کد خبر: ۸۹۶۴۲
۱۶۱۰ بازدید
۱۳ دیدگاه

گزارش تصویری از برنامه های هنری استاد اجلی در زادگاه خود

۱۳۹۸/۵/۶
۲۱:۰۰

استاد قربانعلی اجلی، معمار، خوشنویس، نقاش و شاعر نامدار ایران، در برنامه سه روزه خود در زادگاهشان میانه، در حدود 10 برنامه هنری داشتند که نخستین آنها حضور در برنامه ساز و سخن آموزشگاه موسیقی آوا در روز چهارشنبه دوم مرداد بود که هنرجویان این آموزشگاه به اجرای آواز و ساز پرداخته و مورد تجلیل استاد قرار گرفتند. در این برنامه استاد اجلی شعری از خود خواندند که تضمینی از غزل حافظ بود. استاد اجلی از شاعران برجسته کشور بوده و در کتابهای غزلسرایان قاجار تا معاصر و دوبیتی سرایان ایران معرفی شده است:

دیدار از گالری یعقوب شاهمحمدی و بازدید از آثار نقاشی این هنرمند میانه، از برنامه های صبح پنجشنبه استاد اجلی بود. استاد اجلی خالق سبک گلگشت (نقاشی طبیعت با خط) به مدت بیست سال در نقاشی شاگرد نامداران نقاشی ایران اساتید بهزاد، آشتیانی، وزیری، مصیری و محمود اولیاء بوده و خود از نقاشان مطرح معاصر هستند:

دیدن آثار نستعلیق کریم آزاد، بنیانگذار انجمن خوشنویسان میانه، در فروشگاه ایشان از دیگر برنامه های صبح پنجشنبه استاد بود. استاد اجلی دارای نشان درجه یک هنری کشور و از اساتید برجسته انجمن خوشنویسان ایران، خط نستعلیق و شکسته را از نامداران این خطوط، اساتید حسن میرخانی، حسین میرخانی، علی اکبر کاوه فراگرفته است:

بازدید از آموزشگاه خوشنویسی سیمرغ متعلق به ذکریا عزتی، خوشنویس فوق ممتاز در خط شکسته از برنامه های بعد از ظهر پنجشنبه بود اما برخلاف تصور، دیدن آثار ثلث عزتی، استاد را بسیار ذوق زده کرده و تک تک این آثار را دیدند. استاد اجلی در خطوط اسلامی ثلث و نسخ سالهای متمادی برای صاحبنامان این خطوط اساتید ابراهیم بوذری، نجفی زنجانی و میرزا طاهر خوشنویس شاگردی کرده است:

دیدار با آقا میرحمید موسوی شاعر برجسته میانه که سراینده 70 هزار بیت انواع شعر است، از دیگر برنامه های استاد بود که اشعار زیبای آقا میرحمید را تحسین کردند. از زیبایی های این ملاقات، خواندن یک شعر استاد اجلی توسط آقا میرحمید موسوی بود که تعجب استاد اجلی را به همراه داشت:

ملاقات هنرمند برجسته خط و نقاشی میانه آقای هاشمی و ذکر خاطرات 30 سال پیش از آموزش مکاتبه ای ایشان از استاد اجلی و ذکر چند خاطره نیز از زیبایی این ملاقات بود. ضمن اینکه در این ملاقات خانم رویا شهریاری از نقاشان چیره دست میانه پرتره ای از استاد اجلی را که سال گذشته ترسیم کرده بود، به استاد اهدا نمود که استاد اجلی نیز شعر بداهه زیر را با دستخط خویش به ایشان هدیه کرد:

رویا تو ز من عجب اثر ساخته ای

خشکیده تنم تازه و تر ساخته ای

جز این نتوان وصف تو گفتن که مرا

از من به خودم شبیه تر ساخته ای

دیدار با فیروز نایبی، ناسخ نستعلیقی قرآن کریم در عصر پنجشنبه همراه با حضور خوشنویسان و نقاشان میانه ای، آقایان عزتی، آزاد، نجفلو، هاشمی، بیضایی و خانم شهریاری همچنین آقا میرحمید موسوی غیاثی شاعر و آزادمهر مداح اهل بیت در منزل ایشان از دیگر برنامه های استاد بود که دو ساعت طول کشید و یک اتحاد قلبی و جمع هنری زیبایی خلق شد.

و اما حضور در کنسرت موسیقی مقامی آذربایجان و شنیدن صدای زنده و دیدار مستقیم با حسین صبا، افتخارآفرین مسابقات بین المللی موسیقی موغامی آذربایجان 2019 ، آرزویی بود که استاد اجلی از دو ماه پیش تکرار می کرد: ایستیرم حسین صبانی یاخیندان گؤرم!

استاد اجلی در کنار هوشنگ صبا، شاعر برجسته ترکی سرای میانه و پدر حسین صبا، این کنسرت پرشور را گوش کرده و پس از پایان اجرا به روی جایگاه رفته و از حسین صبا تقدیر و سپاسگزاری کردند.

دیدار از دو اثر ملی قیز قالاسی و قیز کؤپروسو از برنامه های روز جمعه استاد بود. استاد اجلی در سال 1352 مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معماری را از دانشگاه هنرهای زیبا دریافت کرده و سالها به تدریس دروس معماری پرداخته اند.

استاد اجلی متولد 1318 در شهر میانه اکنون در 81 سالگی قرار دارند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۵/۸ ۰۸:۳۳

باسلام ممنون از ترتیب دهندگان این دیدار امیدوارم قدر داشته هایم را قبل از اینکه از دست بدهیم بدانیم چرا که بعدا افسوس خودن معنی ندارد .
با تشکر - علی حیدری خبرنگار میانه ای صداوسیمای آذربایجان شرقی

۹۸/۵/۷ ۱۴:۱۵

کی هست آقای اسماعیل زاده؟ لااقل خودتون معرفی کنید؟

۹۸/۵/۷ ۱۳:۴۹

زیارت! و کسب باقیات و الصالحات!!!

۹۸/۵/۷ ۰۳:۰۹

کاش با خبر می شدم و لااقل از دور استاد را می دیدم.

۹۸/۵/۷ ۰۱:۱۳

متاسفانه در کامنت ها مواردی پیش آمد آقای نایبی هم سوالاتی فرمودند لازم دانستم به نوبه خود نکته ای که بعضا در جامعه هم بدان مبتلا هستیم عرض کنم
مواردی در مطالب پیش می آید که نیاز به یادآوری و گوشزد دارد طنز یک قالب مناسبی برای این موارد است
طنز یک شیوه ای است که با حفظ شخصیت افراد هنرمندانه عدم مناسبات در عرصه های مختلف اجتماعی را گوشزد می کند که تا حدودی موجب خنده طرف مقابل شنوندگان هم می شود انتقاد اصلاح است حتی بزرگان دینی ما هم مطایبه می کردند ادبای ما مثل حافظ در شیوه طنز سرآمد بودند اما طنز یک مرز باریکی با تمسخر و استهزا دارد حرمت تمسخر به مراتب بالاتر از بسیاری از گناهان است چنانچه در تفسیر آیه ۸۰ سوره توبه از زبان علما ۷۰ مرتبه استغفار پیامبر هم موجب عفو این رذیله اخلاقی نمی شود و ازصفات اهل نفاق خوانده شده است
شیوه مناسب گوشزد مسایل و نکات به یکدیگر خود هنری است که لازم است آن را درتعاملات خود لحاظ کنیم جامعه ای که به اخلاقیات بها ندهد به هیچ جا نمی رسد
ان شالله که قصد همگان خیر است سوتفاهم پیش آمده بهرحال نکته ای دوستانه عرض کردیم

۹۸/۵/۷ ۰۰:۲۷

منظورتان معماری اسلامی امامزاده است یا زیارت آن؟

۹۸/۵/۷ ۰۰:۲۶

که چه شود؟

۹۸/۵/۶ ۲۳:۳۱

سلام. کاش دیداری هم به فرمانداری یا رییس ارشاد یا نماینده هامون میذاشتید.

۹۸/۵/۶ ۲۳:۱۲

با سلام و تقدیر و تشکر از زحمات جناب استاد نایبی عزیز از این اقدام عالی و پسندیده که امید است با همکاری سایر مسولین گرامی چنین برنامه های هر سال با سایر هنرمندان برگزاری گردد.

۹۸/۵/۶ ۲۲:۲۷

کاش از استاد می‌پرسیدید رضا اسماعیل زاده نقاش را به یاد دارند

۹۸/۵/۶ ۲۲:۱۴

دیدار با استاد اجلی سعادت بزرگی بود که نصیبم شد . سال ۸۴ که دانشجوی هنرهای تجسمی در تهران بودم تعریف و توصیف استاد اجلی را بارها از زبان اساتیدم شنیدم و چندبار سعی کردم استاد را از نزدیک ملاقات کنم اما موفق نشدم . خوشبختانه این دیدار به همت مهندس نائبی فراهم شد ( به قول دوستان اگر مهندس نائبی نباشد هنرمندان میانه همدیگر را نمی بینند)

اساتیدی که استاد اجلی در محضر آنها شاگردی کرده و هم چنین شاگردانی که تربیت کرده اند برای امثال من فقط در کتابهای درسی و آموزشی دست یافتنی هست لذا این واقعیت را باید بپذیریم که ایشان را خوب نشناخته ایم و هم چنین میزبان خوبی برای این مرد بزرگ نبودیم.

یعنی ایشان به اندازه معاون یک وزارتخانه یا مدیر کل درجه چندم یک اداره کل ، ارزش استقبال نداشت ؟ چرا متولیان فرهنگ و هنر و سایر مسئولین شهر در این زمینه ها کم کاری میکنند ؟ یا شناخت درستی از این اشخاص ندارند یا اولویت ها برایشان فرق دارد.

امیدوارم این سرمایه های شهرمان ، کم کاری  ما را به بزرگی دلهایشان ببخشند .

امیدوارم روزی شاهد همت مسئولین شهرم برای برگزاری مراسم تجلیل از چهره های ماندگار میانه باشیم. روزی که استاد اجلی ، استاد قادر طهماسبی ،استاد شاهد، استاد موسوی و سایر سرمایه های معنوی شهرم مورد تجلیل قرار گیرند.امیدوارم !

 

۹۸/۵/۶ ۲۲:۰۶

دیدار از امام زاده رو هم در برنامه میگنجانیدید

۹۸/۵/۶ ۲۱:۴۳

چوخ ساغولسون اوستادی.بیزه افتخاردی.سیزده ساغولون جناب نایبی

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز