کد خبر: ۱۸۵۳۱
۸۴۱ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق برخی تحریم‌های ایران

۱۳۹۲/۱۱/۱
۰۹:۰۳

آمریکا با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اجرای برنامه اقدام مشترک میان ایران و 1+5 اعلام کرد 1+5 متعهد شدند که در یک دوره شش ماهه تحریم‌های برگشت‌پذیر هدفمند و محدودی را لغو کنند.


به گزارش ایسنا، در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا بر روی سایت خود قرار داده آمده است: روز دوشنبه 30 دی‌ماه (20ژانویه) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران تعهدات خود را نسبت به توافق اولیه تحت عنوان برنامه اقدام مشترک را اجرا کرده است. برهمین اساس دولت آمریکا گام‌های مهمی را در جهت توقف تلاش‌ها برای بیش‌تر کردن کاهش صادرات نفت خام ایران برمی دارد و اجازه می‌دهد که شش مشتری کنونی نفت ایران به خرید نفت خود در همان سطح کاهش یافته کنونی ادامه دهند.

هم‌چنین دولت آمریکا با همکاری متحدانش و ایران کانال‌های مالی ایجاد خواهد کرد تا ایران قادر باشد برای معاملات انسان‌دوستانه، هزینه‌های دارویی، شهریه‌های دانشگاه‌هایی که دانشجویان ایرانی در‌ آن‌ها در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و هزینه‌های تعهدات ایران به سازمان ملل بپردازد.

دولت آمریکا اقدامات مهمی را در جهت تعلیق تحریم‌ها برای افراد غیرآمریکایی که معاملاتی با ایران در جهت صادرات پتروشیمی و تجارت طلا و فلزات گرانبها و تامین محصولات غذایی و خدمات بخش خودروسازی ایران گام برمی دارد.

هم‌چنین دولت آمریکا در جهت ارایه لیسانس، بازبینی و ارایه خدماتی در جهت ایمن‌سازی خطوط هوایی ایران اقداماتی انجام می‌دهد، تعلیق تحریم‌ها در این دوره شش ماهه انجام می‌گیرد. هم‌چنین تعلیق این تحریم‌ها به ایران اجازه می‌دهد که در این مدت به بخشی از سرمایه‌های خود در خارج از کشور دست یابد.

تعلیق این تحریم‌ها به اقدامات ایران و گام‌هایی که این کشور در راستای توافق اولیه در ژنو برمی‌دارد انجام می‌گیرد. اگر تشخیص داده شود که ایران در اجرای تعهدات خود شکست خورده است تحریم‌های محدود تعلیق شده بار دیگر اعمال می‌شود
منیع : عصر ایرات
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز