مقام کمتر از فرمانداری و نماینده گی مجلس راضی نیستند و شورا را در حد خود نمیدانند! تا اینکه بیایند و سر فلان اسفالت و جوی آب بحث کنند و خلاقیت ارائه دهند! و همچنین اکثر این عزیزان (تقریبا همگی) این تیتر شما را گفته و از آن انتقاد میکردند که: شورای شهر میانه ، شورای شهرداری هست نه شهر! ، فردا روز اگر به آن ساخنمان سفید برویم با آن برخورد میکنیم... حال چه شده؟ الله اعلم!
۹۳/۹/۱۱ ۲۲:۱۸
بعضی از این شوراهای محترم بجای رسیدگی به وضع نابسامان شهر ورفع مشکلات مدام درپی تبلیغات انچنانی هستند نمیدانم چگونه جوابگوی مردم خواهند بوددر محضر خدا
۹۳/۹/۱۱ ۲۱:۴۷
دیدید بعضی ها وقتی میخان خودکشی کنند،میرن روی بلندترین ساختمونها که توجه همه را جلب کنند! به نظرم آقای سلیمانی هم برای مثلا مشهور کردن خودش،بلندترین وبهترین نقطه را که همان شورای شهر متین وبی حاشیه وخدمتگزار را انتخاب کرده!! روش جوانمردانه ای را انتخاب نکردی،قطعا چیزی عایدتان نخواهد شد.
۹۳/۹/۱۱ ۲۱:۳۷
مؤذن بانگ بی هنگام برداشت *** نمیداند که چند از شب گذشتست؟!
۹۳/۹/۱۱ ۱۹:۵۱
حوصله برنامه ریزی ندارند. احتمالا!
۹۳/۹/۱۱ ۱۹:۲۵
با سلام تا زمانی که برنامه و چشم انداز روشنی برای آینده شهرمان تبیین و نوشته نشود وضع به همین منوال ادامه خواهد یافت و هیچ دید روشنی هیچ یک از همشهریان عزیز نسبت به آینده شهر و توسعه آن نخواهند داشت که صد البته تبیین این چشم انداز وظیفه ی شورای شهر است شهرهایی مانند مراغه و مرند این برنامه را برای شهرشان تبیین کرده و به زودی نیز به مرحله اجرا در خواهند آورد، اما ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم!!! شهرداری که نتواند به اولین نیازهای شهری همشهریان از جمله ارائه خدمات یکسان و عادلانه و مناسب شهری برای تمام نقاط شهر، ایجاد مکان ها و شرایط مناسب برای سپری نمودن اوقات جوانان عزیزمان که اکثرا نیز بیکار می باشند و این بیکاری منجر به انواع ناهنجاری در سطح جامعه می شود و... کارایی نداشته و پاسخگو نباشد دیگر چه امیدی به این شهرداری می توان داشت!!!
۹۳/۹/۱۱ ۱۶:۳۰
ضمن تشکر از جنابعالی، درراستای تایید بیانات شما اضافه میشود که متاسفانه همان های که الان دارند در مجموعه شورا فعالیت میکنند در واقع از اول این اندیشه احساس میشد که خواسته شان توسعه شهر و یا خدای نکرده که بخواهند گره از مشکلات مردم بگشایند نبود. منتهی دو کنش از حرکاتشان مترتب بود: 1- نیک اشاره داشتید مصوباتشات محدود شده به اینکه خودشان برای خودشان کاری انجام بدهند 2- از ان بعنوان پله ترقی بتواند استفاده کنند. درصورتیکه اگر به جایگاه نهاد شورا دقیق شویم خواهیم دید که همان نقش را میتواند داشته باشد که مجلس برای کشور دارد. امروز واقعا الگوهای فکری سنتی دیگر جوابگوی جوامع پرشتاب نیست. بایستی متناسب با دگرگونی جامعه نقش ایفا نمایند. میدانیم این روند پرشتاب شهرنسینی که متاسفانه باعث گسترش حاشیه نشینی و عدم ارائه هر گونه خدمات شده است ایده متناسب میخواهد. آیا درآن مجموعه محترم کسی اصلا به این فکرهاست؟ ازجمله عوامل توسعه،سرمایه اجتماعی است که از متغیرهای آن میتوان به اعتماد بین مردم و نهاد حاکمی و مشارکت فعال شهروندان در مدیریت شهری اشاره داشت،خبری است؟ درصورتیکه از جمله یکی از مهمترین رسالت آن نهاد محترم ایجاد و تقویت آن سرمایه درجامعه است واین چگونه بوجود میاید؟ باگسترش تعاملات اجتماعی میتوان به آن هدف رسید،جگونه؟ 1- ایجاد و توسعه فضای بازشهری 2- تشکل های مردم نهاد 3- کانون های پرورش فکری 4- فرهنگسراها و.. تازه این جزئی از وظایف آنان است.
۹۳/۹/۱۱ ۱۶:۲۶
بعضی ازافراد باوعده های پوچ یه کاری می کنن که آدم ازانتخاب خودش هم پشیمون میشه!
۹۳/۹/۱۱ ۱۶:۰۳
احسنت شورای شهر چهارم خیلی سیاست زده است و برخی از اعضای شورا جایگاه شورای شهر تنزل داده و بله قربان گوی یکی از نمایندگان شده اند.

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز