کد خبر: ۱۷۱۴
۶۶۸ بازدید
۹ دیدگاه (۹ تایید شده)

تعریف میانه از لغت نامه دهخدا

۱۳۸۹/۳/۲۹
۰۳:۱۴

میانه . [ ن َ ] (اِخ ) نام شهر مرکزی شهرستان میانه ، واقع در 175هزارگزی جنوب خاوری تبریز و 21هزارگزی شمال پل معروف دختر (قزکورپوسی ، روی رودخانه ٔ سفیدرود) و کنار خاوری رود شهری واقع و مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است : طول 47 درجه و 42 دقیقه و 45 ثانیه . عرض 37 درجه و 20 دقیقه . ارتفاع از سطح دریا 1100 گز. میانه یکی از شهرهای قدیمی است و وجه تسمیه ٔ آن بواسطه ٔواقع شدن در سر راه و تقریباً حد وسط زنجان و تبریزمی باشد و از قدیم بواسطه ٔ اینکه در سر راه تهران و زنجان و خلخال واقع است از لحاظ تجارت و کسب اهمیت داشته و وجود آثار تاریخی مخصوصاً پل دختر (قزکورپوسی ) روی رودخانه ٔ سفیدرود دلیل بر اهمیت شهر از لحاظ تجارت و سوق الجیشی می باشد که در جنگهای بین المللی و اغتشاشات و نهضتهای داخلی دچار خسارتهای فراوان گردیده است چنانکه هنگام فرار فرقه ٔ دموکرات پل دختر را منفجر کردند. جمعیت شهر در حدود 15707 تن است و خیابانها و بازار و کارخانه ٔ آردسازی و پنبه پاک کنی دارد و از آثار تاریخی آن مسجد جامع را می توان نام برد و مقبره ٔ امامزاده (اسماعیل کمال الدین بن محمدبن امام جعفر صادق «ع ») که در تاریخ 923 هَ . ق . کشف شده و دارای مناره ای بلند است و نیز پل دختر که از آجر ساخته شده بود و بوسیله ٔ متجاسرین منفجر گردید. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4). شهری است مابین عراق و آذربایجان . (برهان ). نام قصبه ای است در میان شهر زنگان و تبریز که میان و وسط این دو شهر است و منسوب بدانجا را میانجی گویند و از آنجا بوده زین المحققین عین القضاة مشهور به همدانی که بالاخره او را کشتند و از اوست :کتاب زبدةالحقایق مشهور به تمهیدات . (انجمن آرا) (آنندراج ). شهرکی است [ به آذربادگان ] خرد و با نعمت و آبادان و مردم بسیار. (حدود العالم ). شهری است به آذربایجان و میانجی منسوب به وی . (از کشاف اصطلاحات الفنون ). شهری است در آذربایجان ، چون در بین مراغه و تبریز واقع و مانند زاویه ٔ مثلث در میان آنها جایگیرشده چنین نام داده اند. (از معجم البلدان ). نام صحیح محلی است در آذربایجان که های آخر آن را تبدیل به «ج » کرده میانج می نامیدند. (فرهنگ لغات فرهنگستان ).

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۸۹/۴/۱۶ ۰۱:۰۶
من حاج آقا اقدمین منظورون باشا توشمه دیم . دوستلار تخریب ائله مه یک اگر سه بیرینین مطلبی وار دلیلی وار دئسین و آیدین دئسین .
۸۹/۴/۱۳ ۰۳:۱۰
دکتر فیروز سیمین فر در کتاب نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه در مورد نام مییانا این طور نوشته اند(خلاصه): از نظر لغوی میانا (miana)اسمی مرکب می باشد که از واژه های ((می)) و ((آنا)) تشکیل شده است. آنا در زبان ترکی به معنی مادر می باشد... ...در قدیم به خدا بانوی (الهه ی) حامی و حافظ بچه ها ((مایانا)) می گفته اند که ((مای)) به مفهوم الهه توانا و آفریننده و ((آنا)) به مفهوم مادر می باشد. ... مایانا می شود الهه مادر. ... در قدیم گذاشتن اسم الهه بر مکانهای زندگی و منسوب نمودن اسامی قبایل و ... به الهه های قدیم مرسوم بوده.... در این صورت شهر میانا به مفهوم ((شهر الهه ی مادر)) خواهد بود. البته دکتر سیمین فر نظر آقای نائبی ((ماد بزرگ)) یا ((ماد مادر)) و با استفاده از نظر آقای امید نیایش ((قوانین مادر))، و با استفاده از نظر نظر میر علی سید اوف ((شهر الهه ی مادر)) را نیز ذکر کرده اند. منابع این قسمت : 1- میانه، محمد صادق نائبی 2- آلتایلاردان سهندیمیزه، امید نیایش 1- قام شامان و نگاهی به اساطیر خلق های ترک، میر علی سید اوف 2- نگاهی به واژه های اساطیری آذربایجان، صمد چایلی چون به قوانین (آسمانی و غیر قابل تغییر) سومرها ((می)) گفته می شده با نظر آقای نیایش دکتر عزیزی ((قوانین مادر)) را برای ((می آنا)) آنچه مشخص هست کلمه مادر در همه ی این نظرات ثابت هست ولی مهندس نائبی با اشاره به نامهای مشابه مانند مایان (نرسیده به تبریز)، مایانج و مایان شان در زنجان و ماراغا و ماراند و مارایاند و مارایانا هرسه به معنی مرند، مایکی و ماکی به معنی ماکو، مارد نام قدیم قیزیل اوزن و مای نام آذربایجان در زمان ساسانیان، مییانا را در اصل مایانا دانسته و به معنای ماد بزرگ و ماد مادر گفته اند. با توجه به اینکه هر حکومتی در دوره خود شهرها و ... را به نوعی به خود مربوط می کند و مییانا از آبادیهای دوره حکومت مادها ست.
۸۹/۴/۱۱ ۱۶:۱۱
""" میانا از مراکز اصلی مادها بوده است. مای آنا یعنی ماد بزرگ، ماد مادر "" برای این گفته منبع معتبری دارین ؟ البته من کتاب آقای نائبی رو نخوندم ولی حتما آقای نائبی هم این مطلب رو از یک جای معتبری برداشت کرده اند *** bilar hamisi yalandi *** !!!؟؟؟؟
۸۹/۴/۶ ۱۶:۴۹
bilar hamisi yalandi
۸۹/۴/۱ ۰۰:۳۴
پیام بالا گینه گلدین بورادا کپی پست ائله دین .آی اوغول بیر آز باشا توش پیس ایشدی . . >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> پیام:قارداش یوخاریا باخسون منبعین یازمیشام
۸۹/۳/۳۱ ۱۶:۲۴
اگه دوستان دقت کنن من فقط از سایت لغت نامه اینو کپی کردم
۸۹/۳/۳۱ ۰۰:۳۶
اینو گذاشتی که چی بگی . بگی تو هم اسمیله شدی و به افکار شونیستی تکیه دادی.
وجه تسمیه ای که استاد عزیزم آقای نائبی در کتابشان مرقوم کرده اند به عقل نزدیکتر است. چراکه به گفته ایشان اولاً میانه دقیقاً وسط تهران و تبریز یا حتی زنجان و تبریز یا دقیقاً در وسط مثلث مراغه زنجان تبریز نیست ثانیاً کدام شهر نیست که چنین شرایطی نداشته باشد. واقعاً افکار پان فارسیستی و نژادپرستانه آدمی را به چه انحرافات فکری می کشاند. میانا از مراکز اصلی مادها بوده است. مای آنا یعنی ماد بزرگ، ماد مادر. آفرین بر نائبی عزیز با این استواری و محکمی که دنباله رو محققان و تحلیلگران صاحبنام گذشته نبوده است. خدا روح استادش پروفسور زهتابی را شاد کند و عمر استادش پروفسور دوزگون را زیاد کند. همین هاست که باعث می شود او را دوست داشته باشیم. در همین چند کتابی که در مورد میانه هست ببینید همه همین حرفهای ملی گراها را تکرار کرده اند مگر نائبی و انشالله دنباله روهای ایشان.
۸۹/۳/۳۰ ۰۸:۵۹
وجه تسميه بيان شده كذب محض است و در راستاي سياست هاي پهلوي و يكسان سازي و تمركز سازي بوده است . با توجه به كتاب و تحقيقات استاد نايبي لغت ميانه در تلفظ ميانا ميباشد كه از واژه " ماي آنا " گرفته شده است.

اخبار روز