کد خبر: ۶۸۰۸۸
۵۶۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ترامپ:

ما زیردریایی «دزدیده شده» را نمی‌خواهیم، چین آن را برای خودش نگه‌ دارد

۱۳۹۵/۹/۲۸
۱۲:۵۲

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در پیامی توییتری، چین را به «دزدیدن» شناور تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا در آب‌های بین‌المللی متهم کرده و گفت: «باید به چین بگوییم ما آن زیردریایی را نمی‌خواهیم، آن را برای خودتان نگه‌دارید».

به گزارش صدای میانه به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «اسکای‌نیوز»، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بار  دیگر در پست تازه‌ای در توییتر، چین را هدف انتقادهای خود قرار داده است.

براین اساس، پس از آنکه چین با بازگرداندن زیردریایی بدون سرنشین آمریکا، که آن را از آب‌های بین‌المللی گرفته و توقیف کرده بود، ترامپ در پیامی در توییتر نوشت: «باید به چین بگوییم که ما این زیردریایی را که دزیده است نمی‌خواهیم، آن را برای خودش نگه دارد!»

ترامپ افزود: «چین یک زیردریایی تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا را از آب‌های بین‌المللی دزدیده و آن را از دریا گرفته و در یک اقدام بی‌سابقه به چین برده است.»

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، روز جمعه اعلام کرد نیروی دریایی چین، یک شناور زیردریایی بی‌سرنشین آمریکا را از آب گرفته و توقیف کرده است. دولت آمریکا خواستار بازپس‌گیری آن شده بود.

چین می‌گوید «برای جلوگیری از ایجاد خطر برای رفت‌وآمد کشتی‌ها در دریای جنوب چین» این زیردریایی را از آب گرفته بود و پس از آن‌که مشخص شد به ایالات متحده تعلق دارد، تصمیم گرفته آن را «از طریق مناسب بازگرداند.»

دریای جنوب چین، یکی از مراکز اصلی بحران‌ها و تنش‌های سیاسی سال‌های گذشته بوده‌ است؛ در حالی‌که از یک سو پکن در تلاش برای افزایش نفوذ خود در آن است، متحدان آمریکا در منطقه بارها نگرانی و اعتراض خود را به اقدامات چین ابراز داشته‌اند.

در حال حاضر پنتاگون می‌گوید با مقام‌های چینی برای بازگرداندن این شناور به تفاهم رسیده‌ است.

این در حالی است که اقدام اخیر چین به نگرانی‌ها درباره تلاش پکن برای نظامی کردن منطقه و افزایش حضور نظامی خود در دریای جنوبی چین دامن زده است.

موسسه شفافیت دریانوردی آسیا موسوم به «ای‌ام‌تی‌آی» اعلام کرده است که چین تسلیحاتی شامل سامانه‌های ضد هوایی و ضد موشکی را در 7 جزیره مصنوعی واقع در دریای جنوبی چین مستقر نموده است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز