کد خبر: ۱۲۳۶
۱۶۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ايجاد دانشكده پيراپزشكي در شهرستان سراب ضروري است

۱۳۸۸/۹/۱۶
۱۴:۴۱
رئيس شبكه بهداشت و درمان سراب:
ايجاد دانشكده پيراپزشكي در شهرستان سراب ضروري است

خبرگزاري فارس: رئيس شبكه بهداشت و درمان سراب تلاش براي ايجاد دانشكده پيراپزشكي و بسترسازي براي فعاليت بخش خصوصي را از اهداف و برنامه‌هاي آتي شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب عنوان كرد.

ابراهيمخليل بايرامي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در سراب به اهداف و برنامه‌هاي آينده شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب اشاره كرد و افزود: افزايش تعداد و تنوع نيروهاي متخصص پزشكي و ايجاد بخش‌هاي جديد در بيمارستان در كنار پيگيري احداث ساختمان بيمارستان جديد شهرستان از اهداف و برنامه‌هاي اولويت‌دار است، ضمن آنكه ايجاد پست‌هاي سازماني متناسب با بيمارستان جديد و تلاش براي ايجاد دانشكده پيراپزشكي و بسترسازي براي فعاليت بخش خصوصي از ديگر اهداف و برنامه‌هاي آتي شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب است.
رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب به بار بيماري‌هاي شهرستان اشاره كرد و اظهار داشت: بيماري‌هاي سرماخوردگي، اسهال، استفراغ و فشار خون رايج‌ترين بيماري سرپايي هستند، ضمن آنكه فشار خون، اسهال، استفراغ و تصادفات در سرپايي اورژانسي بيشترين آمار را دارند.
بايرامي بيماري‌هاي مزمن در شهرستان سراب را فشار خون، ديابت و سرطان‌ها عنوان و تب مالت را بيماري عفوني بومي منطقه دانست و تصريح كرد: بيشترين علت مرگ و مير در شهرستان سراب، تصادفات بيماري‌هاي قلبي، عروقي و سرطان‌ها است، ضمن آنكه زايمان، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و ديابت بيشترين آمار را در بخش بستري دارا است.
رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب در ادامه از 417 مورد دياليز در سال 87 و 196 مورد در پنج ماهه نخست سال جاري خبر داد و تصريح كرد: درصد اشغال بيمارستان در سال 87 و پنج ماهه نخست سال جاري به ميزان 67درصد بوده است و در اين مدت 19 هزار و 552 مورد بستري در بخش‌هاي مختلف بيمارستان امام خميني (ره) به ثبت رسيده است.
بايرامي به شاخص‌هاي مهم بهداشتي در شهرستان سراب اشاره كرد و از پوشش صددرصدي واكسيناسيون در اين شهرستان خبر داد و اظهار داشت: 33/97 درصد از ساكنان شهرستان سراب به آب سالم دسترسي دارند، ضمن آنكه درصد دفع بهداشتي زباله در روستاها در حال حاضر به 43/57 درصد رسيده و درصد دفع بهداشتي فاضلاب در شهرستان 21/76 درصد است.
رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب از مشاركت بين بخشي براي افزايش بهداشت و سلامت در شهرستان سراب خبرداد و افزود: تيم‌هاي اجرايي مشترك با ادارات دامپزشكي، بازرگاني و آب و فاضلاب تشكيل شده است، ضمن آنكه كلاس‌هاي آموزشي با همكاري بسيج، آموزش و پرورش و دانشگاه تشكيل و از فعاليت‌هاي مورد نياز بهداشتي و درماني در ادارات مختلف پشتيباني شده است.
بايرامي بهبود كيفيت نيروي انساني، افزايش توانمندي كاركنان و افزايش استانداردهاي تجهيزاتي را از ديگر اقدامات شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب در راستاي افزايش كيفي خدمات بهداشتي و درماني عنوان و افزود: با جايگزيني نزديك به 40درصد تجهيزات موجود در بيمارستان و مراكز بهداشتي و درماني و تجهيز فوريت‌هاي پزشكي به پنج دستگاه آمبولانس اسپرينتر و تجهيز بيمارستان به يك دستگاه آمبولانش تويوتا، استاندارد تجهيزات در بخش بهداشت و درمان شهرستان سراب به نحو قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته است.
رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب به اهداف كلي بخش بهداشت و درمان شهرستان اشاره كرد و بهبود استانداردهاي فيزيكي و تحهيزاتي، افزايش دسترسي به خدمات بهداشتي و درماني، افزايش كيفي خدمات بهداشتي و درماني و افزايش پاسخگويي به نيازها را از مهم‌ترين اين اهداف ذكر كرد و بسترسازي براي فعاليت بخش خصوصي و افزايش مشاركت‌هاي مردمي و سازمان‌ها را از ديگر اهداف كلي شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب عنوان كرد.
به گفته بايرامي شبكه بهداشت و درمان شهرستان سراب داراي 19 مركز بهداشتي و درماني و 79 خانه بهداشت و 135 تخت بيمارستاني است و تعداد روستاي قمر و سياري 77 روستا است، ضمن آنكه تعداد تيم سلامت در شهرستان سراب 24 تيم و تعداد پزشك خانواده 24 نفر و تعداد پزشك متخصص 23 نفر است.
شهرستان سراب با مساحت 3 هزار و 560 در جنوب شرقي استان آذربايجاشرقي واقع شده است و از شمال به شهرستان‌هاي مشكين‌شهر و هريس، از شرق به استان اردبيل، از جنوب به شهرستان ميانه و از غرب به شهرستان بستان آباد محدود است. مساحت شهرستان سراب 6/7 درصد كل مساحت استان آذربايجانشرقي را تشكيل مي‌دهد كه از اين لحاظ در رده ششم استان قرار دارد.
بر اساس آخرين تقسيمات كشوري شهرستان سراب داراي دو بخش مركزي سراب و بخش مهربان و چهار نقطه شهري به نام‌هاي سراب، مهربان، شربيان و دوزدوزان و 9 دهستان به تعداد شش دهستان در بخش مركزي به نام‌هاي آغميون، رازليق، صائين، حومه، ملايعقوب و ابرغان و تعداد سه دهستان در بخش مهربان به نام‌هاي اردلان، ‌آلان و شربيان است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

اخبار روز