کد خبر: ۱۸۳۰۲
۸۸۳ بازدید
۱ دیدگاه

فيبر نوري به خانه 8 ميليون ايراني خواهد رسيد

۹۲/۱۰/۲۳
۰۸:۳۹
صادق سلماني - با گذشت بيش از يك سال از صدور پروانه فعاليت اپراتور چهارم، علي حكيم‌جوادي رئيس هيأت مديره اپراتور ايرانيان‌نت از برنامه‌هاي اين اپراتور براي اتصال فيبر نوري به منازل 8 ميليون ايراني در فاز نخست اين طرح خبر داد. 
رئيس هيأت مديره اپراتور ايرانيان‌نت كه با ايران گفت‌و‌گو مي‌كرد خاطرنشان كرد كه اين طرح در فاز اول در سایر استان ها كشور و در فاز دوم در سایر استان‌ها اجرا خواهد شد. 
حكيم‌جوادي، زمان آغاز اين طرح را از سال آينده عنوان كرد و گفت كه در حال حاضر امور مربوط به كسب و كار و مشاوره آن در حال آماده شدن است. 
 
وي همچنين تأكيد كرد كه براساس زمان‌بندي صورت گرفته، ظرف 7 سال منازل 8 ميليون ايراني به درگاه فيبر نوري براي اتصال، مجهز مي‌شوند كه تاكنون بيش از يك سال از اين طرح پشت سر گذاشته شده و پس از انجام اين هدف، امكان تمديد اين مدت زمان نيز براي توسعه بيشتر وجود خواهد داشت. 
رئيس هيأت مديره ايرانيان‌نت همچنين با بيان اين نكته كه هزينه نهايي اين طرح مشخص نيست و بعد از اين‌كه طراحي كسب ‌و‌كار آن انجام شود مشخص خواهد شد، از اعلام همكاري غيررسمي دو اپراتور خارجي براي مشاركت در اين طرح خبر داد و تصريح كرد: اين طرح در ابعاد بسيار بزرگي اجرا خواهد شد و به همين دليل، از شركت‌هاي داخلي و خارجي براي سرمايه‌‌گذاري در اين طرح دعوت كرديم. 
وي ادامه داد: ما در وهله اول از منابع داخلي استفاده خواهيم كرد اما اگر اين طرح باعث شود كه بتوانيم از توان و سرمايه‌ شركت‌هاي خارجي استفاده كنيم، حتماً از آن استقبال خواهيم كرد. 
حكيم‌جوادي در ادامه افزود: اپراتور چهارم از زمان‌بندي صورت گرفته براي اجراي طرح فيبر نوري تنها 2 ماه عقب بوده كه به محض نهايي شدن طرح كسب و كار، وارد فاز اجرايي خواهد شد. 
بستر ارتباطي يا عامل نگراني 
در برخي از نقاط شهر تهران و ساير كلانشهرهاي كشور از شبكه فيبر نوري استفاده شده است كه انحصار بهره‌برداري از آن در حال حاضر در دست شركت مخابرات است، اين موضوع سبب شده است كه شركت‌هاي ارائه دهنده اينترنت پر سرعت (PAP) به ناچار بر بستر كابل مسي، اينترنت پرسرعت را در اختيار مشتركان خود قرار مي‌دهند و به نوعي نتوانند مناطقي را كه از فيبر نوري استفاده شده است را تحت پوشش قرار دهند. 
 
بر همين اساس حكيم‌جوادي در پاسخ به اين پرسش كه آيا تدابيري براي شركت‌هاي PAP انديشيده شده است كه بتوانند در آينده روي بستر فيبر نوري، اينترنت پرسرعت را به مشتركان خود ارائه كنند گفت: فيبر نوري بستر ارتباطي بسيار مناسبي را براي همه PAPها ايجاد مي‌كند. به هر حال در پروانه فعاليت اپراتورها قيد شده است كه در صورت نياز با اپراتورهاي ديگر همكاري داشته باشند، بنابراين با نصب و راه‌اندازي شبكه فيبر نوري، به راحتي امكان همكاري بين مجموعه‌هاي مختلف فراهم خواهد شد. 
رئيس هيأت مديره ايرانيان‌نت معتقد است كه اپراتور چهارم، قرار است زيرساخت‌هاي فيبر نوري را ايجاد كند كه علاوه بر PAPها، بسياري از دستگاه‌ها و شركت‌هايي كه در كشور، كار اجرايي مي‌كنند نيز از آن بهره‌مند شوند. 
 
وي افزود: با توجه به حجم اطلاعاتي كه بين مجموعه‌هاي مختلف مبادله خواهد شد، بايد زيرساخت‌ شبكه فيبر نوري ايجاد شود تا همگان بتوانند از آن استفاده كنند. حكيم جوادي همچنين از مذاكرات انجام شده با شركت مخابرات ايران براي استفاده از ظرفيت‌هاي موجود فيبر نوري در كشور خبر داد و تأكيد كرد كه اين توافق‌ها، مستلزم زمان زيادي است، اما در نهايت به اين نتيجه خواهيم رسيد كه دو شركت، از ظرفيت‌هاي موجود براي توسعه ارتباطات كشور استفاده كنند. 
 
اما احمد نخجواني، مدير عامل شركت آريا رسانا تدبير (شاتل) در گفت‌و‌گو با ايران به بيان مسائل و مشكلات اين اپراتور با شركت مخابرات براي ارائه اينترنت روي بستر فيبر نوري به مشتركان پرداخت و با بيان اين‌ نكته كه شبكه فيبر نوري يكي از آرزوهايICT در كشور است كه از طريق آن بتوانند FTTH يا فيبر نوري در منازل را راه‌اندازي كنند گفت: متأسفانه در شرايط فعلي، شركت‌هاي PAP براي ارائه اينترنت پرسرعت آن هم با حداقل سرعت ممكن، با چالش‌هاي مهمي مواجه هستند و به خاطر همين موضوع، پيش‌بيني مي‌كنيم كه اپراتور چهارم با مسير پرچالش و پردردسري روبه‌رو خواهد بود. 
مديرعامل شاتل با اشاره به اين موضوع كه PAPها به دليل وجود شبكه فيبر نوري در برخي از نقاط كشور، براي ارتباط بين مراكز شهرستان‌ها با مشكل مواجه هستند خاطرنشان كرد: به عنوان مثال در شهرهاي بزرگ 50 مركز مخابراتي وجود دارد كه به دليل محدوديت پهناي باند انتقال اطلاعات بين مراكز، PAP ها با مشكلات خاصي روبه‌رو مي‌شوند. همچنين به خاطر كمبود امكانات، نبود سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع و مشكلات حقوقي، شركت مخابرات اجازه نمي‌دهد كه فيبر نوري شركت‌هاي PAP وارد مراكز مخابراتي شود. 
 
نخجواني ادامه داد: در حال حاضر شركت‌هاي PAP با مجوز سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، فيبر نوري را وارد مراكز مخابراتي مي‌كنند اما مسئولان شركت مخابرات براي اين‌كه از درآمدهايشان كاسته نشود با PAP ها همكاري نمي‌كند. همچنين با مشكل كمبود زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري براي ارائه اينترنت پرسرعت به مشتركان در مراكز مخابراتي شهرستان‌ها روبه‌رو هستيم و اميدواريم كه اپراتور چهارم بتواند معضلات حقوقي موجود در مسير ارائه اينترنت بر بستر فيبر نوري را برطرف كند. اما علي اصغر كاظمي، مسئول فناوري اطلاعات شركت انتقال داده‌هاي رهام داتك از نگاه ديگر به موضوع انتقال فيبر نوري تا منازل نگريسته و با توجه به تدابير اين شركت براي همنوايي با تكنولوژي‌هاي روز جهاني به ايران مي‌گويد: چه اپراتور چهارم بخواهد و چه نخواهد، فيبر نوري به منازل ايرانيان كشيده خواهد شد و شركت داتك هم به عنوان يكي از 11 شركت‌‌هاي PAP كشور تدابيري انديشه‌ است كه بتواند خودش را با اين تكنولوژي همنوا و همراه كند. 
 
به گفته كاظمي، داتك در مقايسه با ساير PAPهاي كشور استثنائاً داراي اينترنت WIMAX بوده و مي‌تواند از اين طريق هم به مشتركان خود خدمات اينترنت پرسرعت ارائه كند. 
 
مسئول فناوري اطلاعات شركت داتك با تأكيد بر اين نكته كه ارائه فيبر نوري تا منازل، في‌نفسه خوب است تصريح كرد: به دليل اين‌كه فيبر نوري به صورت انحصاري در اختيار شركت مخابرات است، اين شركت، پورت‌هاي فيبر نوري را براي ارائه اينترنت پرسرعت به مشتركان در ساير نقاط تهران و شهرستان‌ها در اختيار PAPها قرار نمي‌دهد، حال آن‌كه هر چقدر شركت مخابرات از امكانات خودش به صورت انحصاري براي ارائه اينترنت پرسرعت استفاده كند، باز به دلايل مختلف از جمله نداشتن كيفيت لازم، مشتركان به سمت شركت‌هاي PAP رجوع خواهند كرد. كاظمي با اشاره به اين موضوع كه در اكثر كشورهاي دنيا از شبكه فيبر نوري براي ارتباطات ديتا استفاده مي‌شود كه اقدام خوب و شايسته‌اي است، اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به مشكلاتي كه بر سر ارائه خدمات اينترنت پرسرعت توسط PAPها بر بستر فيبر نوري وجود دارد، اين نويد را مي‌دهم كه ما هم بيكار نخواهيم نشست و همگام با تكنولوژي‌هاي روز دنيا حركت كرده و خود را با آن منطبق خواهيم كرد. 
 
چراغ سبز رگولاتوري به PAPها 
سال‌هاست كه شركت‌هاي PAP با شركت‌هاي مخابرات بر سر ارائه اينترنت پرسرعت به مشتركان خود با مشكلات عديده‌اي روبه‌رو هستند كه امروز با مطرح شدن موضوع ارائه فيبر نوري تا منازل توسط شركت ايرانيان‌نت، بر دامنه اين مشكلات و حساسيت‌ها افزوده شده است. بر همين اساس حسن رضواني، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در گفت‌وگو با ايران از هماهنگي‌هاي به عمل آمده در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براي ارائه مجوزهايي به شركت‌هاي PAP براي استفاده از شبكه فيبر نوري خبر داد و گفت: با توجه به اين‌كه پروانه فعاليت شركت‌هاي PAP رو به اتمام است، در پروانه‌هاي جديد امكاناتي براي اين شركت‌ها فراهم خواهد شد كه بتوانند روي بستر فيبر نوري، اينترنت پرسرعت را به مشتركان خود ارائه كنند. 
 
به گفته معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، اپراتور چهارم ايرانيان‌نت موظف و مكلف است تا فيبر نوري را به منازل برساند اما به‌رغم اين‌كه اين اپراتور فرصت لازم را براي نصب فيبر نوري دارد، متأسفانه تا به امروز اقدام‌هاي مهم و عملي در اين زمينه انجام نداده است. 
همزمان با روي كار آمدن دولت يازدهم، افزايش پهناي باند تبادل اطلاعات در كشور به عنوان يكي از دغدغه‌هاي اصلي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تبديل شده است كه اميدواريم با تلاش‌هاي اپراتور چهارم ايرانيان‌نت براي نصب فيبر نوري و همچنين همكاري شركت‌هاي مخابراتي، به اين مهم دست يابيم
منبع : روزنامه ایران
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱۰/۲۳ ۱۲:۰۶
یعنی رو فیش قبضمون هزینه نصب فیبر نوری هم بیاد دفعه پیش پیش که فاضلاب بود دذمه خونمون حدود یه تومنی پیاده شدیم. نمیشه این فیبر دمه مخابرات و صدا و سیما بخوابه . ما که نخواستیم

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز