کد خبر: ۸۸۸۴۸
۵۱۱ بازدید
۲۴ دیدگاه

مسابقات قهرمانی تکواندو جهان:

شیطنت انگلیس یا بی برنامگی خودمان؟!

۹۸/۳/۱
۰۰:۰۱

عاشق چنین تیترهایی هستیم که بنویسیم:

انگلیس برای قهرمان شدن خودش، از حضور تکواندوکاران ایرانی جلوگیری کرد!

پشت این تیتر، نه تنها می توان تمام بی عرضگی ها و بی برنامگی های فدراسیون و وزارتخانه را پنهان کرد بلکه می توان شعار مرگ بر انگلیس را اینبار محکمتر گفت و مشت بر دهانش را محکمتر کُفت.

دیگر کسی مسئولین ورزش و ورزشکاران را توبیخ نمی کند که چرا برای دریافت ویزا، منتظر روزها و ساعات آخر می مانید؟ شما که تقویم مسابقات بین المللی را می دانید و قوانین ویزای شنگن خصوصاً ویزای انگلیس را می دانید که چقدر سخت و زمانبر است، چرا مانند درس خواندنتان، به شب آخر نگه می دارید؟ طبیعی است که بخاطر یک روز تأخیر در صدور ویزا و یا یک استعلام مجدد برای ناخوانا بودن کپی پاسپورت، ممکن است تمام تلاش یک ورزشکار هدر رود.

تأخیر یا تعلیق یا رد یا بررسی مجدد مدارک ویزا در تمام سفارتخانه ها و در تمام کشورها یک موضوع طبیعی و بدیهی است و بارها ویزای یک فرد رد می شود یا برای هفته دیگر موکول می شود. فریاد "یا ویلنا! انگلیس این روباه پیر از ما ترسید و جام قهرمانی! را از ما گرفت" چیزی جز توجیه نابخردی های خودمان نیست. کشور حرفه ای مثل انگلیس چنین کار غیرحرفه ای نمی کند و اگر بخواهد بکند برای کسانی می کند که پتانسیل قهرمانی را دارند.

علاوه بر این، برفرض که ویزای دو بازیکن ما صادر نشد، چرا آنانی که در این رقابت حضور داشتند، اینقدر ضعیف عمل کردند؟ کاش ویزای آنها نیز صادر نمی شد تا با مظلوم نمایی، مدعی کسب مدال قهرمانی باشند!

برای اینکه این موضوع را از خود پیشکسوتان این عرصه نیز جویا شویم و به دو چهره شاخص تکواندوی کشور استناد می کنم:

مهماندوست را همه می شناسند. سرمربی تیم ملی بود که پس از بی مهری، اکنون سکاندار تیم ملی آذربایجان است و در این مسابقات نیز برای آذربایجان نخستین طلا را گرفت و بهتر از ایران درخشید. او می گوید: اگر قرار بود سیاسی بازی بود باید جلوی ورود قدرت‌های یک دنیا گرفته می‌شد، نه ایران که در حالت حاضر قدرت شماره یک تکواندو دنیا نیست.

او درباره عدم صدور ویزای دو بازیکن ایرانی افزود: تنها در خصوص عدم ویزای دو بازیکن تیم ملی باید بگویم که تیم ما در مسابقات جهانی دوره گذشته در کره‌جنوبی در بخش دختران و پسران با ترکیب کامل اعزام شد و دیگر مشکل ویزا وجود نداشت اما باز هم مدال طلایی کسب نکرد. در مسابقات این دوره تنها دو بازیکن ایران نبودند که ویزا دریافت نکردند و کشورهای دیگر نیز بودند که بازیکنانشان ویزا نگرفتند.

مهماندوست با اشاره به پروسه دریافت ویزا گفت: دو مدل برای دریافت ویزا وجود داشت. ویزای عادی و ویزای خارج از نوبت که ما در آذربایجان برای ویزای خارج از نوبت اقدام کردیم.  در این روش باید نفری 150 پوند بیشتر می‌دادیم تا در نوبت قرار نگیریم که ما از این روش اقدام کردیم. این در حالی بود که انگلیس در آذربایجان سفارت دارد، اما با این حال ما خارج از نوبت اقدام کردیم و کمتر از دو هفته ویزای ما آماده شد. اگر درخواست ویزای عادی داده بودیم بالای 40 روز باید منتظر دریافت روادید می‌ماندیم.

وی تصریح کرد: اگر قرار بود برخورد سیاسی شود باید به خیلی از بازیکنان کره‌ای و روسی ویزا داده نمی‌شد و اصلا این بحث‌ها نبود و تنها موضوع بحث اقدام به موقع برای دریافت ویزا بود. ایران برای دریافت ویزا با توجه به تعطیلی سفارت انگلیس به آنکارا مراجعه کرد، اما در نوبت عادی درخواست ویزا کرد که این اتفاقات افتاد. کره‌جنوبی، روسیه‌، انگلیس، چین و آذربایجان جزو قدرت‌های یک دنیا هستند و در این شرایط ما نیز برای کسب مدال طلا با جان و دل جنگیدیم. نباید دنبال توجیه باشیم و باید برای کسب مدال بدون حاشیه بجنگیم و با دنیا دوست باشیم.

دیگر چهره سرشناس تکواندوی ایران، محمد باقری معتمد نایب قهرمان المپیک لندن است که اکنون سکاندار تیم ملی تکواندوی هندوستان است و اتفاقاً ویزای بازیکنان هندوستان هم صادر نشد. هندوستانی که اصلا در عرصه تکواندوی جهانی تهدیدی برای انگلستان نیست.

وی در مورد دلیل عدم صدور ویزای بازیکنان هندی گفت: هیچ دلیلی وجود ندارد جز تنبلی خود بازیکنان. بازیکنانی که به توصیه من گوش کردند پیش از مسابقات چین برای ویزای خود اقدام کردند و ویزایشان صادر شد اما کسانی که آنرا به هفته آخر نگه داشتند موفق به دریافت ویزا نشدند و ضربه سنگینی به ورزش هند زدند چراکه هزینه های زیادی برای تربیت یک ورزشکار متحمل می شویم ولی یک بازیکن اینچنین به اعتبار ورزش و کشور خود خدشه وارد می کند.

محمدصادق نائبی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۳/۴ ۱۸:۵۶

بنظرتان من حقیقی میتوانم آن متن را درج کنم؟حتی خودتان؟اینجا میانه است و هر روز روبرو هستیم با این افراد!
هدف اصلاح امور است.بار حقوقی نوشته هم رعایت شده و نامی نبرده ام.
باز اختیار با شماست با مشکلاتی که با تائید این مطالب روبرو شده اید اشنا هستم

۹۸/۳/۴ ۰۳:۱۰

برادر! عضو شوید و مطلب بفرستید و بر مطلبتان مدیریت کنید و به سلیقه خودتان تایید یا سانسور کنید.

۹۸/۳/۳ ۲۲:۳۳

حتی میدانم هر نظری را تائید نمیکنید اما همینکه خودتان نظر قبلی را بخوانید کافی است.از دانشگاه مذکور ترسی دارید؟یا باهاشون رودربایستی دارید؟
پیدا کردنم و شناسایی ام با آی پی کار سختی نیست.مستدام باشید

۹۸/۳/۳ ۲۲:۲۹

نیازی نیست بگویم اما شما خودتان در برخی مواقع کم از انگلیس ندارید.
انگلیس یعنی دو رویی با چاشنی نون به نرخ روز خوری و مطلحت اندیشی.هر چیز را صحیح نمیگوید.
چند روز است منتظرم یک مطلب با عنوان درد و دل یک دانشجوی بیکار در سایتتان انتشار یابد.
نه نامی از کسی آمده و نه تهمتی درمتنش وجود دارد.البته اباعی از انتشارش با نام واقعی ندارم اما بعضی موارد باعثش میشود.نویسنده اش زیاد ناشناس نیست.مطالب انتثادی این چنینی، انتشارشان خالی از لطف نیست برای مردممان که شما داعیه خدمتگزاریشان را داری.
موفق باشید

۹۸/۳/۳ ۰۸:۱۳

خودی و غیر خودی را می فرمایید

۹۸/۳/۲ ۱۹:۱۴

حتی آمریکا هم دست انگلیسه

۹۸/۳/۲ ۱۵:۱۷

دشمن ما همینجاست

۹۸/۳/۱ ۲۳:۲۰

این هم یک نمونه اظهار نظر پوپولیستی هست

۹۸/۳/۱ ۱۸:۲۷

آقاجون من خودم در وقت مقرر نتونستم کارت ورود به آزمون نظام مهندسی رو پرینت بگیرم توی امتحان هم راه ندادند ولی ادعا نکردم اگر رییس سازمان خائنه و برای اینکه من رتبه 1 نشم بمن کارت ورود نداد. داداش جون دو روز زودتر اقدام می کردید تا اینجوری ماتم نگیرید و زمینو زمانو بهم ندوزید و همه رییس روسا رو سر کار نذارید.

۹۸/۳/۱ ۱۳:۳۹

ماهی از سر گَنده گردد نی ز دُم

۹۸/۳/۱ ۱۲:۰۰

به نظرم آقای میرهاشم حسینی باید شفاف سازی کرده و صادقانه بگویند: آیا تنبلی او بود یا تنبلی فدراسیون؟ دلیل رد ویزا چی بود؟ ناقصی مدارک یا دیر شدن زمان؟ حتی رئیس جمهور هم جوگیر بشه و بگه انگلیس خیانت کرده, حداقل خود میرهاشم حسینی بهتر از همه می دونند اشتباه از ناحیه او بوده یا مسؤلین.

۹۸/۳/۱ ۱۱:۵۸

نوشتید: واقعیت مطلب بر ما آشکار نیست اما
ورزشکاران بی سرپرست و کم تجربه نیستن
اگر مصاحبه باقری معتمد رو بخونید متوجه می شید که تقصیر بازیکن بیش از فدراسیون هست. توی خبر نوشته که سرمربی هند گفته: ما هرچه به بازیکنا گفتیم برای ویزا اقدام کنند تنبلی کردند و آخرش جا ماندند.

۹۸/۳/۱ ۱۱:۵۵

معلومه نمازجمعه نمیری که بشنوی:
مرگ بر آمریکا
مرگ بر انگلیس
مرگ بر منافقین و آل سعود

۹۸/۳/۱ ۱۱:۱۸

آدم بعضی حرفها رو که میشنوه خیال میکنه به شعورش توهین میشه. مردم پیاز رو بالای 10 هزار تومن هم خریدند. نباید این مردم رو نفهم حساب کرد.

۹۸/۳/۱ ۱۰:۴۱

ممنون از مطبتون، دیروز که فرمایشات (...) رو داشتم میخوندم احساس کردم هنوز ایشون خبر ندارن که سطح آگاهی مردم تغییر کرده است و یا اینکه دارن مزاح میکنن

۹۸/۳/۱ ۱۰:۳۵

برخلاف نظراقای نائبی برخلاف شعارمرگ برامریکاومرگ براسرائیل، ماشعارمرگ برانگلیس چندان نمیشنویم.
این نشان میدهدازانگلیس خط میگیرندووابسته به انهاهستند.

۹۸/۳/۱ ۰۹:۵۸

دقیقا به نکته خوبی اشاره نمودید
قضیه حذف استقلال از مسابقات آسیایی نیز به همین منوال بود ،بی عرضگی در بین مسئولان ورزشی به وفور یافت میشه و بعد در پشت شعار مرگ بر انگلیس پنهان میشوند
در بین بیچاره ورزشکار میماند و آرزو های از دست رفته و روحیه آوار شده

۹۸/۳/۱ ۰۹:۳۲

ماهمیشه ضعف ها و بی درایتی هایمان را در دیگران می بینیم و مشکلات خود ساخته را در توجیه این آن قرار می دهیم و مشخص است که کارها به کاردان سپرده نشده و این زنجیره متاسفانه همواره بوده و خواهد بود چون در مملکت ما رابطه بر ضابطه حاکم می باشد

۹۸/۳/۱ ۰۹:۲۷

مثلا واکنش نماینده مجلس را ببینید. انگلیس تمامکار و زندگیشو رها کرده و فوکوس کرده رو (میانه)!!!:

شیویاری، نماینده مردم میانه:
تکواندو میانه توسط انگلیس رصد میشود!!!!!
برخورد سیاسی با ورزش، ممنوع!!!!!
وزارت خارجه پیگیر اصلی مشکلات تکواندوکاران میانه‌ای باشد!!!!

۹۸/۳/۱ ۰۹:۲۵

این جمله آقای مهماندوست را باید با آب طلا نوشت: ما باید با دنیا دوست باشیم.
ما حتی توی ورزش برای خودمان دشمن می تراشیم. این حرفها و واکنش ها عواقبی داره.

۹۸/۳/۱ ۰۹:۰۸

متن را دقیق خواندم. از روشنگریتون ممنونم. بله تقصیر خودمان است که دیر جنبیدیم. یاد دوران درس افتادم که وقتی نمره مردودی می گرفتیم می گفتیم: معلم 9 داد!

۹۸/۳/۱ ۰۶:۱۲

واقعیت مطلب بر ما آشکار نیست اما
ورزشکاران بی سرپرست و کم تجربه نیستن
چندین میادین جهانی دیده و زمان بر بودن این امورات برایشان واضح است،بعد این همه تلاش وسرمایه گذاری ب آینده ورزشی خود لطمه زدن نقض غرض است و از هیچ عاقلی صادر نمیشود،ب هر حال چیزی از قابلیت ها و افتخاراتشون کم نشده و نمیشه از مسئولین در صورت داشتن مدرک خواستاریم احقاق حق نمایند و عرضه و لیاقت خود را غیر از حرف زدن در عمل هم ثابت نمایند%

۹۸/۳/۱ ۰۱:۰۷

پرونده ملی‌پوشان درحالی در این رقابت‌ها بسته شد که ایران در جدول توزیع مدال‌ها و در مجموع مردان و زنان با ۲ نقره و یک برنز در رده دوازدهم ایستاد! نکته قابل تامل این‌که در رده‌بندی به تفکیک بخش مردان و بانوان، تکواندوی مردان ایران جایی در بین‌۱۰ کشور اول جهان نداشت و تنها در بخش زنان موفق شدیم با کسب ۶۹ امتیاز، در جایگاه دهم قرار بگیریم. ضمن این‌که از مجموع ۱۶‌مدال طلای توزیع شده در ۲ بخش مردان و بانوان، ۹ کشور موفق به کسب طلاهای این دوره شدند که سهم ایران از مدال طلا صفر بود. از طرفی کاروان ایران درحالی با ۱۲ هوگوپوش (۶ خانم و ۶ آقا) راهی منچستر شد که ۹ نفر از ملی‌پوشان کشورمان از گردونه مسابقات حذف‌ و تنها ۳ نفر موفق به کسب مدال شدند. در این‌بین اما مهلا مومن‌زاده تک ستاره کاروان کشورمان بود که‌ توانست در اولین حضورش در آوردگاه جهانی در رده سنی بزرگسالان، راهی فینال شود تا بعد از کیمیا علیزاده، دومین بانوی تاریخ تکواندوکار ایران باشد که فینال رقابت‌های جهانی را تجربه می‌کند. هرچند که زور مهلا به تجربه حریفش در فینال نچربید اما نایب قهرمانی او در رقابتی به بزرگی قهرمانی جهان، به غایت ارزشمند بود. در بخش مردان هم سروش احمدی و آرمین ‌هادی‌پور یک نقره و یک برنز کسب کردند تا شاید مدال‌هایشان مرهمی باشد بر زخم‌های تکواندوی ایران در منچستر.

باید قبول کنیم که قرعه مدال‌آوران ایران سخت نبود!

ناگفته نماند که کارشکنی سفارت انگلیس در صدور ویزای تکواندوکاران ایران تا حدودی ریتم تیم را برهم زد و درنهایت هم از تیم ۸ نفره آقایان میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی موفق به دریافت روادید انگلیس نشدند. همین مسئله هم باعث شد تا آرش فرهادیان مدیر تیم‌های ملی در گفت‌وگویی که پیش از اعزام تیم به منچستر با خراسان داشت، تاکید کند این اتفاق بر روند نتیجه‌گیری تیم ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان این موضوع را بهانه خوبی برای ‌پوشاندن ضعف‌های تکواندوی کشورمان در مهم‌ترین رویداد سال المپیک نمی‌دانند. یوسف کرمی مرد پرآواز‌ه تکواندوی ایران که سابقه قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی و برنز المپیک را در کارنامه دارد، در واکنش به دوازدهمی ایران در رقابت‌های منچستر به خراسان می‌گوید: «دوازدهمی برای ایرانی که ۲۰ سال روی سکوی نایب قهرمانی و قهرمانی بود، نتیجه قابل قبولی نیست.‌» او که مطرح کردن مباحثی چون کارشکنی انگلیسی‌ها و صادر نشدن ویزا برای برخی ملی‌پوشان را بهانه‌ای بیش نمی‌داند، ادامه می‌دهد: «خودتان هم می‌گویید بهانه. من می‌خواهم بحث را این‌طور مطرح کنم که آیا شما فکر می‌کردید بهداد سلیمی در المپیک ۲۰۱۶ اوت شود؟ اما اگر او به المپیک نمی‌رفت، قطعا می‌گفتند یک طلای مسلم را از دست دادیم. در تکواندو هم شرایط همین‌طور است. درست است که شکی در توانایی‌های میرهاشم حسینی نیست اما ما نمی‌توانیم به‌طور قطع‌و یقین بگوییم که اگر او به مسابقات اعزام می‌شد، حتما مدال می‌گرفت. ضمن این‌که‌ ۶ نفر دیگر هم نتایج قابل قبولی کسب نکردند. البته من به سروش احمدی که موفق شد در اولین اعزامش به مسابقات جهانی به مدال نقره برسد، تبریک می‌گویم اما باید قبول کنیم که او تیم‌های درجه چهار و پنج را برد تا روی سکو آمد. بنابراین اگر قرعه سختی به بچه‌ها می‌خورد، کار برایشان سخت می‌شد. متاسفانه برخلاف صحبت‌های کادرفنی که گفته بودند ما عملکرد حریفان را آنالیز کرده‌ایم و برای قهرمانی می‌رویم ولی من در عمل چنین چیزی ندیدم.‌»

بزرگانی چون ذوالقدر کجا هستند؟

کرمی در پاسخ به این‌که برای برون‌رفت تکواندوی ایران از وضعیت کنونی چه پیشنهادی دارد هم می‌گوید: «این مسئله باید در کمیته فنی مورد بحث‌و بررسی قرار گیرد. ضمن این‌که پیشنهاد هم زیاد است. اگر از من نظر بخواهند، معتقدم باید از کسانی که سالیان سال در تکواندوی ایران بوده‌اند اما درحال حاضر کنار گذاشته‌ شده‌اند، استفاده شود. الان‌ هادی ساعی و غلامحسین ذوالقدر که از بزرگان تکواندوی ایران هستند، کجا هستند؟ وقتی بزرگان تکواندوی ما کنار باشند، صد‌در‌صد تکواندوی ما افت می‌کند. ما این همه سرمایه گران‌قیمت داریم که از حضورشان بی‌بهره هستیم. واقعا حیف است. ذوالقدر کوله‌باری از تجربه است. کجای دنیا را سراغ دارید که چنین فرد با‌تجربه‌ای را کنار بگذارند و استفاده‌ای از او نشود؟ ‌هادی ساعی مگر کم کسی است در تکواندوی ایران و دنیا؟ چرا‌ هادی ساعی نیست؟»

از دوازدهمی تکواندوی ایران در دنیا خشکم زد

او که خودش در‌حال حاضر به آموزش تکواندو مشغول است، می‌گوید: «من چون عضوی از خانواده تکواندو هستم، همیشه مدافع و حامی تکواندو بوده‌ام. اما جاهایی هست که باید ایرادهای خانواده را مطرح کنیم. اگر ما تکواندوی ایران را دوست داریم باید حقیقت را بگوییم. اگر در‌حال حاضر من از تکواندو حمایت کنم، در‌‌واقع به آن خیانت کرده‌ام. باید واقعیت‌ها گفته شود. هرچند که می‌دانم الان به خیلی‌ از دوستان برمی‌خورد و ناراحت می‌شوند. از طرفی المپیک نزدیک است. ما باید بسیار بهتر از این‌ها عمل کنیم. اما چنین نتیجه‌ بدی رقم خورده. وقتی من صبح از خواب بیدار‌ و متوجه شدم که دوازدهم دنیا شده‌ایم، خشکم زد.‌» گفتنی است تکواندوی ایران درحالی در منچستر دوازدهم شد که در طول ۲۲ سال اخیر ملی‌پوشان کشور من ۲ بار روی سکوی قهرمانی رفته‌اند؛ یک بار در کره‌جنوبی با رضا مهماندوست و یک بار در روسیه با بیژن مقانلو. ایران همچنین ۶ نایب قهرمانی و ۳ عنوان سومی را در ۱۱ دوره گذشته کسب کرده. درواقع در طول ۲۲ سال گذشته تکواندو ایران همیشه یک پای سکوی قهرمانی مسابقات جهانی بوده اما در بیست‌و چهارمین آوردگاه جهانی ایران صاحب یک شکست تمام عیار بود.

۹۸/۳/۱ ۰۰:۵۷

اصل قضییه که بهش پرداخته نمیشه و با فرافکنی در سایه قرار می‌گیرد این است که ندانم کاری ‌وبی مسیولیتی یه سری مسئول نابلد،بی عرضه و رانتی،باعث گردید میرهاشم حسینی شانس اول تیم ملی در اوج آمادگی علاوه بر از دست دادن مدال جهانی،شانس ارتقای رنگینک خود برای  المپیک را نیز ازدست بدهد.!!و در کنار اینها از نظر روحی و روانی نیز در شرایط بسیار بدی قرار گرفت که مدتها زمان میبرد تا ریکاوری شود ‌و ....

زمانی نه چندان دور تیم ملی همیشه در سکوی قهرمانی جهان قرار میگرفت،ولی الان جز ده تیم اول دنیا هم نیست.!!! 

 ولی کما فی السابق و روال موجود در سیستم کشور، ساده ترین راه برای فرار از کم کاریها و‌ندانم کاریها،انداختن بار مشکلات  و مسئولیت به دوش بیگانگان و استکبار و امثالهم هست.

 

اخبار روز