کد خبر: ۲۴۷۳
۴۶۸ بازدید
۵ دیدگاه (۵ تایید شده)

سندی محکم در اثبات صبا نام کهن میانه

۱۳۸۹/۹/۱۴
۱۹:۱۸

از دو هفته پیش که یکی از همشهری ها در مصاحبه تلویزیونی جوگیر شده و ادعا کرد: نام قدیمی میانه "صبا" است و باید در ورودی شهر میانه بنویسند: به شهر صبا خوش آمدید ، خیلی بحثا شد و دهها پیام همگی ضد این ادعا درج شد. شروعش هم با رد این ادعا توسط آقای نائبی بود. در این راستا تلاش فراوانی کردم تا سندی محکم در اثبات این ادعا داشته باشم و به آقای نائبی اثبات کنم محققتر از شما هم هست! و اینقدر قطعی نگید: هیچ سندی مبنی بر نام صبا برای میانه نیست.

ابتدا رفتم سراغ مادرم ولی هیچ سندی نداشت ولی گفت: مادر بزرگت هم می گفت که نام قدیمی میانه صبا بود برو پیش اون. رفتم پیش مادر بزرگ هشتاد ساله ام. دو سه بار تکرار کردم تا متوجه شد چی میگم. گفت: مادر بزرگ خدا بیامرزم (یعنی 120 تا 150سال پیش) می گفت که یک بار با همسایه ها توی کوچه نشسته بودیم و داشتیم سبزی تمیز می کردیم. قیزبس خانیم گفت: مادربزرگ خدا بیامرزم (تقریباً 200 سال پیش میشه) می گفت که نام اصلی میانه صبا هست.

شوکت خالا برای اینکه کم نیاره گفت: اینکه معلومه. تازه رحمتدیک مادربزرگم دلیلشو هم می گفت که ملکه صبا به میانه اومده بود برای همین اسم اینجا رو گذاشتند شهر صبا.

رخساره خانیم گفت: مادر بزرگت نگفت که ملکه صبا شب را خانه کی مهمان شد؟ خانه جدّ ما!

ناردانا خالا هم بی اطلاع نبود. گفت: البته مادر بزرگ من می گفت به این خاطر شهر ما صبا بوده که باد صبا از میانه به جاهای دیگه میره.

بین آنها دعوا شد تا اینکه فضّه خانیم میانجیگری کرد و گفت: مادربزرگ من می گفت: باد صبا ملکه صبا را به میانه آورده بود و اینجا زندگی می کرد برای همین اینجا رو اسمشو گذاشتند شهر صبا.

 خب! ملاحظه می کنید که تمامی اقوال با تمامی اختلافهاشون روی یک مسئله اتحاد نظر دارند که نام قدیمی میانه صبا بوده است ولی اینکه دلیلش چی بوده اختلاف رای وجود دارد. مهم اینه که نام قدیمی میانه صبا بوده. این سند و مدرک لااقل دویست سال قدمت دارد و می تواند برای محققین آینده بسیار حائز اهمیت باشد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۹۰/۱/۳۱ ۱۴:۰۸
حالا میانه یا صبا هیچ فرقی نمی کنه مهم اینه که به شهرمون بها بدن.مثلا یکیش اینکه میانه دروازه آذربایجانه ولی هیچ اهمیتی نمیدن.شهرای دیگه به کوچکترین موضوع تو شهرشون اهمیت میدن.خیلی خوبه که بنویسن به دروازه آذربایجان خوش آمدید.
۸۹/۹/۱۵ ۱۶:۵۳
به نظر من همین میانه خوبه من این اسمو دوست دارم هرچند که اینجا به عنوان دانشجو مهمونم
۸۹/۹/۱۴ ۲۳:۳۸
جناب قریشی این چه کاریست؟ دلم هرّی ریخت. زهره ام ترکید. قلبم از کار افتاد . تا اینکه پاراگراف دوم را خواندم.
۸۹/۹/۱۴ ۲۲:۳۴
من نفهمیدم پس جلیل از کی شنیده؟
۸۹/۹/۱۴ ۲۰:۰۲
جناب علیرضا قریشی! بسیار زیبا بود اما زبان طنز شما بسیار نزدیک به جدیت است. در ادبیات طنزی نباید اینقدر به زبان جدّیت نزدیک شد. زبان طنز شما اگر اندکی به سمت مزاح و غیرجدّی متمایل شود خیلی خواننده را جلب و جذب خواهد کرد. من وقتی متن شما را خواندم تا سطر آن قطعاً متوجه نشده بودم که از زبان طنز در ردّ این ادعا حرف می زنید. پدر بزرگوار و ادیب جنابعالی بهتر از بنده این نکات را به شما می توانند منتقل کنند. درهرصورت برای شما آرزوی موفقیت دارم.

اخبار روز