کد خبر: ۷۶۱۱
۹۶۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

افشاگری فائقی از دلیل باخت ایران به قطر

۱۳۹۱/۹/۱۳
۱۸:۴۲

 

 

 

چند تن از بچه های تیم ملی از جمله خاکپور و استیلی و چند تن دیگر انتخاب شدند و از آنها آزمایش کامل گرفته شد و در نهایت ثابت شد که ماده‌ای دارویی به نام «مپرو بامات» در خون بازیکنان دیده شده است.


 شبکه ایران- سیدیاسر رضوی: بعد از باخت تیم ملی ایران مقابل ازبکستان خیلی‌ها یکی از دلایل باخت را گروه داوری به سرداوری احمد فیصل اماراتی دانستند و در این امر قضاوت ابهام‌آلود و شائبه برانگیز داور اماراتی را به تحرکات قطری‌ها برای صعود به مرحله نهایی جام‌جهانی مرتبط دانستند. البته در این بین اخبار عجیبی هم منتشر شد مبنی بر اینکه افرادی از داخل تیم ملی متهم به تبانی با قطری‌ها هستند که راه را برای صعود این کشور به مرحله نهایی جام جهانی صاف و هموار می‌کنند.

با این اوصاف آنچه مهم و حائز اهمیت است اینکه به نظر می رسد گروه های داینامیک قطری برای رساندن این تیم به برزیل فعال شده اند و از هیچ کوششی فروگذار نیستند! آنها که پیش از این هم سابقه رسیدن به اهداف خود از را های غیرورزشی را داشته اند و در نبردهای مستقیم با خود ما هم کارهایی کرده اند که نتیجه خارج از مستطیل سبز رقم بخورد.

اینها ادعایی گزاف نیست وقتی که پای صحبت های معاون سابق سازمان تربیت بدنی بنشینیم. او یکی از افرادی است که معتقد است این ابهامات به قطری‌ها می‌چسبد و این کشور سابقه شیطنت‌های زیادی از این دست را دارد.

به گزارش گروه ورزش شبکه ایران،مهندس سعید فائقی، معاون سابق سازمان تربیت بدنی است که بعد از 15 سال پرده از یکی از این شیطنت‌ها بر می‌دارد: «در وهله اول باید بگویم در اینکه قطر دنبال نفوذ در آسیا و جهان است شکی نیست و حتی برخورد بازیکن ازبک با داور اماراتی بعد از بازی نمونه‌ای از این ادعا است. حتی دیدید که داور با کنار زدن این بازیکن به نحوی به او رساند که ضایع‌بازی از خودت در نیاور و این تعبیر من است. حتی در بازی هم دیدید در چند صحنه گل سالم ما را قبول نکرد و با سوت‌های بودارش روی اعصاب بچه‌ها بود تا به نوعی بازی را به ضرر ایران به حاشیه بکشاند. به این اتفاق‌ها دادن وعده جایزه برد مقابل ایران را به ازبک‌ها اضافه کنید.»
معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی در ادامه فلش بکی به گذشته می زند و پای یکی از باخت های مهم فوتبال ما به قطری ها را به میان می کشد: «در مقدماتی جام‌جهانی 98 در مقطعی که مقابل قطر بازی داشتیم و مایلی‌کهن سرمربی تیم ملی بود، در آن بازی که نقش حیاتی برای صعود ما داشت و اگر ما برنده میدان می‌بودیم به صورت مستقیم به فرانسه می‌رفتیم، بچه ها یک بازی عصبی و کند را انجام دادند که در نهایت بازی را ما در قطر واگذار کردیم. چرایی باخت برای ما جای سوال داشت و همان موقع با دکتر حبیبی‌نیا که در آن موقع پزشک عمومی بوده و دوره تخصص خودشان را در داروشناسی گرفته بودند، تماس گرفتم و ایشان هم حرف من را تایید کردند و گفتند این قضیه مشکوک است و باید حتما آزمایش صورت بگیرد تا صحت و سقم این قضیه روشن شود.»

فائقی می‌گوید پس از آمدن تیم ملی به کشور آزمایشات کامل توسط دکتر حبیبی‌نیا که در پیش از آن در وزنه‌برداری تحقیقات زیادی روی دوپینگ کرده بودند، انجام شد و وجود یک ماده مشکوک در خون بازیکنان تیم ملی نشان داده شد که نشان از کلک زدن قطری‌ها به تیم ملی فوتبال ایران بود: «وقتی تیم ملی به ایران آمد، چند تن از بچه های تیم ملی از جمله خاکپور و استیلی و چند تن دیگر انتخاب شدند و از آنها آزمایش کامل گرفته شد و در نهایت ثابت شد که ماده‌ای دارویی به نام «مپرو بامات» در خون بازیکنان دیده شده است. این ماده‌ای دارویی یکی از هم خانواده‌های والیوم‌هاست که شل کننده است و باعث می‌شود دستور مغز به عضله توسط عصب دیرتر برسد و حرکت را به تاخیر بیندازد. بعد از اینکه بچه‌ها به ایران آمدند همه آنها بعد از اثبات شدن وجود این ماده در خونشان سرم‌تراپی شدند که دیدید در بازی با ژاپن بچه‌ها قبراق و سرحال بودند.»

وی این رفتار قطری‌ها را یک «پارادوپینگ» معرفی می‌کند: «ببینید به قول آقای دکتر حبیبی نیا این رفتار قطری ها یک پارادوپینگ است که در آن تیم ما ناخواسته و به خواست طرف ثانی از موادی استفاده کرده که باعث لطمه خوردن به تیم شده است.»

فائقی درخصوص سوالی مبنی بر اینکه پیگیری این قضیه در آن موقع به کجا کشید و مگر نظارتی نبوده که این اتفاق برای تیم افتاده؟ اینچنین پاسخ داد: «این قضیه را ما پیگیری کردیم و ثابت شد که این مواد به بچه‌ها خورانده شده است، گزارشی تهیه کردیم و به فیفا فرستادیم. اما این نهاد از ما دلیل وبرهان می‌خواست که ما نداشتیم. چون اگر از اول می‌دانستیم مدرک جمع می کردیم و ادعا می‌کردیم اما چون مدرکی نبود، هر حرفی می‌زدیم اتهام زدن بود و ما مدرکی برای اثبات این اتهام نداشتیم. به خاطر همین از این قضیه به سادگی عبور کردیم. در مورد مدیریت تیم هم باید بگویم که قطری‌ها با کلک این مواد را حالا نمی‌دانم با آب یا غذا و نوشیدنی‌ها به خورد بچه‌ها دادند. ما هم از این تجربه استفاده کردیم و در استرالیا هم با کمک یکی از آشنایان آقای خسروی‌وفا ریاست فدراسیون جانبازان ما دنبال یک فرد مورد اطمینان بودیم که دیگر غذا و مواد مورد نیاز تیم را از بیرون تهیه کند تا خدای نکرده این مشکل دوباره پیش نیاید.»
این مدیر ورزشی سابق معتقد است که فدراسیون فوتبال ما لابی ندارد، چون اگر داشت به راحتی نمی گذاشتند داور عرب بازی های ایران را سوت بزند: «من با این حرف دوستان که می گویند ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا لابی دارد، موافق نیستم. ما همیشه در بازی‌ مقابل عرب‌ها عوامل زیادی را علیه خودمان دیده‌ایم که داوری گوشه‌ای از آن است. اگر ما لابی داشتیم آقایان نمی گذاشتند که یک عرب بازی ایران را قضاوت کند و از شرق آسیا درخواست داوری برای این بازی را می کردند. در زمان فعالیت ما آنقدر لابی ما قوی بود که وقتی هاوه لانژ به ایران آمد، ما با فشار کاری کردیم تا محروم‌ها و اخطاری‌های ما را ببخشند در صورتی که وی معتقد بود اغلب کشورها نمی خواهند شما بالا بیایید اما وقتی دید ما آنقدر ارتباطات خوبی داریم، گفت مجبورم که به شما کمک کنم. همین بن‌همام قطری که ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را برعهده داشت تا آخر عمر بابت این پست خودش مدیون ایران است و با حمایت‌های ایران به این مقام رسید و حتی ادعای ریاست فیفا را هم در سر داشت.»

فائقی در آخر هرگونه اتهام تبانی از سوی کی‌روش و بازیکنان تحت هدایتش را رد می‌کند: «من به شخصه خودم سال‌ها با این بچه‌ها زندگی کردم و نمی‌توانم در وهله اول قبول کنم غیرت یک ایرانی اجازه بدهد که به عرب‌ها برای صعود باج بدهد، بعدش هم کی‌روش مربی کوچکی نیست که آبروی چندین و چند ساله خودش را یک شبه به باد بدهد و جای دیگری خرج کند. دوستان خوب است با مدیریت خوب مشکلات اساسی تیم را حل کنند و رفتار حریفان خودشان همچون قطر را بیشتر رصد کنند.»

http://www.inn.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=8&Id=122638&Rate=0

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز