کد خبر: ۶۶۶۴۴
۶۳۳ بازدید
۱۰ دیدگاه

فایل صوتی ضربخوانی ثعلبیه ـ قطعه 58:

رجزخوانی خروس به روباه پس از رهیدن از چنگ او

۹۵/۸/۱۸
۱۴:۳۴
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۸/۱۹ ۱۰:۵۴

من که نمی توانم اشعار پر از احساس همجنسگرایی یا حیوانگرایی یا بچه گرایی شاعران برجسته ایرانزمین را اینجا ذکر کنم. لطفاً برای نمونه خودتان در تنهایی مطلق و با درهای بسته، یکی از هزلیات سعدی را از "مجالس الهزل" بخوانید. اگر از خودتان شرم نکردید دومی را هم بخوانید.

۹۵/۸/۱۹ ۱۰:۴۱

کنجکاو کردید آقای نایبی. میشه خودتون یک مورد از اشعار مولوی یا سعدی رو بگید؟

۹۵/۸/۱۹ ۱۰:۳۹

حق با شماست مهندس نائبی حتی کریمی مراغه ای جلو این شاعران لنگ دراز می کند !

۹۵/۸/۱۹ ۱۰:۱۶

دوست عزیز! لطفاً عرض بنده را بخوانید:

یکی از انواع شعر در هر زبانی خصوصاً زبان شیرین فارسی، "هجویات" و "هزلیات" است. به برکت حمایت از فارسی نیز حتی یک بیت هم از این نوع شعرها سانسور نشده و به راحتی مجوز نشر می گیرند. شما به هجویات و هزلیات سنایی و انوری یا حتی سعدی و مولوی عنایت کنید. آدم حتی در تنهایی و مجردی نیز از خواندن آنها شرم می کند و گاهی از شهوت بارگی و گستاخی بعضی شاعران متنفر می شود ولی به هرحال از انواع هنر شعری به شمار رفته است.

شما در ثعلبیه ی "حکیم محمدباقر مجتهدی خلخالی میانجی" به چند مورد شعر صریح برخورد می کنید که شاعر به ضرورت برای نصیحت کردن آنها را سروده است ولی در دیوان شاعران برجسته فارسی (که نه نامشان را می برم نه شعرشان را می آورم)، شاعر از خودش می گوید که قبیح ترین مسائل غیراخلاقی را انجام داده و با افتخار آنرا سروده است.

"ترکان ترکی سرا" یا "ترکان پارسی گو" هجویات و هزلیات بسیار اندکی نسبت به "پارسان پارسی سرا" داشته اند. اگر باور نمی دارید خود شما نام 2 نفر را ببرید تا بنده این نوع اشعارشان را ذکر کنم.

۹۵/۸/۱۹ ۰۹:۵۷

انتظار گل و بلبل گفتن نیست ولی گفتن کلمات ... زشت به نظر می رسند البته به قول یکی از دوستان یکی از زیبایی های زبان ترکی همان صراحت، کمی خوشنت آن است.
آدم وقتی در خیابان راه می رود و می بیند اکثر دختران و پسران جوان زبان مادری خود را فراموش کرده و فارسی را با افتخار صحبت می کنندناراحت می شود البته نه به خاطر صرف فارسی صحبت کردن بلکه به خاطر نخود مغز بودن آنها.

۹۵/۸/۱۹ ۰۸:۲۴

استاد بی صبرانه منتظر چاپ کتاب ثعلبیه هستیم.

۹۵/۸/۱۸ ۲۱:۱۹

دوست محترم! شرط چنین اظهار نظری، تسلط به تمام ظرایف هر 2 زبان است.

اولا این قطعه پاسخ دندان شکن خروس به روباه پس از نجاتش است و معلوم است که نباید از گل و بلبل صحبت کند.

ثانیاً آیا شما هجویات و هزلیات شاعران بزرگی مانند مولوی (مانند خاتون و خر) یا سعدی (مانند پسرک زیبای مورد علاقه سعدی) را خوانده اید تا معنای رکیک بودن را متوجه شوید؟

۹۵/۸/۱۸ ۱۵:۵۲

زبان ترکی با همه زیبایی اش کمی خشن است و کلمات زشت و رکیک زیادی دارد مخصوصا در شعرهایش

۹۵/۸/۱۸ ۱۵:۵۲

Alğişlar séné olsun el dayağimiz Naebi béy

۹۵/۸/۱۸ ۱۴:۵۱

اگر یکی هم باهوش باشه هم باغیرت میشه استاد نائبی. راههای نرفته را می رود. کارهای نکرده را می کند. یک دنیا ممنون مهندس. کارتان عالیست. کیفیتش هم نسبت به فایل قبلی خیلی بهتر شده است.

اخبار روز