کد خبر: ۹۴۴۴۹
۸۱۴ بازدید
۲۶ دیدگاه (۲۶ تایید شده)

بیایید کتابهای ایام کرونایی را به اشتراک بگذاریم

۱۳۹۹/۱/۴
۱۳:۱۰

بیایید کتابهایی که در ایام قرنطینه کرونایی مطالعه کرده ایم را با دیگران به اشتراک بگذاریم تا دیگران یا تشویق به مطالعه آن کتاب شوند یا اگر نمی توانند، چارچوب آن کتاب را متوجه شوند. از اینکه دیگران شما را به فضل نمایی متهم کنند، نگران نباشید. این نوع فضل نمایی از آن کسی که سر کوچه سیگار در لب نگه داشتن را فضل می داند که بهتر است! اگر در ایام قرنطینه موفق به کتابخوانی نشده اید، از کتابهای قبلی تان حرف بزنید. اجازه می خواهم کتابهای خودم را ذکر کنم که از ابتدا تا انتهای اسفندماه خواندم:

 

سینوهه: این کتاب هزار صفحه ای را 3500 سال پیش! سینوهه، پزشک دربار فرعون، نوشته است. برای ما که قدیمی ترین کتابهایمان به 1000 سال و شاید 1500 سال می رسد، این عدد، شگفت انگیز است. در متن کتاب متوجه شدم کاشف و بازخوان این کتاب یعنی والتری، در متن اصلی دست برده و پیاز داغ اضافه کرده است. مترجم فارسی اش نیز استاد ذبیح الله منصوری بود که مترجم خوبی است ولی امانتدار خوبی نیست و همواره سلیقه و فکر خود را در ترجمه دخیل می کند. با این کتاب به تمدن عظیم مصر باستان می توان احترام گذاشت که 3500 سال پیش جراحی مغز داشتند یا دانشکده های پزشکی و هنر و ادبیات و ... داشته اند. وقتی آنان 5000 سال پیش آن اهرام اعجاب انگیز را برافراشته اند، قابل باور است که 1500 سال بعد از آن، جراحی مغز و دانشکده های تخصصی نیز داشته باشند.

سفرنامه اونور آب: دوستم مهندس سعید فایقی از من این کتاب را خواست. به هر مشقتی بود فقط از بوشهر توانستم تنها جلد باقی مانده را تهیه کنم. اما پیش از تقدیم به ایشان، ابتدا خودم خواندم و فهمیدم چرا مهندس فایقی اصرار داشت این کتاب را برایش پیدا کنم. این کتاب 312 صفحه ای را همشهری مان مرحوم استاد دکتر پرویز رجبی دانشمند تاریخ نوشته است و با زبانی طنز، سفرنامه اش به کانادا را به رشته تحریر درآورده است و همواره نشان داده است که ایرانی جماعت هر جایی برود آن نیمه ایرانی خود را به همراه دارد و حداکثر می تواند نیمی از رفتار و افکار خود را غربی کند وگرنه به هر قیمتی هست باید بربری اش را بخورد و یک رستوران ایرانی پیدا کرده و دیزی اش را بخورد.

چرا ملتها شکست می خورند؟ این کتاب 600 صفحه ای را دو دانشمند برجسته اقتصاد جهان نوشته اند و با مقایسه تمامی ملتهای پیشرفته و شکست خورده در طول تاریخ، اثبات می کنند که عامل شکست ملتها نه آب و هوای گرم، نه نژاد، نه دین، نه موقعیت جغرافیایی، نه گذشته تنبل، نه فرهنگ و تربیت غلط و نه ... است. تنها عامل شکست ملتها، سیاست غلط سیاستمدارانش است وگرنه روی همان خط استوا، مالزی و سنگاپور به پیشرفتهای بزرگی دست یافتند و با همان ژن اروپایی، کشورهای آمریکای جنوبی (که ژن اسپانیا و پرتغالی دارند) بیچاره و بدبختند.

بی شعوری: خاویر کرمنت در این کتابی که به زبان طنز مزین است، نشان می دهد که بی شعور نوعی بیماری است و قابل درمان. او انواع بی شعوری را در دوست بی شعور، همکار بی شعور، پدر بی شعور، فرزند بی شعور، مسئول بی شعور، رسانه ای بی شعور و ... تقسیم کرده و هر یک را توصیف می کند. این کتاب، سه جلدی است و من تنها جلد اول را خواندم که حدود 210 صفحه داشت.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۱/۷ ۲۲:۴۳

تمام متن من 5 سطر بیشتر نیست. کسی که حاضر نیست 5 سطر بخواند سپس اظهار نظر کند، چطور می خواهد یک کتاب را بخواند؟ تمام بلاهایی که سرمان می آید از همین افرادی است که یک کتاب نخوانده اند ولی برای همه چیز نظر می دهند. شما بفرمایید چه کلماتی برای ایشان بهتر است؟ (با توجه به اینکه مخاطب من فرد مشخصی نیست)

۹۹/۱/۷ ۲۲:۳۵

با سلام
جناب نایبی لطفا کاش یک مقدار با لطافت و نرمی پاسخ ایشان را میدادید.
استفاده از ترکیب جهل مرکب برای ایشان مناسب که به هر حال نظرش را گفته است مناسب نیست.
درست است که جنابعالی از اشتراک کتاب گفته اید ولی متاسفانه ایشان احتمالا موضوع را بد فهمیده اند و به تبادل کتاب تعبیر کرده اند.
البته اصل حرف ایشان در عدم تبادل کتاب در این اوضاع و احوال درست میباشد.
با احترام

۹۹/۱/۶ ۱۸:۲۱

تو که بدون خواندن حتی یک سطر، فقط تیتر را خوانده و تصور کرده ای خود کتاب را رد و بدل می کنید در همان جهل مرکّب بمان

۹۹/۱/۶ ۱۳:۵۴

سلام
ببخشید تبادل کتاب میتونه عامل انتقال ویروس باشه
مواظب باشیم بهتره

۹۹/۱/۴ ۲۱:۱۵

من هم خواستم همین را بیشتر توضیح دهید. من برای کهن ترین کتاب ترکی 5 سال زحمت کشیدم و آنرا از الفبا و ترکی چینی به ترکی ایرانی بازگرداندم ولی 5 سال برای دریافت مجوز سرگردان بودم. به موازات من یکی دیگر با دریافت حق التألیف در عرض چند ماه کتابی تحقیق می کرد که با هزینه سازمان مربوطه با تیراژ بالا چاپ می شد و در شبکه های تلویزیونی و رسانه ها با عنوان محقق و نویسنده، اظهار نظر می کرد درحالیکه مطمئن بودم مجموعه تمام کتابهایی که در عمرش خوانده است به تعداد انگشتان دست و پا نمی رسد.

۹۹/۱/۴ ۲۱:۱۱

چنلی تئل مجموعه اشعار ترکی نسل جدید میانه است که در انجمن چنلی تئل هر هفته گرد هم می آمدند. کؤنول رساله سی یکی از رسالات کهن ترکی است. زنگان لوحه لری نیز اشعاری در مورد تاریخ زنجان و سلطانیه است.

۹۹/۱/۴ ۲۰:۴۶

سایین محمد رضا بی(بیگ)فقط بیر تک بونو بیلمدیم بس ندن غم کدرلرون چوخالدی زحمت اولماسا بونو اچیخلیلسان

۹۹/۱/۴ ۲۰:۴۱

باسلام جناب آقای نایبی با شناختی که از جنابعالی دارم بطور حتم مخاطب بنده شما نیستید شما نویسنده مستقلی هستید و این مایه خرسندیست ولی شما بیشتر از هرکسی در جریان هستید که بعضی نویسندگان که اتفاقا کتابهایشان بار عملی زیادی ندارد چقدر راحت از تسهیلات یارانه و چاپ ونشر و توزیع کتابهایشان در مراکز علمی و مدارس بهره میبرند

۹۹/۱/۴ ۲۰:۳۳

به سایتتان سرمیزنم.برایم جالب بودتالیفاتی چون چنلی تئل،رساله کونول،رسالات شیخ صفی،زنگان لوحه لری محتواوموضوع انهاچیست؟

۹۹/۱/۴ ۲۰:۱۶

باسلام. لینک دانلود کتاب را گذاشتم. این هم سایت من:

         www.Naebi.ir

 

۹۹/۱/۴ ۱۹:۳۴

با سلام و احترام

جناب آقای مهندس ناِیبی
با تشکر از مطالب ارزنده و مفیدتان
لطفا آدرس سایت خودتان را اعلام نماِِِیید

متشکرم

۹۹/۱/۴ ۱۸:۴۵

کتاب مستطاب اشپزی تالیف نجف دریابندری را در این مدت هم مطالعه و هم عملا آشپزی کردم تا بر مهارت خود در این فن شریف افزوده باشم و تا پایان تعطیلات تا حد امکان از این کتاب بهره مند خواهم شد . کتابی که برای کتاب دوستان توصیه میکنم لذات فلسفه اثر ویل دورانت است که تاثیر شگرفی روی خوانندگان دارد . علاقمندان به مباحث حقوقی و اجتماعی سیاسی نیز میتوانند از کتاب سترگ مونتسکیو با عنوان روح القوانین که فایل آنها در کانال کتابخانه مجازی علوم انسانی موجود است استفاده کنند . کتاب غربزدگی اثر مرحوم آل احمد و کتاب موشها و آدمها اثر جان اشتاین بک را در مترو مطالعه کردم و برای علاقمندان خودش کتابهای خوبی است .
از نوشته های صمد بهرنگی هم بخوانیم و به خاطر دارم که نوشت هر کتابی لایق خواندن نیست و برخی کتایها لایق ده ها بار خواندن هستند و مثل موسیقی زیبا از گوش دادن تکراری خسته نمی شویم .
آنا دیلیمیزده یازیلمیش اینسان حقوق لاری کتابی بایراملیق آلدیم و اونو دا اوخودوقجا غم کدرلریم چوخالیر .

ارادتمند محمدرضا
چوخ ساغ اولون

۹۹/۱/۴ ۱۸:۴۰

دانلود رایگان 9 جلد از کتابهایم را در سایت خودم با لینک زیر دارم. اگر در میان اینها نبود، باید نام ببرید تا بگویم موجود است یا نه؟

دانلود کتاب

 

۹۹/۱/۴ ۱۸:۳۸

کاش کمی قسمت دوم پیامتان را توضیح می دادید که نویسندگان سفارشی و نوشته سفارشی به چه می گویید؟ قابل تأمل است.

۹۹/۱/۴ ۱۸:۳۷

بله همین را گفتم. البته دو نفرند: عجم اوغلو و رابینسون

۹۹/۱/۴ ۱۸:۰۹

کتاب عجم‌اوغلو (چرا ملتها شکست میخورند؟) عالیست

۹۹/۱/۴ ۱۷:۰۱

باسلام وادب خدمت دوستان بنده کتاب برادرخوانده ام ولی حدود ۳۵ سال پیش دو کتاب ارزشمند سینوهه درسفرنامه ماژلان را خوانده ام که هنوز بعد این مدت خاطرات و متن این کتاب برایم تازگی دارد به نظر من در چند سال اخیر کتاب ارزشمند به بازار نیامده علت آنهم وجود کتابهای سفارشی از نویسندگان سفارشی برای تغییر ایدئولوژی جامعه ونگاه اجتماعی جامعه بوده است و اتفاقا موفقیتی هم برایشان نیاورده ولی ضربه خودش را به جامعه وارد کرده وان دوری مردم از کتاب بوده

۹۹/۱/۴ ۱۶:۳۶

رمان جسدهای شیشه ای نوشته مسعود کیمیایی ارزش خوندن داره

۹۹/۱/۴ ۱۶:۳۳

سلام مهندس تالیفات ورساله های جنابعالی رادرکدام کتابفروشی هامیشه پیداکرد؟پی دی اف انها که موجودنیست

۹۹/۱/۴ ۱۵:۴۸

سلام.رمان سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی.کتابی با روایتی خاص درباره داستان زندگی خانواده‌ای که در دوران جنگ جهانی دوم در اردبیل زندگی می‌کنند. این رمان در سال 2001 جایزه انتشارات سورکامپ را برنده شده.سرگذشت خانوادهای که دربحبوحه قحطی وجنگ همدیگررابه کشتن میدهند.رمان غم انگیزوعبرت اموزی ست،شباهتی هم به قرنطینیه امروزی ونایاب شدن برخی اجناس وپریشانی خانواده هادارد.

۹۹/۱/۴ ۱۵:۳۰

با سلام خدمت جناب آقای نائبی
من کتاب بیشعوری را خیلی وقت پیش خوندم کتاب خیلی خوبیه.
پیشنهادم به دوستان و همشهریان عزیز خواندن کتاب وقتی مهتاب گم شد هست این کتاب خاطره علی خوش لفظ یکی از رزمندگان سرافراز جبهه و جنگ است که حضرت آقا هم از این نویسنده تقدیر و تشکر کرده است.
سلامتی همشهریان عزیز آرزوی قلبی ماست.
موفق و پیروز باشید.
#در خانه می مانیم.

۹۹/۱/۴ ۱۵:۲۹

اقای نائبی شما کتابی داری مشاهیر میانه. تو جلسات میانه شناسی تو خیام. موفق شدم امضاتون رو بگیرم در صفحه اول این کتاب. خوندن این کتاب رو هم به همشهریان توصیه میکنم. تا کمی با گوشه ای از مشاهیر شهرمون اشنا بشیم. من هر وقت بخوام با دوستی از سایر شهر ها در مورد شهرم حرف بزنم. این کتاب رو نشونش میدم و افتخار میکنم.

۹۹/۱/۴ ۱۴:۰۶

با سلام و تبریک سال نو ،این ایده ای خیلی خوب برای آشنایی مردم با کتب و ایجاد انگیزه دربین ما می باشد امید است مورد استقبال عموم قرارگیرد.

۹۹/۱/۴ ۱۳:۵۴

در این ایام فرصتی پیش آمده تا کتابهایی را که بارها اسمش را شنیده ایم‌ و برای نخواندنشان هزاران توجیه تراشیده ایم، بخوانیم.
پیشنهاد من هم برای دوستان، کتابهایی از کریشنامورتی است که در مورد شناخت آدمی از خود می باشد:
رهایی از دانستگی
حضور در هستی
گفتگو با دانشجویان آمریکای لاتین

۹۹/۱/۴ ۱۳:۴۰

ممنونم خانم دکتر. بله سعدی در نظم و محمود دولت آبادی در نثر به تاریخ پیوستند. قلم دولت آبادی در کلیدر (نه در دیگر آثارش) بی تا است. خوشحالم که این رمان بزرگ ده جلدی را خواندید.

۹۹/۱/۴ ۱۳:۳۴

دوست عزیز جناب آقای نایبی،
با دیدن این پست مجالی دیدم تا تشکر کنم به خاطر پیشنهادتان در مورد خواندن چند کتاب از جمله، کلیدر ، بیشعوری ...
با کلیدر که باید حدود سه ماه زندگی کرد.
اما کتاب بیشعوری: باید بگم که درمانش همزمان با خواندن کتاب آغاز میشود.

اخبار روز