کد خبر: ۱۶۶۵
۳۴۶ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

معرفی میانه( جدید)

۱۳۸۹/۳/۱۶
۲۱:۵۴

میانه شهری است سرسبز و زیبا در دل کوهستان که دورتادور آنرا رودخانه ها احاطه کرده اند. این سرزمین زیبا و دیدنی در  شمالغربی ایران و در منطقه آذربایجان قرار دارد. عبور از میانه در میان کوهها و صخره ها و از کنار رودخانه قیزیل اوزن و با کمک دهها تونل و پل بسیار رویائی و خاطره انگیز است. اگر قصد دیدن آنرا دارید ، می توانید از مسیر تهران – کرج – قزوین – زنجان به میانه وارد شوید. برای این کار می توانید از جاده ترانزیت، اتوبان و یا راه آهن استفاده نمایئد.

فاصله هوائی میانه تا تهران و تبریز به ترتیب ۳۷۳ و ۱۳۸ کیلومتر است، درحالیکه فاصله  زمینی آن تا این شهرها به ترتیب ۴۴۰ و ۱۶۵ کیلومتر است که تقریباً ۲۰% بیش از فاصله هوائی است.

فاصله جاده ای این شهر از شهرهای دیگر برحسب کیلومتر بدین صورت می باشد: قزوین (۳۰۰)، زنجان (۱۳۵)، تبریز (۱۶۵)، هشترود (۷۰)، مراغه (۱۶۵)، ارومیه (۴۶۵)، خلخال (۱۴۰)، اردبیل (۱۸۰)

میانه با داشتن ۵۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت به عنوان پهناورترین شهرستان استان آذربایجانشرقی شناخته می شود و نزدیک به دویست هزار نفر جمعیت در آن ساکن است. اما ضعف اقتصاد منطقه باعث شده است که نزدیک به سیصدهزار نفر از جمعیت آن روانه شهرهای بزرگ خصوصاً تهران، کرج و اسلامشهر شوند. از هر ۵ میانه ای  ۲ نفر در شهر و ۳ نفر در روستاها زندگی می کنند.

 مرکز این شهرستان کوهستانی، برخلاف حومه  خود در ارتفاعی پائین تر به بلندای ۱۱۰۰ متر از سطح دریا گسترده شده است، حال آنکه غالب آبادی های آن در ارتفاع ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ به بالا استقرار یافته اند، طوری که ارتفاع متوسط آبادی های شهرستان از سطح دریا ۱۵۶۶  متر می باشد. یعنی بطور میانگین، آبادی های میانه نزدیک به ۵۰۰ متر بالاتر از خود شهر قرار دارند.

شهر میانه، بعد از شهر جلفا بعنوان کم ارتفاع ترین شهر در میان شهرهای آذربایجان شرقی و غربی محسوب می شود. مرکز این شهرستان در مختصات بین المللی  ۴۷٫۴۲  طول شرقی و  ۳۷٫۲۰ عرض شمالی و بین دو رشته کوه بوزقوش و قافلانتی قرار دارد.

رشته کوه عظیم بوزقوش، فرزند سبلان است و عامل پیوند شهرهای میانه، سراب و بستان آباد می باشد. طول آن ۱۳۳ کیلومتر است که نزدیک به ۵۰ کیلومتر آن در منطقه میانه قرار دارد. در این رشته کوه، دهها کوه با قله های بلند سر به آسمان کشیده اند. بلندترین قلة آن بنام ساریمساق داغی به ارتفاع۳۳۰۲ متر در ناحیة شرقی(سراب) قرار دارد و ارتفاع آن رفته رفته در غرب کمتر می شود و به ۳۱۷۰ متر در جنوب سراب و ۲۴۵۰ متر در شیشک داغ می رسد.

قافلانتی که نام با مسمّای آن اخیراً به قافلانکوه! تحریف شده است، رشته کوهی است که از جنوب میانه را دربر گرفته است.

 از «رم داغ» با ارتفاع ۳۰۰۰ متر در دهستان تیرچای می توان به عنوان بام میانه نام برد.

در شهرستان میانه بیش از ۹۰ کوه بالای ۱۵۰۰ متر وجود دارد.

میانه از چهارسو در احاطه رودخانه هاست که عمده ترین آنها قیزیل اوزن، قارانقوچایی، شهرچایی، قوروچای، گرمی چای، بولانلیق چای، آیدوغموش، آجی چای، ترکمنچای و غیره است.

میانه منطقه ای است بسیار کهن و تاریخی طوریکه بعضی از آثار مکشوفه آن به هزاره های قبل از میلاد مسیح می رسد. این شهر از قدیم الایام در مسیر راههای مواصلاتی اصلی بوده و به سبب نزدیکی به اردبیل و تبریز و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده است.

بیش از ۱۰۰ اثر باستانی در این منطقه کوچک وجود دارد که ۲۰ مورد از آنها بشیار شکوهمند و پابرجا هستند و چند روزی می تواند مهمانان عزیز را مشغول نماید. اینها یادگار صدها ساله و هزاران ساله از نیاکان ما هستند.

مردم میانه مانند گذشتگان خود به زبان ترکی صحبت می کنند اما با راه اندازی دانشگاههای آزاد و پیام نور جای تعجب ندارد اگر ببینیم چند نفری هر غیرترکی صحبت می کنند. میانه ، مردمی بسیار ساده و خونگرم دارد و هیچکس در آن احساس غریبی نمی کند.

نوابغ بزرگی در طول تاریخ از آن برخاسته اند که همگی افتخار ما محسوب می شوند. از نامدارترین آنها می توان عین القضات میانجی، فیلسوف معروف هزاره گذشته و افضل الدین خونجی پزشک قرن هشتم اشاره داشت. قریحه شاعری این مردم ذاتی است و بسیاری از مادران فی البداهه به کودکان خود با زبان شعر سخن می گویند. از همین روست که از میان آنها پدر شعر نوی ایران، حبیب ساهر ظهور می کند و محمدباقر خلخالی صاحب مثنوی ثعلبیه نامدار می شود.

استعدادهای درخشان میانه در ورزش و علم و هنر بسیار زیاد است و کمتر سالی وجود دارد که در آن رتبه های تک رقمی کنکور دیده نشود. بسیاری از ورزشکاران آن جهانی هستند و به مسابقات جهانی و المپیک دست یافته اند.

........................................................

صدای میانه : این متن دقیقاً ابتدای کتاب "میانه" تألیف آقای نائبی است ولی ارسال کننده متن به مرجع مذکور اشاره نکرده است که احتمال می دهیم خودشان نیز از اینترنت برداشته اند و عمداً این کار را نکرده اند.

>>>>>>>>>>>>>>>>

پیام : با سلام ولی به نظر من منبع را برای مطالبی مینویسن که بخواهند درستی یا نادرستی یک مطلب رو اثبات کنن و هیچ کس شک نکنه که این مطالب درست است. من این مطالبو بعد سرچ کردن و تحقیق میزارم تو سایت تا کسانی که میخواهند میانه رو بهتر بشناسن از این مطلب استفاده کنند.با تشکر

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۸۹/۳/۱۷ ۲۳:۵۹
ذکر منبع فراموش نشود ،ولو اینکه از اینترنت هم برداشته شده باشد .

اخبار روز