کد خبر: ۷۸۱۷۰
۱۷۴۰ بازدید
۸۴ دیدگاه

نگاهی به مقبره نامداران جهانی و ملی میانه و فرصت سوزی در دفن دهقان فداکار

۹۶/۹/۱۴
۱۰:۲۳

الآن مقبره نامداران جهانی و ملی میانه در کجا قرار دارند؟ باورش سخت و تلخ است که حتی 1 مقبره از نامداران میانه ای در خود شهر میانه قرار ندارد و دهقان فداکار میتوانست نخستین باشد.

علامه عین القضات میانجی را کافر خواندند و بر سر در مسجدش آتش زدند و اکنون در وسط شهر همدان مقبره و تندیسی برای او ساخته اند. 

علامه خونجی در یکی از گورستانهای قدیمی مصر دفن شده است.

عاجز گرمرودی را در مقبره الشعرای تبریز دفن کردند.

میرزا مسعود انصاری و مؤتمن الملک گرمرودی دو وزیر خارجه ایران کبیر در دوره قاجار در نجف اشرف و مشهد مقدس دفن شدند.

در همین چند سال اخیر پروفسور امینی را در بهشت زهرا دفن کردند. استاد محمود طلوعی در قطعه نامداران بهشت زهرا آرام گرفت و استاد بهرام سارنگ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن شد. آیت الله شیخ عمران علیزاده نیز در تبریز به خاک سپرده شد.

در این میان دهقان فداکار که نام و شهرتش از مرز کشور عبور کرده بود، جزو نادر مشاهیری بود که خانواده اش مخالفتی با دفن در میانه نداشتند. لذا بهترین فرصت برای ایجاد مقبره ای در خور و یا راه اندازی قطعه نام آوران بود. تصویب دفن در پارک لاله موجب خوشحالی و امیدواری خیل عظیمی از مردم شد و حتی تا لحظه دفن بسیاری را گمان بر این بود که به سمت ترمینال قدیمی میرویم اما رو به جنوب و به سمت امامزاده رفتیم تا نام و شهرت این بزرگمرد فراموش شود و مقبره او حذف شود و اگر گردشگر لامسلمان و یا خانمها خواستند قبر او را ببینند باید از پشت پنجره به تماشا بایستند.

نیازی به ثبت در تاریخ یا پاسخگویی به مردم نیست اما آن مسئول محترمی که در عرض چند ساعت با دفن در پارک لاله و جنب موزه آثار باستانی میانه مخالفت کرد باید به وجدان خود پاسخگو باشد که چرا این فرصت بسیار بالای معروفیت، محبوبیت و گردشگری را از میانه گرفت؟

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۱۰/۸ ۲۲:۰۲

ظاهراً مالکیت پارک لاله شبه دار هست و به گفته آن مسئول شهر غصبی است و دفن میت در مکان غصبی شرعا جایز نیست
بخاطر این مسئول محترم شهر مخالفت کردن

۹۶/۹/۱۷ ۰۰:۰۲

توی عمرم اینطور ناراحت نشده بودم کی به میانه خیانت کرد و چرا؟

۹۶/۹/۱۶ ۱۸:۲۴

دقیقاً به همین مسئول را ذکر نکردم چون بجای ماتم گرفتن برای چنین خسارت بزرگی، باید دنبال رد و تایید این ادعا برمی آمدم اما آنچه الآن واضح است این است که مقبره دهقان فداکار در گذر از جاده ترانزیت در آخرین ساعات منتفی شد (چه کسی منتفی کرد به کنار)، و در گوشه از امامزاده دفن شد.

۹۶/۹/۱۶ ۱۸:۱۸

نیازی به گفتن این نیست که چه کسی مخالفت کرده، همه شهر فهمیده اند و پاسخ لازم را با رأی خود خواهند داد.

۹۶/۹/۱۶ ۱۷:۱۷

شایدمنظورتان ... باشد.اگرایشون هست مدرکی ارایه بده یاکلیپی یاشاهدانی. همه ماروزی خواهیم مردبالاخره حق الناس هست دران دنیاجوابگوخواهیم بود.

۹۶/۹/۱۶ ۱۵:۴۸

اگر اسم نیآوردم بخاطر این بود که اطرافیان همیشه جان بر کف او کفن پوش نشوند و مسیر این مقاله را منحرف نکنند و تداعی نکنند که ما با اینها غرض ورزی داریم.

کار از کار گذشته و بازخواست یک مسئول دیگر فایده ای ندارد. خواستم فقط عرض کنم که جبران چنین سهل انگاری و کوته بینی، ممکن است 100 سال طول بکشد همچنانکه در این هزار سال اخیر هیچ شهیر میانه ای در شهر میانه مدفن نداشته است و ممکن است هزار سال بعد هم این فرصت برای شهر ما اتفاق نیافتد.

۹۶/۹/۱۶ ۱۵:۱۲

افرین.اول اسم واولین حرف فامیلشوبگه,میشناسیم,مثل ب زکه بابک زنجانی میشه یام ج,ح ف و.....
میانه که زیادمسول نداره

۹۶/۹/۱۶ ۱۵:۰۲

آقای نائبی لطف کنید این مسئول را معرفی کنید یا راهنمایی کنید بشناسیم.

۹۶/۹/۱۵ ۲۲:۱۵

اولا رای اکثریت میانه مخالفت با دفن توی امامزاده بود اینکه کجا دفن شود مسول این موضوع فرماندار هست نه کس دیگر

۹۶/۹/۱۵ ۲۱:۳۸

آفرین پاسخ خوبی بود

۹۶/۹/۱۵ ۲۰:۳۱

همیشه رای با اکثریت است نه یک مسئول

۹۶/۹/۱۵ ۱۷:۵۸

تنهانامگذاری خیابان,مدرسه واماکن دیگردرمیانه کفاف نمیدهدبایددرشهرهای دیگرهم نام دهقان فداکاربکاررود.

۹۶/۹/۱۵ ۱۶:۵۰

خبر رو شنیدم و خیلی متاسف شدم ولی تصمیم گرفته شده در مورد محل دفن دهقان فداکار و فرصت های از دست رفته هزاران بار تأسف بار تر بود برام.
با نظر دوستانی که شهروندان میانه را مقصر میدانند موافقم،از ماست که بر ماست.
دوران نوجوانیم را در میانه سپری کردم ولی سالهاست که از دور پیگیر وضعیت پیشرفت یا بهتر است بگویم سکون میانه هستم.
رسیدگی به وضعیت ایشان در زمان حیاتشان و داشتن برنامه ای مناسب (محل دفن،مقبره،مراسم،...)
بعد از فوتشان ،میتوانست مردم را تشویق و ترغیب به فداکاری کردن بدون هیچ چشم داشتی کند،و در واقع داستان دهقان فداکار را به جای برداشت های مذهبی
و..... باید از نگاه اجتماعی و حس مسولیت اجتماعی نگاه کرد و بر ان ارج نهاد اما هزاران بار افسوس که ماجرا جور دیگری رقم خورد.
اما کور سوی امیدی برای بهبود وضعیت شهر در میان نسل جوان میبینم که مسایل را از دیدگاه منطق و نه تعصب نگاه میکنند و اگر این دیدگاه منطقی ادامه پیدا کند مسئولین را مجبور به بازنگری در افکارشان خواهد کرد.
باید مردم بخواهند تا بشود

۹۶/۹/۱۵ ۱۶:۳۰

ما میانه ای ها مردمان خوبی نیستیم اگر خوب بودیم مانع دفن ایشان در امامزاده می شدیم و مسئولین هم مجبور به تسلیم می شدند و یک روز دیرتر تشییع می کردیم و یا بعدازظهر همان روز با حوصله مکان مناسبی را انتخاب می کردیم الان این تبریزی ها هم به ریش ما می خندند تمام شهرهای آذربایجان به ما خرده می گیرند و می گویند چرا این چنین مفاخری را اینگونه بی نام کردند حتی زنجانی ها می گویند اگر اینکار را به ما می دادند در ورودی زنجان از سمت تهران مقبره ای می ساختیم و به عنوان نماد فداکاری آذربایجان معروفش میکردیم . درباره اتوبان هم چنین سهل انگاری کردیم بعد به سرمان کوبیدیم که چه قدر بد شده . بنظر من نباید از مسئولان ناراحت شویم باید ما میانه ای ها از غیرت خود بپرسیم چرا اینهمه غیرت!!!!!

۹۶/۹/۱۵ ۱۶:۲۲

خلاصه بدخواهان خواستند نامش را هم برای همیشه دفن کنند اینها همه اش بهانه بود

۹۶/۹/۱۵ ۱۳:۴۳

اونجا معارض داشت شب قبل از دفن به روابط عمومی فرمانداری پیغام دادم تو پارک لاله دفن نمیکنید تو زمینهای زاغه یا ارتش که قراره از شهر بره اونجا دفنش کنید ولی فرمانداری کاری نکرد
حالا آیا مطنئنید امامزاده دفن شدن حلال هست چون اونجاها معمولا وقف امامزاده شده نه شخص خاصی
اینجا فرماندار با این همه جای خالی شهرستان کوتاهی کرده است

۹۶/۹/۱۵ ۱۳:۲۳

سلام استدلالشان این بود که پارک لاله معارض دارد و شکواییه ای بهمین منظور علیه شهرداری در دادگاه مطرح کرده اند و شرعا دفن در آنجا مجاز نیست

۹۶/۹/۱۵ ۱۲:۰۷

درسته که تا زنده بود باید کاری میکردن ولی به نظر شما خود شما تو سرما اگه پای قطار بودی این کار رو میکردی؟ مطمئنا نه
اگر کسی جرات این کار را داشت چرا تو حادثه ی قطار تبریز مشهد کسی اطلاع نداد یا کسی جلوی هیچ قطاری را نگرفت؟ چرا حتی یکی از کارمندان ریلی هم مخابره ای انجام ندادند خواب بودن؟
امثال ما جوابمان را هم آتش نمیزدم چ برسه به کاپشین و بلوز و این حرف ها
طوری حف بزنید که ارزش دهقان پایین نرود

۹۶/۹/۱۵ ۱۱:۴۱

خدای رحمتش کند ولی درد فقط دهقان فدا کار و خیلی از بزرگان و مشاهیر نامدار شهر میانه است که بدلیل بی توجهی مسولان و بی تفاوتی اهالی محترم شهر میانه و بطور پزاکنده در کمال گمنامی و غربت در نقاط مختلف ایران دفن شده اند و به فراموشی سپرده شده اند و لذا دهقان فداکار استوره و نماد شهر میانه در ایران نیز در اثر فکر های بیمار گونه و صد البته مغرضانه خواسته شد که به باد فراموشی و گمنامی سپرده شود تا نباشد کسی بالاتر از نام یکعده در میان مردم و این تنگ نظری افراطی خود شیفتگی تازگی ندارد و نخواهد داشد بعنوان مثال یکی دیگر از چهرهای افتخار آفرین میانه کاپیتان شهبازی خلبان مشهور هواپیمایی ایران که در بیرون از مرزهای کشور بیشتر شناخته شد ه تر است تا در داخل کشور و بدتر زاد گاه خودش میانه و در زنده بودنش مورد غضب و طرد شدگی قرار گرفت و این منتج از بی توجهی و عدم مطالبات یک مردم از مسولان شهر خود . واسلام

۹۶/۹/۱۵ ۱۱:۲۵

زمانی که مردمی قدر بزرگان خود را نداند مطم،نن ارزشی برای خود و باور های قومی ، دینی ، فرهنگی و تاریخی اش قایل نخواهد شد .

۹۶/۹/۱۵ ۱۰:۰۷

من هم با نظر شما موافقم.با دفن در امامزاده نام این قهرمان تحت الشعاع این مقبره قرار گرفته واز اهمیت آن در نظر مردم و نسلهای آینده کاسته می شود.در حالی که کاری که ایشان کرده اند بسیار ارزشمند بود است.

۹۶/۹/۱۵ ۰۰:۵۰

از صدای میانه خواهشمندیم تا یک تیتری تو سایت قرار دهند با این مضمون "چکار کنیم نام دهقان فداکار زنده بماند" همشهریان هم نظر بدهند و نظرات درست انتخاب شده و به شورای شهر پیشنهاد شود باتشکر

۹۶/۹/۱۵ ۰۰:۴۶

شما بروید و اندیشیدن یاد بگیرید بعد حرف از معنویت بزنید معنویت میدونی یعنی چه؟ معنویت یعنی پس از مرگت تا قرنها بعد هر روز صدها تن بر مزارت بیایند و فاتحه‌ای بخوانند نه اینکه گوشه امامزاده به فراموشی سپرده شوی حالا اگر اندیشیدن را بلدی دودوتا چهارتا هم کنی میدانی ارزش معنوی دفن تو پارک بهتر بود که تا قرنها بعد نامش زنده بماند و هرکسی از جاده رد میشود برایش فاتحه بخواند بیشتر بود یا گوشه امامزاده پس از ۲ ماه به فراموشی سپرده شود
لطفا اندیشه کن چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

۹۶/۹/۱۴ ۲۲:۳۷

کاربر محترم اگر به نوشته ها و تایید ها و عدم تایید های دیگر کاربران نگاه کوچکی بیندازید متوجه میشوید که اکثرا حرف شما رو قبول ندارند .پس بیخودی شمای اقلیت بر اکثریت نسخه نپیچ لطفا

۹۶/۹/۱۴ ۲۲:۳۰

چه کسی تصمیم منتخبین شهر را نادیده گرفت.از جاذبه گردشگری بالقوه ای که درصورت دفن کردن دهقان فداکار در پارک نصیب میانه می گردید بی بهره ماندیم.
همانند پروین اعتصامی که در حاشیه بارگاه حضرت معصومه ناشناخته مانده دهقان فداکارمان را هم ناشناخته خواهیم کرد .

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۵۳

شرمنده یونسکو

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۴۲

به هر حال وظیفه فرمانداری بود تا دربرابر تمام موانع بایستد و اینکار را نکرد به هر حال هرکسی هم حرفی زده آخرش تصمیم‌گیرنده فرماندار بوده است
حالا که گذشت از شورای محترم شهر میخواهیم تا علاوه بر پارک مینیاتوری آذربایجان پارکی مینیاتوری به نام دهقان فداکار بسازند که البته هزینه آن را از راه‌آهن بگیرند پارکی مینیاتوری از کوه ساختگی و ریزش سنگ و ریل قطار و عکس دهقان فداکار و فانوسش باشد تا آنچه در کتابها میباشد و در شان دهقان فداکار میباشد را به زیبایی به تصویر بکشد

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۲۸

حالا که کار از کار گذشته در این برهه لازم است از سازمان میراث فرهنگی بخواهیم یک یادمان / آرامگاهی در ورودی شهر از سمت زنجان بسازند تا نام او در ایران زنده بماند

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۲۶

پیشنهاد من و گروهی از جوانان شهر اینست اولا مسبب اصلی مانع دفن مرحوم دهقان فداکار در پارک لاله یا هر محیط خارج از امامزاده عزیز به مردم توضیح دهد چرا مانع شده است وقتی که شخصیت تاریخی و فرهنگی یک شهر نه بلکه ملت ایران و حتی سازمان یونسکو که ارزش آن را بهتر از یک شهروند می دانست بنا بر خواسته اکثریت نخبگان شهر باید مورد احترام واقع می شد و مقبره و یادبودی برایش ساخته می شد چرا با یک نظر دیکتاتورمابانه نخواسته اینکار عملی شود درثانی با توجه به اهمیت این مرد بعنوان نماد ملی نامه ای یا کمپینی برای حمایت از ساخت مقبره نمادین در ورودی شهر تهیه یا تشکیل شود تا این اسطوره کشوری اینگونه فراموش نشود

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۱۵

خائن شهر را باید مردم بشناسن نباید اینجور آدما رای میاوردن نباید

۹۶/۹/۱۴ ۲۱:۱۴

اون که شما میگید بچه هایش تهرانن نمیارن میانه خیالت تخ

۹۶/۹/۱۴ ۲۰:۵۴

مامقامات اذربایجان گوش میکنیم,تارهم مال اذربایجانه,توسط میراث فرهنگی بین المللی یونیسف به نام اذربایجان ثبت شده.دهقان فداکارتوکتابهاچاپ شده,لطفی کجاثبت شده؟؟

۹۶/۹/۱۴ ۲۰:۴۴

ایده خوبی نیست دفن ایشان در پارک لاله و استفاده از آن... خدا رفتگان همه را بیامرزد ایشان هم یکی بود مثل تمام انسان ها و رفت به سفر همیشگی... دیریلیغیمده منی یاد ایله اخوی من اولنن سورا جرما یخمی...

۹۶/۹/۱۴ ۲۰:۳۸

استدلال آقای ... برای این مخالفت شان چه بود؟ کسی اطلاع داره

۹۶/۹/۱۴ ۲۰:۱۹

تار یعنی محمدرضا لطفی - کمانچه یعنی کیهان کلهر.
کسی این رو نشناسه.جای تاسف هستش.

۹۶/۹/۱۴ ۱۹:۲۶

... کجا و دهقان فداکار که آوازه‌اش از مرزها ردشده بود کجا اصلا قابل مقایسه نیستند

۹۶/۹/۱۴ ۱۹:۲۳

درست است که کار از کار گذشته ولی درس عبرتی بشود برای آینده. دیگر سر ما کلاه نگذارند.

۹۶/۹/۱۴ ۱۸:۵۹

اولا خیلی عجیب است که استاد برجسته تار و سازنده آهنگ "ایران ای سرای امید" را نمیشناسید!

ثانیا با این حرف شما اتفاقا اگر دهقان فداکار معروفتر است باید در جایی دیگر به خاک سپرده میشد.

۹۶/۹/۱۴ ۱۸:۰۹

پیشنهاد می شود از الان برای یکی از بزرگان شهر که در تهران در بستری بیماری است.مکانی برا دفن و یادمان تدارک دیده بشه تا در اینده اینطوری هول هولکی تصمیم گیری نشه.

۹۶/۹/۱۴ ۱۷:۵۸

دیگه گذشت مقبره مرحوم کجاباشه,چون اینجامیانه ست ممکنه مفاخرش هم فراموش بشه,وگرنه قبرستارخان مگه توتبریزه؟!!مگه فراموش شده؟!یاشهیدباکری مگه ارامگاه بزرگی داره؟!فراموش شده؟!

۹۶/۹/۱۴ ۱۷:۱۸

اقای همیشه مخالف کیست؟!!

۹۶/۹/۱۴ ۱۷:۱۷

تواصلاندوزمغان هم ازدوستانم سربازبودندمیگفت چنین مزارهایی برای مدافعان میهن دربرابرشوروی زمان درنقطه مرزی ایجادشده.

۹۶/۹/۱۴ ۱۷:۱۴

مرحوم دهقان فداکارهم به سرنوشت اتوبان دچارنشود.!!

۹۶/۹/۱۴ ۱۷:۰۳

با اطلاعیه صبح فرمانداری خیلی خوشحال شدیم تشیع جنازه عمومی در شهربرای تجلیل ازدهقان فداکار، دفن در پارک لاله ،حتی قبر هم آماده شد، همه اینها نشان از دور اندیشی تصمیم گیرندگان از جمله فرماندار و شورای شهر داشت .که متاسفانه با کارشکنی آقای همیشه مخالف موضوع به بیراهه رفت و ضربه کاری به پیکر دهقان فداکار و شهرستان میانه برای همیشه تاریخ وارد شد.

۹۶/۹/۱۴ ۱۶:۲۸

انشالله در کنار پارک لاله مقبره آن مسئول را میسازیم به عنوان خائن بر رونق ارزشهای میانه

۹۶/۹/۱۴ ۱۶:۰۶

مهندس اینوازکجاروکردی!!اکثرمامیانه ایی هااستادموسیقی لطفی رونمیشناختیم,یعنی بیشترایران لطفی رونمیشناسه,ولی مرحوم دهقان فداکارچرانام اشنای همه ایران شده بود.
ازماست که برماست

۹۶/۹/۱۴ ۱۵:۲۱

یک شهری رونام ببریدحداقل دردودهه اخیرمفاخرشونودرپارک یامیدانی دفن کرده باشند؟!!؟چرامامرده پرستیم؟!

----------------------------

اینقدر مطمئن صحبت نکنید همین 3 سال پیش استاد محمدرضا لطفی فوت کرد و در زادگاهش گرگان در زمینی 5000 متری با خرید 10 ساختمان مجاور، او را دفن کرده و استاندار گلستان و شورای شهر گرگان برنامه ریزی برای ساخت مجتمع فرهنگی ـ هنری در این مزار را آغاز کردند و گفتند در این مکان هیچ نفر دومی دفن نخواهد شد.

محل دفن استاد لطفی در داخل شهر بوده و اطراف آن منازل و بازار هست.

۹۶/۹/۱۴ ۱۴:۰۷

یک شهری رونام ببریدحداقل دردودهه اخیرمفاخرشونودرپارک یامیدانی دفن کرده باشند؟!!؟چرامامرده پرستیم؟!
مرحوم ازبرعلی خواجوی اسوه فداکاری بودند.نمیشه سایرمفاخرشهرهای دیگه روباایشون مقایسه کرد.

بالاخره فضای مجازیه میبینیم پارسال مرحوم موذن زاده هم درگذشته بودکانال هاوگروههای مجازی اردبیل رونگاه میکردم اوناهم میگفتندبایددرمکان مخصوص که دردیدعموم باشه بایددفن بشه اخرسرهم دربهشت زهراتدفین شده,البته گفتم منظورقیاس نیست,مرحوم دهقان فداکارچهره واسوه فداکارملی تره,یااونامسولانشون مثل مسولان میانه بی کفایتندیارسم همینه.
البته بنده به عنوان یه شهروندمیانه ای تدفین مرحوم رودربهشت زهرابهترازامامزاده میدونستم که دردیداکثرمردم نیست,قطعه مفاخربهشت زهراپس واسه چه افرادیه؟!!

۹۶/۹/۱۴ ۱۴:۰۵

اقای نائبی نمیدونم گذرتون افتاده یه جلفا یا نه.یه پلی هست معروف به پل اهنی. سه تا سرباز کنارش دفن شدن. موقع دفاع از کشور همونجا کشته شده و همونجا دفن شدن.شده یه جای تاریخی.میشد همچنین کاری برای مرحوم فداکار انجام داد.

۹۶/۹/۱۴ ۱۴:۰۵

امثال شما کار را خراب کردید. الان هم از موضع تحکم وارد شدی که بحث را تمام کنیم. بهتره امثال شما به این مباحث اصلا وارد نشوی و کار را به اهلش بسپاری . برو به کارها ت برس

۹۶/۹/۱۴ ۱۴:۰۲

من چند پیشنهاد دارم جاده ای که از طرف میانه به زادگاه دهقان فداکار روستای قهرمانلو میره به دهقان فداکار نامگذاری بشه
ایستگاه راه آهن میانه به ایستگاه دهقان فداکار نامگذاری بشه
و یکی از خیابانهای اصلی میانه و شهرهای اطراف میانه به دهقان فداکار نامگذاری بشه

و همچنین نمادی که از دهقان فداکار در جاده ترانزیت هست مشعلش همیشه خاموشه مشعل نماد رو طوری درست کنن که با استفاده از برق همیشه روشن بمونه

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۵۷

دوست عزیز دفن شدن کنار یا اصلا در بغل امام زاده یا امام تاثیری روی اخرت افراد ندارد.بهتر است خرافه گری نکنی برادر.

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۴۳

پست شما کاملا بجاست و محترم ولی ببینید ریشه یابی کنیم اولا از همان اوایل تقصیر خود ما مردم است دوما مردم باید برای شهر تصمیم بگیرند و مسوولین شهر کارگذلر باشن سوما اینجا مراغه نیست که فرماندار دفتر خود را تمیز کند و ریش سفیدان شهر جلو یش بگیرند و بگویند میدانیم برای خود کاخ میسازی کارهای شهو واجب تر است اینجا مراغه مرند و تبریز نیست چهارما اون اصلا نباید تو میانه دفن میشد اون باید تو همون تبریز دفن میشد که یه مقبره بسازن بهش اندازه مقبره الشعرا یه المان قطار و دهقان رو هم جلوش میساختن چشم دنیا رو هم کور میکرد . این مسوولی که پیشنهاد داده خود به تنهایی تصمیم نگرفته یه فرماندار یه شهردار ٧ شورا ٢ نماینده مجلس و یک امام جمعه محترم تصمیم گرفته شده یعنی یه جلسه ی ١٢ نفره که هیچ نتیجه ی مثبتی نداشته و هیچ شهرداری با هیچ شواریی و هیچ فرمانداری با هیچ نماینده ای در شهر میانه هماهنگی و همکاری ندارن و همه ی اینها سر جمع, با هیچ امام جمعه ای که میاد همکاری و طرح دوستی ندارن و هیچ ریش سفید شهر دلسوز شهر نیست و پیشرفت شهر را حرام می دانند و فقط زکات و خمس جیب خودشان حلال ترین در آمد این دنیا و آخرت است. به راستی مسوولین در چه حالند؟؟؟؟ خلاصه ی کلام نام دهقان را همین مسوولین میانه زیر دیوار امازاده خاک فراموشی سپردند و خود دهقان را سردی خاک مسوولین مدیون شهر و مقصران اصلی و حتی مدیون نسل های بعدی اند يا إلهی المدينة، يقودنا إلى الطريق الصحيح

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۳۷

به هر حال مسول اینکار با فرمانداری میباشد و اون کسی که سنگ اندازی کرده کار اون نبوده
اونی مسول میباشد که در کارش کوتاهی کرده است و اینجا فرماندار مسول بوده و همه کوتاهیها سرایشون هست ایشان باید دیگران را نیز قانع میکرد

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۳۰

خاطراه زشتی در ذهن میانه ای ها ماند شبیه خاطره بد از دور زدن اتوبان از میانه. خدای من چقدر ندانم کاری

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۲۸

میانه درست بشو نیست خودتونو خسته نکنین.چون سنگ بناشو بد گذاشتند.والسلام

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۲۵

این حرفا نوشدارویی بعد از مرگ سهراب هس ، الکی خودتون را عصبانی نکیند مقصر همیشه مردم میانه بودن نه مسئولین ، فللان نماینده اینطوری کرد و فلانی اینطوری حرف مفته دیروز ملت میگفتن ما می خواهیم در پارک دفن شود و براش مقبره بسازیم.

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۱۵

ماکه بالاخره نفهمیدیم چه کسی سنگ اندازی کرده اگه میدونید به ماام بگید.

۹۶/۹/۱۴ ۱۳:۱۳

برادرانم محل دفن ایشان خیلی به جا بوده واز تمامی عزیزان می خواهم زیادتفرقه نکنید اگر راست می گوید به نیت ایشان به نیاز مندان کمک کنید

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۴۱

شما خودتان خوب میدانید امام زاده آن هم در گوشهای از دیوار که فردا معلوم نیست زیر فرش محوطه بماند یا زیر پشتی های امام زاده هیچ بعید هم نیست خوب می دانید که مسوولین همه و همه شان از بودجه ی مقبره, المان و یادمان برای دهقان فرار کردند مسوولین و آنهایی که با آنها موافقند به این شهر و مردم و رفتگانشان مدیونند و کسانی که با آنها هم عقیده اند جیبشان از سوی مسوولین پر است و همه ی این ها خو شیرینی است خود شیرین نباشیم

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۴۱

من فقط نظر خودم را گفتم وبه نظرمن بارگاه ملکوتی امامزاده اسماعیل(ع) مکانی مقدس و بسیارمعنوی است و مکان مناسبی هم برای این چهره فداکار است . وبه نظر شما هم کاری ندارم. چراکه نظر هرکس برای خود هم محترم است. ومن درمطلبم اصلاً خرافه نگفته ام که شما می گوید خرافه گفته اید. من فقط گفتم وهنوز هم می گویم که ارزش معنوی امامزاده اسماعیل(ع) بسیار بالا است. شما دربند2(مورد دوّم) نظرتان که درجواب نظر حقیر بود مواردی را گفته اید که من درنظرم اصلاًراجع به آن سخن نگفته ام من فقط گفته ام که ارزش معنوی امام زاده اسماعیل(ع) از هرمکان دیگری درشهر بالاتر است. وباید از خدای فردی باشد که جنازه اش درآن جا دفن شود. ولی شما دربند 2(مورد دوّم)نظرتان چیز هایی دیگر نوشته اید. که اصلاً من به آن حتی اشاره نکرده ام. درضمن من خود می دانم که شما منظورتان این است که اگر ایشان را در جایی مثل پارک لاله دفن کنیم می توانیم جاذبه های گردشگری مانند مقبرة الشعرا تبریز را درمیانه بسازیم. و می دانم که ازلحاظ گردشگری پارک لاله بسیار جای خوبی بود ولی عزیزمن واقعاً ارزش مکانی امام زاده اسماعیل (ع) و پارک لاله یکی است؟ وبه نظر حقیر اگر درخیابان یاهرجای دنیا برویم واز مردم سوال کنیم که کدام یک از مکان ها( آستان مقدس حضرت امام زاده اسماعیل (ع) یا پارک لاله را بیشتر می پسندید وکدام یک باارزش تر است )اطمینان دارم که اکثریت قاطع مردم می گویند ارزش آستان مقدس امام زاده اسماعیل(ع) خیلی بالاتر است ومن هم نظرم دراین مورد این است که اگر از نظر معنوی و ارزشمندی بخواهیم موضوع را برسی کنیم . مسئولین شهر تصمیم خوبی گرفته اند وایشان را دراین مکان ارزشمند ومعنوی به خاک سپرده اند ولی اگر منظورمان پول و توریسم وگردشگری وتوسعه شهرباشد. بله باید به نظر حضرتعالی عمل می کردنذد و به نظر اینجانب ارزشمندی مکان جلوتر از پول وثروت وتوسعه گردشگری وجاذبه سازی است . آقای نائبی خواهشمندم واقع بینانه تر بیاندیشید. حتم دارم بازهم نظر خواهید داد وبه من خواهید گفت که سخنانم اشتباه است. ولی درحقیقت این طور نیست ومن بعد معنوی وارزشی یک مکان را برسی می کنم وشما بعد گردشگری وجاذبه سازی رابرسی می کنید وبرای من بعد معنوی وارزشی یک مکان از هر چیز دیگری بالاتر است. آقای نائبی بازهم عرض می کنم که نظر شما برمن محترم است وبعد نگرش ما باهم فرق دارد ومن از لحاظ بعد ارزشی ومعنوی به این مساله نگاه دارم وشما ازلحاظ بعد جاذبه ای وگردشگری و قطعاً بعد ارزشی ومعنوی مسائل بربعد مادی وجادبه ای آن ها ارجعیت دارد. ومن باز هم می گویم من خرافه گو نیستم. وخرافه هم نگفته ام واز این سخن شما خیلی تعجب کردم. چراکه شما یک شخصیت فرهنگی می باشید. ولی از این گونه اصطلاحات استفاده می کنید. باید به نظر همه احترام گذاشت ومن هم برحضرتعالی وهم بر نظراتتان احترام می گذارم واگر موجب ناراحتی یاکدورت حال حضرتعالی شدم بی نهایت پوزش می طلبم وامیدوارم که اینجانب را حلال کنید.

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۳۳

اتفاقاً فرماندار غیربومی خیلی غیرت و آگاهی به خرج دادند و آنکه سنگ اندازی کرد مسئول بومی بود!

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۲۴

مسئول غیر بومی فردا میرود ولی ما می مانیم. نباید اجازه می دادیم چنین تصمیمی گرفته شود. فرماندار میانه باید پاسخگو باشند.

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۲۰

آقای نائبی من برای شما خیلی متاسف هستم ،باید از خدای کسی باشد تا جنازه اش را پس از مرگ در حرم مقدس امام زاده اسماعیل(ع) دفن کنند. ومن خیلی خوشحال هستم که چنین افتخاری نسیب دهقان فداکار گشته است . شما چگونه پارک لاله میانه را با مکان مقدسی مانند امام زاده اسماعیل (ع) مقایسه می کنید. ارزش معنوی بارگاه مقدس امام زاده اسماعیل (ع) هزار مرتبه بهتر از ارزش دنیایی (یاهمان جاذبه توریسی وفرصت شهرستانی) پارک لاله وترمینال است.

------------------

باسلام و ادب

1 ـ مقدس بودن امامزاده اسماعیل چه ارتباطی به ثواب دهقان فداکار دارد و چه به ایشان میرسد؟ چرا با خرافات مذهبی بازی میکنید؟

2 ـ برفرض هم بخاطر نزدیکی قبر دهقان به امامزاده و انتقال ثواب از امامزاده به دهقان! مگر سخن از ثواب و کباب است؟ سخن از نماد فداکاری و نماد معروفیت و نماد گردشگری میانه است که تاکنون حتی 1 مقبره مفاخر میانه ای در داخل شهر میانه نداشته ایم.

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۰۹

آقای حضرتی شما حق ترین سخن راگفته اید. ممنون

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۰۹

هزار بار گفته وبازهم می گویم که ارزش معنوی امام زاده اسماعیل(ع) از هر جای دیگری درشهر بالاتر است . ومن از مسئولی که این پیشنهاد (یعنی دفن دهقان فداکار )در جواربارگاه ملکوتی امام زاده اسماعیل (ع) را داده است . نهایت تقدیر وتشکر رادارم . چراکه با این کار توفیق بسیار بالایی (یعنی همجواری با مرقد شریف امام زاده اسماعیل(ع) )را نسیب دهقان فداکار کرده اند. ومن خواهشمندم که همین جا به این بحث ها خاتمه بدهید.

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۰۸

هرکسی نتیجه اعمال خودش را میبیند تو هرجایی که قراره دفن بشه اگه تو پارک دفن میشد یا جایی دیگر مثل اون هر رهگذری برایش یک فاتحه میخوند ولی گوشه امامزاده قطعا بعد از دوسه ماه یا فرزندانش کسی یادی از او نمیکند بنابراین از نظر معنوی برای دهقان بهتربود تو حایی مثل پارک لاله دفن شود

۹۶/۹/۱۴ ۱۲:۰۲

دیگر کار از کار گذشته حال که نمیشود مرحوم را نبش قبر نمود اتفاقات گذشته را هم نبش نکنیم
اگر قرار بر درس برای آینده باشد به اندازه کافی گفته شده و احتمالا نیت این شخص جنبه معنوی و ارزشی کار بوده
حال میتوان با ایجاد المانها و یادبودها و مخصوصا پارک مخصوص و نصب وسایلی در ارتباط با راه آهن و قطار و یا موزه راه آهن به نام دهقان فداکار ، نام و خاطره وی را زنده نگهداشت
از این به بعد باید پیشنهادات خوب و عملی دراین زمینه ارائه نمود و مطمئنا مسئولین مربوطه همه آنها را مطالعه میکنند یا به اطلاعشان میرسانند همانگونه که در مراسم ختم نیز ، امام جمعه محترم از همه دلسوزان مخصوصا از مخالفین دفن دهقان در امامزاده هم بخاطر احساس مسئولیتشان تشکر نمود

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۵۲

دفن چهره های معنوی وعلما ومجتهدین اگه درامامزاده باشه خیلی هم خوب هستش . واگه این افراد را به هنگام دفن در جایی مانند پارک یا راه اهن دفن شوند قطعا صورت خوشی ندارد . ماهم حرف شماراتائید می کنیم امامزاده جای مقدسی هست . اما دهقان فداکار چهره ملی داشت . من دیروز دیدم همه از این تغییر مکان ناراضی بودند و ......
متاسف ام برای این چنین تصمیماتی که به ضرر شهرمان تمام می شود واین فرصت مناسب با بی تدبیری بعضی ها ازبین رفت واگه از قبال این حرکت (دفن در پارک لاله و ایجاد مقبره وجایگاه ) باعث بشه شهرمون تکانی بخورد واحیانا چندنفر مسافری به شهرمان وارد شوند وبه اقتصادشهرمان کمکی بشه . قطعا هیچکس ازاین حرکت ناراحت نمی شود ومتاسف هستیم برای اظهارنظرهای غیرکارشناسی مانند نظرات شما .

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۴۶

نوشته بسیار تکان دهنده و متنبه کننده ای بود واقعا به شهری که می تواند در توسعه خود دخیل باشد بی تفاوت می شود یادم است در طومار فرمانداری ویژه سراغ یکی از بزرگان و ریش سفیدان شهر رفتم تا نخستین امضا ذا ایشان مرقوم فرمایند متاسفانه نه تنها قبول نکردند بلکه با گستاخی مرا بیرون انداختند شهری که ریش سفیدش چنین باشد چه انتظاری از مسئول غیربومی آن می رود ؟ مسولی که چندصباحی دیگر این شهر را ترک می کند . مهم ترین مشکل خود شهروند است که باید حساسیت لازم را می داشت تا این فرصت از بین برود الان در تصمیم گیری های کلان کشوری فرهنگ شهرها اولویت در ارتقای آن دارند وجود مقبره های شعرا و نامداران و.... که ما میانه ای ها تنها این چنین فرصتی را از دست دادیم. به نظر شما این قضیه در مراغه و بناب و.... بود مردم چگونه استفاده می کردند. من پیشنهاد می کنم که مسبب اصلی این اتفاق نادر به مردم معرفی شود تا مردم علملان پیشرفت شهر را بشناسند!

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۴۱

لطفا به همه مردم و رسانه ها بگویید که نام درست دهقان فداکار رو بگویند دیروز هم امامی خبرنگار نام تحریف شده رو در رادیو اعلام کرد
نام اصلی دهقان فداکار ازبرعلی حاجوی میباشد.

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۳۸

کاملا درسته متاسفانه مردم میانه به همه چیز بی تفاوت هستن و مقصرن

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۱۵

آقای نائبی من برای شما خیلی متاسف هستم ،باید از خدای کسی باشد تا جنازه اش را پس از مرگ در حرم مقدس امام زاده اسماعیل(ع) دفن کنند. ومن خیلی خوشحال هستم که چنین افتخاری نسیب دهقان فداکار گشته است . شما چگونه پارک لاله میانه را با مکان مقدسی مانند امام زاده اسماعیل (ع) مقایسه می کنید. ارزش معنوی بارگاه مقدس امام زاده اسماعیل (ع) هزار مرتبه بهتر از ارزش دنیایی (یاهمان جاذبه توریسی وفرصت شهرستانی) پارک لاله وترمینال است.

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۱۲

مردم میانه با بی اعتنایی به مسائل فرصت های زیادی را از دست داده اند و این مورد آخرین مورد نخواهد بود.
پس علت عقب ماندهی میانه مردم میانه هستند نه غیر

۹۶/۹/۱۴ ۱۱:۰۵

میدونم عده زیادی ازهمشهریان به بیان بنده اعتراض خواهندکردولی قدیماقبوردرخارج ازمحدوده شهری بوده بتدریج باگسترش شهرهادرمحدوده شهرقرارگرفته,الان دیگه مفاخرهرشهری رودرقطعه ای دربهشت زهراتدفین میکنند,یاشخصیت های سیاسی یامراجع ودرکنارحرم امامان دفع میکنند.

صرف اینکه ازقبورمفاخرشهربخاییم گردشگرجذب کنیم یابرای مسافران دیده بشه کارصحیح وشرعی نیست.

خیلی ازشهرهاباساختن المان مفاخرشون وحک شرح حالشون درمیادین وتهیه فیلم اززندگینامه اش یادشون وزنده نگهداشتند,
الان چراباکری فراموش نشده؟!چون تواکثرشهرها نام خیابان یامیدان روبه نامش گذاشتند.
میانه اگرمیانه باشه بارایزنی باشهرهای دیگه نام خیابان,میدان,حتی مدارس رومیتونه به نام مرحوم ازبرعلی خواجوی کنه,اینهاازارامگاه بودن درسطح شهربسیارمهمتره.

پیشنهادی ازطرف یه غیربومی

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۵۵

به قول فردوسی پور :عجب گل نزنی هستند مسئولین ما ! فرصت طلایی را به راحتی از دست دادند.

اگر وصیت خود مرحوم نبود ،بی شک تبریز و کرج و حتی تهران برای تدفینش سر و دست می شکستند.

 

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۵۰

یک اشاره ای به نام یا سمت این مسول بکنید تا شاید ما هم با ایشان اشنا شویم

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۴۸

ارزش دهقان فداکار رو تبریزیها میدونن که در اولین فرصت ساختمان هلال احمر رو بنام دهقان فداکار ثبت کردن و گفته اند که نمادی هم برایش در مکان مناسب درست کنن در واقع میخوان دهقان فداکار رو مصادره کنن

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۴۷

آقای نائبی اینکه مشاهیر شهر در کجا دفن شود وظیفه فرماندار میباشد هرکسی هم مخالفت میکرد باید پافشاری میکرد به هر حال مقصر اصلی فرماندار هست
خوب حالا گفتن تو امامزاده دفن شود چرا در گوشه ای دفنش کردن حداقل باید در حیاطش دفن میکردن تا همه بتوانند زیارتش کنند
البته قبل از فرماندار مردم مقصرند هیچ کسی مقصر نیست فقط مردم مقصر میباشند این تصمیم گرفته شد مردم میریختن جلوی فرمانداری و میگفتن ما نمیگذاریم تو گوشه امامزاده دفن شود اگه این تصمیم تو مراغه اتفاق میفتاد آیا مردمش سکون میکردن ؟
آقای نائبی تو میانه فقط مردمش مقصرند
والسلام

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۴۵

کاش کسانی که با خاکسپاری مرحوم دهقان فداکار در پارک لاله یا جای دیگه بغیر از امامزاده مخالفت کردن به مردم معرفی شوند

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۳۵

آقای مهندس! چرا دردمونو با قلم سلیست تازه میکنی؟

این بی تدبیری و بی خردی عده ای ناآگاه ؛ شهر دوست داشتنی ام را روز به روز به بن بست ویرانی میکشاند.

این بهترین فرصت برای شهر دور مانده از همه جا بود تا آوازه اش به برکت وجود خاک آن مرحوم احیای مجدد گردد.

۹۶/۹/۱۴ ۱۰:۳۳

فرصتی بی نظیر از کف رفت. 

دفن دهقان فداکار حداقل در فضایی نظیر پارک لاله، البته با تغییرات عمده در آن و ساخت سازه ای درخور به عنوان مقبره، می توانست ضمن احیای این محل، آن را به محلی برای گردشگردی و نیز مکانی برای حضور خانواده ها مبدل و به شکوفایی آن منطقه و اشتغال زایی برای عده ای کمک کند. 

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز